Όσοι ''απέτυχαν" στις Πανελλήνιες

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ο Νίκος δεν φοβίζει, λέει μια πραγματικότητα που ζούμε στα πανεπιστήμια. Απλά την λέει λίγο απότομα.

Αυτό που αντιμετωπίζουμε καθημερινά είναι παιδιά με 18000 μόρια και παραπάνω, να μην μπορούν περιέργως να ανταπεξέλθουν στο πανεπιστήμιο κάτι το οποίο δεν είναι λογικό. Μπορεί αυτά τα παιδιά να είναι πανέξυπνα, και στο σχολείο να μπορούσαν εύκολα να πιάσουν το βαθμό (μπορεί να είχαν και λίγο τύχη, δεν είναι κακό, ίσα ίσα) αλλά στο πανεπιστήμιο δυστυχώς αυτό δεν ισχύει. Εκεί θέλει πραγματική προσπάθεια σε συνδυασμό με την τύχη, και ας τα παίρνει κάποιος εύκολα.

Γι'αυτό κρατήστε μικρό καλάθι γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
αν αυτο που καταλαβες εσυ ειναι οτι ηρθα για να κανω επιδειξη τοτε μαλλον τα καταλαβες λαθος. πιστευω πως εξηγησα πολυ καλα με ποιο σκοπο εγραψα οτι εγραψα αν εισαι ανικανος να το συλλαβεις τοτε λυπαμαι. απο εκει και περα ποτε δεν μιλησα για το τι θα κανω σαν μπω στο φυσικο μπορει να γινει και αυτο που λες και να παλεβω για χρονια να περασω την κβαντομηχανικη 2. και στην τελικη ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ στην παρουσα φαση. δηλαδη κατα τη γνωμη σου εμεις που ειμαστε αριστοι μαθητες και βγαζουμε 18.500 + δεν αξιζουμε φυσικο? αν δεν αξιζουμε εμεις τοτε ποιος αξιζει? με αυτη τη λογικη να αγνοησω τα 19.000 μορια που εβγαλα και να περασω σε κανενα τει μπας και το βγαλω ποτε.

Όλοι γνωρίζουμε πάνω σε ποιες βάσεις είναι χτισμένη η Ελληνική μέση εκπαίδευση και πως μπαίνουν οι βαθμοί. Μην αγνοούμε πράγματα όταν δεν μας συμφέρει. Τα 19.999 μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα γιατί ως γνωστόν η γνώση του λυκείου είναι αναμασημένη τροφή. Μην το ξεχνάμε αυτό. Γνωρίζω πολλά παιδιά που έβγαλαν 18.500-19.999 μόρια και έκαναν 2 φροντιστήρια στο κάθε μάθημα: ιδιαίτερο του φροντιστηρίου (στο λύκειο). Στο Πανεπιστήμιο δεν υπάρχει αναμασημένη τροφή και το "κοντέρ" μηδενίζεται στο 1ο εξάμηνο. Κανέναν από εκεί και πέρα δεν ενδιαφέρουν τα 19.999 μόρια γιατί πολύ απλά, το Πανεπιστήμιο προσφέρει μια γνώση σε ένα επίπεδο x και απαιτεί από έναν φοιτητή με κακό υπόβαθρο να ανταπεξέλθει σε αυτό το επίπεδο. Όταν λέω κακό υπόβαθρο εννοώ τα κενά ύλης, τον λάθος τρόπο διαβάσματος, την ασθενική μνήμη, την απουσία συνδυαστικής σκέψης. Δυστυχώς και παιδιά που μπορεί να έγραψαν 20 στα Μαθηματικά κατεύθυνσης, δεν ανταποκρίνονται σε μαθήματα Πανεπιστημιακών μαθηματικών...γιατί περιέργως μετά από 2,50-3 μήνες, έχουν ξεχάσει κάποια σημεία-κλειδιά των τυπικών "προαπαιτούμενων" γνώσεων στα μαθηματικά. Σε διάφορα γραπτά εξεταστικής...γίνεται το πάρτυ της βλακείας με άγνοια τριγωνομετρίας, βασικής ανάλυσης κτλ. Επομένως όλα είναι τόσο σχετικά και κρέμονται σε μια κλωστή.

Δεν ήξερα ότι το Πανεπιστήμιο προορίζεται για όσους βγάζουν 18.500+ μόρια. Ήξερα και ξέρω ότι το Πανεπιστήμιο προορίζεται για ανθρώπους που έχουν όρεξη για δουλειά και δεν λένε...«έβγαλα τόσα μόρια». Ο φοιτητής με 18.500+ μόρια μπορεί πάρα πολύ εύκολα να γίνει ένας αιώνιος φοιτητής. Μην αγνοούμε την ωμή πραγματικότητα. Το Πανεπιστήμιο απαιτεί ξανά διάβασμα από το σημείο μηδέν. Οπότε τα αριστεία του λυκείου δεν έχουν καμία βάση, γιατί μιλάμε για άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης η οποία απαιτεί έναν πολύ συγκεκριμένο και διαφορετικό τρόπο σκέψης και αντίληψης κάποιων πραγμάτων.

οχι ρε φιλε δεν παει ετσι ξερω ακριβως τι θα αντιμετωπισω στο φυσικο και ξερω τον βαθμο δυσκολιας! δεν ειπα ποτε οτι ειναι ευκολο και αυτο περι διαγωνισμων ειναι εντελως ασχετο! ποτε δεν εχω λαβει μερος σε διαγωνισμο και για εμενα η επιτυχια σε τετοιου ειδους διαγωνισμους (φυσικης,μαθηματικων) δεν σου εξασφαλιζει την επιτυχια στο πανεπηστημιο! αν λοιπον η "επιδειξιομανια" μου ειναι μια φορα μαλακια αυτο που λες εσυ ειναι 10! στην καλυτερη ειναι χυδαιο! γιατι δεν μπορεις να "φοβιζεις" ετσι ατομα που μολις εδωσαν πανελληνιες λεγοντας οτι μονο το 20% παιρνουνε πτυχιο και ξερεις ατομα που δινουν 8 φορες μαθηματα για να τα περασουν. δεν ξερω τι ατομα ξερεις εσυ παντως και εγω ξερω καμμια 10αρια ατομα που ειναι στο φυσικο και μια χαρα τα παιρνανε τα μαθηματα! και στην τελικη αυτο που θελω ειναι να προσπαθησω! αν πετυχω καλως, αν αποτυχω τουλαχιστον προσπαθησα. αυτο που λες ο χρονος θα το δειξει και πραγματικα ποτε δεν μιλησα για το πανεπηστημιο! αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Μακάρι να φόβιζα εγώ τον κόσμο, αλλά ρίξε μια ματιά στις βαθμολογικές καταστάσεις σε κάθε μάθημα του Τμ.Φυσικής και θα προσγειωθείς ανώμαλα. Θα μεταπέσεις σε μια χαμηλότερη ενεργειακή στάθμη. :P Ξέρω και εγώ άτομα που περνάνε μαθήματα και με βαθμό αλλά τα αθέμιτα μέσα πάνε σύννεφο (σκονάκια..κτλ). Φυσικά μίλησα για την άλλη κατηγορία ατόμων που προσπαθούν και έχουν μια συνέπεια. Αυτά τα άτομα τραβάνε πραγματικό ζόρι και μπορεί να έχουν ή και όχι 18.500+ μόρια. Σημασία έχει ότι ανήκουν σε εκείνους που στην ζωή τους μέσω της δουλειάς τους βελτιώνονται συνεχώς και δεν στέκονται σε αμφιλεγόμενες και εφήμερες επιτυχίες. Οι πανελλήνιες είναι μια εφήμερη φωτοβολίδα. Άλλους τους τραυματίζει και σε άλλους τους προσφέρει μια προσωρινή χαρά. Η μάθηση και ιδίως η φυσική απαιτεί θυσίες και κυριολεκτική αφοσίωση μέχρι τελικής πτώσης που λέει ο λόγος. Οι 8 φορές προσπάθεια σε κάποια μαθήματα δυστυχώς δεν είναι μύθος και ούτε τα λέω από το μυαλό μου. Απόδειξη αυτών είναι όταν η επιτυχία σε πολλά μαθήματα του Πανεπιστημίου αγγίζει το 0-5% των εξεταζομένων. :) Μακάρι να έλεγα ψέματα για να χαϊδέψω αυτιά ορισμένων...

Ας αλλάξει το λύκειο και ας γίνει πιο αντικειμενικό το απολυτήριο για τον κάθε μαθητή (χωρίς το ντόπινγκ του φροντιστηρίου). Εκεί θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδια plz ας μην μιλησουμε ΚΑΙ σε αυτο το θεμα για το αχρηστο εκπαιδευτικο συστημα,τα πνευματικα ετοιμοροπα πανεπιστημια κλπ..
To MONO που εχω να πω στα παιδια αυτα ειναι just:
patience.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • patience.jpg
    patience.jpg
    44 KB · Εμφανίσεις: 173

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό που αναφέρει ο Νίκος, είναι πολύ σχετικό με το συγκεκριμένο θέμα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Iσως ....αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως θα ξεφυγουμε (και παλι)......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αν καποιος εχει επιμονη και παθος για τα ονειρα του, τοτε μια πιθανη αποτυχια στις Πανελληνιες βραχυπροθεσμα απλως θα τον στεναχωρησει και θα τον κανει να νιωσει πως ολα αυτα που εκανε μια ολοκληρη χρονια ηταν ματαια. Επειδη, ομως, τιποτα δεν ειναι ματαιο σε αυτη τη ζωη, αυτο το ατομο θα πρεπει να δει πιο αισιοδοξα τη ζωη και να αντιληφθει πως οι επιτυχιες και οι αποτυχιες ειναι παιχνιδι της ζωης, δικαιες ή αδικες. Το μονο που εχει να κανει ειναι να συνεχισει να παλευει για το ονειρο του, καθως ειναι σιγουρο πως θα βρει το δρομο του (Οταν θες κατι, ολο το συμπαν συνωμοτει για να το πετυχεις). Και μη νομιζετε οτι οι πανελληνιες για δευτερη φορα ειναι η λυση. Κανοντας κατι παραπλησιο, κατι που ισως δεν το ειχες ποτε σκεφτει, μπορει να ανακαλυψεις νεα ενδιαφεροντα ή να ασχοληθεις με αυτο που θες μεσω ενος καλου μεταπτυχιακου. Το σημαντικοτερο, ποτε μην χανετε την ελπιδα σας! Αυτη θα μας κανει να αλλαξουμε τον κοσμο, οχι η γραμματικη των αρχαιων ή τα ολοκληρωματα των μαθηματικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Καλό είναι να μαθαίνουμε να αντλούμε θετικά μηνύματα από τις αποτυχίες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όσοι απέτυχαν στις εξετάσεις και στρέφονται εναλλακτική προς Αγγλία να πάνε φέτος που τα δίδακτρα είναι μικρά γιατί από του χρόνου τα δίδακτρα θα τριπλασιαστούν λίγο πολύ θα πληρώνεται 10000 το χρόνο δίδακτρα από του χρόνου ενώ φέτος είναι λίγο παραπάνω από 3000 το χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
που γραψατε χειροτερα εσεις?εγω νομιζω φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φυσική -> 13
Πάτωσα θριαμβικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
κι εγω αυτο τ τεταρτο το σκοτωσα.ξαναδινεις εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όχι,πρώτη φορά δίνω....απλά έχω βάλει το τμήμα που θέλω να περάσω (και μάλλον θα περάσω)!

Καλά εγώ τα σκότωσα όλα!

Α ΘΕΜΑ 19/25
Β ΘΕΜΑ 19/25
Γ ΘΕΜΑ 15-16/25
Δ ΘΕΜΑ 12-13/25

χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

despoina05

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η despoina05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
στη φυσικη τα πρωτα 3 θεματα τα εκανα σωστα.στ τεταρτο τ χασα..κ επισης εκθεση λιγο χαλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
φυσική τον ήπια κι εγώ. και με ένα 13 ευχαριστημένος θα μαι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Προς τι η φατσούλα? :p

Μάλλον ότι δεν τα πήγε όσο καλά μπορούσε!
Η ότι απο βλακείες του έχασε υψηλό βαθμό!
Εγώ πάντως μαθηματικά κατ. θα έγραφα 18+ και είμαι κάπου στο 14,5!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top