Γιατί να λέμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ όταν ανοίγουν τα σχολεία;

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
1)Το σχολειο σου μαθαινει κατα βαση 90% αχρηστα πραγματα
Όπως το βλέπει κανείς. :whistle:

2)Μαθαινει και παιρναει την υποταγη και την υπακοη ως συμπεριφορες
Δε διδάσκει την υποταγή, αλλά την πειθαρχεία.

3)Ειναι κατι σαν στρατοπεδα αν φυγεις απο κει θα παρεις αποβολη αν κανεις εκεινο θα παθεις το αλλο
Your argument is invalid. Και να κάνει ο καθένας ό,τι του βαρέσει? :confused: Δεν επιθυμεί να συμμορφωθεί με τον κώδικα? Ας μην πηγαίνει λοιπόν. Όπως στην κοινωνία, έτσι και στο σχολείο ισχύουν ορισμένοι κανόνες. Χωρίς αυτούς θα επικρατούσε χάος.

Το σχολείο ανέκαθεν το αντιμετώπιζα σαν αγγαρεία. Καθώς όμως τα χρόνια περνάνε είμαι βέβαιη ότι θα μου λείψει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Να επεκτείνω λίγο παραπάνω το θέμα?

99999999+άδες φορές όσο ήμουν μαθητής αλλά και τώρα που είμαι φοιτητής οι καθηγητές σου αναθέτουν μια εργασία/άσκηση/γουατεβερ και σου λένε θα μου την παραδώσεις μέχρι τότε αλλιώς είναι σαν να μου παρέδωσες εργασία που αξίζει βαθμό 0. Ωραία μέχρι εδώ. Στην αντίθετη περίπτωση? Το 99% των καθηγητών που είχα μέχρι στιγμής καθυστερούσε αδικαιολόγητα την διόρθωση. Και όχι δεν πρόκειται για δύσκολη διόρθωση πολλών γραπτών στο 90% των περιπτώσεων.

Ένα παράδειγμα, 3 άτομα ήμασταν στην θετική κατεύθηνση στην γ λυκείου. Και το τελικό διαγώνισμα πριν τις πανελλήνιες δεν το είδαμε ποτέ! Γιατί η καθηγήτρια το καθυστέρησε 1 μήνα. Αυτή η καθηγήτρια, αλλά και ο κάθε καθηγητής σαν και αυτή, ποιο πρόβλημα θα έχει?

Εγώ αν δεν είμαι σωστός στις υποχρεώσεις μου θα πάρω κακό βαθμό (περίπτωση λυκείου) ή ακόμα χειρότερα θα ξανατραβιέμαι του χρόνου (περίπτωση πανεπιστημίου). Ο καθηγητής όμως?

Με αυτή μου την ιστορία, η οποία είναι ένα μόνο επιχείρημα από τα πολλά, νομίζω ότι δείχνω ότι στην εκπαίδευση του σήμερα υπάρχει προφανές μια άδικη και άνιση σχέση ανωτερότητας-κατωτερότητας μεταξύ δάσκαλου και μαθητή η οποία τοποθετεί μια απέχθεια από τον διδασκόμενο προς το σύστημα εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
να πω κ εγω απο την πλευρα μου γιατι δυστυχως ανοιγουν τα σχολεια???
λοιποοοον μεχρι πριν απο μια ωρα ηταν ολα εντα3ει και μπορω να πω οτι χαιρομουνα που 8α ξαναεβλεπα την παρεα μου καθημερινα μια και με τις διακοπες χαθηκαμε... κυριως χαιρομουν που φετος επιτελους θα καθομουνα με την κολλητη μου απο την ταξη μια και περισυ αυτο δεν εγινε για διαφορους λογους... τωρα οχι μονο δεν θα καθομαστε μαζι αλλα επειδη μασ ηρ8αν 4 καινουριοι μαθητες εστειλαν τους 3 πρωτους στην κατασταση [μαζι και την κολλητη μου] στο προηγουμενο τμημα...:wall::mpinelik::kill::angry:
δηλαδη ειναι σωστο αυτο??? πρωτα σε βαζουν σε ενα τμημα ενα χρονο, συνηθιζεις, κανεισ φιλους και μετα σε αλλαζουν οπως να ΄ναι... αρα λοιπον για μενα η νεα σχολικη χρονια δεν 3εκιναει καθολου καλα....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Με την αρχή της σχολικής χρονιάς αρχίζουν και τα φροντιστήρια... έτσι λοιπόν είμαστε από τις 8 μέχρι τις 2 στο σχολείο και μετά πρέπει να πάμε σπίτι, να γράψουμε, μετά να πάμε αγγλικά και μας μένουν λίγες ώρες για να "παίξουμε". Επιπλέον το καλοκαίρι κοιμόμαστε ότι ώρα θέλουμε, ξυπνάμε ότι ώρα θέλουμε, πάμε παραλία ότι ώρα θέλουμε και με λίγα λόγια κάνουμε ότι θέλουμε και όποτε το θέλουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Colorful_World

Νεοφερμένος

Η Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Προσωπικά μόνο στη γ λυκείου σκεφτηκα "δυστυχως" που ανοιξε το σχολειο.Ολα τα χρόνια ήταν το μερος που έβλεπα τους φίλους μου,παιζαμε,γελουσαμε,δανειζομαστε βιβλια,συμμετειχαμε σε παραστασεις,ερωτευομασταν,πριν αρχισουμε τους καφεδες+τα ποτά.Σιγουρα υπήρξαν+ασχημες στιγμες με τσακωμους με συμμαθητες+αποβολες, αλλα η χαρά της κοπάνας ή του καλου βαθμού στο διαγωνισμα είναι ανεκτιμητη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όπως το βλέπει κανείς. :whistle:

Όχι.
Το πολυτονικό δεν θα χρειαστεί ποτέ.
Ούτε θα χρειαστούν και τα μονώνυμα σε όποιον δεν ασχοληθεί με μαθηματικά η πληροφορική, για να μην λέτε ότι κοιτάω μόνο τα φιλολογικά για να κατακρίνω.
Το Πυθαγόρειο θεώρημα όμως έχει χιλιάδες εφαρμογές στη ζωή του καθενός, άμα θες να μετρήσεις κάτι, είτε φυσικό είτε τεχνητό, κάποια στιγμή θα πέσεις πάνω του.

Δε διδάσκει την υποταγή, αλλά την πειθαρχεία.

Same thing.

Όταν ο κανονισμός λέει "πρώτα θα εκτελείτε τις εντολές των καθηγητών σας και μετά θα διαμαρτύρεστε στο διευθυντή", τότε το σχολείο είναι μια φυλακή. Με γλυκούλια κάγκελα γύρω γύρω :clapup:

Και να κάνει ο καθένας ό,τι του βαρέσει? :confused:

Ναι.

Δεν επιθυμεί να συμμορφωθεί με τον κώδικα?

Όχι.

Ας μην πηγαίνει λοιπόν.

Last time I checked, είναι υποχρεωτικό.

Όπως στην κοινωνία, έτσι και στο σχολείο ισχύουν ορισμένοι κανόνες. Χωρίς αυτούς θα επικρατούσε χάος.

Λάθος.
Όταν δεν λες στον άλλον "ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ!" και "ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΑΛΛΟ!", τον αφήνεις να καταλάβει ΓΙΑΤΙ πρέπει να κάνει το ένα και όχι το άλλο.
Βασική ιδέα της αναρχίας.

Το σχολείο ανέκαθεν το αντιμετώπιζα σαν αγγαρεία. Καθώς όμως τα χρόνια περνάνε είμαι βέβαιη ότι θα μου λείψει....

Ε, μπλε, εγώ όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top