Νεο συστημα για ειδικες κατηγοριες και επιδραση στις βασεις

Marelpt

Νεοφερμένος

Ο Marelpt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Να πω αρχικα οτι δεν ανηκω σε καμια ειδικη κατηγορια...
Πιο πολυ για τις βασεις ενδιαφερομαι
Μηπως μπορει καποιος να εξηγησει με ποιο τροπο ευνοουνταν παλια οι των ειδικων κατηγοριων και πως τωρα?

Ρωταω γιατι εχω την εξης σκεψη: αν φετος διατιθενται 20% των θεσεων για
ειδικες κατηγοριες (βαλε και το 10% που θα ισχυσει και για φετος) μηπως
τελικα θα περιοριστει τοσο ο αριθμος των θεσεων για τους υπολοιπους εισακτεους
ωστε τελικα οι βασεις να αυξηθουν παρα τα δυσκολοτερα θεματα?

Ρωταω με καθε επιφυλλαξη γιατι παιζει (το πιθανοτερο) να μην εχω πολυκαταλαβει το συστημα
οποτε θα ευχαριστουσα οποιον εμπαινε στον κοπο να το εξηγησει...

Υ.Γ. εψαξα για παρομοιο θεμα...ελπιζω να μη μου ξεφυγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ρωταω γιατι εχω την εξης σκεψη: αν φετος διατιθενται 20% των θεσεων για
ειδικες κατηγοριες (βαλε και το 10% που θα ισχυσει και για φετος) μηπως
τελικα θα περιοριστει τοσο ο αριθμος των θεσεων για τους υπολοιπους εισακτεους
ωστε τελικα οι βασεις να αυξηθουν παρα τα δυσκολοτερα θεματα?..
Θα απαντήσω κι εγώ με επιφύλλαξη, καθώς δεν το έχω ψάξει και πολύ το θέμα. Να τι έχω καταλάβει: Επειδή πέρυσι σε ορισμένες σχολές, λόγω των μετεγγραφών οι φοιτητές έγιναν πολύ περισσότεροι από όσους άντεχε η σχολή, φέτος οι θέσεις των ειδικών κατηγοριών μοιράστηκαν σε όλες τις σχολές σαν επιπλέον ποσοστό 20%. Χωρίς να είμαι βέβαιος, αυτό δεν φαίνεται ότι θα αυξήσει τις βάσεις. Θα δούμε και πώς θα δουλέψει στην πράξη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μέχρι πόσα μόρια μπορεί να έχει διαφορά η βάση τριτέκνων απ'τη βάση γενικής σειράς...;Είναι μέγαλη διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κοίτα κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πώς θα επηρεάσει το νέο σύστημα τις βάσεις και αυτό γιατί φέτος είναι η πρώτη χρονιά που τίθεται σε εφαρμογή.
Απλώς λέγεται ότι μπορεί να οδηγήσει σε πτώση των βάσεων στις σχολές της περιφέρειας. Πολλοί δηλαδή που είχαν το δικαιωμα μετεγγραφής παλαιότερα, δήλωναν σχολές της περιφέρειας και μετά έπαιρναν μετεγγραφή για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη...
Φέτος αυτό δεν μπορεί να γίνει...
Το πως ακριβώς όμως θα γίνει αυτή η πτώση στις σχολές της επαρχίας, δεν το έχω καταλάβει... Ούτε ξέρουμε αν όντως θα γίνει...
Από την άλλη πλευρά βέβαια θα υπάρχουν διαφορετικές βάσεις για τις ειδικές κατηγορίες και για την γενική σειρά...
Είναι περίπλοκο... κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει, με ποιο τρόπο θα επηρεαστούν οι βάσεις κτλ!!! Απλά περιμένουμε και θα δούμε!
Υπομονή λίγο καιρό ακόμα και θα μάθουμε (στα σίγουρα!!!);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
όμως και οι βασεις των ειδικών κατηγοριών θα είναι ελαχιστα μικροτερες απο της γενικης σειράς και θα ισχύουν για ελάχιστα άτομα αφού οι θεσεις που διατίθενται θα ειναι πολυ λίγες ...και μάλιστα οι τριτεκνοι και πολύτεκνοι θα εχουν μεγαλύτερο οφελος απο π.χ. τα αορφανα ή αυτα που έχουν γονεις με αναπηρίες...άκυρο αυτο κατα τη γνωμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top