Περί των αρχών κανονισμού λειτουργίας του σχολείου

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!θελω να σας ρωτησω 2 πραγματα..Πρωτον,μπορει καποιος απο εσας να μου υποδηξει που μπορω να βρω ολους τους νομους οι οποιοι εχουν τα δικαιωματα των μαθητων και γενικοτερα το τι ισχυει κ τι οχι στο σχολειο? Τελευταια οι καθηγητες/διευθηντης του σχολειου μου εχουν παρει πολυ αερα με την "δηθεν" εξουσια τους και θελω να μαθω συγκεκριμενα πραγματα..

Για παραδειγμα,προχτες αγορασαμε με τα χρηματα της ταξης ενα ρολοι για την ταξη μας. Μετα απο λιγες μερες ηρθε ο διευθυντης και μας εκβιασε οτι αμα δεν το κατεβασουμε θα μας δωσει σε ολη την ταξη ολοημερη αποβολη. Τον ρωτησαμε γιατι και ειπε οτι ειναι εναντια στο νομο τα ρολογια στις ταξεις..Μετα απο μια μικρη ερευνα,διαπιστωσαμε οτι ελεγε του κεφαλιου του(και σαν φασιστας που ειναι) επεμενε αλλα λιγοτερο αυτην τν φορα και καταφεραμε να κρατουμε το ρολοι..Μας ειπε οτι ειναι "αγραφος νομος" αυτος με το ρολοι.
Και ειδικοτερα,θελω να σας πω για το περιστατικο σημερα..Μπενει λοιπον η καθηγητρια του Δικαιου σημερα μεσα στν ταξη και μας ρωτα για τις εργασιες μας..Ε λεμε οτι την εχουμε ετοιμη (μαζι μας το φλασακι και οι σημειωσεις) αλλα προφανως,δεν ειχαμε το λαπτοπ(κανεις απο τουσ 4 μας δεν ειχε λαπτοπ σπιτι του.) Και αυτη αρχιζει να κανει κυριγματα(χαμηλοφωνα) για το πως τα αλλα τμηματα ειχανε και οτι φταιμε εμεις που δεν εχουνε. Οπως ηταν λογικο εμεις αντιτεθηκαμε σε αυτο,και αρχιζε να μας απαντα με τν φωνη-τσιριδα να σκασουμε,να μας βομολοχει γενικως..Και μετα λεει ενα παιδι,<<ενταξει κυρια,δεν χρειαζονται φωνες παρακαλω ηρεμηστε>> και αυτη αρχισε να τον βριζει ακομη περισσοτερο,να τον λεει βλαμενο,να τον λεει μαθητη του μηδενος και οτι ενας μαθητης σαν αυτον δεν πρεπει να μιλαει καθολου γτ λεει βλακιες (και αλλα τετοια,και ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!!)

Ε λοιπον εγω με τ π τα ακουσα αυτα υπερασπιστικα τον συμμαθητη μου. Ε μετα τα αλλα βαριεμε να σας τα πω,περιπου καταλαβενετε χΔ Μιλαμε σε ενα σημειο οπου αφου τα παιδια εφεραν το λαπτοπ του σχολειου(μια μπακατελα-μαουνα π ετρεχε σε windows 85' αλλα τελως παντων) ειχε ενα εντωνο χρωμα το μπακγραουντ τσ εργασιας..κ λεω εγω εε ομως το μπλε το χρωμα δεν μαρεσει να τ αλλαξετε!(χιουμοριστικα φσκ κ τ κλτβαν κ τ παιδια) κ αυτη (ως οριμη και ψυχρεμη καθηγητρια) απαντα αμεσως "ΟΧΙ! ΟΧΙ! Το χρωμα ειναι παρα πολυ ωραιο! Ειναι θαυμασιο!" καταλαβενετε οτι μ τν μπενει :D

Αλλα τελως παντων..Θα ηθελα πολυ να μαθω ολους τουσ νομουσ περι σχολειου για να προστατευω εμενα κ τουσ γυρω μου απο τετοιες περιστασεις. επισης πριν λιγους μηνες δωθηκε σε ολη τν ταξη αποβολη ολοημερη διοτι ολοι μας ειχαμε φυγει απο τ μαθημα ενως καθηγητη(πριν μπει) αφου γραφαμε διαγωνισμα και κανεις λογω του βαριου προγγραματος δεν ειχε διαβασει(κανεις) και μας εδωσαν ολουσ οριαια,αλλα 5 ο καθενας την καθε μερα ωστε να γινεται μαθημα.. Αλλα επεσα προχτες σε ενα αρθρο το οποιο ελεγε οτι δεν ειναι δυνατον να δωθει ολικη αποβολη ουτε εκ περιτροπης,διοτι αυτο ειναι εναντια με το πνευμα του εκπαιδευτικου συστηματος!

Τελως παντων ΧΙΛΙΑ συγνωμη για το τεραστιο ποστ :/: Αλλα το βρηκα ενδιαφερον γ τν καθενα να διαβασει αυτα μετα τν πρωτη παραγραφο :D

Α και κατι τελευαιο,αυτη η καθηγητρια του δικαιου,για να καταλαβετε ΠΟΣΟ μαπα ειναι,ειναι δικηγορος κανονικα.. Μας μιλαει για κοσμοθεωριες/θεωριες συνομωσιας,ειναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ(υποστηριζει οτι ολος μα ολος ο κοσμος προηλθε απο τους ελληνες,πχ οτι οι ιαπωνες ειναι ελληνες που εφυγαν με το σκαφος του ταδε και εφτασαν εκει) κ λεει ΤΡΑΝΑ οτι εδωσε μια..εδωσε 2..αλλα με την τριτη λεει περασε ως Πρωτη Επιλαχουσα στην Νασα,αλλα δεν πηγε τελικα διοτι ειχε αλλα πραγματα σχεδιασμενα γ τ μελλον της! Α και το "της χτυπησε τν πορτα η μασωνια 2 φορες αλλα αρνηθηκε καταφατικα" ._. Ελεος.

ευχαριστω κ παλι :/:

α και ειμαι μαθητης β λυκειου οχι γυμνασιου ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Καλά που δεν μας είπες για τον καθηγητή που σας κάνει έκθεση :ΡΡΡ.

(Για να απαντήσω και επί της ουσίας, εδώ είναι ορισμένες διευθύνσεις στις οποίες ίσως βρεις αυτό που ψάχνεις:

https://www.fa3.gr/nomothesia_2/nomoth_education/body.htm

https://4gym-glyfadas.blogspot.com/2009/07/blog-post_6229.html

https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sx...gias-scholeiwn-prwtovathmias-ekpaidevshs.html

https://papacharalabous.edu.gr/regulation.php)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Αστα σουροτιρι. :P Υπαρχουν οι τελειοι καθηγητες στο σχολειο μας κ οι κακοι..Κανενας μετριος/κανονικος ! :P

Και αμα μιλας για τα ορθογραφικα συγνωμη απλα ειμαι σε βιασυνη γιατι εχω να διαβασω μαθηματικα για το φροντιστηριο και καθομαι κ μιλαω εδω.. ενιγουει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
επειδη δεν εχω καθόλου χρόνο να το ψάξω γράφω κάτι εδω,μηπως ξέρει κανεις και μπορει να με βοηθήσει...
επειδη ειμαι προεδρος στο τμημα μου..κάθε μηνα παιρνουμε την μια ωρα που δικαιουμάστε.την τελευταια φορά,η διευθυντρια μας ζήτησε γραπτώς τα αίτια της συνέλευσης. οκ τα πήγα... οταν εγινε,η συνελευση την επομένη φορά που με είδε μου ζήτησε πάλι γραπτώς τι αποφασίστηκε.
θελω να μάθω κατα πόσο νομιμο και αν επιτρέπεται να ρωτάει τον λόγο της συνελευσης απο την στιγμή που ο νόμος προβλέπει οτι την δικαιουμάστε.
επίσης κατα πόσο είμαι εγώ υποχρεωμένος να της πω τους λόγους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
εδω παντως δεν αναφερει οτι πρεπει να υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος : https://2gym-amaliad.ilei.sch.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=70

μαλιστα... :)ευχαριστωωωω:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Για παραδειγμα,προχτες αγορασαμε με τα χρηματα της ταξης ενα ρολοι για την ταξη μας. Μετα απο λιγες μερες ηρθε ο διευθυντης και μας εκβιασε οτι αμα δεν το κατεβασουμε θα μας δωσει σε ολη την ταξη ολοημερη αποβολη. Τον ρωτησαμε γιατι και ειπε οτι ειναι εναντια στο νομο τα ρολογια στις ταξεις..Μετα απο μια μικρη ερευνα,διαπιστωσαμε οτι ελεγε του κεφαλιου του(και σαν φασιστας που ειναι) επεμενε αλλα λιγοτερο αυτην τν φορα και καταφεραμε να κρατουμε το ρολοι..Μας ειπε οτι ειναι "αγραφος νομος" αυτος με το ρολοι.

Τι τρόμπα διευθυντή έχετε ρε?Και 'μεις στην τρίτη λυκείου είχαμε αγοράσει ρολόι για την τάξη (επίσης είχαμε διακοσμήσει τους τοίχους με αφίσες με κάτι λαδωμένους καραγκιόζηδες και καγκουράμαξα :P),δεν μας είπε κανείς τίποτα.Έλεος,αυτό ελείπε να είναι και παράνομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top