Κατάσχεση προσωπικών αντικειμένων στο σχολείο.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν γίνομαι νομοθέτης. Πραγματικά ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να κατασχέσει το οτιδήποτε! Σαφώς και θα το παραλάβει ο γονέας ή κηδεμόνας αλλά μπορεί ο μαθητής να είναι ανήλικος, δεν παύει ωστόσο να είναι ένας πολίτης (έστω μικρός σε ηλικία) με κάποια δικαιώματα. Κατασχέσεις του τύπου κασετίνες,ζωγραφιές,μηνυματάκια,ρούχα κτλ δεν επιτρέπονται. Στην εγκύκλιο θέλω να πώ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο επομένως και δεν μπορούν να προβαίνουν σε τέτιες αυθαιρεσίες. Στην εγκύκλιο απ όσο ξέρω γίνεται αναφορά μονάχα στα κινητά τηλέφωνα και επικίνδυνα αντικείμενα. Και τέλος πάντων ΑΝ γίνονται τέτοιες κατασχέσεις τότε πρέπει στο σχόλασμα τουλάχιστον να επιστρέφονται στους μαθητές από τη στιγμή που δεν βλάπτουν κ κανένα και όχι να καταστρέφονται,χάνονται ή κρατούνται από τους εκπαιδετικούς.
Είσαι φοιτητής παιδαγωγικού, άρα θα γίνεις δάσκαλος. Όσο το παιδί είναι στο σχολείο, έχεις ή όχι την εποπτεία του, την επιμέλειά του και την ευθύνη του? Δεν έχεις λοιπόν το δικαίωμα να του πάρεις οτιδήποτε εμποδίζει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος? Ασφαλώς και δεν πρέπει να κρατηθεί, να καταστραφεί ή να χαθεί. Θα δώσεις πίσω στο παιδάκι το σουγιαδάκι ή θα φωνάξεις την ...αστυνομία? Προφανώς, τίποτα από τα δύο, αλλά θα το παραδώσεις στον κηδεμόνα του. Με το κινητό που χτύπησε την ώρα του μαθήματος τι θα κάνεις? Θα του το δώσεις απλά ή θα ενημερώσεις και τον πατέρα του? Ας μη μεγαλοποιούμε τα καθημερινά μικροπράγματα. Καλή είναι η ...επανάσταση, αλλά ας έχει και κάποια αιτία.
Υ.Γ. Νομίζω ότι δεν έχω κάτι να συμπληρώσω, οπότε δεν θα συνεχίσω στο θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Πίστευα ότι δεν θα χρειαζόταν να το γράψω. Δεν είναι αυτονόητο ότι υποχρέωση του μαθητή μέσα στην τάξη είναι να μην ασχολείται με κάτι άλλο? (Το αν θα μάθει ή όχι είναι πρόβλημά του, για αυτό υπάρχουν και οι βαθμοί). Απλά: Ο μαθητής ας κάνει ότι καταλαβαίνει, αλλά αν τον πιάσουν ας αναλαμβάνει τις ευθύνες του και να μην κλαψουρίζει στο στυλ "μα δεν ενοχλούσα". Σκέψου το.


Δηλαδή είναι προτιμότερο να κοιμάται με τα μάτια ανοιχτά από το να κάνει κάτι πιο εποικοδομητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Είσαι φοιτητής παιδαγωγικού, άρα θα γίνεις δάσκαλος. Όσο το παιδί είναι στο σχολείο, έχεις ή όχι την εποπτεία του, την επιμέλειά του και την ευθύνη του? Δεν έχεις λοιπόν το δικαίωμα να του πάρεις οτιδήποτε εμποδίζει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος? Ασφαλώς και δεν πρέπει να κρατηθεί, να καταστραφεί ή να χαθεί. Θα δώσεις πίσω στο παιδάκι το σουγιαδάκι ή θα φωνάξεις την ...αστυνομία? Προφανώς, τίποτα από τα δύο, αλλά θα το παραδώσεις στον κηδεμόνα του. Με το κινητό που χτύπησε την ώρα του μαθήματος τι θα κάνεις? Θα του το δώσεις απλά ή θα ενημερώσεις και τον πατέρα του? Ας μη μεγαλοποιούμε τα καθημερινά μικροπράγματα. Καλή είναι η ...επανάσταση, αλλά ας έχει και κάποια αιτία.
Υ.Γ. Νομίζω ότι δεν έχω κάτι να συμπληρώσω, οπότε δεν θα συνεχίσω στο θέμα.

Ασχέτως αν συνεχίσεις στο θέμα ή οχι μία απάντηση οφείλω να την δώσω...σεβαστή η γνώμη σου και έχεις δίκιο ναι θα έχω την επιμέλεια και την ευθύνη και θα πρεπει να φροντίζω για την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος. Όσο για το σουγιαδάκι δεν γνωρίζω εκ των προτέρων τι θα κάνω από τα δύο, πάντως σίγουρα το κατασχέτω και έπειτα θα ειδοποιούσα μαζί με την διεύθυνση τους κηδεμόνες του παιδιού καθώς είναι κάτι πολύ σοβαρό. Το κινητό θα το έπαιρνα και να έρθει ο γονέας κάποια στιγμή να το παραλάβει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
παραγνωριστήκαμε
το αφιερώνω στην τρικυμιώδη σχέση Έλληνα μαθητή και καθηγητή..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δηλαδή είναι προτιμότερο να κοιμάται με τα μάτια ανοιχτά από το να κάνει κάτι πιο εποικοδομητικό;

Μπορώ να πώ κι εγω λίγο την γνωμη μου πανω σε αυτο? Προσωπικά πιστευω ότι ενας μαθητης, εφοσον δειχνει απο την αρχη αδιαφορια για ενα μαθημα και απασχολειται με κατι αλο εκεινη την ωρ, οσες φορες και να του το παρεις, οσες φορες κι αν τον κανεις να γυρισει μπροστα, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να προσεξει στο μαθημα. Και σοβαρα, το λεω απο προσωπικη εμπειρια! Ακομα κι αν σου παρουν αυτο με το οποιο ασχολεισαι εκεινη την ωρα, οτι και να ειναι, η θα βρεις κατι αλλο ή απλα θα κοιμηθεις με τα ματια ανοιχτα (το χομπι μου :whistle:)! Απλα εννοω ότι δεν πιστευω πως το να προσπαθεις να κανεις εναν μαθητη να προσεξει στο μαθημα βοηθαει, αν δεν θελει αυτος να προσεξει, ΤΕΛΕΙΩΣΕ... Και μετα απο αυτο το μικρο διαλειμμα, συνεχιστε να τσακωνεστε με την ησυχια σας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πρέπει να έχει πολλά κόμπλεξ ένας καθηγητές για να πάρει κινητό. Τουλάχιστον στο γυμνάσιο και στο λύκειο οι καθηγητές μου ήταν μια χαρά άνθρωποι.
Θυμάμαι μια κοπελιά στο γυμνάσιο έπαιζε με το κινητό...
Λέει η καθηγήτρια: - Με το κινητό παίζεις;
- Ναι
- Α για πες μου, πως βάζουμε τα 1500 στο what's up; Και λέγαμε διάφορα. Εξάλλου στο ΣΕΠ δε κάναμε ποτέ μάθημα.
To έφερε στην πλάκα δηλαδή, και στο τέλος είπε καλό θα ήταν να το έβαζες μέσα. Οχι με το αυστηρό ύφος, "φερ' το εδώ και θα το πάρεις στο τέλος". Το εκτιμάει περισσότερο ο μαθητής αυτό. Μας εξήγησε οτι δεν είναι σωστό και απο τότε δε ξαναχτύπησε ή δε ξαναέβγαλε κανείς κινητό.

Επίσης, στο γυμνάσιο μια φορά στο διάλειμμα βγαίναμε φωτογραφίες στην αυλή. Μας πλησίασε μια καθηγήτρια και εμείς νομίζαμε οτι θα μας έπαιρνε το κινητό. Αντιθέτως ήθελε να βγει μαζί μας φωτογραφία.

Στο λύκειο χτύπησε μια φορά το κινητό μιας φίλης μου και ο καθηγητής το έριξε στην πλάκα: Α ωραίο ήχο κλήσης έχεις. Ή μια άλλη φορά είχε πει: Α για να δω το κινητό σου γιατί κι εγώ θέλω να αγοράσω εγώ ένα.

Γιατί πολύ απλά είναι άνθρωποι. Δεν είναι μ@λάκες να λένε: Θα το πάρεις στο τέλος και πάρε μια ωριαία γιατί χτύπησε μέσα στην τάξη. (Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια)
Τουλάχιστον εγώ που θέλω να γίνω καθηγητής έτσι θα αντιμετωπίζω τα παιδιά. Γιατί δε θα τους θεωρώ υποδεέστερους και θα τους δίνω ωριαίες.. Αν το φέρεις στην πλάκα στην αρχή και στο τέλος του πεις οτι καλό είναι να το βάλει μέσα, ο μαθητής θα το εκτιμήσει. Τώρα αν βλέπεις οτι το φαινόμενο επαναλαμβάνεται, μια ωριαία να του δώσεις. Αλλά δε πρέπει να το πάρει ο καθηγητής το κινητό!!
Και στην τελική ανάλυση, ενα κινητό χτύπησε. Δεν έσκασε κροτίδα μέσα στην τάξη! Τα κινητά των καθηγητών μας 10000 φορές έχουν χτυπήσει μέσα στην τάξη. Αυτοί δηλαδή γιατί να τα έχουν ανοιχτά; Δε θα εμποδίσουν το μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Όχι, δεν έχει το δικαίωμα να κατασχέσει οποιοσδήποτε καθηγητής τίποτε προσωπικό - πλην του κινητού, για το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, δημοσιεύθηκε εγκύκλιος το 2007. Αυτό γίνεται καθαρά για λόγους πειθαρχίας.
Η άποψή μου είναι ότι το κινητό απαγορεύεται για να μην βγάζουν τα βρώμικα των καθηγητών στη φόρα με ηχογραφήσεις και βιντεοσκοπήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Να σας πω για το θέμα επειδή έχω ασχοληθεί μέσα από συλλόγους γονέων, ότι είναι αγένεια να έχει κάποιος ανοικτό κινητό που να κουδουνίζει και να ενοχλεί μέσα στην τάξη ή να αποσπά τον ίδιο ή το σύνολο της τάξης από την διδασκαλία. Είναι υποχρέωση του καθηγητή να το κατάσχει ως μέτρο επιβολής της τάξης και να αποδοθεί και πάλι στον μαθητή μετά την ολοκλήρωση του μαθήματος. Εάν το πρόβλημα συμβαίνει κατ εξακολούθηση, τότε στο θέμα επεμβαίνει η διεύθυνση, το κινητό κατάσχεται και παραδίδεται μετά το σχόλασμα.
Οι σοβαρές ποινές που πιθανώς επιβάλλονται, πρέπει να είναι απόφαση του Συλλόγου διδασκόντων και μόνον εφόσον υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία για ανήθικη - προσβλητική συμπεριφορά η κατ' εξακολούθηση παρεμπόδιση του μαθήματος.
Η ποινές για τα διάφορα παραπτώματα των μαθητών, είναι υποχρεωτικό να διατυπώνονται στον σχολικό κανονισμό ο οποίος πρέπει να ανακοινώνεται σε χώρο που να μπορούν να τον δουν όλοι οι μαθητές και επίσης να γνωστοποιείται και στους γονείς στην αρχή του σχολικού έτους. Συμβουλή μου. Διαβάστε τον σχολικό κανονισμό του σχολείου που ανήκετε. Αφενός η τήρησή του είναι υποχρέωσή σας διότι είστε ενταγμένοι σε αυτή τη κοινότητα, αφετέρου η γνώση του σας προφυλάσσει από αυθαίρετες αντιδράσεις του διδακτικού προσωπικού και της διεύθυνσης
Για τα κινητά, η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι στη πραγματικότητα δεν τα θέλουν οι περισσότεροι καθηγητές μέσα στην τάξη, διότι διαθέτουν κάμερες και ηχογράφηση και πολλοί όπως ξέρετε έχουν να κρύψουν πράγματα από τη συμπεριφορά τους. (Αυτό δεν είναι κανόνας για όλους - προς Θεού). Πρέπει όμως κατά την άποψή μου να είναι κλειστά μέσα στη τάξη με την ίδια έννοια που τα κλείνουμε μέσα σε ένα θέατρο, στην εκκλησία, σε ένα δικαστήριο ώστε να μην ενοχλούν.

Συμφωνώ απόλυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν έχω ιδέα κατά πόσο μπορεί να κατασχέσει κάτι ή όχι ένας καθηγητής,πάντως ξέρω ότι αυτό το απαράδεκτο που έκαναν πολλοί καθηγητές να παίρνουν π.χ. ένα τετράδιο που έγραφε κάποιος κάτι άσχετο,και να το διαβάζουν-πολλές φορές και δυνατά,σε όλη την τάξη-είναι καθ'όλα παράνομο,και οι μαθητές θα πρέπει να διαμαρτύρονται πολύ έντονα όποτε γίνεται.
Πλήρης έλλειψη γνώσης βασικών κανόνων παιδαγωγικής εκ μέρους αυτών των καθηγητών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ ίσα ίσα που είμαι πιο άνετος στο φροντιστήριο γιατί είμαστε πολύ ώρα παρέα με τους καθηγητές και παραγνωριστήκαμε :P:P

ΥΓ: σόρυ για το διπλοποστ :( :(
Να μην ξεχνάμε και την ετοιμολογία της λέξης <<τάξη>>
Πάντως όταν μπαίνουμε μέσα σε αυτή, υπάρχουν κανόνες που πρεπει να γίνονται σεβαστοί. Με πιο κύριο κανόνα το σεβασμό του συμμαθητή που θέλει να παρακολουθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Είναι υποχρεωμένος να παρακολουθεί δηλαδή;Είναι υποχρεωμένος να μάθει; Πώς θα τον υποχρεώσεις να μάθει ή να παρακολουθήσει; Η μάθηση είναι κάτι που το επιλέγουμε, όχι κάτι που μας το επιβάλλουν. Άμα θες να είσαι καλός δάσκαλος,βρες τρόπο να προσελκύσεις το μαθητή και μην τον "υποχρεώνεις" να παρακολουθεί.

Η μάθηση στη Β' βαθμια είναι υποχρεωτική . Στην ανώτερη εκπαίδευση είναι ζήτηαμ επιλογής αφού ο μαθητής πλέον είναι πολίτης και αναγνωρίζεται ως ενήλικας και έχει το δικαίωμα να αποφασίζει ολοκληρωτικά για τον εαυτό του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δηλαδή είναι προτιμότερο να κοιμάται με τα μάτια ανοιχτά από το να κάνει κάτι πιο εποικοδομητικό;
Στή κοινωνία μας ζούμε με κανόνες. Και αυτοί οι κανόνες λένε ότι θα πρέπει ο νέος πριν ενηλικιωθεί να έχει πάρει ένα minimum εκπαίδευσης. Αυτή η εκπαίδευση δεν είναι στη διακριτική του ευχέρεια. Μην το πάμε μακριά, αλλά δεν είναι ακόμα τόσο ελεύθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πλήρης έλλειψη γνώσης βασικών κανόνων παιδαγωγικής εκ μέρους αυτών των καθηγητών

Ακριβώς. Αν ο καθηγητής ενοχλήθηκε εξαιτίας του ότι κάποιος μαθητής του εν ώρα μαθήματος ασχολούνταν με κάτι άλλο όπως του να γράφει κάτι άσχετο σε κάνα χαρτάκι ή τετράδιο, τότε είναι ήδη αρκετό είτε μία παρατήρηση είτε το να του πάρει το εν λόγω χαρτί/τετράδιο ώστε να μην ασχολείται με αυτό. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ δεν κάνει να το πετάξει ή να επιβάλει ωριαία αποβολή και πρωτίστως να μη διαβάσει φωναχτά τι έγραφε αυτός ο μαθητής!! Είναι τελείως αντιπαιδαγωγικό καθώς πέρα από το ότι παραβιάζεται η σφαίρα της ιδιωτικής ζωής, μειώνει ή ντροπιάζει τον εν λόγο μαθητή ενάντια στην θέληση του μπροστά σε όλη την σχολική τάξη με αρνητικές επιπτώσεις στην προσωπικότητα και τον ψυχικό κόσμου του παιδιού προκαλώντας του συνήθως είτε θυμό είτε απογοήτευση και στεναχώρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

varicap

Νεοφερμένος

Ο varicap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πρέπει να έχει πολλά κόμπλεξ ένας καθηγητές για να πάρει κινητό. Τουλάχιστον στο γυμνάσιο και στο λύκειο οι καθηγητές μου ήταν μια χαρά άνθρωποι.
Θυμάμαι μια κοπελιά στο γυμνάσιο έπαιζε με το κινητό...
Λέει η καθηγήτρια: - Με το κινητό παίζεις;
- Ναι
- Α για πες μου, πως βάζουμε τα 1500 στο what's up; Και λέγαμε διάφορα. Εξάλλου στο ΣΕΠ δε κάναμε ποτέ μάθημα.
To έφερε στην πλάκα δηλαδή, και στο τέλος είπε καλό θα ήταν να το έβαζες μέσα. Οχι με το αυστηρό ύφος, "φερ' το εδώ και θα το πάρεις στο τέλος". Το εκτιμάει περισσότερο ο μαθητής αυτό. Μας εξήγησε οτι δεν είναι σωστό και απο τότε δε ξαναχτύπησε ή δε ξαναέβγαλε κανείς κινητό.

Επίσης, στο γυμνάσιο μια φορά στο διάλειμμα βγαίναμε φωτογραφίες στην αυλή. Μας πλησίασε μια καθηγήτρια και εμείς νομίζαμε οτι θα μας έπαιρνε το κινητό. Αντιθέτως ήθελε να βγει μαζί μας φωτογραφία.

Στο λύκειο χτύπησε μια φορά το κινητό μιας φίλης μου και ο καθηγητής το έριξε στην πλάκα: Α ωραίο ήχο κλήσης έχεις. Ή μια άλλη φορά είχε πει: Α για να δω το κινητό σου γιατί κι εγώ θέλω να αγοράσω εγώ ένα.

Γιατί πολύ απλά είναι άνθρωποι. Δεν είναι μ@λάκες να λένε: Θα το πάρεις στο τέλος και πάρε μια ωριαία γιατί χτύπησε μέσα στην τάξη. (Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια)
Τουλάχιστον εγώ που θέλω να γίνω καθηγητής έτσι θα αντιμετωπίζω τα παιδιά. Γιατί δε θα τους θεωρώ υποδεέστερους και θα τους δίνω ωριαίες.. Αν το φέρεις στην πλάκα στην αρχή και στο τέλος του πεις οτι καλό είναι να το βάλει μέσα, ο μαθητής θα το εκτιμήσει. Τώρα αν βλέπεις οτι το φαινόμενο επαναλαμβάνεται, μια ωριαία να του δώσεις. Αλλά δε πρέπει να το πάρει ο καθηγητής το κινητό!!
Και στην τελική ανάλυση, ενα κινητό χτύπησε. Δεν έσκασε κροτίδα μέσα στην τάξη! Τα κινητά των καθηγητών μας 10000 φορές έχουν χτυπήσει μέσα στην τάξη; Αυτοί δηλαδή γιατί να τα έχουν ανοιχτά; Δε θα εμποδίσουν το μάθημα;
Αυτά που περιγράφεις σαν παραδείγματα είναι η διαφορά του καθηγητή που σκέπτεται και τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα από αυτόν που απλά πάει για να δώσει το παρών και να πάρει τον μισθό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ακριβώς. Αν ο καθηγητής ενοχλήθηκε εξαιτίας του ότι κάποιος μαθητής του εν ώρα μαθήματος ασχολούνταν με κάτι άλλο όπως του να γράφει κάτι άσχετο σε κάνα χαρτάκι ή τετράδιο, τότε είναι ήδη αρκετό είτε μία παρατήρηση είτε το να του πάρει το εν λόγω χαρτί/τετράδιο ώστε να μην ασχολείται με αυτό. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ δεν κάνει να το πετάξει ή να επιβάλει ωριαία αποβολή και πρωτίστως να μη διαβάσει φωναχτά τι έγραφε αυτός ο μαθητής!! Είναι τελείως αντιπαιδαγωγικό καθώς πέρα από το ότι παραβιάζεται η σφαίρα της ιδιωτικής ζωής, μειώνει ή ντροπιάζει τον εν λόγο μαθητή ενάντια στην θέληση του μπροστά σε όλη την σχολική τάξη με αρνητικές επιπτώσεις στην προσωπικότητα και τον ψυχικό κόσμου του παιδιού προκαλώντας του συνήθως είτε θυμό είτε απογοήτευση και στεναχώρια.

Γιατί δὲν μπορεῖ ὁ διδάσκων νὰ τιμωρήσῃ μὲ ὡριαία ἀποβολὴ ὅταν ὁ μαθητὴς περιφρονεῖ ἐπιδεικτικὰ τὸ μάθημά του; Γιὰ τὰ ὑπόλοιπα θὰ συμφωνήσω, ἀλλὰ δὲν ὀφείλει ὁ καθηγητὴς νὰ διαφυλάξῃ τὸ ὅτι θὰ γίνῃ μάθημα ὑπὸ σωστοὺς ὅρους;

Τὰ περὶ «θυμοῦ», «στενοχώριας» καὶ «ἀπογοήτευσης» μπορεῖ νὰ ἰσχύουν ἴσως ἀκόμα στὸ Δημοτικὸ ὡς ἀντιδράσεις τῶν παιδιῶν, ἀλλὰ πλέον στὴ δευτεροβάθμια ἐκπαίδευση ὑπάρχει πλέον ἐκτεταμένη ἀδιαφορία σὲ ὅσα μαθήματα δὲν πιστεύει κάποιος ὅτι τοῦ χρειάζονται. Ἐδῶ βέβαια φταῖνε κυρίως οἱ γονεῖς. Θυμᾶμαι συμμαθητή μου ὁ ὁποῖο πῆρε ἀποβολὴ σὲ μὴ «κύριο» μάθημα (δηλαδὴ Μαθηματικά, Ἀρχαῖα κλπ) καὶ οἱ γονεῖς του δὲν τοῦ εἶπαν τίποτα ἐπειδὴ λέει μόνο τὰ κύρια μαθήματα μετροῦν(!)

Συμφωνῶ πάντως ὅτι ἐνέργειες ὅπως σκίσιμο τετραδίου εἶναι τελείως ἀντιπαιδαγωγικὲς καὶ δὲν πρέπει νὰ ἔχουν θέση στὴ σημερινὴ ἐκπαιδευτικὴ διαδικασία. Ἄλλο ὅμως αὐτὸ καὶ ἄλλο τὸ νὰ μὴν μπορῇ ὁ καθηγητὴς νὰ διαφυλάξῃ τὸ μάθημά του...

Σ.σ.: Υποχρεωτικὴ ἡ φοίτηση εἶναι μόνο στὸ Γυμνάσιο καὶ ὄχι γενικὰ στὴ δευτεροβάθμια ἐκπαίδευση. Τὸ Λύκειο εἶναι προαιρετικό. Σὲ κάθε περίπτωση πάντως, ὅποιος φοιτᾷ ὁπουδήποτε, ἔχει τὴν ὑποχρέωση νὰ ἀκολουθῇ τοὺς κανόνες οἱ ὁποῖοι ἰσχύουν σὲ κάθε περίπτωση καὶ ἐφ' ὅσον αὐτοὶ δὲν τηροῦνται, ὑπάρχουν οἱ ἀντίστοιχες κυρώσεις. Οἱ κανονισμοὶ δὲ γράφονται ἔτσι γιὰ νὰ ἔχουμε κάτι νὰ λέμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Γιατί δὲν μπορεῖ ὁ διδάσκων νὰ τιμωρήσῃ μὲ ὡριαία ἀποβολὴ ὅταν ὁ μαθητὴς περιφρονεῖ ἐπιδεικτικὰ τὸ μάθημά του; Γιὰ τὰ ὑπόλοιπα θὰ συμφωνήσω, ἀλλὰ δὲν ὀφείλει ὁ καθηγητὴς νὰ διαφυλάξῃ τὸ ὅτι θὰ γίνῃ μάθημα ὑπὸ σωστοὺς ὅρους;

Τὰ περὶ «θυμοῦ», «στενοχώριας» καὶ «ἀπογοήτευσης» μπορεῖ νὰ ἰσχύουν ἴσως ἀκόμα στὸ Δημοτικὸ ὡς ἀντιδράσεις τῶν παιδιῶν, ἀλλὰ πλέον στὴ δευτεροβάθμια ἐκπαίδευση ὑπάρχει πλέον ἐκτεταμένη ἀδιαφορία σὲ ὅσα μαθήματα δὲν πιστεύει κάποιος ὅτι τοῦ χρειάζονται. Ἐδῶ βέβαια φταῖνε κυρίως οἱ γονεῖς. Θυμᾶμαι συμμαθητή μου ὁ ὁποῖο πῆρε ἀποβολὴ σὲ μὴ «κύριο» μάθημα (δηλαδὴ Μαθηματικά, Ἀρχαῖα κλπ) καὶ οἱ γονεῖς του δὲν τοῦ εἶπαν τίποτα ἐπειδὴ λέει μόνο τὰ κύρια μαθήματα μετροῦν(!)

Συμφωνῶ πάντως ὅτι ἐνέργειες ὅπως σκίσιμο τετραδίου εἶναι τελείως ἀντιπαιδαγωγικὲς καὶ δὲν πρέπει νὰ ἔχουν θέση στὴ σημερινὴ ἐκπαιδευτικὴ διαδικασία. Ἄλλο ὅμως αὐτὸ καὶ ἄλλο τὸ νὰ μὴν μπορῇ ὁ καθηγητὴς νὰ διαφυλάξῃ τὸ μάθημά του...

Σ.σ.: Υποχρεωτικὴ ἡ φοίτηση εἶναι μόνο στὸ Γυμνάσιο καὶ ὄχι γενικὰ στὴ δευτεροβάθμια ἐκπαίδευση. Τὸ Λύκειο εἶναι προαιρετικό. Σὲ κάθε περίπτωση πάντως, ὅποιος φοιτᾷ ὁπουδήποτε, ἔχει τὴν ὑποχρέωση νὰ ἀκολουθῇ τοὺς κανόνες οἱ ὁποῖοι ἰσχύουν σὲ κάθε περίπτωση καὶ ἐφ' ὅσον αὐτοὶ δὲν τηροῦνται, ὑπάρχουν οἱ ἀντίστοιχες κυρώσεις. Οἱ κανονισμοὶ δὲ γράφονται ἔτσι γιὰ νὰ ἔχουμε κάτι νὰ λέμε...

Αναφερόμουν τώρα γενικά στην εκπαίδευση, οποιασδήποτε δηλαδή βαθμίδας. Ναι το Λύκειο είναι όντως προαιρετικό σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία. Και ναι ο καθηγητής ή ο Δάσκαλος στο Δημοτικό οφείλει να διαφυλάξει το μάθημα και να επιβάλλει τις αντίστοιχες κυρώσεις σε περίπτωση παράβασης των κανονισμών, απλώς σχετικά με την ωριαία αποβολή ήθελα να πω πως θα έπρεπε να είναι το τελευταίο στο οποίο θα καταφύγει ο εκπαιδευτικός όσον αφορά τέτια σχετικά ...απλά περιστατικά (όπως ενασχόληση με ζωγραφιές ή μηνυματάκια εν ώρα μαθήματος τα οποία βέβαια είναι σημάδια ασέβειας προς τον εκπαιδευτικό αλλά και ένδειξη αδιαφορίας του μαθητή για το συγκεκριμένο μάθημα το οποίο πιθανόν ή δεν του αρέσει ή δεν του αρέσει ο τρόπος διδασκαλίας του εκπαιδευτικού όπου κ εκείνος πρέπει να φροντίσει να κεντρίζει το ενδιαφέρον). Αλλά ναι γενικότερα πρέπει να τηρούνται οι κανονισμοί, πράγμα που θέλει προσπάθεια και από τις δύο μεριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Η κατασχεση σε οποιαδηποτε περιπτωση ειναι παρανομη εκτος αν ο μαθητης χρησιμοποιει κινητο ,υπολογιστη γενικα καθε συσκευη που μπορει να τραβηξει βιντεο,φωτογραφια και να γινουν ηχογραφησεις οπου μπορουν να γινουν κατασχεσεις.Αλλα οτι κατασχεται επιστρεφεται στον γονεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Βασικα νομιζω βρήκα κάτι:

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να ψάξει την τσάντα σου. Ούτε καν να πάρει το τετράδιο που ζωγραφίζεις την ώρα του μαθήματος. Είτε αυτός είναι καθηγητής, είτε διευθυντής, είτε η ίδια η Yπουργός Παιδείας! (Σύμβαση Δικαιωμάτων του Παιδιού, άρθρο 16 - Σύνταγμα, άρθρο 5 παρ 1, 2). Aν ένας καθηγητής θεωρεί ότι παρενοχλείς το μάθημα, ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να σου κάνει παρατήρηση ή να σε βγάλει έξω. ΝΟΜΟΙ:
• Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού
Άρθρο 16: «Κανένα παιδί δεν μπορεί να αποτελέσει αντικείμενο αυθαίρετης ή παράνομης επέμβασης στην ιδιωτική του ζωή, στην οικογένειά του, στην κατοικία του ή στην αλληλογραφία του, ούτε παράνομων προσβολών της τιμής και της υπόληψής του».
• Σύνταγμα της Ελλάδας
Άρθρο 5: «1. Kαθένας έχει δικαίωμα να αναπτύσσει ελεύθερα την προσωπικότητά του και να συμμετέχει στην κοινωνική, οικονομική και πολιτική ζωή της Xώρας, εφόσον δεν προσβάλλει τα δικαιώματα των άλλων και δεν παραβιάζει το Σύνταγμα ή τα χρηστά ήθη.
2. Όλοι όσοι βρίσκονται στην Eλληνική Eπικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Eξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top