Μαθηματικά για...γερούς λύτες

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Ιδού ένα καλούτσικο αινιγματάκι μαθηματικών που άκουσα σήμερα στο σχολείο:

Τα παιδιά ρωτήσαν το δάσκαλό τους πόσο χρονών είναι. Αυτός τους απάντησε : Όταν είχα την ηλικιά που έχει σήμερα ο γιος μου, είχα την τετραπλάσια ηλικία από αυτόν. Σήμερα, αν προσθέσουμε τις τωρινές ηλικίες και των δυο μας, θα έχουμε άθροισμα 119.

Ποια είναι η ηλικία του δασκάλου?

"Το αίνιγμα είναι από το περιοδικό ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εχω βρει μια λυση αλλα μου βγαζει δεκαδικους αριθμους.
Θα σας παρεθεσω την λυση μηπως και βρειτε καποιο λαθος.

Εστω η ηλικια του πατερα και η ηλικια του γιου

Τοτε εχουμε τις σχεσεις:

(1) Οπου ομεγα η ηλικια του γιου οταν ο πατερας ειχε την σημερινη ηλικια του γιου.

Τοτε (2) οπου αλφα η ηλικια του πατερα οταν γεννηθηκε ο γιος.

(3) Αφαιρουμε απο την τωρινη ηλικια του πατερα την τωρινη ηλικια του γιου για να βρουμε το αλφα.

(2),(3) (4)

Αντικαθιστουμε στην (4) την (1) και εχουμε:
(5)

Αντικαθιστουμε την (5) στην αρχικη σχεση και εχουμε:


(5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ιδού ένα καλούτσικο αινιγματάκι μαθηματικών που άκουσα σήμερα στο σχολείο:

Τα παιδιά ρωτήσαν το δάσκαλό τους πόσο χρονών είναι. Αυτός τους απάντησε : Όταν είχα την ηλικιά που έχει σήμερα ο γιος μου, είχα την τετραπλάσια ηλικία από αυτόν. Σήμερα, αν προσθέσουμε τις τωρινές ηλικίες και των δυο μας, θα έχουμε άθροισμα 119.

Ποια είναι η ηλικία του δασκάλου?

"Το αίνιγμα είναι από το περιοδικό ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ"
έστω η ηλικία του δασκάλου τώρα ως Χ. σήμερα ο γιος του έχει ψ ηλικία. Χ+Ψ=119. επίσης Ψ=4*ω όπου ω η παλιά ηλικία του γιου. επίσης Χ-Ψ=Ψ-Ω. Νομίζω με αυτά βγαίνει... θα το κάνω άμα δεν με προλάβει κανείς.

119-Ψ-Ψ=Ψ-Ω=> 119-3Ψ=-Ψ/4 => 11Ψ/4=119 => Ψ= και ναι βγαίνει πάλι όπως πάνω... :S

Επαλήθευση. ήταν στην ηλικία του γιου του πριν 75,73-43,27=32,46 χρόνια. ο γιος του πριν 32,44 χρόνια ήταν 43,27-32,46=10,81 ... 43,27/10.81=4

άμα το πάρουμε με μήνες ή μέρες θα βγει κάτι καλύτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εχω βρει μια λυση αλλα μου βγαζει δεκαδικους αριθμους.
Θα σας παρεθεσω την λυση μηπως και βρειτε καποιο λαθος.

Εστω η ηλικια του πατερα και η ηλικια του γιου

Τοτε εχουμε τις σχεσεις:

(1) Οπου ομεγα η ηλικια του γιου οταν ο πατερας ειχε την σημερινη ηλικια του γιου.

Τοτε (2) οπου αλφα η ηλικια του πατερα οταν γεννηθηκε ο γιος.

(3) Αφαιρουμε απο την τωρινη ηλικια του πατερα την τωρινη ηλικια του γιου για να βρουμε το αλφα.

(2),(3) (4)

Αντικαθιστουμε στην (4) την (1) και εχουμε:
(5)

Αντικαθιστουμε την (5) στην αρχικη σχεση και εχουμε:


(5)
Και εγω το εκανα και βρηκα αυτο που λες και εσυ και ο dannaros ουσιαστικα ειναι 78 ο δασκαλος και 43 ο γιος το 119
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Και εγω το εκανα και βρηκα αυτο που λες και εσυ και ο dannaros ουσιαστικα ειναι 78 ο δασκαλος και 43 ο γιος το 119
ξέρω εγώ, ίσως θέλει ακριβή ηλικία με τρίσεκτα έτη και κτλ. αλλά δεν πιστεύω ο καθηγητής να ήταν τόσο τυχερός εκείνη την ημέρα, ώστε να τον ρωτήσουν οι μαθητές όταν έστρωνε τόσο ωραία το πρόβλημα :D:D
ΡΕ το βρήκα, είναι 77 και 44 !!! γιατί 77-44=33

44-33=11

44/11=4 !!!

μαλακία σοζ. έγραψες 78 και 43 που το άθροισμα κάνει 121 και μπερδεύτηκα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Εγώ πάλι βρήκα την ίδια λύση με τον @Mercury
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top