Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Γ' Λυκείου

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Σκέψου λοιπόν κάποιον που θα διάβαζε μόνος του. Κι όταν τον ρώτησα "κι αν κάποιος δεν έκανε φροντιστήριο δηλαδή για να του το πείτε?" μου λέει "Να έκανε". Τόσο απλά.
Νατάσα εγώ είχα μια συμμαθήτρια η οποία δεν πήγαινε φροντιστήριο.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης ο καθηγητής μας κάνει 10 ασκήσεις και πάει σε άλλο μάθημα , με δεδομένο ότι όλοι κάνουμε φροντιστήρια. Έτσι της πρότεινα να του μιλήσει, να τη βοηθήσει τουλάχιστον στα διαλείμματα !
Πήγε λοιπόν και του είπε το πρόβλημα της , πως δεν κάνει φροντιστήρια και δυσκολεύεται.
Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του? "Εδώ πάμε με γρήγορους ρυθμούς!"
Από εκείνη τη μέρα 1-2 φορές τη ρώτησε αν καταλαβαίνει , εκείνη για να μη γίνεται βάρος του απαντούσε ναι και τελικά ξεκίνησε ιδιαίτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Νατάσα εγώ είχα μια συμμαθήτρια η οποία δεν πήγαινε φροντιστήριο.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης ο καθηγητής μας κάνει 10 ασκήσεις και πάει σε άλλο μάθημα , με δεδομένο ότι όλοι κάνουμε φροντιστήρια. Έτσι της πρότεινα να του μιλήσει, να τη βοηθήσει τουλάχιστον στα διαλείμματα !
Πήγε λοιπόν και του είπε το πρόβλημα της , πως δεν κάνει φροντιστήρια και δυσκολεύεται.
Ξέρεις ποια ήταν η απάντηση του? "Εδώ πάμε με γρήγορους ρυθμούς!"
Από εκείνη τη μέρα 1-2 φορές τη ρώτησε αν καταλαβαίνει , εκείνη για να μη γίνεται βάρος του απαντούσε ναι και τελικά ξεκίνησε ιδιαίτερα!

Μεγάλο λάθος αν απάντησε έτσι η συμμαθήτριά σου βάσει αυτού του σκεπτικού. Ο καθηγητής υποχρεούται να τη βοηθήσει, είτε αυτό σημαίνει ότι πρέπει να της αφιερώσει χρόνο από την ώρα του μαθήματος, είτε από την ώρα των διαλειμμάτων, είτε από κάποιο κενό, είτε μετά από το σχόλασμα.

Θα σου δώσω το προσωπικό μου παράδειγμα-εμπειρία. Στη γ' λυκείου στα αρχαία κατεύθυνσης και στα λατινικά οι καθηγήτριες που είχα όχι μόνο εξηγούσαν κι επανεξηγούσαν όσες φορές χρειαζόταν κάτι που έστω κι ένας μαθητής δεν καταλάβαινε, αλλά έκαναν κι επιπλέον μαθήματα και διαγωνίσματα μετά το 7ωρο, μετά από σχολικές γιορτές, σε μέρες εκδρομών κλπ για όποιον ήθελε.

Μάλιστα, εγώ επειδή δεν ήμουν ικανοποιημένη από το μάθημα των λατινικών στο φροντιστήριο, ζήτησα απ' την καθηγήτρια στο σχολείο να μου φέρνει επιπλέον ασκήσεις. Εκείνη, λοιπόν, δέχθηκε μετά χαράς και σε κάθε μάθημα μου έφερνε πέρα από τις ασκήσεις που έδινε σε όλη την τάξη και άλλες για την προσωπική μου εξάσκηση, τις οποίες και έφερνε διορθωμένες πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
εσάς τουλάχιστον σας χώρισαν . Εμείς είμαστε 22 και είμαστε ένα τμήμα!! Χαμός γίνετε !Και όλα αυτά για λόγους οικονομίας και καλά!Σε άλλα κι άλλα δε λένε να κάνουν οικονομία στο παραπάνω τμήμα κόλλησαν -.- ΕΛΕΟΣ!
Και αυτό πρώτη φορά γίνεται σε εμάς. Συνήθως η θετική στη γ λυκείου έχει στο σχολείο μας 20-25 άτομα και άλλες χρονιές δημιουργούσαν μόνο ένα τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εκείνη, λοιπόν, δέχθηκε μετά χαράς και σε κάθε μάθημα μου έφερνε πέρα από τις ασκήσεις που έδινε σε όλη την τάξη και άλλες για την προσωπική μου εξάσκηση, τις οποίες και έφερνε διορθωμένες πάντα.
Κι αυτό πρέπει να γίνεται, αλλά δεν θα την βοηθούσε έστω και όλο το μάθημα να της αφιέρωνε.
Η κοπέλα είναι υπερβολικά ντροπαλή , δε μιλάει αν έχει πρόβλημα κι επειδή κάθομαι μαζί της στα γενικής και ξέρω ότι προσπαθεί ακόμα κι έτσι , της μίλησα .Ήταν όμως ήδη αργά . ήμασταν στις αρχές των ορίων όταν το συζήτησε με τον καθηγητή , δηλ. είχε πολλά κενά που δε θα μπορούσε να της τα καλύψει!
Ακόμη πιστεύω πως παίζει ρόλο και η ηλικία του καθηγητή . Ο ίδιος είναι μεγάλος 50+, τρελός βέβαια με τα μαθηματικά , παίρνει τον μπάρλα και του αλλάζει τα φώτα (με την καλή έννοια) αλλά άμα τον ρωτήσεις κάτι, θα σου απαντήσει (γιατί δε θέλει να έχεις κενά , για να προχωρήσει) αλλά θα είναι σα να τον σκοτώνεις εκείνη την ώρα :Ρ

Και αυτό πρώτη φορά γίνεται σε εμάς. Συνήθως η θετική στη γ λυκείου έχει στο σχολείο μας 20-25 άτομα και άλλες χρονιές δημιουργούσαν μόνο ένα τμήμα.
εμείς συνήθως 15-18 .Φέτος λοιπόν ,που όλοι οι φωστήρες πήγαμε θετική (χαχαχα) μας έβαλαν σε ένα τμήμα.
Σχετικά όμως είμαστε καλά.Επειδή είναι πρώτες ώρες , αυτοί που δε θέλουν να προσέξουν απλά κοιμούνται!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Παιδια,αν καποιος θελει να σπουδασει εξωτερικο
πρεπει απο 3η λυκειου να μπει στο γνωστο "τρυπακι" ; φροντηστηριο απο το καλοκαιρι και να δωσει πανελληνιες ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Κι αυτό πρέπει να γίνεται, αλλά δεν θα την βοηθούσε έστω και όλο το μάθημα να της αφιέρωνε.
Η κοπέλα είναι υπερβολικά ντροπαλή , δε μιλάει αν έχει πρόβλημα κι επειδή κάθομαι μαζί της στα γενικής και ξέρω ότι προσπαθεί ακόμα κι έτσι , της μίλησα .Ήταν όμως ήδη αργά . ήμασταν στις αρχές των ορίων όταν το συζήτησε με τον καθηγητή , δηλ. είχε πολλά κενά που δε θα μπορούσε να της τα καλύψει!
Ακόμη πιστεύω πως παίζει ρόλο και η ηλικία του καθηγητή . Ο ίδιος είναι μεγάλος 50+, τρελός βέβαια με τα μαθηματικά , παίρνει τον μπάρλα και του αλλάζει τα φώτα (με την καλή έννοια) αλλά άμα τον ρωτήσεις κάτι, θα σου απαντήσει (γιατί δε θέλει να έχεις κενά , για να προχωρήσει) αλλά θα είναι σα να τον σκοτώνεις εκείνη την ώρα :Ρ

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Και η συγκεκριμένη καθηγήτρια γύρω στα 50, 50+ είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλά και καθηγητής 50 χρονών είναι μεγάλος; Ε,υπερβολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καλά και καθηγητής 50 χρονών είναι μεγάλος; Ε,υπερβολή!

γουοζ δις αιρονι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
γουοζ δις αιρονι?

Όχι! Πραγματική έκπληξη!
50 (πάνω κάτω ) θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη ηλικία.
Αυτά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Όχι! Πραγματική έκπληξη!
50 (πάνω κάτω ) θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη ηλικία.
απλά νομίζω ότι ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει "βαραίνει" και είναι πιο δύσκολο.
Απλά ο μεγάλος έχει εμπειρία !
Π.χ ο δικός μας είναι αστέρι , θυμάται θέματα πανελληνίων της δεκαετίας του '80 !:ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πόσο χρόνων είναι ο δικός σας;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι μετράει τόσο η ηλικία,θέμα ανθρώπου είναι κυρίως...
Εγώ Μαθηματικά και Φυσική(και Ηλεκτρολογία) έχω 50άρηδες,Βιολογία-Βιοχημεία και Έκθεση 30άρηδες και Χημεία πρέπει να κοντεύει τα 40...Ποικιλία δηλαδή!:P Αλλά δεν έχει επηρεάσει καθόλου τη δουλειά τους η ηλικία τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Συμφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σεβαστή-Μαρία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεβαστή-Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι πολλά συντελούν για το πως ένας καθηγητής μεγαλώνοντας θα συνεχίσει να είναι το ίδιο αποδοτικός .
(οοκ.το θέμα έληξε εδώ και μία εβδομάδα!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γεια σε ολους. Παω 2α λυκειου και μεχρι περσι ημουν ενας καλος μαθητης (εβγαζα πανω-κατω 18,5) με οχι και πολυ διαβασμα..
Και φετος αρχισα φροντηστηριο. Παρ' ολο που ο βαθμος μου στο σχολειο ηταν παλι καλος ,ειλικρινα πιστευω οτι δεν ξερω τιποτα απο την φετινη χρονια. Ολη η χρονια περασε με διαβασμα για το φροντιστηριο στα γρηγορα, καθολου διαβασμα για το σχολειο και ΠΟΛΥ χαζο χασιμο χρονου..
Και με απασχολει παρα πολυ το τι θα κανω του χρονου. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη ,με πρωτη επιλογη φυσικα Αθηνα. Εχω αρχισει σχεδιο απο φετος , αλλα αμα παει και η 3η λυκειου ετσι δεν προκειται ουτε στα Ανω Κατσαβραχα του Μακροχωριου να περασω..
Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? :knife: Πως να αποφασισω??

Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω. Απλως δεν γινεται!
Χρειαζομαι συμβουλη απο τους εμπειρους του φορουμ :P :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γεια σε ολους. Παω 2α λυκειου και μεχρι περσι ημουν ενας καλος μαθητης (εβγαζα πανω-κατω 18,5) με οχι και πολυ διαβασμα..
Και φετος αρχισα φροντηστηριο. Παρ' ολο που ο βαθμος μου στο σχολειο ηταν παλι καλος ,ειλικρινα πιστευω οτι δεν ξερω τιποτα απο την φετινη χρονια. Ολη η χρονια περασε με διαβασμα για το φροντιστηριο στα γρηγορα, καθολου διαβασμα για το σχολειο και ΠΟΛΥ χαζο χασιμο χρονου..
Και με απασχολει παρα πολυ το τι θα κανω του χρονου. Θελω να περασω αρχιτεκτονικη ,με πρωτη επιλογη φυσικα Αθηνα. Εχω αρχισει σχεδιο απο φετος , αλλα αμα παει και η 3η λυκειου ετσι δεν προκειται ουτε στα Ανω Κατσαβραχα του Μακροχωριου να περασω..
Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι το τι θα κανω με το φροντιστηριο.. Να παω Ωθηση? Να συνεχισω εκει που παω , που δεν ειναι τοσο καλο? Να ρισκαρω να παω σε καποιο αλλο πιο μικρο που δεν ξερω? Να κανω ιδαιτερα? Dafuq?? :knife: Πως να αποφασισω??

Αλλα το βασικοτερο ειναι πως εγω ο ιδιος δεν μπορω να το παρω αποφαση να κατσω να διαβασω. Απλως δεν γινεται!
Χρειαζομαι συμβουλη απο τους εμπειρους του φορουμ :P :clapup:
Το καλυτερο ειναι να κανεις ιδαιτερα μαθηματα με ενα καλο καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Χρήμα ρέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Εγώ σου προτείνω μιας και όπως βλέπω είσαι καλός να το παλέψεις μόνος χωρίς φροντιστήριο. Ένας έξυπνος μαθητής ΔΕΝ χρειάζεται φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Κοίτα, η περίπτωσή σου δεν είναι σπάνια ή παράξενη.
Αυτό που περιγράφεις είναι μία πάρα πολύ συνηθισμένη κατάσταση, οι μαθητές αφήνονται στο φροντιστήριο και εσύ ο ίδιος μετά επαφίεσαι στο minimum διάβασμα.
Να υποθέσω είσαι τεχνολογική ή θετική στη β. Τώρα, ανάλογα με την οικονομική κατάσταση της οικογενείας σου κανονίζεις και τα φροντιστήρια. Εγώ θα πρότεινα ιδιαίτερα, αν γίνεται, αφού ο καθηγητής είναι από πάνω σου και το μάθημα είναι πιο εξατομικευμένο.
Ο καλός καθηγητής στο φροντιστήριο δε θα σου υποδεικνύει απλά τι να κάνεις και τι να διαβάσεις, αλλά θα σου μαθαίνει ΠΩΣ να διαβάσεις, κάτι στο οποίο μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα. Μην φανταστείς ότι χρειάζονται πάρα πολλές ώρες μαθημάτων, αφού μετά τα καλοκαιρινά θα μπεις απόλυτα στο κλίμα του διαβάσματος.

Ευτυχώς ή δυστυχώς το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια είναι εντελώς τετραγωνισμένο και τυποποιημένο, τα tips και tricks των φροντιστηρίων πιάνουν και έχουν αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές.

Αφού είσαι καλός, κρίμα είναι να πας χαμένος γιατί δεν έχεις τη σωστή καθοδήγηση. Γι αυτό πρέπει να το πάρεις απόφαση από το καλοκαίρι και να διαβάζεις μεθοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schrei-boom

Νεοφερμένος

Ο schrei-boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.. Δεν ειναι οτι ρεει πολυ χρημα, απλως μου ειπαν αν το αποφασισω με στελνουν και Ωθηση.
Ειμαι τεχνολογικη Δαλιδα indeed..
Τα προβληματα με τα ιδιαιτερα ειναι το πως θα ξερω αν ο καθηγητης ειναι καλος.. Και απο τον αλλη ενα φροντιστηριο εχει επικοινωνια με συμμαθητες ανταλλαγη αποψεων κλπ.. Αλλα απο την αλλη πως θα ξερω οτι το φροντιστηριο ειναι καλο? η οτι οι συμμαθητες ειναι καλοι? Και μπλα μπλα ολο αυτα σκεφτομαι που ειναι ενας φαυλος κυκλος..
Παιζει οντως τοσο μεγαλο ρολο το φροντιστηριο/καθηγητης ή πιστευετε οτι εξαρταται πιο πολυ απο τη συμπεριφορα του μαθητη? Μαλλον κλεινω προς ιδιαιτερα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top