Μείωση ωρών λόγω απουσίας καθηγητή

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και το δικό μου Λύκειο στην επαρχία βρίσκεται. Σε μια κωμόπολη με μίζερους, συντηρητικούς και ξενοφοβικούς κατοίκους. Απλώς αντέδρασα στην πράξη και στο σκύλεμα που δέχομαι. Μας κουτσουρεύουν, το καταλαβαίνετε; Ποιος είναι τόσο βλάκας ώστε να μην αντιδράσει ή έστω να μην ξαφνιαστεί; Από εδώ και πέρα, αφού δεν θα στείλουν αναπληρωτή, το μάθημα θα γίνεται με τέτοιον τρόπο ώστε θα με παραπέμπουν κατευθείαν στο φροντιστήριο. Και γιατί να κάνω φροντιστήριο; Γιατί να πληρώσω προκειμένου να μάθω; Και με σοκάρει η αδιαλλαξία τους. Αφού το υπουργείο λέει να κάνουμε 5 ώρες, πώς έρχονται τώρα τρίτα πρόσωπα να μας επιβάλλουν να κάνουμε 3; Και μην αναφέρει κάποιος "Στο Γυμνάσιο έκανες 2 ώρες". Τώρα βρισκόμαστε σε μια τάξη όπου πρέπει να δουλεύουμε με βάση εντολές υπουργείου (ο Θεός να το κάνει) και συγκεκριμένες ώρες ανά κάθε μάθημα για να υπάρξει αυτό που λέμε Γενική Παιδεία. Αυτό που συμβαίνει τώρα είναι "Κουτσή Παιδεία". Μην το αρνείστε, είναι η αλήθεια και το γνωρίζετε. Και μετά ερχόμαστε σε άλλο θέμα, το οποίο είναι η μελλοντική καταστροφή της χώρας στο σύνολό της. Δεν είναι δυνατόν να ζούμε βυθισμένοι στο άγχος, άνθρωποι που μόνο 16 χρόνια ζουν...Είναι εκτός λογικής...

Το λάθος που έκανες,είναι ότι πήρες αυτήν την πρωτοβουλία μόνος σου.Έτσι,βρέθηκες εσύ ο μόνος υπεύθυνος για αυτή τη διαμαρτυρία,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.Σαν σχολείο,έχετε 15μελές και 5μελή συμβούλια.Αυτό που θα έπρεπε να κάνεις,είναι μέσω αυτών να βγει μια συλλογική καταγγελία των μαθητών για το πρόβλημα,και να κάνετε δράσεις σαν σύνολο,ώστε να μην πάρεις όλο το βάρος πάνω σου και βρίσκεσαι εκτεθειμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γίνει καθολική διαμαρτυρία από το σχολείο του, γιατί, καλώς ή κακώς, δεν θεωρείται μειονέκτημα από πολλούς μαθητές να χάνεις ώρες μαθήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν μπορεί να γίνει καθολική διαμαρτυρία από το σχολείο του, γιατί, καλώς ή κακώς, δεν θεωρείται μειονέκτημα από πολλούς μαθητές να χάνεις ώρες μαθήματος.

Κατ'αρχάς,τέθηκε προς συζήτηση στα συλλογικά όργανα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κατ'αρχάς,τέθηκε προς συζήτηση στα συλλογικά όργανα?

Είμαι σίγουρος πως αυτή την ώρα διενεργείται έκτακτη σύσκεψη του δεκαπενταμελούς για να δουν τι θα γίνει με την πενταημ- ..εχμ εννοώ τη μείωση ωρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς αυτά τα φαινόμενα θα γίνουν όλο και πιο συχνά με την περικοπή της δημόσιας παιδείας στο σύνολο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω πως σημαντικότερο είναι να διδαχτούν οι μικρότερες τάξεις.
Προσωπικά, στο σχολείο μου, από το τμήμα μου, δεν υπάρχει ούτε ένας που να μην κάνει φροντιστήρια. Και γενικά σε όλη την Γ λυκείου όλοι απ όσο γνωρίζω κάνουν φροντιστήρια (αυτοί που δίνουν πανελλήνιες). Εν αντιθέσει, στην Α και Β λυκείου υπάρχουν παιδιά που ενδιαφέρονται να μάθουν την ύλη της τάξης, αλλά πολλά δεν πάνε φροντιστήριο. Καλύτερα να στέλνουν τους καθηγητές σε αυτές τις τάξεις λοιπόν.

Μην το θέτεις τόσο γενικά αυτό με τα φροντιστήρια της Γ'... Πολλά παιδιά δεν έχουν να σκάνε 300-400 το μήνα ... Στο δικό σου τμήμα μπορεί να ισχύει αυτό , φαντάσου όμως να πήγαινες Γ' , να μην έκανες φροντιστήριο , και να σου έκοβαν και ώρες :/: ... Επίσης στο δικό μου σχολείο τα παιδιά ανεξαρτήτως φροντιστηρίου παρακαλάνε για να κάνουν παραπάνω ώρες στα μαθήματα που δίνουν πανελλαδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγώ την καταγγελία την έστειλα τελείως προσωπικά. Ούτε εκ μέρους του σχολείου, ούτε εκ μέρους των μαθητών. Βέβαια, το όνομά μου συζητιέται στα γραφεία καθηγητών του λυκείου και του γυμνασίου (συστεγάζονται στον ίδιο χώρο) και είμαι σίγουρα και στα γραφεία της Δευτεροβάθμιας του νομού μου. Οι μαθητές -πλην της παρέας και μερικών άλλων- δεν γνωρίζουν τίποτα. Πιστεύω πως από Δευτέρα θα μαθευτεί.
Τις συνέπειες είμαι έτοιμος να τις υποστώ. Έτσι κι αλλιώς δεν έκανα κάτι κακό. Το σύστημα κατήγγειλα και αυτή την τραγωδία σε βάρος μου. Φυσικά και πρέπει να ανησυχούμε που θα μειωθούν ώρες, αφού ως μελλοντικός μαθητής της θεωρητικής, εγώ θα πάθω το μεγαλύτερο κακό.
Πληροφοριακά, το κείμενο το έστειλα και στο Υπουργείο Παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top