Πανελλήνιες· απορίες - Τι να κάνω; Θα τα καταφέρω; Πώς;

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
λοιπόν! με έλκουν πολυ οι σχολες στις οποιες εμπεριεχεται σχεδιο! και γενικως προς αρχιτεκτονικη μερια! ειμαι μια μεση μαθητρια του 13-14 και φετος δινω 1η φορα πανελληνιες χωρις φροντιστιρια μιας και η οικονομικη κατασταση της οικογενειας μου δεν μου το επιτρεπει! σκοπευω φετος να δηλωσω μονο μια σχολη η οποια και με ενδιαφερει απειρα "τει συντηρηση αρχαιοητων και εργων τεχνης" ομως οπως ξερετε στην ελλαδα δεν εχει και τοσο μελλον και ουτε καλο μισθο και δεν θα μπορεσω να τα βγαλω περα στην ζωη μονο με αυτο...μαρεσει τρελα αυτο το επαγγελμα ομως και θελω πολυ να το σπουδασω και να το δουλεψω και να φτασω και στο εξωτερικο!...ομως θελω να ξερω σιγουρα οτι θα μπορεσω μετεπειτα αυτης της σχολης να αναπτυξω τις ικανοτητες μου να πρωχορησω δεν θελω να σταθω μονο εκει αλλα να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και να φτασω ψηλοτερα
ξερω εγω οπως στο επιπεδο γραφιστικης-πολιτικου μηχανικου ή μεχρι ΚΑΙ αρχιτεκτονα!!!! που ειναι το ονειρο μου γενικως!!!! ξερετε αν θα μπορεσω να φτασω το επιπεδο αρχιτεκτονικης? γινοντε μεταπτυχιακα απο αυτην την σχολη? ποσο θα στοιχιζουν περιπου? κατατακτιριες? θα μπορεσω να φτασω και να εκπληρωσω αυτες τις επιθυμιες?πως? τι να κανω?:\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή διάβασα και το post σου με τα ρώσικα, έχεις σκεφτεί να πας να σπουδάσεις στην Ρωσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
πολυ ωραια και ενδιαφεροντα επαγγελματα αυτα που περιγραφεις,αλλα δυστηχως χωρις επαγγελματικη αποκατασταση.Λοφω οικονομικης κρισης δεν ανεγειρονται νεα κτιρια.Ασε το αλλο,τα αναλαμβανουν μεγαλες εταιριες και που να βρεις δουλεια? Να ανοιξεις δικο σου γραφειο?Ποσοι θα απευθυνθουν σε εσενα να τους σχεδιασεις το καινουριο τους σπιτι για πραδειγμα και γιατι να μην αγορασουν ενα ηδη ετοιμο?
Καλυτερα ασχολησου με κατι σχετικο με τις γλωσσες ,ειδα και προηγουμενα σου ποστς,η ελλαδα ειναι γεματη νησια..εκμεταλευσου το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή διάβασα και το post σου με τα ρώσικα, έχεις σκεφτεί να πας να σπουδάσεις στην Ρωσία?
χμμμ η αληθεια ειναι πως δεν εχω σκεφτει να σπουδασω στην ρωσσια αλλα εχω σκεφτει να παω γενικως να μεινω ή να δουλεψω εκει... αν τα βρω σκουρα στην ελλαδα δεν ξερω...

πολυ ωραια και ενδιαφεροντα επαγγελματα αυτα που περιγραφεις,αλλα δυστηχως χωρις επαγγελματικη αποκατασταση.Λοφω οικονομικης κρισης δεν ανεγειρονται νεα κτιρια.Ασε το αλλο,τα αναλαμβανουν μεγαλες εταιριες και που να βρεις δουλεια? Να ανοιξεις δικο σου γραφειο?Ποσοι θα απευθυνθουν σε εσενα να τους σχεδιασεις το καινουριο τους σπιτι για πραδειγμα και γιατι να μην αγορασουν ενα ηδη ετοιμο?
Καλυτερα ασχολησου με κατι σχετικο με τις γλωσσες ,ειδα και προηγουμενα σου ποστς,η ελλαδα ειναι γεματη νησια..εκμεταλευσου το.

κοιτα πως το σκεφτηκα αρχικα θα εμπενα στην σχολη! (συντηρηση αρχαιοτητων ) 4 χρονια παραλληλα στην σχολη αυτη μεσα θα κανω ιταλικα και εξω θα τελειοποιουσα τα ρωσσικα με ποιστοποιητικα-χαρτια και ολα αυτα και να ξεκινσω και καποια αλλη γλωσσα οπως γερμανικα(που εχω συγγενεις στην γερμανια) η γαλλικα! οποτε αν τα μετρησουμε θα εχω συνολικα 5 γλωσσες στην ουσια καπως ετσι το εβλεπα... παραλληλα θα μαζευα σιγα σιγα λεφτα για μεταπτυχιακα και εφευγα για κανα εξωτερικο...οπως και γενικως τοσα αρχαιαα υπαρχουν θελω να τα σκαλισω ολαα*.* χαχαχ!
οταν λες κατι σχετικο με τις γλωσσες? εχεις κατι να προτεινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
το τμημα μεταφραστων-διερμηνεων? ή κατι με τουριστικα σκεφτομουν:hmm:

παντως καλη και η ιδεα σου!

καλη επιτυχια σε οτι και αν διαλεξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
χμμμ μου τα εχουν προτεινει! θα το κοιταξω!αν μαθεις τιποτα καλυτερο και με πιο ακριβεια πες μου!
ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο και την προσοχη σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
κάπως πολλές γλώσσες βλέπω :P
το τμημα μεταφραστων-διερμηνεων?
χμμμ μου τα εχουν προτεινει! θα το κοιταξω!αν μαθεις τιποτα καλυτερο και με πιο ακριβεια πες μου!
Υπάρχει ένα κορίτσι εδώ που σπουδάζει διερμηνεία αλλά δεν θυμάμαι πως την λένε. Αυτή θα σου έλυνε τις απορίες για το τμήμα. Αν θυμηθώ θα σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bafabalagafelno

Νεοφερμένος

Η αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
κάπως πολλές γλώσσες βλέπω :P

χαχα πολλεςς?

Υπάρχει ένα κορίτσι εδώ που σπουδάζει διερμηνεία αλλά δεν θυμάμαι πως την λένε. Αυτή θα σου έλυνε τις απορίες για το τμήμα. Αν θυμηθώ θα σου πω...
αααχ σε ευχαριστωω ! και περιμενω για τυχον νεα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
λοιπόν! με έλκουν πολυ οι σχολες στις οποιες εμπεριεχεται σχεδιο! και γενικως προς αρχιτεκτονικη μερια! ειμαι μια μεση μαθητρια του 13-14 και φετος δινω 1η φορα πανελληνιες χωρις φροντιστιρια μιας και η οικονομικη κατασταση της οικογενειας μου δεν μου το επιτρεπει! σκοπευω φετος να δηλωσω μονο μια σχολη η οποια και με ενδιαφερει απειρα "τει συντηρηση αρχαιοητων και εργων τεχνης" ομως οπως ξερετε στην ελλαδα δεν εχει και τοσο μελλον και ουτε καλο μισθο και δεν θα μπορεσω να τα βγαλω περα στην ζωη μονο με αυτο...μαρεσει τρελα αυτο το επαγγελμα ομως και θελω πολυ να το σπουδασω και να το δουλεψω και να φτασω και στο εξωτερικο!...ομως θελω να ξερω σιγουρα οτι θα μπορεσω μετεπειτα αυτης της σχολης να αναπτυξω τις ικανοτητες μου να πρωχορησω δεν θελω να σταθω μονο εκει αλλα να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και να φτασω ψηλοτερα
ξερω εγω οπως στο επιπεδο γραφιστικης-πολιτικου μηχανικου ή μεχρι ΚΑΙ αρχιτεκτονα!!!! που ειναι το ονειρο μου γενικως!!!! ξερετε αν θα μπορεσω να φτασω το επιπεδο αρχιτεκτονικης? γινοντε μεταπτυχιακα απο αυτην την σχολη? ποσο θα στοιχιζουν περιπου? κατατακτιριες? θα μπορεσω να φτασω και να εκπληρωσω αυτες τις επιθυμιες?πως? τι να κανω?:\

χμμμ η αληθεια ειναι πως δεν εχω σκεφτει να σπουδασω στην ρωσσια αλλα εχω σκεφτει να παω γενικως να μεινω ή να δουλεψω εκει... αν τα βρω σκουρα στην ελλαδα δεν ξερω...

κοιτα πως το σκεφτηκα αρχικα θα εμπενα στην σχολη! (συντηρηση αρχαιοτητων ) 4 χρονια παραλληλα στην σχολη αυτη μεσα θα κανω ιταλικα και εξω θα τελειοποιουσα τα ρωσσικα με ποιστοποιητικα-χαρτια και ολα αυτα και να ξεκινσω και καποια αλλη γλωσσα οπως γερμανικα(που εχω συγγενεις στην γερμανια) η γαλλικα! οποτε αν τα μετρησουμε θα εχω συνολικα 5 γλωσσες στην ουσια καπως ετσι το εβλεπα... παραλληλα θα μαζευα σιγα σιγα λεφτα για μεταπτυχιακα και εφευγα για κανα εξωτερικο...οπως και γενικως τοσα αρχαιαα υπαρχουν θελω να τα σκαλισω ολαα*.* χαχαχ!
οταν λες κατι σχετικο με τις γλωσσες? εχεις κατι να προτεινεις?

Σχετικά με τη Συντήρηση Αρχαιοτήτων, είναι καλή σχολή και φρονώ ότι σαν αντικείμενο έχει ψωμί καθώς τα αρχαία θέλουν πάντα συντήρηση και αποκατάσταση, όμως επαγγελματικώς δεν έχω ιδέα τι ισχύει. Θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά και στα τμήματα Ιστορίας- Αρχαιολογίας που έχουν παραπλήσιο αντικείμενο με τη Συντήρηση Αρχαιοτήτων και αφορούν κατά μεγάλο μέρος την τέχνη.

Επειδή αναφέρεις ότι το όνειρο σου είναι η Αρχιτεκτονική, θα μπορούσες να τελειώσεις πρώτα όποια σχολή περάσεις φέτος και στη συνέχεια να δώσεις κατατακτήριες στην Αρχικτεκτονική. Μεταπτυχιακά έχω ακούσει ότι γίνονται στο Πολυτεχνείο τόσο για Αρχαιολόγους όσο και για Αρχιτέκτονες και παρεμφερείς ειδικότητες σχετικά με αναστυλώσεις κλπ, αλλά δε ξέρω περισσότερα.

Καλά κάνεις και επενδύεις σε γλώσσες. Αφού ξέρεις ήδη ρώσσικα, τελειοποίησε τα και μάθε γερμανικά που στα επαγγέλματα σχετικά με τις αρχαιότητες είναι κορυφή. Επίσης ιταλικά θα είναι συν πέρα από τα αυτονόητα αγγλικά.

Σχετικά με τη Ρωσσία, δε ξέρω την ποιότητα των πανεπιστημίων της, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μπλέξεις με τις αναγνωρίσεις των πτυχίων, χρονοβόρα διαδικασία αν σκέφτεσαι να εργαστείς στην Ελλάδα. Εξέτασε και αυτή την παράμετρο μαζί με το κόστος φοίτησης και ζωής εκεί, αν τελικά αποφασίσεις να σπουδάσεις εκεί.

Η σχολή Διερμηνείας που αναφέρθηκε βρίσκεται στο 1ο πεδίο, απαιτεί δύο ειδικά μαθήματα ξένων γλωσσών, είναι μόνο στην Κέρκυρα και έχει υψηλή βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
κάπως πολλές γλώσσες βλέπω :P


Υπάρχει ένα κορίτσι εδώ που σπουδάζει διερμηνεία αλλά δεν θυμάμαι πως την λένε. Αυτή θα σου έλυνε τις απορίες για το τμήμα. Αν θυμηθώ θα σου πω...
η athinoul@91:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

DiDaCtoRaKoS

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φάρσαλα (Λάρισα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:
Λοιπον...τελειωνει σ λιγες μερες κ η Β'Λυκείου οριστικα κ μετα τ καλοκαιρι ξεκινανε οι πρωετοιμασιες για παννελληνιες...θα ηθελα λοιπον καποια βο΄ξθεια σχετικα μ τ "θεμα" αυτο[εψαξα ολα τ topics αλλα δν βρηκ ακομα τις απαντησεις π ηθελα..
>λοιπον...ειμαι ενας μετριος μαθητης και σχετικα βγαζω 17-18 αν και στις ενδοχολικες τελικεσ εξετασεις γραφω παντα σκατα... :/::/::/::/: ....ετσι λοιπον θελω να ρωτησω τσ μεγαλυτερους..
εχω τις βασεις σττα μαθηματα π χρειαζομαι γ τ χρονου[τεχνολογικη κατευθυνση]...αν κατσω κ στροθω μπορς να γραψω παννελληνιες 17000μορια περιπου η δν υπαρχει καμια ελπιδα...???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top