Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Είστε υπέρ ή κατά της σχολικής ενδυμασίας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, είμαι υπερ! Θα μου άρεζε να έχουμε στολές.

    Ψήφοι: 25 32.1%
  • Μπα, δεν μ'αρέσει η ιδέα.

    Ψήφοι: 53 67.9%

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
η σχολικη ενδυμασια κατα την γνωμη μου δεν εχει κανενα απολυτως νοημα και ναι αποτελει οσον αφορα την ενδυμασια τροπο μαζοποιησης! ως προς την ομαδικοτητα που εχει αναφερθει δεν πιστευω πως το σχολειο στην σημερινη του μορφη την υποστηριζει! κυριαρχει ενα εξετασιοκεντρικο συστημα βαθμοθηρικο που στηριζει περισσοτερο την ανταγωνιστικοτητα! Γι αυτο δεν στεκει κανενα επιχειρημα που θα αναφερεται στην ομαδικοτητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ της στολής.
Και δε με νοιάζει που μερικές τα βγάζουν όλα έξω, απλά έχω στο μυαλό μου παιδιά που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα για ακριβά και μοδάτα ρούχα, ενώ άλλοι έχουν και όσο να' ναι αυτό το παιδί νιώθει μειονεκτικά, οπότε καλύτερα να φοράνε όλοι τα ίδια, να μην υπάρχουν ταμπέλες του τύπου "κοίτα τι έβαλε", "αυτός ντύνεται χάλια, δε τον κάνω παρέα" και γενικά τέτοιου είδους σχόλια. Και δε νομίζω ότι η στολή σου αφαιρεί το προσωπικό σου στυλ. Στυλ δεν είναι μόνο το ντύσιμο.
Εμένα, προσωπικά, μου βγάζει μια "τάξη-επίπεδο" όταν βλέπω παιδιά από άλλες χώρες με τη στολή του σχολείου τους, και τα ζηλεύω.:(
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Με τις στολές δεν θα υπάρχει καμία διάκριση ενώ ταυτόχρονα τα παιδιά που έχουν προσωπικό στυλ ξεχωρίζουν.

Ας πούμε σε αμερικάνικες ταινίες που είναι όλοι με στολές, ε αυτοί που έχουν στυλ το δείχνουν:P

Είμαι υπέρ λοιπόν αλλά δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα(στο δημόσιο) θα γίνει εύκολα κάτι τέτοιο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoeyGolfi

Νεοφερμένος

Ο JoeyGolfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ισως ομως το θεμα δεν ειναι να βγαζει μια ταξη-επιπεδο, και πιστευω πως οτι αφαιρει το στυλ δεν ειναι ακριβως επιχειρημα. Απλως δεν ειναι θεμελιωδες δικαιωμα να μπορει ο καθενας να φοραει οτι θελει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε κοίτα, θεμελιώδες δεν είναι απ' τη στιγμή που κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν επιλογές, αν έχουν και τίποτα να φορέσουν at all.

Αλλά ναι, οι στολές είναι ΠΑΣΙΦΑΝΕΣΤΑΤΟ μέσο μαζοποίησης, hell, ρώτα παιδάκια που ίσως ακόμα δεν καταλαβαίνουν τον όρο να σου φέρουν παράδειγμα και θα σου πουν γι' αυτές. Δε μπορώ να καταλάβω δηλαδή πώς υπάρχουν ακόμα άτομα που θέλουν κάτι τέτοιο, την ίδια στιγμή μάλιστα που τα ίδια θα έρθουν μετά να σου μιλήσουν για κομφορμισμό και πρόοδο.

Όχι στολές, απλά όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Οι στολές είναι μέσο μαζοποίησης, συμφωνώ(?).

Η ελεύθερη ενδυμασία σκεφτήκατε ποια αντίστοιχα cons έχει?Αρνητικά τα οποία αν δεν είναι ταυτόσημα με τη μαζοποίηση, την προσεγγίζουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anta1996

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.
8εωρω οτι η μια κοινη ενδυμασια 8α περιοριζε την μανια των παιδιων με τις μαρκες- η οποια επιβαρυνει και τους γονεις- και γενικοτερα την κριτικη που ασκουν τα παιδια σε συμμα8ητες που δν εχουν την οικονομικη ευχερεια να ντυνονται ετσι οπως επιβαλλεται σε ενα σχολειο... αλλωστε το 9εωρω και ιδιαιτερα καλαισ9ητο κατι τετοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οι στολές είναι μέσο μαζοποίησης, συμφωνώ(?).

Η ελεύθερη ενδυμασία σκεφτήκατε ποια αντίστοιχα cons έχει?Αρνητικά τα οποία αν δεν είναι ταυτόσημα με τη μαζοποίηση, την προσεγγίζουν πολύ.

Φυσικά. Και οι δύο επιλογές έχουν αρνητικά. Ανάμεσά τους όμως επιλέγεις αυτή με τα λιγότερα.

8εωρω οτι η μια κοινη ενδυμασια 8α περιοριζε την μανια των παιδιων με τις μαρκες- η οποια επιβαρυνει και τους γονεις- και γενικοτερα την κριτικη που ασκουν τα παιδια σε συμμα8ητες που δν εχουν την οικονομικη ευχερεια να ντυνονται ετσι οπως επιβαλλεται σε ενα σχολειο... αλλωστε το 9εωρω και ιδιαιτερα καλαισ9ητο κατι τετοιο...

Μου λες δηλαδή ότι είναι προτιμότερο να εξαλείψεις με μαγικό τρόπο μία μορφή διάκρισης που θα συναντήσουν έτσι κι αλλιώς όταν μπουν σε οποιαδήποτε κοινωνία; Μα ο πυρήνας της σχολικής διαδικασίας είναι ακριβώς αυτό, η κοινωνικοποίηση. Και σε κάθε περίπτωση η δημιουργία ενός ιδεατού περιβάλλοντος μπορεί προσωρινά να μειώνει τις πιέσεις αλλά μακροπρόθεσμα δε μαθαίνει στους μαθητές βασικές αρχές κοινωνικής συμβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Φυσικά. Και οι δύο επιλογές έχουν αρνητικά. Ανάμεσά τους όμως επιλέγεις αυτή με τα λιγότερα.

Φυσικά, απλά απ'ότι είδα ακούστηκαν μόνο τα αρνητικά της μιας, γι'αυτό έκανα την επισήμανση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Διάβασες 90 μηνύματα και δεν είδες πουθενά; Μόνο στην τελευταία σελίδα υπάρχουν δύο που έχουν ΜΟΝΟ τέτοια. Πέντε μηνύματα διάβασες και απάντησες so cut the crap.

Όχι ότι έκανες και καμιά σπουδαία επισήμανση δηλαδή, δεν είπες και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia951

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω ειμαι υπερ! Το εχω σκεφτει και μαρεσει παρα πολυ αυτη η ιδεα.. ασχετως οτι δεν θα γινει ποτε! :Ρ Η στολη σε βοηθαει να συνειδητοποιησεις οτι εχεις μια αρμοδιοτητα-υποχρεωση... οπως οταν οι ανθρωποι πανε στη δουλεια τους φορανε επισημα ρουχα (οι περισσοτεροι) (δηλ. κουστουμια κλπ) ετσι πιστευω οτι αν και εμεις φορουσαμε στολες θα μπαιναμε σε διαφορετικη ψυχολογια και ισως να αντιμετωπιζαμε το σχολειο με περισσοτερη ωριμοτητα και σοβαροτητα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
σιγουρα κατα αν ηταν προαιρετικη το συζηταω. Γενικα ειμαι απο τα ατομα που δεν ενδιαφερομαι καθολου για τα ρουχα μου κι ολα αυτα αλλα δε μπορεις να επιβαλεις σε καποιον να φοραει κατι που μπορει να τον κανει να νιωθει γελοιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν υπάρχει ναι και όχι.Είναι ανάλογα με την οπτική γωνία.Θα ήταν καλό να φοράμε στολές διότι έτσι καταργούνται ''φαινομενικά'' οι κοινωνικές ανισότητες στον χώρο του σχολείου τουλάχιστον.Ομως μετά είναι και το άλλο.Μέσα στην ομοιομορφία της μάζας χάνετε η ιδιαιτερότητα του κάθε ατόμου.Βέβαια εάν η ιδιαιτερότητα του κάθε μαθητή ενθαρύνεται μέσω άλλων διαδικασιών τότε ναι,είμαι υπερ.Αυτό όμως δεν γίνεται στα ελληνικά σχολεία,οπότε είμαι κατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Νταξει να νυνομαστε κοσμια αλλα να χουμε και ο δικο μας στυλ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ολοι εχουν το ιδιο στυλ. Ολοι πρεπει να ειναι μεσα στη μοδα γιατι δυστυχως εισαι οτι ντυνεσαι ! Οποιος παει να αναπτυξει το δικο του στυλ τοτε τον τρωνε. . .
π.χ Αν αυριο καποιο παιδι παει στο σχολειο και φορα πορτοκαλι jean τοτε καταλαβαινεις την αλλαγη συμπεριφορας του περιγυρου προς αυτο το παιδι...
Οσον αφορα τη σχολικη ενδυμασια ειμαι κατα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ολοι εχουν το ιδιο στυλ. Ολοι πρεπει να ειναι μεσα στη μοδα γιατι δυστυχως εισαι οτι ντυνεσαι ! Οποιος παει να αναπτυξει το δικο του στυλ τοτε τον τρωνε. . .
π.χ Αν αυριο καποιο παιδι παει στο σχολειο και φορα πορτοκαλι jean τοτε καταλαβαινεις την αλλαγη συμπεριφορας του περιγυρου προς αυτο το παιδι...
Οσον αφορα τη σχολικη ενδυμασια ειμαι κατα !
Δηλαδή συναναστρέφεσαι με κάποιον επειδή φοράει ωραία ρούχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top