Κόστος ιδιαίτερων-φροντιστηρίων

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γιατί;;;Κάτι παραπάνω δεν θα μάθεις;;;

όχι, ίσα ίσα που μπορεί να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα...
αν σκοπεύεις να ακολουθήσεις τεχνολογική ή θετική κατεύθυνση, φρόντισε να μην έχεις καθόλου κενά σε μαθηματικά και φυσική γιατί η ύλη της α' λυκείου είναι σημαντική και προαπαιτούμενη για τη γ'...να είσαι συνεπής και τα έξτρα μαθήματα είναι εντελώς περιττά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γιατί;;;Κάτι παραπάνω δεν θα μάθεις;;;
Δε διαφωνώ. Αν είσαι επιμελής όμως αυτό το λίγο παραπάνω είναι χαμμένα λεφτά. Καλύτερα να εξοικονομήσεις τα χρήματα αυτά για να κάνεις ιδιαίτερα στην Γ τάξη.
Για να μη τα γενικεύσω όλα, θα έλεγα οτι αν δεν είσαι καλός στην έκθεση να σκεφτείς να κάνεις σε αυτό το μάθημα, στο οποίο δεν γίνεται καλή δουλειά στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
όχι, ίσα ίσα που μπορεί να έχεις το αντίθετο αποτέλεσμα...
αν σκοπεύεις να ακολουθήσεις τεχνολογική ή θετική κατεύθυνση, φρόντισε να μην έχεις καθόλου κενά σε μαθηματικά και φυσική γιατί η ύλη της α' λυκείου είναι σημαντική και προαπαιτούμενη για τη γ'...να είσαι συνεπής και τα έξτρα μαθήματα είναι εντελώς περιττά...

Θετική θα πάω ή την κατεύθυνση με τα θετικά μαθήματα γιατί θα αλλάξουν οι κατευθύνσεις τότε...Η χημεία δεν θέλει έξτρα;

Δε διαφωνώ. Αν είσαι επιμελής όμως αυτό το λίγο παραπάνω είναι χαμμένα λεφτά. Καλύτερα να εξοικονομήσεις τα χρήματα αυτά για να κάνεις ιδιαίτερα στην Γ τάξη.
Για να μη τα γενικεύσω όλα, θα έλεγα οτι αν δεν είσαι καλός στην έκθεση να σκεφτείς να κάνεις σε αυτό το μάθημα, στο οποίο δεν γίνεται καλή δουλειά στην τάξη.

Συμφωνώ αλλά στην τάξη μου είμαστε 25 παιδιά και οι μισοί δεν ξέρουν που βρίσκονται και έτσι δεν προχωράει καλά το μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Η χημεία δεν θέλει έξτρα;

όχι, κατά τη γνώμη μου...εγώ ήμουν στη β' μόνο θετική (μετά άλλαξα) και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα, παρόλο που τη μισούσα τη χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Φροντηστήριο ή ίδιαιτερα;
Το καλύτερο και το χειρότερο είναι σχετικό,,, Εξαρτάται δηλαδή απο τον μαθητή και το μάθημα,,,
Για παράδειγμα για κάποιο ντροπαλό ή υπερβολικά αδύνατο μαθητη με πολλές μαθησιακές δυσκολίες κτλπ το ιδανικό είναι το ιδιαίτερο,,,
Στα θεωρητικά μαθήματα θεωρώ πολύ καλύτερο το φροντηστήριο (μεχρι 10 ατομα το πολυ) γιατί ακούς πολλά πράγματα αρκετές φορές ακούς απορείες και ερωτήσεις άλλων και καταλαβαίνεις περισσότερα πράγματα και σου μένουν κε αρκετά πράγματα απο την τάξη,,,εγώ έκανα βιολογία (ο τρόπος που διδάσκεται στα λύκεια είναι σαν μάθημα θεωριτικής,,,) με έναν πόλύ καλο καθηγητη σε φροντιστήριο ,,, ήθελε όλοι να τα καταλαβαίνουν όλα απο τον πιο αδύνατο στον άριστο ,,, υπήρχαν φορές που μας έβαζε όλουσ 9-10 άτομα να του ΄πούμε όλοι το μάθημα απ έξω ξανα και ξανά και ξανά,,,ακούγα τόσες φορε΄ς τα ίδια πραγματα τόσα πολλά λάθη τόσες πολλές διορθώσεις τόσες πολλές απορείες και ερωτησείς που η βιολογία ήταν για μένα το μάθημα που ήθελα το πιο λίγο διάβασμα στο σπίτι,,,Στα θετικά μαθήματα καλό είναι ένας συνδιασμός και των δύο,,, αυτο φυσικά δεν γίνεται γιαυτο καλό είναι το φροντηστήρειο με 4-5 άτομα σε κάθη τάξη,,,
Απο προσωπική εμπειρία: Αν και άριστος μαθητής με βοηθούσε υπερβολικά να κάνω μαθήματα σε φροντηστήρια γιατί αρκετοί ρωτούσαν διάφορες απορείες για αρκετά απλά πράγματα που εγώ τα καταλάβαινα,,, αυτό όμως με βοηθούσε διότι όταν πήγαινα σπίτι δεν χρειαζόμουν κάθολου διαβαασμα σε αυτά τα θέματα γιατί τα θυμώμουν απο την τάξη αν όμως έκανα ιδιαίτερο αυτα δεν θα τα θυμοώμουν.... ακόμη στα φροντηστήρια υπάρχει και ο ανταγωνισμός που σε ωθεί να διαβάσεις,,,,
BTW έτυχε να κάνω και ιδιαίτερο, όχι Γ λυκείου καί ήταν χάλια εμπειρία, ήταν πολύ βαρετό το μάθημα, ΄δεν είχε ενδιαφέρον δεν υπήρχε ανταγονισμός και πράγματι μου προκαλούσε άγχος να ασχολείτε ένας καθηγητής μόνο μαζί μου ΄και πολύ λίγα μου έμεναν απο το μάθημα γιατί τα άκουγα μόνο μια φορά με ρωτούσε αν τα κατάλαβα και προχωρουσε,,,, εννοείτε ότι προχωράς πιο πολύ αλλά σου μένουν πιο λίγα,,, εγώ συστήνω ιδιαίτερα μόνο σε ειδικές περιπτώσεις,,,
υ.γ:σορρυ για τα ορθογραφικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Mt

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Heihachi Mishima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 842 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά,εγώ πέρυσι έκανα φροντιστήριο γιατί δε μπορούσαν οι γονείς μου να μου κάνουν ιδιαίτερα. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα με τα ελάχιστα έξοδα. Όντως,οι τιμές των ιδιαιτέρων,ειδικά στη γ λυκείου, κυμαίνονται από τα 15 έως και τα 45 ευρώ,ανάλογα με τον καθηγητή. Πρέπει να τονίσω όμως ότι είτε ιδιαίτερα κάνεις,είτε σε φροντιστήριο πας,αν δεν λιώσεις μόνος σου τα βιβλία,τα μαθήματα δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν. Σημαντική λοιπόν προϋπόθεση για την επιτυχία αποτελεί η προσωπική προσπάθεια. Η διαφορά ανάμεσα στα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο είναι η ταχύτητα που βγαίνει η ύλη. Στα ιδιαίτερα πας με τη δική σου ταχύτητα στηριζόμενος στις δυνατότητές σου ενώ στο φροντιστήριο βγάζεις την ύλη συμβαδίζοντας με τα υπόλοιπα παιδιά του τμήματος. Άρα οι επιλογές μεταφράζονται σε κόστος αφού πάνω κάτω τα ίδια θα μάθεις και στις δυο περιπτώσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
εεε..δε νομίζω να έχουν τόσα πολλά άτομα στο φροντιστήριο :)
Ακόμη, μια καλή λύση είναι να κάνεις με ένα άτομο ακόμη ιδιαίτερο για να σου βγουν πιο οικονομικά. :)
Για τα χρήματα ανά ώρα είναι ανάλογα, εγώ έχω ακούσει για 60Ε αλλά και 15Ε :)
Κάνε μια έρευνα , ρώτησε απόψεις και κάτι θα βρεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
πόσο κυμαίνονται οι τιμές σε ιδιαίτερο μάθημα Φυσικής Κατ. Γ' Λυκείου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
on topic τωρα μπορεις να βρεις απο 15 εως 50 ευρω! :eek:
προσωπικα επειδη σκοπευω του χρονου να κανω ιδιαιτερα στη φυσικη πανω απο 20 ευρω δεν θα δωσω και ο καλυτερος φυσικος του harvard να μου κανει... Πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσεις παραπανω, υπαρχουν παρα πολυ καλοι καθηγητες με 15 και 18 ευρω. Πανω απο 20 ειναι κλεψια - εκμεταλλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top