ΓΕΛ & ΕΠΑΛ

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εχεις ερθει ποτε να δεις τι κανουμε στα εργαστηρια;η την υλη μας στα επαλ;απλο το θεωρεις εσυ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ.

Πές τα,τόσα ξέρουν τόσα λένε
ο κάθε ένας βγάζει το κόμπλεξ του επειδή
δεν πήγε ΕΠΑΛ και επειδή το ΕΠΑΛ είναι ανώτερο
καθώς και για ΑΕΙ μπορείς να δώσεις και πτυχίο ειδικότητας
έχεις.Απλό είναι φαίνεται τι είναι ανώτερο νομίζω ;) και μην ακούσω σχόλια τύπου στα ΓΕΛ γίνεται μάθημα και στα ΕΠΑΛ...αυτά είναι δικαιολογίες
Προσέξτε μη σας ζαλίσει το ύψος και πέσετε. Δύσκολοι καιροί για ατυχήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εχεις ερθει ποτε να δεις τι κανουμε στα εργαστηρια;η την υλη μας στα επαλ;απλο το θεωρεις εσυ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ.
το ποιο ευκολο ειναι κανεις να λεει χωρις να ξερει... μαλλον ορισμενοι πρεπει να δουν τα εργαστηρια που υπαρχουν σε ΣΕΚ που οι καθηγητες εχουν αγαπη και κυριως το μερακι να μεταδωσουν την τεχνογνωσια.....

Δηλαδή θέλετε να μας πείτε ότι στα ΕΠΑΛ ετοιμάζεται καλύτερα κανένας για να μπει σε μία σχολή?? Μόνο εγώ ξέρω ότι το 90% ( μάλλον είπα λίγο) μπήκε στο ΕΠΑΛ γιατί θέλει απλά να βγάλει το Λύκειο και θέλει να ξύνεται όλη μέρα??

ΤΑ ΤΟΥΒΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΑΝΤΟΥ, ουτε μονο στα γενικα(ναι ΓΕΝΙΚΑ και οχι ενιαια) και στα ΕΠΑΛ(και τελ απο φετος)
το οτι ειδατε ενα τετοιο βιντεακι
δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η αντιπροσωπευτικη εικονα του καθε επαλ...
μηπως θα μας πεις κιολας πως ολοι στην ταξη σου εδωσαν αποφασισμενα και στοχευμενα εξετασεις????
για εμενα ειναι 10^100000000000000000000000000000 πιο τιμιο να κανει ο καθενας αυτο που θελει και οχι να δινει πανελληνιες "επειδη μπορει"
και δειχνει και 10^100000000000000000000000000000 περισσοτερη οριμοτητα να πεις "εγω δεν μπορω να ανταπεξελθω σε αυτο! ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ!"

Πές τα,τόσα ξέρουν τόσα λένε, ο κάθε ένας βγάζει το κόμπλεξ του,
επειδή δεν πήγε ΕΠΑΛ και επειδή το ΕΠΑΛ είναι ανώτερο
καθώς και για ΑΕΙ μπορείς να δώσεις και πτυχίο ειδικότητας
έχεις.Απλό είναι φαίνεται τι είναι ανώτερο νομίζω ;) και μην ακούσω σχόλια τύπου στα ΓΕΛ γίνεται μάθημα και στα ΕΠΑΛ...αυτά είναι δικαιολογίες
επισης η ντοματα ειναι ανωτερη απο τη μελιτζανα, επειδη δεν ειναι πικρη, τρωγεται και ωμη και βρασμενη, ειναι δροσιστικη κτλ
τι θα γινει επιτελους??? ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!! ποσες φορες θα χρειαστει να το πω???
και κατι αλλο που θα το λεω μεχρι να το εμπεδωσετε : ΑΕΙ =(Τει & Πανεπιστημια)

...μόνο μάθημα δε γίνεται και τα συναφή. Τώρα σε αυτό που πας εσύ δεν ξέρω, μπορεί να είναι καλύτερα τα πράγματα. Αλλά μη γενικεύουμε.
και σε αυτο που πηγαινα εγω ημουν σε μια ταξη στην οποια 10 παιδια δεν αφηναν να γινει μαθημα,
ομως πως εξηγεις το οτι πηρα το πτυχιο μου με αριστα και εγραψα αριστους βαθμους στην ειδικοτητα στις πανελλαδικες???
υπαρχει τροπος και λεγεται συνεργασια με τους καθηγητες, οταν εχεις να κανεις με ανθρωπους, τοτε νοιωθεις ανθρωπος, αν δεν σε κανουν να νοιωθεις ανθρωπος, τοτε μαλλον δεν ευθυνονται μονο οι "μαθητες" (ναι με εισαγωγικα, καταλαβαινετε ποιους εννοω) για την κατασταση αυτη!

2ον κανεις λαθος επειδη παω επαλ ειναι παρα πολλοι αυτοι που εχουν στοχους...
ακριβως, και ειναι στοχοι που τους εχεις επιλεξει και οχι που ετυχε να τους πετυχεις, και γι αυτο μετρανε τουλαχιστον ΔΙΠΛΑ!!!

Σου ξαναλέω ότι έχω πολλόυς γνωστούς που έχουν πάει ΕΠΑΛ για να έχουν ξεκούραστη "λυκειακή" ζωή και όχι για να προετοιμαστούν καλύτερα για τις εξετάσεις. Ενώ το αντίθετο δεν το έχω ακόυσει. Αυτό :D
Εγω το εχω δει κιολας, και μαλιστα αυτοι μετα κανουν και ξεκουραστη "αιωνια φοιτητικη" ζωη... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!

Προσέξτε μη σας ζαλίσει το ύψος και πέσετε. Δύσκολοι καιροί για ατυχήματα.
ασχολιαστο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Προσέξτε μη σας ζαλίσει το ύψος και πέσετε. Δύσκολοι καιροί για ατυχήματα.

αμα σου εχουν πει οτι εισαι αστειος,να ξερεις οτι σου εχουν πει ψεμματα και δε βλεπω λογο να με ειρωνευτεις τη στιγμη που δεν ειπα κατι το οποιο δεν ισχυει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και σε αυτο που πηγαινα εγω ημουν σε μια ταξη στην οποια 10 παιδια δεν αφηναν να γινει μαθημα,
ομως πως εξηγεις το οτι πηρα το πτυχιο μου με αριστα και εγραψα αριστους βαθμους στην ειδικοτητα στις πανελλαδικες???
υπαρχει τροπος και λεγεται συνεργασια με τους καθηγητες, οταν εχεις να κανεις με ανθρωπους, τοτε νοιωθεις ανθρωπος, αν δεν σε κανουν να νοιωθεις ανθρωπος, τοτε μαλλον δεν ευθυνονται μονο οι "μαθητες" (ναι με εισαγωγικα, καταλαβαινετε ποιους εννοω) για την κατασταση αυτη!

Ε; τι περιμένεις να σου εξηγήσω δηλαδή, τους βαθμούς σου; Μήπως θες να σου πω και τι όνειρο είδες χθες; Εξάλλου οι βαθμοί δεν σημαίνουν και τίποτα και στο ΑΟΔΕ όσο στόκος και να σαι άμα το πάρεις και το διαβάσεις σπίτι σου θα γράψεις, τι σημαίνει αυτό ότι το σχολείο είναι καλό;
Εξάλλου δεν τα έριξα στα ΕΠΑΛ, απλά λέω ότι κακώς μεν αλλά έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα, όσοι μπορούν πάνε ΓΕΛ, ενώ όσοι όχι ΕΠΑΛ. Και έχουμε καταλήξει στα ΕΠΑΛ να πάνε πολλά παιδιά που δεν έπρεπε να πηγαίνουν καν λύκειο. Δηλαδή εντάξει αν δεν έχεις σκοπό να διαβάσεις ποτέ σου άντε πιάσε μια δουλειά τι χαραμίζεις το χρόνο σου, και το δικό σου και τον υπολοίπων. Και για τέτοιες συμπεριφορές δεν φταίνε τόσο οι καθηγητές, δε γίνεται στα ΓΕΛ οι καθηγητές να ναι άγιοι και στα ΕΠΑΛ αδιάφοροι. Τα ίδια τα παιδιά φταίνε και οι οικογένειές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ε; τι περιμένεις να σου εξηγήσω δηλαδή, τους βαθμούς σου; Μήπως θες να σου πω και τι όνειρο είδες χθες; Εξάλλου οι βαθμοί δεν σημαίνουν και τίποτα και στο ΑΟΔΕ όσο στόκος και να σαι άμα το πάρεις και το διαβάσεις σπίτι σου θα γράψεις, τι σημαίνει αυτό ότι το σχολείο είναι καλό;
Εξάλλου δεν τα έριξα στα ΕΠΑΛ, απλά λέω ότι κακώς μεν αλλά έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα, όσοι μπορούν πάνε ΓΕΛ, ενώ όσοι όχι ΕΠΑΛ. Και έχουμε καταλήξει στα ΕΠΑΛ να πάνε πολλά παιδιά που δεν έπρεπε να πηγαίνουν καν λύκειο. Δηλαδή εντάξει αν δεν έχεις σκοπό να διαβάσεις ποτέ σου άντε πιάσε μια δουλειά τι χαραμίζεις το χρόνο σου, και το δικό σου και τον υπολοίπων. Και για τέτοιες συμπεριφορές δεν φταίνε τόσο οι καθηγητές, δε γίνεται στα ΓΕΛ οι καθηγητές να ναι άγιοι και στα ΕΠΑΛ αδιάφοροι. Τα ίδια τα παιδιά φταίνε και οι οικογένειές τους.
Υπαρχουν και στα ΓΕΛ αδιαφοροι καθηγητες..οχι μονο στα ΕΠΑΛ.και στα ΓΕΛ υπαρχουν ατομα που δε θελουν να διαβασουν και απλα θελουν να παρουν ενα χαρτι.απλα σε μας ειναι περισσοτεροι,μη βαζουμε ομως ολους στο ιδιο καζανι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Υπαρχουν και στα ΓΕΛ αδιαφοροι καθηγητες..οχι μονο στα ΕΠΑΛ.και στα ΓΕΛ υπαρχουν ατομα που δε θελουν να διαβασουν και απλα θελουν να παρουν ενα χαρτι.απλα σε μας ειναι περισσοτεροι,μη βαζουμε ομως ολους στο ιδιο καζανι.

Καθηγητές αδιάφοροι υπάρχουν παντού το παμε δεν ήταν εκει το point μου.

Μαθητές αδιάφοροι υπάρχουν και στα ΓΕΛ ναι αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Για ΓΕΛ εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονα ότι δεν γίνεται ποτέ μάθημα, ότι οι καθηγητές παρακαλάνε τους μαθητές να μπουν στην τάξη, ή ότι γίνονται καφρίλες τύπου μπάφοι. Και δεν έβαλα κανενα στο ίδιο καζάνι εγώ σου λέω πώς έχει το θέμα για τα σχολεία της περιοχής μου για αλλού δεν ξέρω. Απλά δεν γίνεται να ακούω κι ότι τα ΕΠΑΛ είναι ανώτερα, κατεβείτε και λίγο απ' το καλάμι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Καθηγητές αδιάφοροι υπάρχουν παντού το παμε δεν ήταν εκει το point μου.

Μαθητές αδιάφοροι υπάρχουν και στα ΓΕΛ ναι αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Για ΓΕΛ εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονα ότι δεν γίνεται ποτέ μάθημα, ότι οι καθηγητές παρακαλάνε τους μαθητές να μπουν στην τάξη, ή ότι γίνονται καφρίλες τύπου μπάφοι. Και δεν έβαλα κανενα στο ίδιο καζάνι εγώ σου λέω πώς έχει το θέμα για τα σχολεία της περιοχής μου για αλλού δεν ξέρω. Απλά δεν γίνεται να ακούω κι ότι τα ΕΠΑΛ είναι ανώτερα, κατεβείτε και λίγο απ' το καλάμι.

δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ανωτερο.το θεωρω ισαξιο.μπαφο κλπ γινονται και στο παλιο μου σχολειο δηλαδη στο ΓΕΛ που πηαινα.δε μπορω να ακουω πραγμματα του τυπου οτι εχουν πτυχιο νοσηλευτικης κανοντας 2 μαθηματα..χωρις ομως να ξερει το τι κανουμε στα εργαστηρια μας.το ποσες ωρες διαβαζουμε και οτι στα περισοτερα νοσοκομεια της ελλαδας δουλευουν νοσηλευτες οι οπιοι εχουν τελειωσει ειτε ΕΠΑΛ ειτε τη σχολη του νοσοκομειου στην οποια παλι διδασκονται ακριβως τα ιδια με αυτα που κανουμε εμεις στο ΕΠΑΛ και οι οποιες σχολες ειναι διετους φοιτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν ειπα πουθενα οτι ειναι ανωτερο.το θεωρω ισαξιο.μπαφο κλπ γινονται και στο παλιο μου σχολειο δηλαδη στο ΓΕΛ που πηαινα.δε μπορω να ακουω πραγμματα του τυπου οτι εχουν πτυχιο νοσηλευτικης κανοντας 2 μαθηματα..χωρις ομως να ξερει το τι κανουμε στα εργαστηρια μας.το ποσες ωρες διαβαζουμε και οτι στα περισοτερα νοσοκομεια της ελλαδας δουλευουν νοσηλευτες οι οπιοι εχουν τελειωσει ειτε ΕΠΑΛ ειτε τη σχολη του νοσοκομειου στην οποια παλι διδασκονται ακριβως τα ιδια με αυτα που κανουμε εμεις στο ΕΠΑΛ και οι οποιες σχολες ειναι διετους φοιτησης.

Μα δεν αναφερόμουν αρχικά στο δικό σου ποστ αλλά σε αυτό του Michalis_94 που τα έλεγε ανώτερα, και είπα για το επίπεδο των μαθητών και το μάθημα για τα οποία έχω ακούσει κάποια σχόλια. Για μαθήματα και πτυχία κλπ δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη καθώς δεν έχω γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όπως σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, έτσι και στη δευτεροβάθμια (ΓΕΛ/Ενιαία και ΤΕΛ/ΕΠΑΛ) υφίστανται ΔΥΟ πλευρές του ζητήματος: η ακαδημαϊκή και εργασιακή (επαγγελματικά δικαιώματα):

Ακαδημαϊκή Πλευρά: Τα ΓΕΛ/Ενιαία είναι "ίδιου επιπέδου" με τα ΤΕΛ/ΕΠΑΛ (και το αντίστροφο)!
Εξαίρεση: Αν κάποιος προχωρήσει σπουδές σε ΙΕΚ, τότε το πτυχίο ΤΕΛ/ΕΠΑΛ της Χ ειδικότητας προσφέρει ένα έτος κέρδος σε σπουδές στο ΙΕΚ της ΙΔΙΑΣ/ΣΥΝΑΦΟΥΣ ειδικότητας σε σχέση με το απολυτήριο ΓΕΛ/Εναίου και ΤΕΛ/ΕΠΑΛ, καθώς και πτυχίου ΤΕΛ/ΕΠΑΛ ψ ειδικότητας.

Εργασιακή Πλευρά: Το απολυτήριο των ΓΕΛ/Ενιαίων είναι "ίδιου επιπέδου" με αυτό των ΤΕΛ/ΕΠΑΛ (και το αντίστροφο), όμως το πτυχίο ΤΕΛ/ΕΠΑΛ δεδομένης ειδικότητας θεωρείται "καλυτερότερο" με την έννοια ότι φέρει (και προσφέρει αντίστοιχα στον κάτοχό του) επαγγελματικά δικαιώματα για τις σχετικές με την ειδικότηταθέσεις εργασίας. Αντίθετα, το απολυτήριο (ΓΕΛ/Ενιαίων και ΤΕΛ/ΕΠΑΛ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για τις θέσεις εργασίας ΔΕ (που άλλωστε ζητούνται όλα τα απολυτήρια όλων των τύπων Λυκείου).

Ακαδημαϊκά, σε σπουδές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (Πανεπιστήια & ΤΕΙ), όλα θεωρούνται το ίδιο ως το "εισιτήριο" για τη συμμετοχή στις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Πραγματικότητα:
α) Η διαφορά στη Β & Γ λυκείου στο πρόγραμμα σπουδών σε ΓΕΛ/Ενιαία με ΤΕΛ/ΕΠΑΛ είναι τα μαθήματα γενικής παιδείας στα πρώτα να έχουν αντικατασταθεί με μαθήματα ειδικότητας, στα δεύτερα (κυρίως φιλολογικά ως αριθμός μαθημάτων ή/και αριθμός ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας).
β) Είθισται, τα ΓΕΛ/Ενιαία να προσφέρουν καλύτερη προετοιμασία για τις πανελλήνιες από ό,τι τα ΤΕΛ/ΕΠΑΛ κυρίως λόγω μέσου επιπέδου μαθητών (χρονικά, οι καλύτεροι μαθητές διαλέγουν τα ΓΕΛ/Ενιαία).
γ) Στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδος υπάρχουν μόνο ΓΕΛ/Ενιαία και όχι, παράλληλα, τα ΤΕΛ/ΕΠΑΛ (δεν ζουν όλοι στα αστικά κέντρα). Αυτό ιστορικά ίσως και να οφείλεται (στο ότι τα ΓΕΛ/Ενιαία είναι περισσότερα σε αριθμό από τα ΤΕΛ/ΕΠΑΛ, ότι ως Κράτος είχαμε παλαιώθεν πολλά Πανεπιστημιακά Τμήματα που "παράγουν" Φιλολόγους...

Επισήμανση: Ακόμα και το απολυτήριο Γυμνασίου (σε κανένα επίπεδο εκπαίδευσης δεν μαθητεύεις τσάμπα) φέρει επαγγελματικά δικαιώματα (για τις θέσεις ΥΕ) και μάλιστα υπάρχουν και μερικές ειδικότητες σε ΙΕΚ που απευθύνονται σε αποφοίτους Γυμνασίου. Για αυτό και τα ΙΕΚ χαρακτηρίζονται ως Μεταδευτεροβάθμιο/Αδιαβάθμητο επίπεδο σπουδών (οξύμωρο, αλλά συμβαίνει).


@ Mod ακούει? Ας γίνει διαχωρισμός σε ξεχωριστό θέμα συζήτησης το "ΓΕΛ-ΕΠΑΛ"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ε; τι περιμένεις να σου εξηγήσω δηλαδή, τους βαθμούς σου; Μήπως θες να σου πω και τι όνειρο είδες χθες; Εξάλλου οι βαθμοί δεν σημαίνουν και τίποτα και στο ΑΟΔΕ όσο στόκος και να σαι άμα το πάρεις και το διαβάσεις σπίτι σου θα γράψεις, τι σημαίνει αυτό ότι το σχολείο είναι καλό;
πως αλλιως θα μπορουσα να σου εξηγησω οτι ετυχα σε καθηγητες που μεσα στην ταξη εβλεπαν το καθε παιδι οχι σαν "ακομα ενα μαθητη" αλλα σαν ενα συνανθρωπο που πρεπει να βοηθησουν και σαν ενα μελων συναδελφο...:hmm:

δεν γίνεται να ακούω κι ότι τα ΕΠΑΛ είναι ανώτερα

Οπως εχω ξαναπει
ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ
το μονο που θα μπορουσα να πω ειναι οτι ενας αποφοιτος επαγγελματικου λυκειου σε συγκριση με εναν του γενικου εχει περισσοτερες εμπρακτες γνωσεις με το περας της μαθητικης του πορειας

μπορεις να κανεις μια προχειρη ερευνα ως εξης: πηγαινε σε ενα ΤΕΙ και ρωτα τους φοιτητες: ποσοι απο εσας που περασατε απο επαλ κανατε φροντιστηριο? το ιδιο κανε και για τους μαθητες του γελ
και πες μας το αποτελεσμα θα εχει πολυ ενδιαφερον....
(το να κανει ενας μαθητης φροντιστηριο σημαινει κατα βαση οτι τα μαθηματα στο σχολειο δεν τον καλυπτουν...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

μαριλιααα

Νεοφερμένος

Η μαριλιααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Γαλήνη (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στο επαλ δεν πηγαινουν τα κωλοπαιδα,αυτα που δεν εχουν τροπους κ δεν σεβονται τιποτα κ απο μαθητες ειναι ΄΄τουβλα΄΄...ειμαι μαθητρια του επαλ και σας πληροφορω οτι δεν τ αλλαζω με τιποτα γιατι απο γενικο περασα και ειδα το επιπεδο των μα9ητων και το συστημα του ενιαιου.Τα παιδια της ταξης μου ειναι φοβερα παιδια κ υπαρχει αγαπη κ κατανοηση μεταξυ μας...α κ μια χαρα μα9ημα κανουμε μην ανησυχεις...επισης απο 9εμα συμπεριφορας εχουμε μα9ει να αποδεχομαστε ολες τις αποψεις των αλλων κ να μην σνομπαρουμε τους αλλους αλλα να τους σεβομαστε...ειδαμε κ εσενα φιλε που πηγες γενικο.ουτε τροπους εχεις ουτε σεβεσαι τους αλλους αλλα μπορεις και τους προσβαλεις με απιστευτη ανεση...με λιγα λογια δεν ειδα να εχεις κατι παραπανω απο εμας οποτε αν 9ες προσεχε λιγο τα λεγομενα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Καταρχας μαριλια καλωσηρθες, θα ηθελες να μας πεις σε ποιον αναφερεσαι κιολας???
γιατι αν αναφερεσαι σε μενα, μαλλον δεν καταλαβες τι θελω να πω...

Μαθητές αδιάφοροι υπάρχουν και στα ΓΕΛ ναι αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό. Για ΓΕΛ εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονα ότι δεν γίνεται ποτέ μάθημα, ότι οι καθηγητές παρακαλάνε τους μαθητές να μπουν στην τάξη, ή ότι γίνονται καφρίλες τύπου μπάφοι. Και δεν έβαλα κανενα στο ίδιο καζάνι εγώ σου λέω πώς έχει το θέμα για τα σχολεία της περιοχής μου για αλλού δεν ξέρω. Απλά δεν γίνεται να ακούω κι ότι τα ΕΠΑΛ είναι ανώτερα, κατεβείτε και λίγο απ' το καλάμι.
Μπαφοι??? στα ζωνιανα πηγαινες σχολειο??? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
σε ο,τι αφορα αυτο που ειπα για τα επαλ το προβλημα μου ειναι η δευτεροβαθμια εκπαιδευση που επιτρεπει στην αλλη με 2 μαθηματα ειδικοτητας να παιρνει σχετικο πτυχιο.αυτο ειναι τραγικο κατα την γνωμη μου.τωρα αν εσεις θεωρειτε ορθως οτι καποιος τοσο απλα και ευκολα πρεπει να διεκδικει θεσεις ειδικοτητας τι να πω! το θεμα λοιπον δεν ειναι αν μου ειπε αληθεια ή ψεματα.το θεμα ειναι που καταντησε η εκπαιδευση

Γιατι κρινεις χωρις να ξερεις τι γινεται;Δεν ειναι μονο 2 μαθηματα.2 μαθηματα ειναι στις πανελληνιες.Μαθε εσυ ολη την ανατομια απο εξω (μιας και μιλας συγκεκριμενα για την νοσηλευτικη) και μετα πες εαν ειναι τοσο απλο οσο το παρουσιαζεις.Λες και ειναι γελοια μαθηματα.Και το πτυχιο δεν ειναι τοσο απλο.Πρεπει να διαβαζεις για να το παρεις και να τα καταφερνεις.Πολλοι ειναι αυτοι που παιρνουν απολυτηριο και δεν παιρνουν πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top