Πρόβλημα με διευθυντή

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τελικά έστειλα τους γονείς μου με υπεύθυνη δήλωση κλπ, ο διευθυντής είπε πως είναι αναρμόδιος και θα το στείλει στο υπουργείο να του απαντήσουν. μέχρι τότε μου είπε πως δεν χρειάζεται να συμμετέχω στο μάθημα και να παρακολουθώ. σήμερα, (μετά από καιρό δηλαδή) , μου είπε πως επειδή δεν έχει πάρει ακόμα απάντηση από το υπουργείο, θα παρακολουθώ μέχρι να του πουν κάτι άλλο. υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω από τη μεριά μου ή that's all ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ρε σε τι σχολείο έπεσες? Στο δικό μας μια αίτηση έπρεπε να υπογράψουν οι γονείς και έπαιρνες αμέσως απαλλαγή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τελικά έστειλα τους γονείς μου με υπεύθυνη δήλωση κλπ, ο διευθυντής είπε πως είναι αναρμόδιος και θα το στείλει στο υπουργείο να του απαντήσουν. μέχρι τότε μου είπε πως δεν χρειάζεται να συμμετέχω στο μάθημα και να παρακολουθώ. σήμερα, (μετά από καιρό δηλαδή) , (1) μου είπε πως επειδή δεν έχει πάρει ακόμα απάντηση από το υπουργείο, θα παρακολουθώ μέχρι να του πουν κάτι άλλο. (2) υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω από τη μεριά μου ή that's all ;
1) Ο διευθυντής σου, λέει χοντρές μαλακίες. Δεν χρειάζεται απολύτως καμία έγκριση από κανένα υπουργείο. Από τη στιγμή που πήρε τη δήλωση των γονέων σου, είσαι απαλλαγμένος από τα θρησκευτικά. Ο τύπος ψεύδεται και παρανομεί.
2) Να πανε οι γονείς σου στη διεύθυνση δευτεροβάθμιας και να τα αναφέρουν αυτά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
στους γονείς μου είπε πως είναι αναρμόδιος και θα ρωτήσει το υπουργείο. οι γονείς μου είχαν πάρει την δευτεροβάθμια πριν κάνουν την δήλωση και τους επιβεβαίωσε πως κανονικά πρέπει να μου την δώσει. να ξαναπάρουν να ρωτήσουν αν όντως έχει στείλει ερώτημα προς αυτούς ο διευθυντής ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ρώτησα σήμερα την καθηγήτρια των θρησκευτικών μου και μου είπε πως οι τελευταίες εγκύκλιοι δεν ισχύουν μιας και έχει βγει νέα, η
Γ2/72719/22-06-2009 δυστυχώς απ'ότι γράφει μέσα
«…Το μάθημα των Θρησκευτικών αποτελεί υποχρεωτικό μάθημα και διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα επίσημα υποχρεωτικά αναλυτικά και ωρολόγια προγράμματα, τα οποία καθορίζονται από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο. Δίνεται όμως η δυνατότητα απαλλαγής στους αλλόθρησκους και ετερόδοξους μαθητές, οι οποίοι για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν το εν λόγω μάθημα. Επειδή όμως έχει παρατηρηθεί κατάχρηση της δυνατότητας απαλλαγής από μη ετερόδοξους ή αλλόθρησκους μαθητές, ιδιαίτερα της Γ' τάξης Γενικού Λυκείου λόγω φόρτου εργασίας, παραβιάζεται η αρχή της ίσης αντιμετώπισης των μαθητών και η αρχή της ίσης προσπάθειας για την απόκτηση απολυτηρίου. Επομένως οι μαθητές που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία των αλλόθρησκων ή των ετερόδοξων, δεν μπορούν να απαλλάσσονται από οποιοδήποτε μάθημα είναι υποχρεωτικό, βάσει του αναλυτικού προγράμματος…».
άρα όντως, δεν γίνεται να πάρω απαλλαγή μόνο "για λόγους συνείδησης".
ανοησίες λοιπόν έλεγε το υπουργείο που πήρα τηλέφωνο :/:
η νέα ερώτηση λοιπόν από μένα είναι : ποια είναι η θρησκεία που σε αφήνει να γίνεις μέλος της εύκολα και να αναγνωρίζεται από το κράτος ώστε να θεωρούμαι αλλόθρησκος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • apalagi_thriskeytika.doc
    50 KB · Εμφανίσεις: 206

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Περιμένεις να πάρεις τώρα 20 στα θρησκευτικά; Αν δεν είχε γίνει όλο αυτό, είχες πιθανότητες για 20. Τώρα που σε στάμπαρε η καθηγήτρια των θρησκευτικών, ε δε θα σε βοηθήσει όπως θα βοηθήσει τους άλλους.
Μάκάρι να μην ισχύσει στην περίπτωσή σου.

Dias, σε κάθε απάντησή σου βάζεις μια εικόνα, απ' οτι παρατήρησα εδώ και καιρό. Με ποια λογική; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
μετά από λίγο ψάξιμο , να και η δήλωση με σφραγίδες κλπ της υφυπουργού
https://www.tovima.gr/files/1/2012/09/03/apallaghallo8rhskwn.pdf
μπα, είναι πολύ καλός άνθρωπος αυτή , δεν έχει τέτοια κολλήματα (όχι πως αν είχε θα με ενδιέφερε και ιδιαίτερα :P ). απλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μας πάρει ο διευθυντής που είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
η νέα ερώτηση λοιπόν από μένα είναι : ποια είναι η θρησκεία που σε αφήνει να γίνεις μέλος της εύκολα και να αναγνωρίζεται από το κράτος ώστε να θεωρούμαι αλλόθρησκος :P
Ισλάμ. Μέχρι το τέλος της χρονιάς, θα έχεις επιτύχει το στόχο σου, της απαλλαγής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
δεν γίνεται να πάρω απαλλαγή μόνο "για λόγους συνείδησης".
η καθηγήτρια σου έδειξε παλιά εγκύκλιο ενός συμβούλου. Δες τι λέει ο υπουργός παιδέιας στις 2/10/2012:
https://briefcases.pathfinder.gr/file/dias93b/54685/622995
Στην τελευταία σελίδα γράφει:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
λέει όμως "μαθητές που ανήκουν σε άλλο δόγμα η θρησκεία"
δηλαδή εγώ απλά θα πω πως ανήκω τάχα σε άλλη θρησκεία αλλά δεν θα υποχρεούμαι να το δικαιολογήσω(-αποδείξω) ;
αν είναι έτσι, σε ευχαριστώ πάρα πολύ , λύθηκε το θέμα (εκτός απροόπτου:hmm: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Υπάρχει τίποτα άλλο πιο καινούργιο από την εγκύκλιο της Χριστοφιλοπούλου που να λέει πως γίνεται να πάρει κάποιος απαλλαγή χωρίς να αναφέρει λόγο; γιατί στην καθηγήτρια μου που ανέφερα την απάντηση του Αρβανιτόπουλου το έψαξε και μου είπε πως ισχύει η εγκύκλιος και όχι αυτό μιας και είναι απλά απάντηση σε βουλευτές. το υπουργείο ακόμα δεν έχει απαντήσει στην αίτηση που έστειλε ο διευθυντής και δεν έχω καμία όρεξη να το παρακολουθώ για όλη τη χρονιά... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top