Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
npb λύσε μου δυο απορίες.
Λες ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει πώς θα είναι μια επιστήμη σε ακαδημαϊκό επίπεδο.
1) Εσύ λοιπόν με ποιο σοβαρό και ψαγμένο κριτήριο επέλεξες τη δική σου σχολή;
2) Έχεις μετανιώσει για την επιλογή σου;

Βασίλη επειδή είναι προσωπικά δεδομένα και δεν θέλω να εκτεθώ δημοσίως, θα σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα. Δες στο e-γραμματοκιβώτιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δε λεει και πολλα αυτο παντως...η ηλικια των 18 δε σε κα8ιστα αυτοματα ωριμο και συνειδητοποιημενο ωστε να παρεις μια τετοια αποφαση ζωης...:/:

Δηλαδή πότε θα έπρεπε να παίρνουμε αυτές τις αποφάσεις...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δηλαδή πότε θα έπρεπε να παίρνουμε αυτές τις αποφάσεις...;

Καλά σίγουρα θα έπρεπε να βάλουν ένα στανταρ ηλικιακό σημείο.Απλά δεν σημαίνει ότι όλοι στην ηλικία των 18 έχουν την ίδια ωριμότητα κ τα ίδια βιώματα έτσι ώστε να είναι ικανοί να αποφασίσουν τι θέλουν να κάνουν όλη την υπόλοιπη ζωή τους.Ή ακόμα κ κάποιοι ίσως κ να έχουν κατασταλάξει αλλά αυτό πάλι δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν γνώμη.
Άρα εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάποιος ικανός στα 18 του να επιλέξει απλά αναγκάζεται να το κάνει.Τώρα λύση γι αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά όλο κ κάτι καλύτερο θα μπορεί να βρεθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλά σίγουρα θα έπρεπε να βάλουν ένα στανταρ ηλικιακό σημείο.Απλά δεν σημαίνει ότι όλοι στην ηλικία των 18 έχουν την ίδια ωριμότητα κ τα ίδια βιώματα έτσι ώστε να είναι ικανοί να αποφασίσουν τι θέλουν να κάνουν όλη την υπόλοιπη ζωή τους.Ή ακόμα κ κάποιοι ίσως κ να έχουν κατασταλάξει αλλά αυτό πάλι δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να αλλάξουν γνώμη.
Άρα εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάποιος ικανός στα 18 του να επιλέξει απλά αναγκάζεται να το κάνει.Τώρα λύση γι αυτό δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά όλο κ κάτι καλύτερο θα μπορεί να βρεθεί...

Δεν είναι ικανός στα 18 του να αποφασίσει....; Να ψηφίζει είναι; Να οδηγεί είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δεν είναι ικανός στα 18 του να αποφασίσει....; Να ψηφίζει είναι; Να οδηγεί είναι;

Ούτε αυτά πιστεύω ότι είναι κ πολύ ικανός να τα κάνει.Οι περισσότεροι όταν είναι φοιτητές άλλα πιστεύουν κ άλλα ψηφίζουν κ αργότερα όσο μεγαλώνουν κ αρχίζουν εργάζονται αλλάζουν κ εκεί..
Καλά για την οδήγηση δεν θα μιλήσω...Τόσα κ τόσα νεανικά ατυχήματα ακούμε καθημερινά :/:
Η ηλικία 18-28 στα αγόρια για οδήγηση είναι η πιο ηλίθια!Έχουν τα μυαλά στα κάγκελα κ τρέχουν σαν τρελοί!Άλλο θέμα αυτό μην το ξεκινήσουμε τώρα...
Τέλοσπάντων παντού υπάρχουν και εξαιρέσεις.Μην είμαι κ απόλυτη! Ίσως να φταίει κ η ελληνική κοινωνία..Όσο να 'ναι η ελληνική οικογένεια μεγαλώνει τα παιδιά σε μια "γυάλα" θα τολμήσω να πω κ όταν ξεκινάνε τα παιδιά να μείνουν μόνα τους(λέμε τώρα...)δεν ξέρουν που πάνε τα 4!Οπότε πως να πάρουν τόσο κρίσιμες αποφάσεις?Που συμμετέχουν και πάλι πολύ οι γονείς.Οπότε πάλι δεν είναι καθαρά δικές τους αποφάσεις...Για τον μέσο όρο μιλάω πάντα οπότε λογικά θα υπάρχουν κ εξαιρέσεις!Τα τονίζω για να μην παρεξηγηθώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Θεωρώ πως ένα άτομο 18 χρονων ή και ακόμα μικρότερο ξέρει τι θέλει από τη ζωή του . Σίγουρα ερχεται και η στιγμη που πρέπει να δεις τη πραγματικότητα κατάματα , να αποδεχτείς τις δυνατότητες σου και να προχωρήσεις , γιατί σίγουρα ζωή δεν ειναι να δίνεις συνέχεια πανελλήνιες
More like πιέζεται από την κοινωνία γιατί δεν μπορεί να μείνει για πάντα αναποφάσιστος...:P

Οι ρυθμοί της σημερινής ζωής είναι ταχείς και δύσκολοι, αν δεν έχεις κατασταλάξει μέχρι τα 18 σου τουλάχιστον............:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αν αποφασίσει κάτι που δεν είναι δική του επιλογή, είναι δικό του λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά αν αποφασίσει κάτι που δεν είναι δική του επιλογή, είναι δικό του λάθος.

Δεν είπα ότι δεν είναι!Ισα ίσα.Αυτή η ηλικία προσφέρεται για λάθη είτε επειδή δεν πήραν τη ζωή στα χέρια τους να πάρουν τις αποφάσεις μόνοι τους είτε επειδή έκαναν ακριβώς αυτό αλλά δεν ήξεραν τι πραγματικά θέλανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια χαρά ικανοί είναι οι 18χρονοι πάντως!
Πληροφόρηση υπάρχει από παντού, ελευθερίες υπάρχουν περισσότερες, δεν νομίζω να είναι κανείς καταπιεσμένος!Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να το ψάξει, να το μάθει, να συγκρίνει και να αποφασίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μια χαρά ικανοί είναι οι 18χρονοι πάντως!
Πληροφόρηση υπάρχει από παντού, ελευθερίες υπάρχουν περισσότερες, δεν νομίζω να είναι κανείς καταπιεσμένος!Ό,τι θέλει ο καθένας μπορεί να το ψάξει, να το μάθει, να συγκρίνει και να αποφασίσει.

Βασικά έχεις ένα δικιο κ αναιρώ:redface: λιγο κάποια πράγματα καθώς ξεχασα την μεγαλύτερη πηγή πληροφόρησης!!Το ιντερνετ!
Πλεον,τα τελευταια 10 χρόνια θα πω, υπάρχει στη ζωή μας οπότε ναι..έχεις δίκιο.Πλέον ξέρουν πολλά περισσότερα!
Απλά έβαλα εμένα στη θέση αυτή καθώς μεχρι τα 18 δεν είχα ίντερνετ στο σπίτι.Ίσως να ήταν αλλιώς τα πράγματα αν είχα τοτε την ίδια πρόσβαση που έχω τωρα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά έχεις ένα δικιο κ αναιρώ:redface: λιγο κάποια πράγματα καθώς ξεχασα την μεγαλύτερη πηγή πληροφόρησης!!Το ιντερνετ!
Πλεον,τα τελευταια 10 χρόνια θα πω, υπάρχει στη ζωή μας οπότε ναι..έχεις δίκιο.Πλέον ξέρουν πολλά περισσότερα!
Απλά έβαλα εμένα στη θέση αυτή καθώς μεχρι τα 18 δεν είχα ίντερνετ στο σπίτι.Ίσως να ήταν αλλιώς τα πράγματα αν είχα τοτε την ίδια πρόσβαση που έχω τωρα...:hmm:

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και είχα πριν από 10 χρόνια σύνδεση (κουτσά στραβά!) Σκέψου ας πούμε τους 35άρηδες-40άρηδες τώρα. Τι να πουν αυτοί αν έχουμε και εμείς παράπονο...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγώ ήμουν από τους τυχερούς και είχα πριν από 10 χρόνια σύνδεση (κουτσά στραβά!) Σκέψου ας πούμε τους 35άρηδες-40άρηδες τώρα. Τι να πουν αυτοί αν έχουμε και εμείς παράπονο...;


Τι να πουν κ αυτοί οι καημένοι...Σίγουρα είμαστε σε πολύ καλυτερη θέση.Απο θέμα πληροφόρησης μιλάω γιατι αλλιώς...:P
Έχουμε φύγει λίγο οφ-τοπικ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω βλεψεις για ιατρικη...τι εχετε ακουσει σχετικα με τις βασεις???βιολογια εγραψα γυρω στο 18.6 ενω χημεια κοντα στο 20...βεβαια στα υπολοιπα θα μπορουσα να γραψω πολυ καλυτερα αλλα εκανα βλακωδη λαθη!!!γενικα με υπολογιζω στα 18.600-18.700 !!!πιανω καμια ρημαδα ιατρικη????θα υπαρξουν λετε πτωσεις στις επαρχιακες σχολες??πχ αλεξ/πολη θα πεσουν μεχρι 300 μορια????εχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
ισως αλεξ/πολη.φυσικη μαθηματικα καλα εγραψες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω βλεψεις για ιατρικη...τι εχετε ακουσει σχετικα με τις βασεις???βιολογια εγραψα γυρω στο 18.6 ενω χημεια κοντα στο 20...βεβαια στα υπολοιπα θα μπορουσα να γραψω πολυ καλυτερα αλλα εκανα βλακωδη λαθη!!!γενικα με υπολογιζω στα 18.600-18.700 !!!πιανω καμια ρημαδα ιατρικη????θα υπαρξουν λετε πτωσεις στις επαρχιακες σχολες??πχ αλεξ/πολη θα πεσουν μεχρι 300 μορια????εχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!

Ιατρικη Αλεξανδρουπολης!!!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
Βαση εισαγωγής 18.540 μόρια !!!!
Ιατρικη Θεσσαλίας 18.630 μόρια !!!!!
Ιατρική Θεσσαλονίκης και Πατρών 18.850 μόρια !!
και ιατρική Αθηνών 18.930 μόρια !!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ιατρικη Αλεξανδρουπολης!!!!
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ
Βαση εισαγωγής 18.540 μόρια !!!!
Ιατρικη Θεσσαλίας 18.630 μόρια !!!!!
Ιατρική Θεσσαλονίκης και Πατρών 18.850 μόρια !!
και ιατρική Αθηνών 18.930 μόρια !!!!!!!
Αποκλειεται να πεσουν τοσο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ρε παιδια εγω εχω βλεψεις για ιατρικη...τι εχετε ακουσει σχετικα με τις βασεις???βιολογια εγραψα γυρω στο 18.6 ενω χημεια κοντα στο 20...βεβαια στα υπολοιπα θα μπορουσα να γραψω πολυ καλυτερα αλλα εκανα βλακωδη λαθη!!!γενικα με υπολογιζω στα 18.600-18.700 !!!πιανω καμια ρημαδα ιατρικη????θα υπαρξουν λετε πτωσεις στις επαρχιακες σχολες??πχ αλεξ/πολη θα πεσουν μεχρι 300 μορια????εχω ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΓΧΟΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!

στις ειδήσεις είχα ακούσει από καθηγητές να λένε ότι η ιατρική μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να φτάσει και τα 18.500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν παίζει η Ιατρική Αθήνας να κατέβει κάτω απο 19100 και η Θεσσαλονίκη κάτω απο 19000!
Η Ιατρική Αλεξανδρούπολης προβλέπεται κάπου στα 18650:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Nαι ρε σεις.Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος σε τέτοιες σχολές και πόσο μάλλον στα αστικά κέντρα (Θεσσαλονίκη/Αθήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Nαι ρε σεις.Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος σε τέτοιες σχολές και πόσο μάλλον στα αστικά κέντρα (Θεσσαλονίκη/Αθήνα).

Ακριβώς!!Στις βάσεις του 08 θα πάνε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top