Kάποιες σκέψεις από έναν υποψήφιο

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ας καταθέσω τη γνώμη μου για την εικόνα που βλέπω στα θέματα των μαθημάτων. Διαβάζεις μηνύματα ατόμων, άσχετα με τη διαδικασία των πανελλαδικών για τη συγκεκριμένη εξεταστική περίοδο που πραγματικά συμπεριφέρονται σαν αυθεντίες. Είναι λογικό, ρωτάω τώρα εγώ, να μπορεί κάποιος να κρίνει τη δυσκολία των θεμάτων αν δεν γράψει πραγματικά κάτω από συνθήκες εξετάσεων, με το ρολόι να σε κοιτάει απειλητικά και τα όνειρά σου να περνάνε από το μυαλό σου κάθε φορά που σε δυσκολεύει ένα θέμα; ΌΧΙ. Τελεία και παύλα. Είναι απαράδεκτο να βλέπεις άτομα να βγαίνουνε να λένε "Τα θέματα ήταν δύσκολα", τα θέματα ήταν "βατά", τα θέματα ήταν "εύκολα προς μέτρια". Ποιος είσαι ρε φίλε, η Ελλάδα και έχεις τη δυνατότητα να κρίνεις; ΌΧΙ. Δεν μπορείς να εκφράσεις γνώμη για τη δυσκολία των θεμάτων στα οποία διαγωνίζονται 116.000 υποψήφιοι. Είναι απλό! Μπορεί να υπάρχουν 116.000 διαφορετικές απόψεις. Μπαίνουνε άτομα που έχουνε γράψει στα θέματα, είτε καλά είτε όχι όσο περίμεναν και με την ψυχολογία που έχουνε βλέπουνε και "σίγουρους" ότι έσκισαν και ότι εσείς που δε γράψατε και είδατε τα θέματα δύσκολα είστε άσχετοι και μην ελπίζετε για πολλά. Και ρωτάω. Είμαστε καλά; Παίζουμε με τέτοια πράγματα; ΌΧΙ. Τέλοσπάντων, δεν είναι αρμοδιότητά μου να κρίνω τα άτομα αυτά. Εγώ το μόνο που θέλω είναι να απευθυνθώ στα άτομα που μαζί μ' έμενα δίνουνε ένα αγώνα αυτές τις μέρες και έχουνε και τον πρωταγωνιστικό ρόλο σ' όλη αυτή τη διαδικασία. Η συμβουλή είναι μια: Κλείστε τ' αυτιάς σας. Κατεβάστε ρολλά. Σβήστε τη μηχανή. Απομακρυνθείτε από την πραγματικότητα. Γιατί σας μας τρελάνουν αυτοί εκεί έξω. Γράφουμε καλά σ' ένα θέμα και ακούμε ότι ήταν δύσκολα -> άρα θα' χουμε λάθος, δεν μπορεί. Γράφουμε όχι και τόσο καλά και ακούμε ότι ήταν βατά και με περίσσεια σιγουριά το 18 πιάνεται άνετα -> άρα είμαστε άχρηστοι. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Να ξέρετε ότι αυτή η περίοδος είναι για εσάς, για τα όνειρά σας. Επικεντρωθείτε μόνο σ' αυτά. Και να μη γράψετε καλά σ' ένα διαγωνίσμα, δε χάλασε ο κόσμος γιατί τα αποτελέσματα καθορίζονται Σ-Υ-Γ-Κ-Ρ-Ι-Τ-Ι-Κ-Α με το τι έχουνε γράψει οι άλλοι. Όλοι όσοι δίνουμε είμαστε στην ίδια μοίρα, δεν είμαστε εμείς οι άσχετοι και οι άλλοι οι Εinstein που θας μας πάρουνε τη θέση. Δε θέλω να ακούω άτομα να λένε "έχασα τη σχολή μου γιατί έγραψα 15 στα Μαθηματικά" Τίποτα δεν καθορίστηκε ακόμη. Τα πάντα θα καθοριστούν όταν ο τελευταός μαθητής κάνει μηχανογραφικό και πατηθεί η "ΚΑΤΑΘΕΣΗ" Αυτό. Είχαμε την τύχη να πέσουμε σε μια χρονιά που δεν περιμέναμε. Είχαμε την τύχη να παλέψουμε με θέματα ασαφή, πολλά, έξω από τα νερά που έχουμε συνηθίσει. Αλλά, ει, φτάσαμε στο τέλος!!! Είναι κάτι αισιόδοξο!! Εγώ προσωπικά ήθελα και θέλω Ιατρική. Ξέρω ότι φέτος είναι δύσκολο το άριστα αλλά ποτέ δεν έπαψα να ελπίζω...Και θέλω να μεταφέρω την αισιοδοξία αυτή και σε εσάς. Κανένας δεν μπορεί να σου κλέψει ένα όνειρο. Είναι δικό σου μέχρι το τέλος!!!!!! Συνεχίστε την προσπάθεια και μη σας νοιάζει το αποτέλεσμα. Εσείς καταθέστε το 101% των δυνατοτήτων σας για να είστε καλά με τον εαυτό σας. Γιατί το να μην είσαι καλά με τον εαυτό σου είναι ό,τι χειρότερο! Λοιπόν, καλή επιτυχία σ' όλα τα παιδιά που παλεύουν για ένα όνειρο! Και να ξέρετε ότι όταν θες κάτι, κάτι κάπου στο σύμπαν ίσως σε ευνοήσει να το πετύχεις. Γιατί αν ο άνθρωπος ήταν καταδικασμένος στην αποτυχία, θα' ταν ακόμη στα δένδρα να τρώει μπανάνες και να κάνει "ούγκα". Δε χρειαζόταν και λίγη τύχη για να φταχτεί ο κόσμος που ξέρουμε σήμερα; Καλή επιτυχία τη Δευτέρα και εύχομαι σ' όλους σας ολόψυχα ένα καλό καλοκαίρι, καλά αποτελέσματα και ο δρόμος της ζωής να έχει δυσκολίες μόνο τύπου "πανελλαδικές". Είναι σίγουρο ότι μόλις τελειώσουμε όλοι μας θα ξεφωνήσουμε ένα "Τι, αυτό ήταν;" Σε λίγες μέρες μας περιμένει η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μας. Θα αλλάξουμε κεφάλαιο και όπως και να είναι το αποτέλεσμα, θα είναι καλύτερο από τι κάναμε μέχρι τώρα....Πιόνια ενός εκπαιδευτικού συστήματος που δεν αξίζει μια...Αυτός τελειώνει σε λίγες μέρες. Ώρα να κανονίσουμε εμείς το μέλλον μας. Δε θα χαριστούμε σε κανέναν και θα κάνουμε τα πάντα για να πετύχουμε. Όποιος μας πάει κόντρα, απλά θα τρώει μια γλώσσα (:p) και...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! Υποψήφιου του 2011, θα περάσουμε στην ιστορία φέτος...Είμαστε ήρωες!! Καλή επιτυχία και πάλι! Μακάρι να πάνε όλα κατ' ευχήν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ωραίος. Αλλά εγώ προσωπικά, το ξεκαθαρίζω από τώρα, ''αυτό ήταν;'' δε λέω. Για νά 'μαστε εντάξει. :P

Κατά τ' άλλα μέσα, πάμε να τελειώνουμε ρε, πάμε ΝΑ ΠΑΡΕΙ κι ό,τι βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalisleto

Νεοφερμένος

Ο michalisleto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πολυ ωραιος ο φιλος Dmitsos.συμφωνω μαζι του και εχω να πω οτι ανεξαρτητως αποτελεσματος στη ζωη μας θα υπαρξουν και αλλες ευκαιριες,ειτε αυτη ειναι μια δευτερη προσπαθεια μεσω πανελλαδικων, ειτε η καταξιωση μεσω της προσπαθειας μας σε αυτο που τελικα θα ακολουθησουμε
ΜΑΚΑΡΙ ολα μου τα προβληματα στη ζωη μου να ειναι σαν τις πανελληνιες και στη παροδο του χρονου να εχω την δυνατοτητα να τα διορθωσω
ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ οτι υπαρχουν καταστασεις στη ζωη τις οποιες δεν μπορεις να διορθωσεις και μερικες φορες δεν εχεις και την ευθυνη για αυτες
γι'αυτο ας ειμαστε ολοι υγιεις πανω απ'ολα και να εχουμε διαθεση για δημιουργια.γιατι οποιος δεν δημιουργει δεν ζει απλα υπαρχει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 522136

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλαρακι πραγματικα εισαι απολυτα σωστος και θαυμαζα τα οσα ειπες. Πραγματικα εχεις απολυτο δικαιο σε παρα πολλα σημεια και χαιρομαι να τα ακουω αυτα και απο εναν αριστο μαθητη μιας και θες ιατρικη που δεν ειναι ''μι μου απτου'' και ''εγω ειμαι τελειος και κανενας αλλοσ''. Πραγματικα με αγγιξαν αυτα που ειπες γιατι εχω και εγω ενα ονειρο και θελω να πετυχω μακαρι να μπορουσαν ολοι να μπουν εκει που θελουν πραγματικα μακαρι... Καλη επιτυχια σε ολους... Σε λιγο τελειωνουμε και μας περιμενει το καλοκαιρακι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spieler

Νεοφερμένος

Η Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Διάβαζα το κείμενό σου και πραγματικά ανατρίχιασα.Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα είπες και ειδικά για όσους το παίζουν έξυπνοι και κρίνουν τα θέματα χωρίς να τα αντιμετωπίζουν υπό τις συνθήκες που τα αντιμετωπίζουμε εμείς.Όντως πολλά παιδιά που δίνουν φέτος έχουν απογοητευτεί και δεν ξέρουν αν η προσπάθεια που έκαναν τόσους μήνες τελικά θα ανταμειφθεί.Κι εγώ είμαι μία από αυτά τα παιδιά αλλά δεν έχω πάψει τελείως να ελπίζω.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια ότι δεν θα πρέπει να περιμένουμε τους βαθμούς αλλά τις βάσεις ,γιατί αυτές έχουν τον τελευταίο λόγο.
Καλή επιτυχία σε όλους και ειδικά σε όσους νομίζουν πως οι κόποι τους δεν θα αναγνωριστούν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top