Φιλόλογοι: Κλασικής, Μεσαιωνικής ή Νεότερης Φιλολογίας;

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ξερεται τι ειναι οι δικοι σας φιλολογοι; ποιον προτιματε και γιατι;

εμεις εχουμε μια κλασικης και μια νεοτερης φιλολογιας! και οι δυο ειναι πολυ καλες αν και προτιμω εκεινη της κλασικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εμείς μόνο στην κατεύθυνση έχουμε φιλολόγους από τμήμα φιλολογίας. Στα γενικής παιδείας, εκτός της ιστορικού, η οποία είναι απόφοιτος του ιστορικού-αρχαιολογικού, έρχονται από ΦΠΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
ειτε ειχαν τελειωσει το κλασικο ειτε το νεοελληνικο ειτε το γλωσσικο ,οι φιλολογοι που ειχα στο λυκειο δεν ηταν καθολου καλοι.λιγα λεει το τι τελειωσαν ή καλυτερα αποτελειωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
ή καλύτερα αποτελείωσαν
Σωστό κι αυτό.
Δεν παίζουν ρόλο μόνο οι γνώσεις, αλλά και οι ικανότητες του καθηγητή ως παιδαγωγού. Κάτι που είτε είναι έμφυτο είτε αποκτάται μέσω παρακολούθησηες σεμιναρίων, και αν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ειτε ειχαν τελειωσει το κλασικο ειτε το νεοελληνικο ειτε το γλωσσικο ,οι φιλολογοι που ειχα στο λυκειο δεν ηταν καθολου καλοι.λιγα λεει το τι τελειωσαν ή καλυτερα αποτελειωσαν
καλα δεν ειναι ολοι το ιδιο απλος οι δικοι σου μποροι να ηταν αναμεσα σε αυτους που ειναι οτι ειναι... εμεις βλεπουμε μεγαλη διαφορα αναμεσα σε αυτες τις δυο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Σε εμάς, όλοι ο φιλόλογοι που διδάσκουν είναι απόφοιτοι Φιλολογίας. Τρεις από το Κλασικό και μία από το Νεοελληνικό. Η μια εκ των τριών του Κλασικού έχει μεταπτυχιακό στη Λατινική Φιλολογία, ενώ η του νεοελληνικού μεταπτυχιακό στη διδασκαλία της Λογοτεχνίας. Αυτές λοιπόν οι δύο μαζί με άλλη μία του Κλασικού, είναι κορυφές, ενώ η άλλη του Κλασικού είναι μετριότατη σε όλα. Και όσο και αν φαίνεται παράδοξο, εκείνη με το μεταπτυχιακό στη Λογοτεχνία διδάσκει μόνο το αντίστοιχο μάθημα της πρώτης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στο λύκειο θυμάμαι τις τρείς φιλολόγους,μια απόφοιτη νεοελληνικής,μια ιστορικού και μια φπψ.Η πρώτη δεν μας είχε διδάξει ποτέ ιστορία,η δεύτερη ποτέ νεοελληνική και η τρίτη ιστορία.Κάθε χρόνο έκαναν εναλλάξ τα μαθήματα κατα τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Κλασσικού, η οποία είναι πάρα πολύ καλή αλλά και κωλόφαρδη καθώς έχει πιάσει 3 φορές το άγνωστο κείμενο (χωρίς πλάκα - επιβεβαιωμένο και από τους μαθητές που έγραψαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κλασσικού, η οποία είναι πάρα πολύ καλή αλλά και κωλόφαρδη καθώς έχει πιάσει 3 φορές το άγνωστο κείμενο (χωρίς πλάκα - επιβεβαιωμένο και από τους μαθητές που έγραψαν)
οκ σε πιστευουμε! και εμας της κλασικης αριστη καθηγητρια να και δεν ειναι κωλοφαρδη... οτι εχει καταφερει το εχει καταφερει με την αξια της!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο ήταν όλοι από ιστορικό-αρχαιολογικό. Πολλές φορές έχει ειπωθεί κι εδώ ότι δεν παίζει ρόλο το τμήμα ή η κατεύθυνση, αλλά το πόσο θα ασχοληθεί ο κάθε καθηγητής με το αντικείμενο. Εν μέρει έχω διαπιστώσει ότι αυτό ισχύει. Σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένη, εκτός από την καθηγήτρια των λατινικών. Ξαναβλέποντας τώρα τις σημειώσεις, διαπιστώνω ότι η ίδια δεν πρέπει να ήξερε περισσότερα από εμάς, τους μαθητές. Σημειώσεις φωτοτυπημένες από διάφορα βοηθήματα (προσωπικά μου κάνει κακή εντύπωση αυτό.. αλλιώς αγόραζα εγώ τα βοηθήματα και δεν πήγαινα φροντιστήριο) και διάφορα μικρολαθάκια... για καλή μου τύχη, η καθηγήτρια των λατινικών στο σχολείο ήταν αστέρι κι έτσι εν τέλει δεν τα έμαθα στραβά!

Είχαμε επίσης στο σχολείο μια καθηγήτρια από ΦΠΨ... ήμουν ευχαριστημένη μόνο όταν κάναμε Ψυχολογία, στην Α λυκείου... στην Γ την είχαμε Εκθεση και Ιστ. κατεύθυνσης και θεωρώ ότι ήταν ανεπαρκής. Για τους υπόλοιπους φιλολόγους δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Γλωσσολόγοι παιδί μου, γλωσσολόγοι.
Ποιοί νεοελληνιστές και πράσινες παπαρούνες;
Γλωσσολόγοι!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Γλωσσολόγοι παιδί μου, γλωσσολόγοι.
Ποιοί νεοελληνιστές και πράσινες παπαρούνες;
Γλωσσολόγοι!!! :P
Πλάκα πλάκα, δεν έτυχε ποτέ να συναντήσω φιλόλογο με ειδίκευση στη γλωσσολογία. :confused:
Είναι λίγοι, αλλά καλοί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο ήταν όλοι από ιστορικό-αρχαιολογικό. Πολλές φορές έχει ειπωθεί κι εδώ ότι δεν παίζει ρόλο το τμήμα ή η κατεύθυνση, αλλά το πόσο θα ασχοληθεί ο κάθε καθηγητής με το αντικείμενο. Εν μέρει έχω διαπιστώσει ότι αυτό ισχύει. Σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένη, εκτός από την καθηγήτρια των λατινικών. Ξαναβλέποντας τώρα τις σημειώσεις, διαπιστώνω ότι η ίδια δεν πρέπει να ήξερε περισσότερα από εμάς, τους μαθητές. Σημειώσεις φωτοτυπημένες από διάφορα βοηθήματα (προσωπικά μου κάνει κακή εντύπωση αυτό.. αλλιώς αγόραζα εγώ τα βοηθήματα και δεν πήγαινα φροντιστήριο) και διάφορα μικρολαθάκια... για καλή μου τύχη, η καθηγήτρια των λατινικών στο σχολείο ήταν αστέρι κι έτσι εν τέλει δεν τα έμαθα στραβά!

Είχαμε επίσης στο σχολείο μια καθηγήτρια από ΦΠΨ... ήμουν ευχαριστημένη μόνο όταν κάναμε Ψυχολογία, στην Α λυκείου... στην Γ την είχαμε Εκθεση και Ιστ. κατεύθυνσης και θεωρώ ότι ήταν ανεπαρκής. Για τους υπόλοιπους φιλολόγους δεν γνωρίζω.
Να μην ήξερε λατινικά αποκλείεται διότι διδάχθηκε στο πανεπιστήμιο.Και σιγά τα πολύπλοκα λατινικά του λυκείου...Μάλλον έπεσες σε περίπτωση...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Να μην ήξερε λατινικά αποκλείεται διότι διδάχθηκε στο πανεπιστήμιο.Και σιγά τα πολύπλοκα λατινικά του λυκείου...Μάλλον έπεσες σε περίπτωση...:p

Tώρα που το λες, σκέφτομαι κι άλλα περιστατικά και πράγματι πρέπει να είχαμε πέσει σε περίπτωση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top