Κάψιμο βιβλίων

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
ναι γιατι ειναι γνωστο πως αν καψεις το βιβλιο της αλγεβρας 'η των αρχαιων 'η των θρησκευτικων και ποιου αλλου μαθηματος, δεν ξερω, θα παρεις το αιμα σου πισω. Που ζουμε, στην Γερμανια του '40 ή στον Μεσαιωνα που εκαιγαν τις μαγισσες και τα βιβλια; Ημαρτον! Ανακυκλωστε αδερφια! ;) Πολλες φορες τα λεμε για πλακα ολα αυτα, αλλα γενικοτερα ειναι μια βλακεια και μιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
υπάρχει και η ανακυκλωση... μπορούμε να βγάλουμε το άχτι μας σκίζοντας τα(και μετα ανακύκλωση):p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ το γουστάρω φουλ,αλλά είχα μια συζήτηση περί εκπαίδευσης πρόσφατα,οπότε τώρα βαριέμαι να συζητάω πάλι τα ίδια. :P

Θα πω μόνο κάτι off topic εδώ,ότι βρίσκω τελείως ηλίθιο το reductio ad Hitlerum που γίνεται κάθε φορά που μιλάει κανείς για κάψιμο βιβλίων:οι ναζί,έκαιγαν βιβλία επειδή ήθελαν να εξαφανίσουν τελείως την ύπαρξή τους.Είναι τελείως διαφορετικό το να μαζεύω όλα τα αντίτυπα ενός βιβλίου και να τα καίω,με αποτέλεσμα να χαθεί η όποια γνώση περιείχε αυτό το βιβλίο,απ'το να πάρω ένα δικό μου βιβλίο και να το κάψω.Δικό μου είναι το βιβλίο,ό,τι θέλω το κάνω:αν θέλω το χέζω,αν θέλω το χύνω,αν θέλω το καίω,όπως το ίδιο μπορώ να κάνω σε οτιδήποτε μου ανήκει,χωρίς να μου πει κανείς τίποτα.Το να κάψεις το βιβλίο σου,αντίθετα με το να κάψεις όλα τα βιβλία,έχει χαρακτήρα συμβολικό:μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς με τον εν λόγω συμβολισμό,αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από συμβολισμός.Και στο κάτω κάτω,καλύτερα να βγάζουμε το άχτι μας πάνω σε αντικείμενα,παρά σε ανθρώπους,right? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ξεκολλάτε,για σχολικά βιβλία μιλάμε. :P
Τι να σου προσφέρει ο εργαστηριακός οδηγός χημείας αν είσαι θεωρητική,π.χ.; lol.
3 βιβλία μαθηματικών κατεύθυνσης έχω,νταξ,θα σκίσω-κάψω το ένα,να το φχαριστηθώ. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Δηλαδη αν εχεις τζακι γιατι να μην τα κρατησεις για προσαναμμα; Κακο ειναι;:confused:
Της φυσικης μου εχει ηδη κομματιαστει με ενα μονο πεταγμα στον τοιχο:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Εγώ το γουστάρω φουλ,αλλά είχα μια συζήτηση περί εκπαίδευσης πρόσφατα,οπότε τώρα βαριέμαι να συζητάω πάλι τα ίδια. :P

Θα πω μόνο κάτι off topic εδώ,ότι βρίσκω τελείως ηλίθιο το reductio ad Hitlerum που γίνεται κάθε φορά που μιλάει κανείς για κάψιμο βιβλίων:οι ναζί,έκαιγαν βιβλία επειδή ήθελαν να εξαφανίσουν τελείως την ύπαρξή τους.Είναι τελείως διαφορετικό το να μαζεύω όλα τα αντίτυπα ενός βιβλίου και να τα καίω,με αποτέλεσμα να χαθεί η όποια γνώση περιείχε αυτό το βιβλίο,απ'το να πάρω ένα δικό μου βιβλίο και να το κάψω.Δικό μου είναι το βιβλίο,ό,τι θέλω το κάνω:αν θέλω το χέζω,αν θέλω το χύνω,αν θέλω το καίω,όπως το ίδιο μπορώ να κάνω σε οτιδήποτε μου ανήκει,χωρίς να μου πει κανείς τίποτα.Το να κάψεις το βιβλίο σου,αντίθετα με το να κάψεις όλα τα βιβλία,έχει χαρακτήρα συμβολικό:μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς με τον εν λόγω συμβολισμό,αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από συμβολισμός.Και στο κάτω κάτω,καλύτερα να βγάζουμε το άχτι μας πάνω σε αντικείμενα,παρά σε ανθρώπους,right? ;)

το standup comedy το έχεις σκεφτεί; ειλικρινά, το 'χεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ξεκολλάτε,για σχολικά βιβλία μιλάμε. :P
Τι να σου προσφέρει ο εργαστηριακός οδηγός χημείας αν είσαι θεωρητική,π.χ.; lol.
3 βιβλία μαθηματικών κατεύθυνσης έχω,νταξ,θα σκίσω-κάψω το ένα,να το φχαριστηθώ. :whistle:

Δεν είναι λόγος αυτός όμως να δικαιολογείται το κάψιμο του βιβλίου.
Σκέψου το περιβάλλον και πόσα δέντρα θα σώσεις.Δώσ'το στην ανακύκλωση.
Ένα δέντρο φτάνει για περίπου 60 βιβλία.Δηλαδή άν 6 μαθητές ανακυκλώσουν τα βιβλία της χρονιάς τους,έχει σωθεί ένα δέντρο.
Φαντάσου να το έκανε όλο το σχολείο αυτό.Πάμε χοντρικά στα 100 δέντρα.
Φαντάσου μετά όλα τα σχολεία της πόλης(10 δημοτικά,10γυμνάσια 10 λύκεια).
3000 δέντρα!!!!
Μιλάμε για ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ δάσος.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να το κάψουν και να γεμίσουν την ατμόσφαιρα με διοξείδιο του άνθρακα....Well...i feel sorry for them:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Δεν είναι λόγος αυτός όμως να δικαιολογείται το κάψιμο του βιβλίου.
Σκέψου το περιβάλλον και πόσα δέντρα θα σώσεις.Δώσ'το στην ανακύκλωση.
Ένα δέντρο φτάνει για περίπου 60 βιβλία.Δηλαδή άν 6 μαθητές ανακυκλώσουν τα βιβλία της χρονιάς τους,έχει σωθεί ένα δέντρο.
Φαντάσου να το έκανε όλο το σχολείο αυτό.Πάμε χοντρικά στα 100 δέντρα.
Φαντάσου μετά όλα τα σχολεία της πόλης(10 δημοτικά,10γυμνάσια 10 λύκεια).
3000 δέντρα!!!!
Μιλάμε για ένα ΟΛΟΚΛΗΡΟ δάσος.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να το κάψουν και να γεμίσουν την ατμόσφαιρα με διοξείδιο του άνθρακα....Well...i feel sorry for them:(

Στην περιοχή μας πάντως,έχουν βγάλει σχεδόν όλους τους κάδους ανακύκλωσης επειδή οι περισσότεροι πετούσαν και κανονικά σκουπίδια εκεί. :P
Οπότε,και εγώ που τα ανακύκλωνα,θα τα πετάξω στα απλά,αναγκαστικά.
Ε τουλάχιστον φχαριστήθηκα το σκίσιμο του πριν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Εγώ το γουστάρω φουλ,αλλά είχα μια συζήτηση περί εκπαίδευσης πρόσφατα,οπότε τώρα βαριέμαι να συζητάω πάλι τα ίδια.
Όταν έγραφα το πρώτο μήνυμα του θέματος, σκεφτόμουν τη (γραφική και προβλέψιμη) απάντηση που θα έδινες, καθώς μας έχεις συνηθίσει να παίρνεις πάντα θέση υπέρ κάτι "<<"επαναστατικού">>" (μέσα σε πολλά εισαγωγικά, καθώς κάποια πράγματα όπως το κάψιμο βιβλίων ή οι καταλήψεις, αποτελούν πλέον καταστημένο). Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα λιγάκι, καθώς περίμενα την αντίδρασή σου πολύ πιο έντονη. :)

Το να κάψεις το βιβλίο σου,αντίθετα με το να κάψεις όλα τα βιβλία,έχει χαρακτήρα συμβολικό:μπορεί να συμφωνείς ή να διαφωνείς με τον εν λόγω συμβολισμό,αλλά δεν είναι κάτι παραπάνω από συμβολισμός.
Ακριβώς. Διαφωνώ έντονα με το συμβολισμό του (δημόσιου) καψίματος των βιβλίων, όπως επίσης διαφωνώ και οικολογικά. Έχω εξηγήσει πλήρως τη θέση μου σε προηγούμενο μήνυμά μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στην περιοχή μας πάντως,έχουν βγάλει σχεδόν όλους τους κάδους ανακύκλωσης επειδή οι περισσότεροι πετούσαν και κανονικά σκουπίδια εκεί. :P
Οπότε,και εγώ που τα ανακύκλωνα,θα τα πετάξω στα απλά,αναγκαστικά.
Ε τουλάχιστον φχαριστήθηκα το σκίσιμο του πριν. :P

Μιάς και έχουν περάσει πολλά χρόνια απο τότε που πήγαινα σχολείο.
Θυμάμαι κοντά σε μερικά σχολεία είχε κάτι μεγάλους κάδους,σαν καμπάνες ένα πράμα,όπου έριχναν οι μαθητές τα παλιά τους βιβλία για ανακύκλωση.
Αυτά δεν τα έχουν πλέον;;:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
στην πυρα ...στην ΠΥΡΑ ...
χαχαχα...αστειευομαι!!! συμφωνω με MERCURY περι οικολογια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,055 μηνύματα.
Και μια σχετική ταινία: "ΦΑΡΕΝΑΙΤ 451". (Είναι η θερμοκρασία 232°C που καίγεται το χαρτί). ΄Βασίζεται σε μυθιστόρημα του Ρ. Μπράντμπερι.
https://www.youtube.com/watch?v=s7uXHb9oWYg&feature=related

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top