Υπολογισμός μορίων με δεκαετίας απολυτήριο λυκείου;

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδωσα πανελλαδικές, αλλά το δικό μου απολυτήριο είναι από το 98. Πως υπολογίζουμε τα μόρια σε τέτοιες περιπτώσεις!!?
Τα φετινά αποτελέσματα πανελλαδικών ήταν τραγελαφικά!! Δάκρυσα από τα γέλια όταν είδα τους βαθμούς μου!.
Έγραψα με γενικό λύκειο 90%

Πάλι καλά που εγώ στοχεύω σε χαμηλές βάσεων σχολές, αλλά με τέτοιους βαθμούς και πάλι αμφιβάλλω!! Ενώ υπολόγιζα το κατώτερο 10-11 στα γραπτά.. τελικά μερικά αποτελέσματα ήταν -10!!! Χαχαχα
Το κουφό είναι ότι όλα τα παιδιά έγραψαν κάπως έτσι!


Ποιο συγκεκριμένα εγώ τέλειωσα το 98 ΤΕΛ πληροφορικής 4η δέσμη με 14 μέσo όρο. Το θέμα είναι παίρνω τίποτα από εκεί? Η θα προσπαθήσω να μπω με της κουλούρες σε σχολές. Δεν στοχεύω σε υψηλές σχολές αλλά με βάση τα περσινά, 8000-12000 μόρια επιπέδου σχολές.:worry:

ps: Φτου έδωσα και 160 ευρώ να ταξιδέψω Πειραιά για να δώσω ένα επαναληπτικό.. :clapup:

ps2: Σήμερα με το ζόρι κατάφερα να μπω στο φόρουμ!! Δεν φόρτωνε εδώ και ώρες!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλησπέρα, έδωσα πανελλαδικές, αλλά το δικό μου απολυτήριο είναι από το 98. Πως υπολογίζουμε τα μόρια σε τέτοιες περιπτώσεις!!?
Τα φετινά αποτελέσματα πανελλαδικών ήταν τραγελαφικά!! Δάκρυσα από τα γέλια όταν είδα τους βαθμούς μου!.
Έγραψα με γενικό λύκειο 90%

Πάλι καλά που εγώ στοχεύω σε χαμηλές βάσεων σχολές, αλλά με τέτοιους βαθμούς και πάλι αμφιβάλλω!! Ενώ υπολόγιζα το κατώτερο 10-11 στα γραπτά.. τελικά μερικά αποτελέσματα ήταν -10!!! Χαχαχα
Το κουφό είναι ότι όλα τα παιδιά έγραψαν κάπως έτσι!


Ποιο συγκεκριμένα εγώ τέλειωσα το 98 ΤΕΛ πληροφορικής 4η δέσμη με 14 μέσo όρο. Το θέμα είναι παίρνω τίποτα από εκεί? Η θα προσπαθήσω να μπω με της κουλούρες σε σχολές. Δεν στοχεύω σε υψηλές σχολές αλλά με βάση τα περσινά, 8000-12000 μόρια επιπέδου σχολές.:worry:

ps: Φτου έδωσα και 160 ευρώ να ταξιδέψω Πειραιά να δώσω ένα επαναληπτικό.. :clapup:

ps2: Σήμερα με το ζόρι κατάφερα να μπω στο φόρουμ!! Δεν φόρτωνε εδώ και ώρες!.
Τα μόριά σου υπολογίζονται όπως και των υπολοίπων, ΧΩΡΙΣ προφορικούς βαθμούς, αν δεν απατώμαι. Κοινώς, ο βαθμός ενός μαθήματος προκύπτει κατά 100% από τον γραπτό βαθμό των Πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Άρα με της κουλούρες, καλά το είπα! Ο βαθμός απολυτηρίου δεν εξυπηρετεί πουθενά έτσι? Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω να υπολογίζω μόρια, αλλά αν είναι μόνο αυτό που έγραψα τώρα σε πανελλαδικές, διστάζω να δοκιμάσω (με 1.8, 1.3, 5.8, 4.. λολ!!)! Δεν έχω ξαναγράψει έτσι. Επίτηδες το έκαναν? Διάβασα σε άρθρο ότι παραιτήθηκαν και διορθωτές γραπτών.

Προσοχή! Όχι 18.. αλλά 1,8 χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άρα με της κουλούρες, καλά το είπα! Ο βαθμός απολυτηρίου δεν εξυπηρετεί πουθενά έτσι?
Ακριβώς. Εάν δεν κάνω λάθος, μετράει στο ακέραιο ο γραπτός βαθμός. Αλλά και να μετρούσε και ο προφορικός, μην ξεχνάς ότι αναπροσαρμόζεται στον γραπτό. Άρα, δεν θα έβλεπες πολύ φως και πάλι ... :/:

Διάβασα σε άρθρο ότι παραιτήθηκαν και διορθωτές γραπτών.
Για προσβολή της δημοσίας αιδούς; Οι εξηγήινοι πότε μπαίνουν; :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ήθελα να ήξερα, αφού το 40-50% (ίσως παραπάνω δεν ξέρω, κάπου διάβασα ότι το 2/3 έγραψαν κάτω από την βάση) του πληθυσμού έγραψε τέτοια γραπτά σαν και εμένα!!
Πως θα καλυφτούν τα τμήματα? Γιαυτο έγραψα ότι επίτηδες το έκαναν(?), για να τα κλείσουν όλα.. λολ Καλό γραπτό χαρακτήρισαν το 11-12 βαθμό.

Έχω ελπίδες άραγε? Η να μην κάνω καθόλου μηχανογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoel

Νεοφερμένος

Η zoel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έδωσα πανελλαδικές φέτος και έχω αποφοιτήσει το 2003. Δηλαδή όταν λέτε μονο ο γραπτώς για να καταλάβω ο υπολογισμός γίνεται:
το (άθροισμα των γραπτών / 6) x 8 +βαθμός 1ης βαρύτητας x 0,9 + βαθμός 2ης βαρύτητας x 0,4; Οι συντελεστές των μαθημάτων βαρύτητας είναι τέτοιοι σε μένα γιατί από τεχνολογική θέλω να δηλώσω 3ο επιστημονικό πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Γράψτε τα λίγο ποιο αναλυτικά.. λολ.. Τι εννοείτε όταν γράφετε βαθμός βαρύτητας .. μπερδεμένα πράγματα.
Πάντως εγώ πείρα τον διευθυντή του σχολείου τηλ. και αφού γελάσαμε παρέα, μου είπε ότι σχεδόν όλοι έγραψαν τέτοιους βαθμούς, με αποτέλεσμα έχω ελπίδες.. χαχα
Γράψτε το λίγο ποιο αναλυτικά να το τσεκάρουμε. Δηλαδή πες ότι γράψαμε 02, 05, 08, 1.8.. λολ.. τα προσθέτω όλα αυτά και μετά τι γίνετε?

Να συμπληρώσω ότι εγώ πρώτη φορά έδωσα πανελλαδικές, είχα τελειώσει ιδιωτικό ΙΕΚ και μετά έφυγα εξωτερικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γράψτε τα λίγο ποιο αναλυτικά.. λολ.. Τι εννοείτε όταν γράφετε βαθμός βαρύτητας .. μπερδεμένα πράγματα.
Πάντως εγώ πείρα τον διευθυντή του σχολείου τηλ. και αφού γελάσαμε παρέα, μου είπε ότι σχεδόν όλοι έγραψαν τέτοιους βαθμούς, με αποτέλεσμα έχω ελπίδες.. χαχα
Γράψτε το λίγο ποιο αναλυτικά να το τσεκάρουμε. Δηλαδή πες ότι γράψαμε 02, 05, 08, 1.8.. λολ.. τα προσθέτω όλα αυτά και μετά τι γίνετε?
Kαλησπέρα. Να κάνεις μηχανογραφικό εννοείται. Μην το αφήσεις έτσι.
Υπoθέτω πως ξέρεις ακριβώς την διαδικασία για την υποβολή μηχανογραφικού,έτσι?
Την Πέμπτη είναι η τελευταία μέρα που μπορείς να πας να πάρεις τον κωδικό από το σχολείο σου πάντως.
Δές εδώ για οδηγίες.

Aυτό που θες να κάνεις είναι να υπολογίσεις τα μόρια σου,υποθέτω.

Δές εδώ λοιπόν.

Θα βάλεις κανονικά στα κουτάκια τους βαθμούς που έγραψες. Και στον προφορικό σου βαθμό,θα βάλεις επίσης τους βαθμούς που έγραψες από Πανελλήνιες,καθώς οι προφορικοί σου από παλιότερα δεν μετράνε,δυστυχώς.
Οι προφορικοί γενικότερα μετράνε για 2 χρόνια από την τελευταία φορά που έδωσε κάποιος Πανελλαδικές. Και όχι παραπάνω.

Τα μαθήματα βαρύτητας είναι αυτά που μετράνε λίγο παραπάνω σε κάθε πεδίο.
Π.χ. στην θεωρητική είναι τα Αρχαία και η Ιστορία στο 1ο πεδίο. Ενώ στο 3ο είναι η Βιολογία Γ.Π. και η Έκθεση.

Πάντως στον υπολογισμό μορίων στα βγάζει αυτόματα όλα αυτά,δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BingoBingi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BingoBingi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Αα είμαι αστέρι.. έχω πάνω κάτω 3000-3500 μόρια.. Το γράφω έτσι γιατί περιμένω αποτελέσματα από επαναληπτικές «έκθεση».. του έβαλα 05 γιατί φοβήθηκα με αυτά που πήρα ήδη.. χαχαχ Διότι και στα άλλα πίστευα ότι έγραψα 11-14 αλλά ήταν - - - - -Άμα πάρω καλύτερο βαθμό από 05 στην έκθεση, θα έχω παραπάνω.. λολ Πάμε για Παντειο, Αριστοτέλειο , κτλ.. πανεπιστήμια..
Πλάκα πλάκα, θυμάμαι πέρυσι που κοίταζα βάσεις και μερικοί μπήκαν με 2.500 μόρια.
Να είσαι καλά Έλενα για την βοήθεια.. Πάλι καλά που δεν είχα 1000 μόρια.. για εκεί νόμιζα ότι περιφερόμουν. Το πρώτο σοκ ήταν οι βαθμοί και το 2ο σοκ ότι λόγο παλιού απολυτηρίου δεν κέρδιζα τίποτα από αυτό. Φέτος είναι και χειρότερα από πέρυσι, με αποτέλεσμα θα το πολεμήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top