Τι υποδομές έχει το σχολείο σας (εργαστήρια/νέες τεχνολογίες/άλλες αίθουσες);

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Για πείτε παιδιά. Πώς είναι τα σχολεία σας; Έχετε εργαστήρια (πληροφορικής/χημείας/φυσικής;) Και αν ναι, πόσο συχνά τα χρησιμοποιείτε;
Από τεχνολογίες πώς τα πάτε; Έχετε τίποτα λάπτοπ, βιντεοπροβολείς, διαδραστικούς ή έχετε μείνει με τον παλιό καλό μαυροπίνακα;
Μήπως έχετε καμία βιβλιοθήκη στο σχολείο σας; Γυμναστήριο; Αίθουσα εκδηλώσεων;

Να σας πω εγώ πρώτα την εμπειρία μου από το σχολείο μου.
Αν και πειραματικό, δεν φημιζόταν για τους χώρους του. Είχε ένα γυμναστήριο το οποίο το μοιραζόμασταν με άλλα 6 σχολεία (Λύκεια-Γυμνάσια) χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Είχαμε και μια αίθουσα με σκηνή για θεατρικές παραστάσεις και γιορτές, αλλά δυστυχώς χρησιμοποιούσαμε τη σκηνή μόνο όταν υπήρχε κάποιο θεατρικό. Επίσης, είχαμε και ένα εργαστήριο φυσικών επιστημών, αλλά το είχαμε επισκεφτεί ελάχιστες φορές στα 6 χρόνια που ήμουν στο σχολείο....

Βέβαια, όταν ήμουν εγώ στο σχολείο, θα ήταν περίεργο να είχαμε τεχνολογίες. Το μόνο που είχαμε ήταν ένα εργαστήριο πληροφορικής με καμιά 15αριά υπολογιστές, και το χρησιμοποιούσαμε αποκλειστικά και μόνο στο μάθημα της πληροφορικής (χμ..τώρα που το σκέφτομαι, είχαμε πάει μια φορά και στο μάθημα της ΙΣτορίας, όταν είχαμε αγοράσει τον βιντεοπροβολέα). Από εκεί και πέρα, ο παραβολικός προτζέκτορας ήτανε η μόνη, αλλά αρκετά αγαπημένη, τεχνολογία που είχαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το σχολειο μας αν και δεν ειναι ουτε καινουργιο ,ουτε ομορφο κατ'εμε διαθετει καποια βασικα πραγματα...

Εργαστηριο φυσικης/χημειας στο οποιο γινεται χαμο
ς ,δεν ειναι καθολου οργανωμενο(πχ: τα μισα ηλεκτροσκοπια ειναι χαλασμενα και παντου βλεπεις στοιβες σκορπισμενων βιβλιων)...

Μια αιθουσα πληροφορικης με σχετικα καινουργιος υπολογιστες...

Ολες οι αιθουσες διαθετους blackboards καθως παραλληλα εχουμε 2 αιθουσες με διαδραστικο πινακα(η μια ελευθερη για ολους και η αλλη μονο για το δικο μας τμημα..χιχιχιχι!!!)

Φυσικα εχουμε κλειστο γυμναστηριο το οποιο λειτουργει και ως αιθουσα εκδηλωσεων του λυκειου.

Η αγαπημενη μου αιθουσα ειναι αυτη της βιβλιοθηκης:μικρη,ηλιολουστη ,βιβλιοθηκες με τοσα πολλα βιβλια που σε περιμενουν να τους ορμιξεις καθως και επιτραπεζια για να παιζουμε οταν εχουμε κενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Εγώ είμαι τελικά πολύ τυχερός γιατί στο σχολείο μου έχουμε ένα αρκετά μεγάλο μεγάλο γυμναστήριο με διαμορφωμένους χώρους για μπάσκετ, ποδόσφαιρο, βόλλευ, μπαμπιπτον και πινγκ-πονγκ. Επίσης, έχουμε μία αίθουσα πληροφορικής στην οποία υπάρχουν τουλάχιστον 20 υπολογιστές (παλιάς εποχής βέβαια) την οποία χρησιμοποιούμε τόσο για το μάθημα της πληροφορικής όσο και για άλλα μαθήματα όταν θέλουμε να βρούμε πληροφορίες πχ φέτος εκεί ψάχνουν τα παιδιά της α λυκείου τις πληροφορίες τους για το project και εμείς την προηγούμενη βδομάδα κάναμε το μάθαμε της ιστορίας ψάχνοντας για βιντεάκια και πηγές-αρχεία πάνω στο μάθημα. Ακόμα έχουμε 5 αίθουσες με προβολείς στις οποίες βλέπαμε ταινίες στο μάθημα της αστρονομίας επιλογήε πέρυσι. Α, ξέχασα να πώ ότι έχουμε και αίθουσα στην οποία γίνονται οι πρόβες για τις γιορτές όπου έχουμε διάφορα μουσικά όργανα(ντράμς, αρμόνιο και κιθάρα). Τέλος και το πιο σημαντικό μέρος του σχολείου γαι μένα είναι το εργαστήριο της φυσικής, χημείας και βιολογίας. Εκεί κάναμε τα διάφορα πειράματα της φυσικής κατεύθυνσης και όχι μόνο καθώς και διάφορα πειράματα πάνω στο μάθημα της χημείας για παράδειγμα πέρυσι φτιάξαμε το δικό μας σαπούνι σαν τμήμα....Σε αυτήν την αίθουσα έχουμε 20 μικροσκόπια τα οποία χρησιμοποιούμε για την βιολογία βλέποντας φυτικά και ζωικά κύτταρα πέρυσι και διάφορους μικροοργάνισμους που καλλιεργήσαμε στα petri φέτος. Είναι καταπληκτικό να μπορείς να δεις τους μικροοργανισμούς που κουβαλλάμε πάνω μας και πώς κατορθώνει να τους εξουδετερώσει ο οργανισμός μας.
Παρ'όλα αυτά τα εγαστήρια δε γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα αλλά μία ή δύο φορές το δίμηνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
εγω παω σε επαλ.το σχολειο ειναι σχετικα καινουργιο.χτιστηκε το 2005 και οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ καλα εξοπλισμενο.περα απο τα εργαστηρια φυσικης χημειας πληροφορικης.κλπ υπαρχουν και εργαστηρια ειδικοτητας δηλαδη νοσηλευτικης ιατρικων εργαστηριων.εχουμε ενα ταιραστιο γυμναστηριο με κερκιδες και πολυ μεγαλο προαυλιο.Υπαρχει και βιβλιοθηκη για να δανειζομαστε βιβλια η να περναμε τα κενα αλλα δεν παει κανεις :P.ακομα και ασανσερ :Dτο κακο ειναι οτι τον εναμιση μηνα που το σχολειο τελουσε υπο καταληψη εγιναν παρα πολλες ζημιες και τωρα το σχολειο να αντιμετωπιζει μεγαλα προβληματα.τα λεφτα που ηταν να δωθουν για θερμανση δωθηκαν για την αποκατασταση των ζημιων (περιπου 8.000ε) και κανουμε μαθημα μεσα στο κρυο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Το δικο μου σχολειο ειναι αρκετα οργανωμενο. Εχουμε 1 εργαστηριο χημειας/φυσικης,αιθουσα υπολογιστων,αιθουσα εκδηλωσεων,κλειστο γυμναστηριο και 1 αιθουσα πολυμεσων οπου εχει ενα λαπτοπ μαζι με εναν προτζεκτορα και γινονται προβολες μαθηματων. Ολοι οι χωροι διατηρουντε σε αριστη κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Η αγαπημενη μου αιθουσα ειναι αυτη της βιβλιοθηκης:μικρη,ηλιολουστη ,βιβλιοθηκες με τοσα πολλα βιβλια που σε περιμενουν να τους ορμιξεις καθως και επιτραπεζια για να παιζουμε οταν εχουμε κενα!

Αλήθεια έχετε αίθουσα βιβλιοθήκης;;;; Πολύ θα ήθελα να είχαμε κι εμείς τότε στο σχολείο μας, για να μην χρειάζεται να τρέχω στη βιβλιοθήκη του δήμου. Αλήθεια, λειτουργεί ο θεσμός του δανεισμού βιβλίων ή απλώς τα έχετε εκεί και στέκονται;
Και επιτραπέζια παιχνίδια, ε; Ενδιαφέροντα πράγματα!!

Εγώ πήγα προχθές σε ένα σχολείο και είχε ειδική αίθουσα Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Μου έκανε πολύ εντύπωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skatoula14

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,102 μηνύματα.
εμας το κτηριο του σχολειου μας ειναι σχετικα καινουριο κι εχουμε και εργαστηριο πληροφορικης με ολοκαινουριους υπολογιστες και χημειας-φυσικης(αν και δεν το χρησιμοποιουμε σχεδον ποτε).το γυμναστηριο μας ειναι αρκετα μεγαλο αλλα συνηθως κανουμε γυμναστικη στο προαυλιο εκτος κι αν βρεχει!κι οχι οτι εχει τιποτα μεσα!καμια μπαλα και τραπεζι του πινκ πονκ που περισσοτερο τα χρησιμοποιουμε για να καθομαστε παρα για να παιζουμε:P(σοβαρα δεν εχουμε παιξει ποτε,μονο σε καμια καταληψη μεταξυ μας)αα εχει και δυο στρωματα:Pτωρα για τους πινακες τους κανονικους που γραφουμε με τις κιμωλιες εχουμε αν και εχουν βαλει εναν διαδραστικο σε μια ταξη(τωρα αν τον χρησιμοποιουν θα σας γελασω...)ε,εξω στο προαυλιο εχουμε γηπεδο βολει και μπασκετ και ακριβως εξω απτο σχολειο εχουμε κι ενα γηπεδο ποδοσφαιρου!για βιβλιοθηκη ουτε λογος...:Pγενικα το σχολειο μας δεν ειναι αρκετα καλα οργανωμενο,αλλα ισως και να φταιει το οτι ζουμε σε μικρη πολη...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οταν πηγαινα γυμνασιο ειχαμε διαφορα... αιθουσα πληροφορικης, αιθουσα χημειας/φυσικης, αιθουσα γυμναστικης με οργανα πινκ πονκ κλπ, ενας κοινχοχρηστος αμφιθεατρικος χωρος για να καθομαστε στα διαλειμματα και ειχε και 3 τραπεζια πινκ πονκ. ειχαμε και βιβλιοθηκη αλλα χρησιμοποιουνταν ως αιθουσα και δεν ηταν προσβασιμη προς ολους. ΑΑΑ ειχαμε και κατι πρασινοπα ντουλαπακια στους διαδρομους για να βαζουμε τα βιβλια, αφου καθε ωρα αλλαζαμε αιθουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αλήθεια έχετε αίθουσα βιβλιοθήκης;;;; Πολύ θα ήθελα να είχαμε κι εμείς τότε στο σχολείο μας, για να μην χρειάζεται να τρέχω στη βιβλιοθήκη του δήμου. Αλήθεια, λειτουργεί ο θεσμός του δανεισμού βιβλίων ή απλώς τα έχετε εκεί και στέκονται;
Και επιτραπέζια παιχνίδια, ε; Ενδιαφέροντα πράγματα!!

Εγώ πήγα προχθές σε ένα σχολείο και είχε ειδική αίθουσα Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Μου έκανε πολύ εντύπωση!

Και εμεις εχουμε αιθουσα Σ.Ε.Π. αλλα ειναι αχρηστη,αφου καταργηθηκε αυτο το μαθημα.

Βιβλιοθηκη ειχα στο δημοτικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ΑΑΑ ειχαμε και κατι πρασινοπα ντουλαπακια στους διαδρομους για να βαζουμε τα βιβλια, αφου καθε ωρα αλλαζαμε αιθουσα


Ααα, το έχω ακούσει κι εγώ αυτό για κάποια σχολεία, βασικά κυρίως σε Πρότυπα/Πειραματικά ή μικρά σχολεία γίνεται αυτό.
Αν ξέρει ο εκπαιδευτικός να το εκμεταλλευτεί αυτό σωστά, μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά...αλλά δυστυχώς τις περισσότερες φορές τελικά οι μαθητές απλώς περιφέρονται στις τάξεις χωρίς να υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο στις αίθουσες διδασκαλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top