Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
παιδιά μην αγχώνεστε και κυρίως μη σκάτε με τους βαθμούς και τα μόρια! Ό,τι έγινε, έγινε.. τώρα να είστε χαρούμενοι που επιτέλους τελειώσετε και κοιτάξτε, όταν βγουν τα μόρια, να κάνετε σωστές επιλογές στο μηχανογραφικό! Η ζωή δεν τελειώνει εδώ, ακόμα και αν μπείτε σε μια σχολή που είναι κατώτερη των προσδοκιών σας, μπορείτε να ξαναδώσετε και πιστέψτε με την επόμενη φορά θα είναι πιο χαλαρό και συστηματικό το διάβασμα καθώς τα έχετε διδαχτεί ήδη:) εξάλλου, από μια αποτυχία στις πανελλήνιες (που και η αποτυχία σχετική είναι) δεν κρίνεται τίποτα.. 2ες ευκαιρίες υπάρχουν, αρκεί να το θέλουμε πραγματικά.... good luck σε όλους και χαλαρά!:D του χρόνου θα είμαι και εγώ ξανά σε αυτήν τη θέση και ήδη το διασκεδάζω! (μαζόχααα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
παιδιά μην αγχώνεστε και κυρίως μη σκάτε με τους βαθμούς και τα μόρια! Ό,τι έγινε, έγινε.. τώρα να είστε χαρούμενοι που επιτέλους τελειώσετε και κοιτάξτε, όταν βγουν τα μόρια, να κάνετε σωστές επιλογές στο μηχανογραφικό! Η ζωή δεν τελειώνει εδώ, ακόμα και αν μπείτε σε μια σχολή που είναι κατώτερη των προσδοκιών σας, μπορείτε να ξαναδώσετε και πιστέψτε με την επόμενη φορά θα είναι πιο χαλαρό και συστηματικό το διάβασμα καθώς τα έχετε διδαχτεί ήδη:) εξάλλου, από μια αποτυχία στις πανελλήνιες (που και η αποτυχία σχετική είναι) δεν κρίνεται τίποτα.. 2ες ευκαιρίες υπάρχουν, αρκεί να το θέλουμε πραγματικά.... good luck σε όλους και χαλαρά!:D του χρόνου θα είμαι και εγώ ξανά σε αυτήν τη θέση και ήδη το διασκεδάζω! (μαζόχααα)


Και εγώ στην ίδια θέση θα είμαι του χρόνου μετά απο 4(!) χρόνια!Και εγώ χαίρομαι γι'αυτό!Πολύ μαζοχισμός πέφτει στο φόρουμ.. :P
Έχει δίκιο η ShatteredIce!Μην σκάτε!Ότι έγινε έγινε.Και αν δεν τα καταφέρατε την πρώτη φορά πάντα υπάρχει κ η 2η...και 3η...:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
και η 4η, και η 5η,...και η ν-οστή φορά όπου ν>75
όπου 75 έτη είναι το προσδόκιμο ζωής ενός ανθρώπου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
και η 4η, και η 5η,...και η ν-οστή φορά όπου ν>75
όπου 75 έτη είναι το προσδόκιμο ζωής ενός ανθρώπου :P

άσε μας ρε Νίκο πια..:D όλα να τα ισοπεδώνεις να πούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
μεχρι 3η φορα μπορει να δωσεις....αλλα θελω να πω οτι και εγω τα σκατωσα φετος...ουτε στον χειροτερο μου εφιαλτη...μαθηματικα εκανα ολοσωστα τα 3 θεματα και δεν πηρα τπτ απο το 4ο για μια μικρη βλακεια στον εκθετη..αρα εχω 15 και φυσικη εκανα κατι βλακειες ξεχασα και πως να βρω τα σημεια με ενισχυτικη συμβολη(ευτυχως 1ο και 2ο τα εχω ολοσωστα) και ετσι πεφτω καπου στο 17....ιατρικη που ηθελα δεν την πιανω...αλλα πως να γραψεις καλα οταν εχεις πεσει ψυχολογικα τελειως ηδη απο το τριτο μαθημα (μαθηματικα)?αντε να βγουν τα αποτελεσματα να βγουν και οι βασεις...και μαλλον και του χρονου εδω θα ειμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
μεχρι 3η φορα μπορει να δωσεις......
Δεν υπάρχει περιορισμός, όσες φορές θέλεις δίνεις. Και αν ακόμα αλλάξει το σύστημα, δίνεις με το καινούργιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περιορισμός, όσες φορές θέλεις δίνεις. Και αν ακόμα αλλάξει το σύστημα, δίνεις με το καινούργιο.


Θελει ομως πολυ κουραγιο....να διαβαζεις τα ιδια κ τα ιδια (ειδικα για μας τους θεωρητικους,)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί μετά από τις τόσες πολλές φορές που θα τα έχεις διαβάσει να αρχίσεις να τα βλέπεις από διαφορετική οπτική...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ

Νεοφερμένος

Η ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ναι petrosod να ξαναδωσεις . τετοιες σχολες αξιζουν και δευτερη προσπαθεια. και μη νομιζεις οτι θα χασεις χρονια, ολοι χανουν απο 2 με 3 χρονια μεσα στη σχολη επειδη δεν ηταν αυτη που επιθυμουσαν . εγω σκεφτομαι να ξαναδωσω για τριτη φορα και ολα γυρω στο παρα χιλια μορια τι να σου πω;ισως να μην διαβασω και να παω με δυο μηνες διαβασμα. να μου πεις και φετος που ειχα διαβασει και ηξερα το βιβλιο αναρωτιομουν ποιο κομματι να διαλεξω στο δ4 στη βιολογια γενικης , και ακομα οι ιδιοι οι βιολογοι δεν εχουν μια ομοφωνη αποφαση. ξερεις τι χρειαζεται πολυ υπνο και ορεξη για γραψιμο . γιατι μη νομιζεις και του χρονου ετσι θα ειναι τα θεματα. ας ελπισουμε να μην ειναι διφορουμενα και να ειναι πιο σαφη. βλεπεις θελουν να δειξουν οτι το καινουριο συστημα θα κανει τους μαθητες να γραψουν καλυτερα και τοτε θα βαλουν ευκολα. μεχρι τοτε καλη υπομονη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ναι petrosod να ξαναδωσεις . τετοιες σχολες αξιζουν και δευτερη προσπαθεια. και μη νομιζεις οτι θα χασεις χρονια, ολοι χανουν απο 2 με 3 χρονια μεσα στη σχολη επειδη δεν ηταν αυτη που επιθυμουσαν.

Ποιος μαθητής μπορεί να φανταστεί πως θα είναι η επιστήμη που νομίζει ότι του αρέσει; Η άποψη "δεν είναι αυτή που επιθυμούσαν" είναι τόσο ευμετάβλητη κατά την διάρκεια των σπουδών και τόσο γενικόλογη. Τι σημαίνει μου αρέσει μια επιστήμη; :hmm:Ο τίτλος της; Ο οδηγός σπουδών της; Γιατί μέχρι εκεί...έχουν πρόσβαση οι μαθητές. Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην συνέχεια, όταν σε κάθε εξάμηνο, όντας φοιτητής αναθεωρείς καταστάσεις βλέποντας λάθος βήματα. Το γεγονός ότι πολλοί χάνουν 2-3 χρόνια μέσα στην σχολή, δεν οφείλεται τόσο στην "ξενέρα" όσο σε άλλα σημαντικότερα αίτια τα οποία πάντα, τα παραβλέπουμε ως κοινωνία (ηθελημένα)! :) Στην ζωή πρέπει να ξαναπροσπαθούμε αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να είμαστε και παραγωγικοί, αναλαμβάνοντας και τα πιθανά λάθη των επιλογών μας. Επίσης, κάθε μέρα καθυστέρησης εξόδου στην αγορά εργασίας...λόγω σπουδών, χάνεται μια εργασιακή ευκαιρία για ένα σπουδαστή, η οποία δεν ξαναπαρουσιαστεί ποτέ ακριβώς η ίδια.

Ποιες σχολές αξίζουν και δεύτερη φορά; :hmm:Υπάρχουν τέτοιες επιστήμες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ποιος μαθητής μπορεί να φανταστεί πως θα είναι η επιστήμη που νομίζει ότι του αρέσει; Η άποψη "δεν είναι αυτή που επιθυμούσαν" είναι τόσο ευμετάβλητη κατά την διάρκεια των σπουδών και τόσο γενικόλογη. Τι σημαίνει μου αρέσει μια επιστήμη; :hmm:Ο τίτλος της; Ο οδηγός σπουδών της; Γιατί μέχρι εκεί...έχουν πρόσβαση οι μαθητές. Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην συνέχεια, όταν σε κάθε εξάμηνο, όντας φοιτητής αναθεωρείς καταστάσεις βλέποντας λάθος βήματα. Το γεγονός ότι πολλοί χάνουν 2-3 χρόνια μέσα στην σχολή, δεν οφείλεται τόσο στην "ξενέρα" όσο σε άλλα σημαντικότερα αίτια τα οποία πάντα, τα παραβλέπουμε ως κοινωνία (ηθελημένα)! :) Στην ζωή πρέπει να ξαναπροσπαθούμε αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να είμαστε και παραγωγικοί, αναλαμβάνοντας και τα πιθανά λάθη των επιλογών μας. Επίσης, κάθε μέρα καθυστέρησης εξόδου στην αγορά εργασίας...λόγω σπουδών, χάνεται μια εργασιακή ευκαιρία για ένα σπουδαστή, η οποία δεν ξαναπαρουσιαστεί ποτέ ακριβώς η ίδια.

Ποιες σχολές αξίζουν και δεύτερη φορά; :hmm:Υπάρχουν τέτοιες επιστήμες;
Οτι σου αρεσει αξιζει παντα μια δευτερη ευκαιρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ποιος μαθητής μπορεί να φανταστεί πως θα είναι η επιστήμη που νομίζει ότι του αρέσει; Η άποψη "δεν είναι αυτή που επιθυμούσαν" είναι τόσο ευμετάβλητη κατά την διάρκεια των σπουδών και τόσο γενικόλογη. Τι σημαίνει μου αρέσει μια επιστήμη; :hmm:Ο τίτλος της; Ο οδηγός σπουδών της; Γιατί μέχρι εκεί...έχουν πρόσβαση οι μαθητές. Τα υπόλοιπα θα έρθουν στην συνέχεια, όταν σε κάθε εξάμηνο, όντας φοιτητής αναθεωρείς καταστάσεις βλέποντας λάθος βήματα. Το γεγονός ότι πολλοί χάνουν 2-3 χρόνια μέσα στην σχολή, δεν οφείλεται τόσο στην "ξενέρα" όσο σε άλλα σημαντικότερα αίτια τα οποία πάντα, τα παραβλέπουμε ως κοινωνία (ηθελημένα)! :) Στην ζωή πρέπει να ξαναπροσπαθούμε αλλά θα πρέπει κάποια στιγμή να είμαστε και παραγωγικοί, αναλαμβάνοντας και τα πιθανά λάθη των επιλογών μας. Επίσης, κάθε μέρα καθυστέρησης εξόδου στην αγορά εργασίας...λόγω σπουδών, χάνεται μια εργασιακή ευκαιρία για ένα σπουδαστή, η οποία δεν ξαναπαρουσιαστεί ποτέ ακριβώς η ίδια.

Ποιες σχολές αξίζουν και δεύτερη φορά; :hmm:Υπάρχουν τέτοιες επιστήμες;

Φυσικά και ο μαθητής μπορέι να φανταστεί στο περίπου πως θα είναι η επιστήμη που θέλει να σπουδάσει κοιτόντας τον οδηγό σπουδών,συζητόντας με φοιτητές/απόφοιτους της σχολής αυτής ακόμα και επισκέπτοντας την ίδια την σχολή και παρακολουθόντας ένα-δύο μαθήματα.Και απο την άλλη πάνω κάτω ο καθένας ξέρει που θέλει/πρέπει να περάσει ανάλογα με τα ενδιαφέροντα/κλίσεις που έχει.Δηλαδή εγώ που έχω τρέλα με τα μαθηματικά θα πάω φιλολογία ή ιστορικό ή παιδαγωγικό επειδή απλά δεν πιάνω το μαθηματικό και περνάω σε αυτές.Άσε μας ρε Νίκο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι συζητήσεις...απέχουν πολύ από την πράξη. Οι οδηγοί σπουδών στην πλειοψηφία τους είναι μη ανανεωμένοι σύμφωνα με την τρέχουσα διδακτική διαδικασία και όσο να 'ναι τα περιγράφουν πολύ ιδανικά. :)

Ο Γιάννης ήθελε να μάθει αστρονομία. Πήρε ένα βιβλίο αστρονομίας, το διάβασε και έμαθε αστρονομία.
Ο Γιάννης ήθελε να μάθει φιλοσοφία της τέχνης. Πήρε ένα βιβλίο φιλοσοφίας της τέχνης, το διάβασε και έμαθε φιλοσοφία της τέχνης.
Ο Γιάννης ήθελε να μάθει οικολογία. Πήρε ένα βιβλίο οικολογία, το διάβασε και έμαθε οικολογία.
Ο Γιάννης ήθελε να μάθει κολύμπι. Πήρε ένα βιβλίο για λάτρεις της κολύμβησης, το διάβασε και...όταν δοκίμασε να κολυμπήσει, πνίγηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ

Νεοφερμένος

Η ΠΟΛΙΝΑ ΚΑΡΕΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θεωρώ πως ένα άτομο 18 χρονων ή και ακόμα μικρότερο ξέρει τι θέλει από τη ζωή του . Σίγουρα ερχεται και η στιγμη που πρέπει να δεις τη πραγματικότητα κατάματα , να αποδεχτείς τις δυνατότητες σου και να προχωρήσεις , γιατί σίγουρα ζωή δεν ειναι να δίνεις συνέχεια πανελλήνιες . ΌΜΩς πιστεύω πως αν πραγματικά θέλεις κάτι να το κυνηγήσεις , να προσπαθήσεις ξανά και να μη παραδοθείς. Να ΜΗΝ συμβιβαστείς . Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ . Δεν πρέπει ποτέ να σταματήσουμε να κυνηγάμε τα όνειρα μας τόσο εύκολα . Αν εσύ δε ζητήσεις την ευτυχία , τη νίκη και την επιβράβευση για τον εαυτό σου , κανένας άλλος δε θα το κάνει για σένα .Σίγουρα θέλει πολύ νευρο και κουράγιο να ξαναδώσεις . Πάρε τη ζωή σου στα χέρια σου . Γιατί είτε το έχεις συνειδητοποιήσει ή όχι , η σχολή την οποία θα φοιτήσεις και ο τομεάς με τον οποίο θα ασχοληθεις θα καθορίζει το εργασιακό σου περιβάλλον μια ζωή . Οι πανελλήνιες είναι διαφορετικές από τις άλλες εξετάσεις για αυτό ακριβώς το λόγο . Αξίζει λοιπόν να ξαναδοκιμάσεις. Γιατί εαν σου αρέσει η εργασία σου , σίγουρα εχεις περισσότερες πιθανότητες να έχεις αυτό που οι άλλοι απλά ονομάζουν "ευτυχία". Γιατί αυτό άλλωστε δεν αναζητούμε όλοι μας ;

Και συ μπορείς τώρα nPb να ειρωνευτείς όσο εσύ επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Όλες οι εξετάσεις είναι μοναδικές..για τον λόγο που τον καταλαβαίνεις όταν για 2 πανδύσκολα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο μπορείς πάρα πολύ εύκολα, να γίνεις και αιώνιος φοιτητής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πιστεψε με Πολινα πολυ λιγοι ξερουν τι πραγματικα θελουν...Και οχι απλα στα 18!Συνεχίζεται οσο περναν τα χρονια!Και είναι λογικό καθώς αλλάζεις,εξελίσσεσαι αποκτας νεες εμπειρείς κ γνώσεις!Θα μου πεις κ τι να κανουμε?Να δίνουμε καθε 3 χρόνια πανελλήνιες ανάλογα με τα γούστα μας?Καλά σίγουρα όχι αλλά αξίζει να προσπαθήσεις μια 2η ή εστω κ 3η φορά αν έιναι σχεδόν σίγουρος ότι το θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδιά, οκ χαλαρώστε λίγο.. Ναι, δεν είναι τόσο εύκολο ως τα 18 να έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς θες να κάνεις.. Ούτε να μαντέψεις πως θα είναι η σχολή που θες!! Όμως, δεν είναι και δύσκολο να είσαι κάπου κατατοπισμένος και να ξέρεις με το τι θες να ασχοληθείς και τι γουστάρεις να κάνεις!! Και στην τελική 18 είσαι.. όχι 8... Και οκ, δεν είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο να μάθεις πολλά πράγματα για τη σχολή και το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.. Ειδικά στην εποχή μας! Θέληση και όρεξη να υπάρχει.. Απο'κει και πέρα όλα είναι δυνατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
To πτυχίο Πανεπιστημίου κοπέλα μου, δεν είναι πάντα εφικτό...αλλά ξέρω, στην Ελλάδα...είναι τα πάντα εφικτά, εκτός από την επιστημονική γνώση που ελάχιστοι πτυχιούχοι (κάτω του 20%) σε κάθε επιστήμη, την αποκτούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
npb λύσε μου δυο απορίες.
Λες ότι δεν μπορεί κανείς να ξέρει πώς θα είναι μια επιστήμη σε ακαδημαϊκό επίπεδο.
1) Εσύ λοιπόν με ποιο σοβαρό και ψαγμένο κριτήριο επέλεξες τη δική σου σχολή;
2) Έχεις μετανιώσει για την επιλογή σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Παιδιά, οκ χαλαρώστε λίγο.. Ναι, δεν είναι τόσο εύκολο ως τα 18 να έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς θες να κάνεις.. Ούτε να μαντέψεις πως θα είναι η σχολή που θες!! Όμως, δεν είναι και δύσκολο να είσαι κάπου κατατοπισμένος και να ξέρεις με το τι θες να ασχοληθείς και τι γουστάρεις να κάνεις!! Και στην τελική 18 είσαι.. όχι 8... Και οκ, δεν είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο να μάθεις πολλά πράγματα για τη σχολή και το επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.. Ειδικά στην εποχή μας! Θέληση και όρεξη να υπάρχει.. Απο'κει και πέρα όλα είναι δυνατά.

δε λεει και πολλα αυτο παντως...η ηλικια των 18 δε σε κα8ιστα αυτοματα ωριμο και συνειδητοποιημενο ωστε να παρεις μια τετοια αποφαση ζωης...:/:
κατα τα αλλα μια χαρα τα λες...

p.s/ασχετο: εχεις ντοπερμαν?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top