Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ναι, ενώ όλοι οι άλλοι της θεωρητικής λέγαμε: "θα γράψω τέλεια ρε συ γιατί διαβάζω και πάω φροντιστήρια και και. Ναι σίγουρα!!

Λάθος. Σου λένε υπάρχουν αυτές και αυτές οι απόψεις κάτσε μάθε τες και γράψε. Εμάς τουλάχιστον έτσι μας είπαν. Υπάρχει βέβαια και το "κάθε άποψη ορθώς τεκμηριωμένη και μπλα μπλα μπλα... αλλά μεταξύ μας τώρα ποιός πήγε και έγραψε με βάση το πώς αντιλαμβανόταν ο ίδιος το κείμενο που του έπεσε; Μη λέμε ό, τι θέλουμε. Υπάρχει συγκεκριμένη προετοιμασία για τα παιδιά της θεωρητικής όπως υπάρχουν πάνω- κάτω και συγκεκριμένα έτοιμα σχόλια, "έτοιμες" απόψεις άλλων που με βάση αυτές πας και γράφεις.
Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που δεν μου αρέσει η λογοτεχνία όπως γίνεται στο σχολείο και όπως εξετάζεται στο τέλος.
Υπάρχει μεγάλη διαφορά στο τι θα έπρεπε να γίνεται και στο τι γίνεται τελικά.

Ναι σαφώς, τα παιδιά της γ' λυκείου εν γένει και δη της θεωρητικής, ξέρουν πολύ καλά να χειρίζονται την νέα ελληνική γλώσσα.

Εγώ δεν πήγα φροντιστήριο γιατί είμαι πολύ κατά (και διαφωνώ που πάει ο αδερφός μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και πραγματικά δεν σκεφτόμουν καν πως θα γράψω. Εδώ το λύκειο με το ζόρι το έβγαλα, σιγά μην ήθελα σπουδές. Πήγα απλά με τον αέρα του στιλ "πάνω κάτω ξέρω το αντικείμενο, δεν με ενδιαφέρει πως αξιολογείτε εσείς, έχουμε και μια αξιοπρέπεια και χαζο-παπαγαλισμούς δεν κάνουμε". Ε, μάλλον τους άρεσε, τι να πω.
Η λογοτεχνία είναι άλλο πικρό κομμάτι...και την τρώω στη μάπα ακόμα και σε μεγαλύτερο βαθμό. Αλλά κι εκεί ντρέπομαι να γράψω την γνώμη του κάθε καταξιωμένου κριτικού λες και είναι δική μου, εφόσον δεν συμφωνώ. Η ψωροπερηφάνια που λέγαμε...
Αν τα ενδιαφέρει να την μάθουν, θα την μάθουν. Αν περιμένουν από τα σχολεία και τα φροντιστήρια, πρόβλημά τους. Είναι κάτι που το χρησιμοποιείς κάθε μέρα, βρίσκεις τρόπο να το μάθεις σωστά αν θες. Ειδικά μέσα σε 18 χρόνια ζωής και καθημερινής ομιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγώ δεν πήγα φροντιστήριο γιατί είμαι πολύ κατά (και διαφωνώ που πάει ο αδερφός μου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
Καλά μη φανταστείς και εγώ δεν πήγα σε όλα... Μόνο αρχαία, λατινικά και έκθεση (το τελευταίο δεν χρειαζόταν καν!)

και πραγματικά δεν σκεφτόμουν καν πως θα γράψω. Εδώ το λύκειο με το ζόρι το έβγαλα, σιγά μην ήθελα σπουδές. Πήγα απλά με τον αέρα του στιλ "πάνω κάτω ξέρω το αντικείμενο, δεν με ενδιαφέρει πως αξιολογείτε εσείς, έχουμε και μια αξιοπρέπεια και χαζο-παπαγαλισμούς δεν κάνουμε". Ε, μάλλον τους άρεσε, τι να πω.
Η λογοτεχνία είναι άλλο πικρό κομμάτι...και την τρώω στη μάπα ακόμα και σε μεγαλύτερο βαθμό. Αλλά κι εκεί ντρέπομαι να γράψω την γνώμη του κάθε καταξιωμένου κριτικού λες και είναι δική μου, εφόσον δεν συμφωνώ. Η ψωροπερηφάνια που λέγαμε...
Αν τα ενδιαφέρει να την μάθουν, θα την μάθουν. Αν περιμένουν από τα σχολεία και τα φροντιστήρια, πρόβλημά τους. Είναι κάτι που το χρησιμοποιείς κάθε μέρα, βρίσκεις τρόπο να το μάθεις σωστά αν θες. Ειδικά μέσα σε 18 χρόνια ζωής και καθημερινής ομιλίας.
Να πω αρχικά ότι συμφωνώ με τις αντιλήψεις σου. Ειδικά στη λογοτεχνία (αλλά και στην έκθεση) είναι μεγάλη βλακεία αυτό που γίνεται. Δε σκέφτεσαι καν. Έτοιμη, μασημένη τροφή σε όλα.
Βέβαια εγώ πιστεύω ότι και η ιστορία αλλά και γενικώς όλα τα μαθήματα δεν είναι ανάγκη να μαθαίνονται παπαγαλία.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Η προετοιμασία που γίνεται για τις πανελλήνιες!! Οι διάφοροι καθηγητές στα φροντιστήρια αλλά και στα σχολεία (σιγά τη διαφορά!! πάνω κάτω τα ίδια άτομα είναι) έχουν περάσει στους μαθητές και συνεχίζουν να περνάν τη νοοτροπία της παπαγαλίας στα πάντα. Είναι η εύκολη λύση. Με λίγα λόγια γίνεται λάθος προετοιμασία. Το έχω πει και άλλες φορές, δεν μπορώ να καταλάβω από πού έχει βγει αυτό το πράγμα με την παπαγαλία!! Πώς ξέρουμε ότι οι διορθωτές θέλουν να τα λες όπως στο βιβλίο;
Και όχι τίποτα άλλο αλλά αν ισχύει και βγει κάποιος να το πει, μόνο ηλίθιος θα φανεί και τίποτα παραπάνω. Γιατί ο καθηγητής ( ; ) που διορθώνει πχ ιστορία και έχει δίπλα το βιβλίο και ελέγχει μία μία λέξη, για εμένα, δεν ξέρει ιστορία!! Το ίδιο και στα άλλα μαθήματα.

Και κάπως έτσι εμείς της θεωρητικής έχουμε περάσει ως τα "παπαγαλάκια" (ναι γιατί οι άλλοι καλύτεροι είναι;; και σ΄αυτούς πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν! ) και οι λιγότερο έξυπνοι μαθητές που για εμάς η θεωρητική είναι λύση ανάγκης. Οκ. Ας είναι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εγώ Ιατρική θέλω θετική πήγα απλά απλούστατα.Θεωρώ πως ιστορία μπορείς να μάθεις αγοράζοντας καλά βιβλία που λένε αλήθειες γιατί αυτό που κάνουμε δεν είναι ιστορία Γιατί εγώ δεν θεωρώ νοήμων άνθρωπό να μην ξέρει την ιστορία του τόπου του.Αν ξέραμε δεν θα φτάναμε ως εδώ θα μαθαίναμε από τα λάθη μας .Λογοτεχνία πίκρα μεγάλη 1ο λάθος υπερανάλυση μιας ΤΕΧΝΗΣ ήξερε ο ποιητής τι είναι ο καθρεφτισμός για να το εφαρμόσει και από που και ως που αυτό που λέει ο καθηγητής είναι το σωστό? Ένα καλλιτεχνικό δημιούργημα ο καθένας το εκλαμβάνει όπως θέλει.Αρχαία είναι ένα από τα πράγματα που θέλω να κάνω ως χόμπυ ένα φροντιστήριο αρχαίων για ενήλικες γιατί σαν γνήσιος θετικός με καίει να μάθω τη γλώσσα μου πως και γιατί και επίσης Έλληνας και να μην ξέρει ΣΩΣΤΑ ελληνικά είναι απαράδεκτο.Τα θεωρητικά μαθήματα τα μαθαίνεις όποια ώρα και στιγμή.Ενώ να πάρεις μετά από χρόνια ένα βοήθημα μαθηματικών και να μάθεις λίγο χλωμό το κόβω.Ναι στη πολύπλευρη προσωπικότητα όχι στη θετική/θεωρητική μονομέρεια .Οπότε ένας θετικοτεχνολογικός αν έχει κατανοήσει τα θετικά μπορεί να κατακτήσει και θεωρητικά το αντίθετο είναι αν όχι ακατόρθωτο ολίγον δύσκολο.Α και στη 1η Λυκείου είχα πάρει Ψυχολογία απίστευτο μάθημα.Και στην ιατρική από ότι έχω ακούσει στη ψυχιατρική κάνεις και ψυχολογία και έχεις και Βιοηθική.Ο συνδυασμός θεωρητικής/ θετικοτεχνολογικής κάνει τον άνθρωπο ακαταμάχητο θεωρώ πως τα μαθήματα τα θεωρητικά θα έπρεπε να έιχαν ένα θετικό μάθημα στη κατεύθυνση και το αντίστροφο.Και τώρα κράξτε με δεν με πειράζει καθόλου:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top