Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Η ιδανικότερη φοιτητική πόλη

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 375)
  • Αθήνα

    Ψήφοι: 70 18.7%
  • Θεσσαλονίκη

    Ψήφοι: 165 44.0%
  • Λάρισα

    Ψήφοι: 9 2.4%
  • Πάτρα

    Ψήφοι: 44 11.7%
  • Αλεξανδρούπολη

    Ψήφοι: 8 2.1%
  • Ιωάννινα

    Ψήφοι: 28 7.5%
  • Ηράκλειο

    Ψήφοι: 17 4.5%
  • Κομοτηνή

    Ψήφοι: 13 3.5%
  • Νησιά (πείτε ποιο)

    Ψήφοι: 6 1.6%
  • Άλλη (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 15 4.0%

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Μην ακούω τέτοια!!!! Έχει καμμιά σχέση το ΠΑΠΕΙ με τη Αθήνα;

Χαχαχαχα μην τρελαίνεσαι !! Καμιά ! Μα καμιά όμως ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Φτανει πια με τη "Σαλονικα". Το εχω βαρεθει αυτο το τροπαριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1)Θεσσαλονίκη
2)Πάτρα-Ηράκλειο
3)Ιωάννινα

Η Αθήνα δεν είναι καν φοιτητική πόλη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
.......................

Η Αθήνα δεν είναι καν φοιτητική πόλη :P

Σωστά, ο Δήμος Ζωγράφου είναι η φοιτητούπολη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Φτανει πια με τη "Σαλονικα". Το εχω βαρεθει αυτο το τροπαριο.

Ποιο τροπάριο; Τη γνώμη μας δε λέμε; :confused: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Θεσσαλονικάρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ με τόσα που έχω ακούσει περίμενα στην πενταήμερη κάτι πολύ πιο jumbo. Τελικά νταξ, δεν έβαλα και τα κλάματα όταν φύγαμε.

Δε θα 'χα πρόβλημα να σπουδάσω εκεί όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Φτανει πια με τη "Σαλονικα". Το εχω βαρεθει αυτο το τροπαριο.
λολ, στο θρεντ απαντάμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

Not really.Δεν είπες ποια θεωρείς φοιτητούπολη, δεν έκρινες ποια πόλη είναι καλύτερη. Έκρινες την απάντησή μας. Τη ΓΝΩΜΗ μας!


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Απαγορεύεται να κρίνει την αποψή σας;

Συμφωνώ μαζί του,απλά το έθεσε λίγο άκομψα. Ας το θέσω καλύτερα.

Μας τα πρήξατε με τη Θεσσαλονίκη.
και την απαξιωτική στάση πολλών για την Αθήνα.

Χωρίς καν να την έχουν επισκεφθεί απλά ότι ακούνε απτους άλλους,να εκφέρουν άποψη η οποία να είναι αν όχι εντελώς,μερικώς άσχετη με την πραγματικότητα.
Και πάλι αν δεν έχεις ζήσει κάποιο διάστημα σε οποιαδήποτε πόλη πως μπορείς να κρίνεις;

Τεράστια πόλη λένε,χάνεσαι ενώ στη Θεσσαλονίκη όχι.
Τι πάει να πεί χάνεσαι; Στο δημοτικό είσαι να σε πιάνουν απτο χέρι για να βγείς έξω;
Εμείς που είμαστε απο επαρχία και πολλοί δεν είχαμε χρησιμοποιήσει άλλοτε αστικό λεωφορείο,σε 2 βδομάδες γνωρίζαμε όλα τα δρομολόγια του ΟΑΣΑ.
Και αν δυσκολεύεσαι,ρώτα,ψάξε στο γοογλε θα βρείς δεκάδες σάιτ εύρεσης δρομολογίων και όχι μόνο.
Ίσως στην αρχή μέχρι να συνηθήσεις τους ρυθμούς αυτης της πόλης και να εξοικοιωθείς με τα αστικά μέσα κλπ.
Ατυχής,άκυρη δικαιολογία το "χάνεσαι στη ζούγκλα της Αθήνας" και λοιπές ανακρίβειες που ακούγοντε.


Στη θεσσαλονίκη 4 φοιτητές θέλουν να συναντηθούν να βγούν έξω. ο 1 μένει κοντά στο ΑΠΘ,ο άλλος δυτικά προάστια,ο άλλος βόρεια και ο άλλος Καλαμαριά και κανονίζουν να βρεθούν Κέντρο. Θα πάνε με τα πόδια;; Θα κάνουν λιγότερη ώρα με τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ για να βρεθούν απο ότι 4 φοιτητές στην Αθήνα οι οποίοι θα επιλέξουν το Μετρό;
Πιθανώς λόγω μιρκότερης απόστασης

Στην Αθήνα βέβαια λόγω πληθώρας επιλογών απο αστικά μέσα μπορείς ανάλογα με το πως βολεύεται η παρέα σου να κανονίσεις σε περιοχή κοντά στο μετρό,ηλεκτρικό,τράμ, και να είστε εκέι σε 20 λεπτά.

Αν εσείς στη Θεσσαλονίκη χρειάζεστε λιγότερη ώρα ας είναι, ας αργούμε 10 λεπτά πιο πολύ εμείς στην Αθήνα,την βρίσκουμε-γουστάρουμε να ταλαιπωριόμαστε στις υπόγειες σήραγγες του μετρό.

Στην Αθήνα με το μετρό σε 20 λεπτά είσαι απτα δυτικά προάστια στα ανατολικά... και το δίκτυο επεκτείνεται.
Οι συγκοινωνίες είναι σε γενικές γραμμές καλές αλλά όπως παντού υπάρχουν προβλήματα, εγκληματικότητα κυρίως σε μομονωμένες περιοχές αλλά όπως κάθε μεγαλούπολη παντού υπάρχουν κίνδυνοι.

Τι άλλο να γράψεις,οτιδήποτε θελήσεις να βρείς,να επισκεφθείς δεν υπάρχει περίπτωση να μη το βρείς στην Αθήνα,το κέντρο Θησείο-Μοναστηράκι-Ακρόπολη-Σύνταγμα-Εθνικός κήπος και τα πέριξ,αγαπημένες περιοχές.

Όσο απο επιλογές διασκέδασης και οτιδήποτε σου κάνει κέφι,στην Αθήνα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το βρείς.

Φιλικά,αν και διακρίνω κάποιο επιθετικό ύφος σε αυτά που έγραψα.. δεν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σαφως εσυ το εθεσες πιο κομψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
ΑΘΗΝΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πάντως, για να ρίξω λάδι στη φωτιά, οι γνώμες φυσικά και κρίνονται. Τι, έτσι πετάς κάτι και περιμένεις να συμφωνήσουν όλοι; :P

Για την ακρίβεια οι απόψεις είναι και ό,τι κατά κύριο λόγο μπορεί να κριθεί. Αν υπήρχε αντικειμενική κλίμακα με τη Θεσσαλονίκη πρώτη θα μπορούσε να σας πει τίποτα; Ενώ τώρα μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Απαγορεύεται να κρίνει την αποψή σας;

Συμφωνώ μαζί του,απλά το έθεσε λίγο άκομψα. Ας το θέσω καλύτερα.

Μας τα πρήξατε με τη Θεσσαλονίκη.
και την απαξιωτική στάση πολλών για την Αθήνα.

Χωρίς καν να την έχουν επισκεφθεί απλά ότι ακούνε απτους άλλους,να εκφέρουν άποψη η οποία να είναι αν όχι εντελώς,μερικώς άσχετη με την πραγματικότητα.
Και πάλι αν δεν έχεις ζήσει κάποιο διάστημα σε οποιαδήποτε πόλη πως μπορείς να κρίνεις;

Τεράστια πόλη λένε,χάνεσαι ενώ στη Θεσσαλονίκη όχι.
Τι πάει να πεί χάνεσαι; Στο δημοτικό είσαι να σε πιάνουν απτο χέρι για να βγείς έξω;
Εμείς που είμαστε απο επαρχία και πολλοί δεν είχαμε χρησιμοποιήσει άλλοτε αστικό λεωφορείο,σε 2 βδομάδες γνωρίζαμε όλα τα δρομολόγια του ΟΑΣΑ.
Και αν δυσκολεύεσαι,ρώτα,ψάξε στο γοογλε θα βρείς δεκάδες σάιτ εύρεσης δρομολογίων και όχι μόνο.
Ίσως στην αρχή μέχρι να συνηθήσεις τους ρυθμούς αυτης της πόλης και να εξοικοιωθείς με τα αστικά μέσα κλπ.
Ατυχής,άκυρη δικαιολογία το "χάνεσαι στη ζούγκλα της Αθήνας" και λοιπές ανακρίβειες που ακούγοντε.


Στη θεσσαλονίκη 4 φοιτητές θέλουν να συναντηθούν να βγούν έξω. ο 1 μένει κοντά στο ΑΠΘ,ο άλλος δυτικά προάστια,ο άλλος βόρεια και ο άλλος Καλαμαριά και κανονίζουν να βρεθούν Κέντρο. Θα πάνε με τα πόδια;; Θα κάνουν λιγότερη ώρα με τα λεωφορεία του ΟΑΣΘ για να βρεθούν απο ότι 4 φοιτητές στην Αθήνα οι οποίοι θα επιλέξουν το Μετρό;
Πιθανώς λόγω μιρκότερης απόστασης

Στην Αθήνα βέβαια λόγω πληθώρας επιλογών απο αστικά μέσα μπορείς ανάλογα με το πως βολεύεται η παρέα σου να κανονίσεις σε περιοχή κοντά στο μετρό,ηλεκτρικό,τράμ, και να είστε εκέι σε 20 λεπτά.

Αν εσείς στη Θεσσαλονίκη χρειάζεστε λιγότερη ώρα ας είναι, ας αργούμε 10 λεπτά πιο πολύ εμείς στην Αθήνα,την βρίσκουμε-γουστάρουμε να ταλαιπωριόμαστε στις υπόγειες σήραγγες του μετρό.

Στην Αθήνα με το μετρό σε 20 λεπτά είσαι απτα δυτικά προάστια στα ανατολικά... και το δίκτυο επεκτείνεται.
Οι συγκοινωνίες είναι σε γενικές γραμμές καλές αλλά όπως παντού υπάρχουν προβλήματα, εγκληματικότητα κυρίως σε μομονωμένες περιοχές αλλά όπως κάθε μεγαλούπολη παντού υπάρχουν κίνδυνοι.

Τι άλλο να γράψεις,οτιδήποτε θελήσεις να βρείς,να επισκεφθείς δεν υπάρχει περίπτωση να μη το βρείς στην Αθήνα,το κέντρο Θησείο-Μοναστηράκι-Ακρόπολη-Σύνταγμα-Εθνικός κήπος και τα πέριξ,αγαπημένες περιοχές.

Όσο απο επιλογές διασκέδασης και οτιδήποτε σου κάνει κέφι,στην Αθήνα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το βρείς.

Φιλικά,αν και διακρίνω κάποιο επιθετικό ύφος σε αυτά που έγραψα.. δεν ισχύει

Ορίστε; :confused:
Εγώ είμαι σε λάθος θρέντ ή εσύ το έκανες Θεσσαλονίκη vs Αθήνα. Αν είναι δυνατόν βρε παιδιά! Ας σταματήσει πια αυτός ο κομπλεξισμός (είτε από πλευρά Αθηναίων είτε από Θεσσαλονικιών). Μέχρι τώρα έχω πάει σε 7-8 πόλεις. Με βάση αυτό το κριτήριο είπα ο,τι είπα. Δεν είπα ότι η πιο γαμάτη πόλη είναι η δική μου (έλεος δηλαδή). Απλά κρίνω ανάλογα με το δικό μου γούστο και τη δική μου οπτική γωνία.
Τώρα όλα αυτά που παραθέτεις για τον ΟΑΣΑ, για τις "αγαπημένες περιοχές" κτλ κτλ εμένα προσωπικά ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ. Προσπαθείς να πείσεις κάποιον για κάτι; Να δημιουργήσεις φασαρία; Τι; Ναι είμαι Θεσσαλονικιά και ξέρω ότι ακόμη και τα αστικά σας είναι πιο σούπερ από τα δικά μας (δόξα τω Θεώ ξέρω τι μου γίνεται).
Ένιγουει. Δε συνεχίζω τίποτα. Δεν έκρινα ΚΑΜΙΑ απάντηση σχετικά με την Αθήνα ή με κάποια άλλη πόλη. Ο καθένας λέει τη γνώμη του πάνω στο θέμα. Εγώ απάντησα Θεσσαλονίκη γιατί έτσι γουστάρω και δε θα ανεχτώ προσωπικές επιθέσεις τέτοιου ύφους.


.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... (αθηνα καταρχας ΔΕΝ εχει φοιτητικα στεκια) δεν περιγραφω αλλο!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Θα προσθέσω στις επιλογές μου και τα Ιωάννινα παρακαλώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ... (αθηνα καταρχας ΔΕΝ εχει φοιτητικα στεκια) δεν περιγραφω αλλο!!!! :D

Φυσικά και έχει!
Για τσέκαρε τα παρακάτω λινκς

https://www.in2life.gr/delight/goingout/articles/158176/article.aspx#bellow

https://petie.4umer.com/t82-topic

https://www.otenet.gr/otenet/enterta...page=default.psml&js_pane=P-11d72f11b1a-10010


Είναι δυνατόν να μην έχει φοιτητικά στέκια η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδος με τους περισσότερους φοιτητές? :confused:

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ναι, Θεσσαλονικιός είμαι...

την πόλη την αγαπώ <3 κι εγώ αυτήν θα έχω πρώτη επιλογή!:D [κι εγώ έχω ρίζες κατά κεί..πιο πολύ από κιλκίς όμως]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top