Το προφίλ του "καλού μαθητή" σε μια τάξη

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και πώς κρίνεται ότι είναι στημένες; :hmm:
Συγκρίνετε βάσει της δικής σας αφομοιωτικής ικανότητας, σωστά;
Ε, δεν έχουμε όλοι τον ίδιο βαθμό ευφυΐας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Και πώς κρίνεται ότι είναι στημένες; :hmm:
Συγκρίνετε βάσει της δικής σας αφομοιωτικής ικανότητας, σωστά;
Ε, δεν έχουμε όλοι τον ίδιο βαθμό ευφυΐας.

Νομίζω πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποια παιδιά έχουν πρόβλημα να καταλάβουν κάτι και ποιοι ρωτάνε επίτηδες "χαζομάρες" για να τραβήξουν την προσοχή του καθηγητή. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Νομίζω πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποια παιδιά έχουν πρόβλημα να καταλάβουν κάτι και ποιοι ρωτάνε επίτηδες "χαζομάρες" για να τραβήξουν την προσοχή του καθηγητή. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

οι καποια παιδια που λενε τα αυτονοητα μονο και μονο για να πουν οτι ξερουν κατι
αν και αυτο ειναι αυτονοητο
η και το ασυγκριτο γλυψιμο οπως : ΑΑΑΧ τι ωραιο που ειναι το μαθημα
ή Πολυ μου αρεσει αυτο(π.χ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά αν δεν υπήρχαν και αυτά τα άτομα στις σχολικές αίθουσες το μάθημα θα ήταν ανιαρό;)
Εγώ πάντως τους έκανα κέφι,γιατί γίνονταν τόσο αστείοι στους συμμαθητές(αλλά και στους καθηγητές) ενω είχαν μόνιμα ένα χαμόγελο ικανοποίησης και έπαρσης,όταν ένιωθαν το'' άξιο'' παιδί του καθηγητή:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει η κλασσικη τελετουργια ανεγερσης της χειρος. Γυαλιζει το ματι, αυτοματως σηκωνεται το χερι με τη συνοδεια του διαχρονικου ηχητικου εφε «κυρι-κυρι-κυρι-κυρι...»
Πλακα εχουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ενταξει μερικες φορες κατανταει σπαστικο αλλα δεν νομιζω πως συμβαινει συνεχεια...
και πολυ χειροτεροι ειναι οι ξερολες που ερχονται απο τα ιδιαιτερα και κανουν τους εξυπνους! την τυφλα τους δεν ξερουν!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ενταξει μερικες φορες κατανταει σπαστικο αλλα δεν νομιζω πως συμβαινει συνεχεια...
και πολυ χειροτεροι ειναι οι ξερολες που ερχονται απο τα ιδιαιτερα και κανουν τους εξυπνους! την τυφλα τους δεν ξερουν!!!!



οχι μονο αυτο
κανουν το παρακατω μαθημα και οταν παει να το παραδωσει ο καθηγητης του σχολειου ολο πεταγονται και απαντανε σε ολες τις ερωτησεις
εκνευριστικο αλλα και αδικο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ενταξει μερικες φορες κατανταει σπαστικο αλλα δεν νομιζω πως συμβαινει συνεχεια...
και πολυ χειροτεροι ειναι οι ξερολες που ερχονται απο τα ιδιαιτερα και κανουν τους εξυπνους! την τυφλα τους δεν ξερουν!!!!
Μπράβο! Και εγώ κάνω ιδιαίτερα και αν τύχει να συναντήσουμε στην τάξη κάτι που το έχω πει με την καθηγήτρια μου( δεν κάνω το παρακάτω!!!) δεν βγάζω λέξη.... Αυτό γίνεται στα Αρχαία που κάνω μόνο εγώ και ένας ά λλος φίλος μου μόνο μάθημα. Στην χημεία και στα άλλα όμως, άστα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσει η κλασσικη τελετουργια ανεγερσης της χειρος. Γυαλιζει το ματι, αυτοματως σηκωνεται το χερι με τη συνοδεια του διαχρονικου ηχητικου εφε «κυρι-κυρι-κυρι-κυρι...»
Πλακα εχουν:P
Αυτο θυμαμαι χαρακτηριστικα γινοταν στο γυμνασιο και ακομη πιο εντονα στο δημοτικό... πέρα από την πλάκα, όλη αυτή η κακοφωνία που δημιουργείται κάθε άλλο παρά ευνοεί την ομαλή έκβαση του μαθήματος, αντιθέτως θα έλεγα την παρακωλύει και προκαλεί πονοκέφαλο σε εμάς τους "μαζεμένους" (!) αλλά καλούς μαθητές που δεν αισθάνονται την ανεξήγητη επιθυμία να παρουσιάσουν επιδεικτικά τις... γνώσεις τους :crazy: Τώρα στο Λύκειο βέβαια το συγκεκριμένο φαινόμενο έχει πλέον εκλείψει.

Κατ'εμέ αυτά τα παιδιά φανερώνουν την αληθινή παιδεία τους, ή μάλλον την έλλειψη αυτής. Δεν σέβονται καθόλου τον ομιλητή και κυρίως τους ίδιους τους συμμαθητές τους που μιλάνε.. Όταν φτάσουν σε μεγαλύτερες τάξεις και ωριμάσουν θα καταλάβουν ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να φανούν έξυπνα στον εκάστοτε καθηγητή... επειδή αργά ή γρήγορα θα αποδειχθεί η πραγματική τους αξία και αντοχή [εξετάσεις γενικότερα και Πανελλήνιες ειδικότερα].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Τι εννοώωωωω???????? Σίγουρα υπάρχει ένας τέτοιος σε μια τάξη. Σηκώνουν χέρι με το που ο συμμαθητής του( που τυχαίνει να είναι και φίλος του) καμπλάρει λίγο, είναι ξερόλες και προσπαθούν να απαντούν σε κάτι που ουσιαστικά δεν ξέρουν μόνο και μόνο για να δείξουν στον καθηγητή ότι συμμετέχουν, όταν καταλάβουν τι θέλει να ρωτήσει ο καθηγητής σηκώνουν χέρι πριν καν τελειώσει την ερώτηση του, με αποτέλεσμα να "κλέβουν" την απάντησή του άλλου που σέβεται τον ομιλητή και περιμένει να ολοκληρώσει ....και πολλά άλλα τέτοια.....
Δεν είμαι ανταγωνιστικός χαρακτήρας, αλλά κάποιες φορές με αναγκάζουν να γίνω γιατί υπάρχουν καθηγητές που τους εκτιμώ ιδιαιτέρως και θέλω τουλάχιστον να δουν ότι σηκώνω χέρι!!! Πείτε μου αν έχετε και εσείς τέτοιες περιπτώσεις..................

Συμφωνώ απόλυτα. Έχουμε πολλούς τέτοιους που παίρνουν το λόγο χωρίς να ρωτήσουν και λεν την άποψη τους χωρίς να τους τη ζητήσουν, σχολιάζουν τα πάντα και οι καθηγητές δεν τους λένε τίποτα. Δεν πρέπει όμως πάντα να τους ταυτίζουμε με τους ''καλούς'' μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
οι πιο σπαστικοί δεν είναι αυτοί που σηκώνουν το χέρι η που κάνουν ηλίθιες ερωτήσεις αλλά αυτοί που γλείφουν τρομεραααα....έχουμε μία στην τάξη μας που από την αρχήτης χρονιάς έτρεχε σε κάθε μάθημα πίσω από τον μαθηματικό και του έλεγε ότι έχει πάθος με τα μαθηματικάκαι ότι θέλει να πάει θετική και τι πρέπει να διαβάζει και τέτοια...αλλά από πίσω του έλεγε ότι είναι ο χειρότερος καθηγητής...ε τελικά ο μαθηματικός δεν τσίμπισε..οπότε ξαφνικά αυτή αποφάσισε να πάει για νομική οπότε τότε έγινε το σκυλάκι της φιλολόγου...αφού να φανταστειτε την ώρα που η φιλόλογος έδινε ασκήσεις για το σπίτι αυτή πεταγόταν και έλεγε βάλτε κι άλλες κυρία..είναι τόσο υπέροχα τα αρχαια...αλλά δύο πράγματα φχαριστήθηκα...ότι την πήρε πρέφα όλη η τάξη και την έχει στο δουλεμα κάθε φορά που μιλάει και ότι η φιλόλογος με πιάνει στα διαλείματα για να μου πει να ανεβάσει την εργασία μου στην ιστοσελίδα του σχολείου και άλλα τέτοια...ευτυχώς υπάρχουν καθηγητές που δεν τσιμπάνε στο γλύψιμο αλλά δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτούς τους μαθητες...και σίγουρα σε κάθε τάξη υπάρχει και από ένας..!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Σωστός, εγώ πραγματικά το σιχαίνομαι το γλείψιμο των καθηγητών.
Κι εγώ απουσιολόγος είμαι, αλλά νταξ να 'ούμ, δεν το παίρνω και πάνω μου. Όλη την ώρα το απουσιολόγιο βόλτες μες στην τάξη κάνει. :P (συνήθως βαριέμαι να το γράψω, οπότε βάζω όποιον θέλει)
Κατά τα άλλα χαλλλαρά, σταυροπόδι, φραπεδάκι, και 20άρια. Πρέπει να ομολογήσω βέβαια ότι ώρες ώρες γίνομαι κι εγώ σπαστικός (πετάγομαι συνέχεια με τις σωστές απαντήσεις, σηκώνω και τα δύο χέρια και τα κουνάω πέρα δώθε για να τραβήξω την προσοχή, άμα καθίσω πρώτο θρανίο σηκώνω χέρι μες στη μούρη του καθηγητή "το μάτι θα μου βγάλεις", κλπ.) Βέβαια όλα αυτά για πλάκα, αλλά κάποιοι δικαιολογημένα εκνευρίζονται (πρόσκαιρα μόνο ευτυχώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σωστός, εγώ πραγματικά το σιχαίνομαι το γλείψιμο των καθηγητών.
Κι εγώ απουσιολόγος είμαι, αλλά νταξ να 'ούμ, δεν το παίρνω και πάνω μου. Όλη την ώρα το απουσιολόγιο βόλτες μες στην τάξη κάνει. :P (συνήθως βαριέμαι να το γράψω, οπότε βάζω όποιον θέλει)
Κατά τα άλλα χαλλλαρά, σταυροπόδι, φραπεδάκι, και 20άρια. Πρέπει να ομολογήσω βέβαια ότι ώρες ώρες γίνομαι κι εγώ σπαστικός (πετάγομαι συνέχεια με τις σωστές απαντήσεις, σηκώνω και τα δύο χέρια και τα κουνάω πέρα δώθε για να τραβήξω την προσοχή, άμα καθίσω πρώτο θρανίο σηκώνω χέρι μες στη μούρη του καθηγητή "το μάτι θα μου βγάλεις", κλπ.) Βέβαια όλα αυτά για πλάκα, αλλά κάποιοι δικαιολογημένα εκνευρίζονται (πρόσκαιρα μόνο ευτυχώς).

Προσεχε ομως γιατι αμα λειπει καποιος και δεν παρει απουσια θα εχεις μπελαδες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna-maria_97

Νεοφερμένος

Η anna-maria_97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πο ρε γαμώτο και σε μας το ίδιο ακριβώς συμβαίνει. Αλλά σχολείο και ανταγωνισμός είναι ποσά ανάλογα και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ποτέ σχολείο χωρίς ανταγωνισμό και φυσικά ανάμεσα σ αυτούς τους ξερόλες που σηκώνουν συνέχεια χέρι πριν να ολοκληρώσει ο καθηγητής ή στην ακόμα χειρότερη κατάσταση να πουν την απάντηση και εσύ σαν τον Μ@λ@κα να κάθεσαι με το χέρι και να περιμένεις!!! Πείτε μου πόσοι από σας εκείνη τη στιγμή δεν σας πέρασε από το μυαλό να τα πνίξετε εκείνη την ώρα; Αλλά καμιά φορά πόσο χαίρομαι όταν ο δείνα καθηγητής βάζει μια άσκηση να λύσουμε στο τετράδιο και τότε τα 20ρια του δεν μπορούν να τη λύσουν....όπως διάβασα και παραπάνω το σχολείο είναι εικονική πραγματικότητα της κοινωνίας μας, δυστυχώς, αργά ή γρήγορα, ή μάλλον γρήγορα-γιατί αλλιώς το χάσαμε το μπαλάκι- πρέπει να το καταλάβουμε..
Σε εμάς να δεις..Παρ'όλο που είμαι στην Β'Γυμνασίου,έχουμε έναν συμαθητή του 14 που έχει έναν αδελφό στην Β'Λυκείου και κοιτάει την θεωρία π.χ των Μαθηματικών από εκεί και την λέει την επόμενη ημέρα..Φυσικά στην τάξη πέφτει ΤΟ δούλεμα και από τον καθηγητή(δικαιολογημένα βέβαια,αφού 1 άσκηση δεν έχει λύσει ο συγκεκριμένος όλη την χρονιά) αλλά και από τους μαθητές...Προσπαθεί να κάνει επίδειξη κάποια πράγματα για να το παίξει έξυπνος και τον δουλέυουν οι άλλοι..Βέβαια,το θέμα είναι πως αν έχεις καλό καθηγητή θα καταλάβει ,από τις πρώτες μέρες ίσως, τι μαθητής είσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
εχω κ εγω μια τετοια συμμαθητρια...:/:
ειναι η πανυπερτελεια μαθητρια που διαβαζει τα παντα ανελιπως, λεει μαθημα σε ολους τους καθηγητες λες και δεν ξερει κανενας αλλος παει στο μαθηματικο και του λεει : εεμ κυριε μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε μια που δεν κανω κανενα φροντιστηριο να μου πειτε ενα καλο βοηθημα?? [ λες και ολοι εμεις οι αλλοι χτυπαμε 12ωρα στον Πουκαμισα... :mad:] με αποτελεσμα οποτε ερχεται αυτος προς την πτερυγα μας να ρωταει παντα τη σοφια αν τα καταλαβε... ειναι το υπεροχο κοριτσι που σε οποιον καθηγητη και να παει η μανα της θα πει πραγματικα πρεπει να γινει φιλολογος μαθηματικοσ χημικος κτλ... ομως η συγκεκριμενη κοπελα ειναι πραγματικα για λυπιση... ντυνεται ως προσομοιωση αλλων ατομων [ εχει αγορασει ολες τις φορμες μου σε αλλο χρωμα με διαφορα 2-3 εβδομαδων]... λεμε μου αρεσουν οι μπλουζες wesc λεει και κ εγω σκεφτομαι να παρω μια μονο και μονο επειδη το ειπαμε εμεισ διαβαζει σε καθημερινη βαση 6-7 ωρες [ για διαγωνισματα κανει ολονυχτιο διαβασμα] μας κατακρινει που διαβαζουμε απο βοηθηματα ενω αυτη δεν εχει κανενα αλλα οποτε κυκλοφορει κανενα βοηθημα στην ταξη αν πχ γραφουμε αλγεβρα το κανει κατασχεση ως το τελος της ημερας...
κοινως ειναι ενα ατομο χωρις προσωπικοτητα με μοναδικη ασχολια το παπαγαλιστι διαβασμα που προσπαθει να αποσπασει το 19 με καθε πιθανο τροπο και εχει ως μοναδικο σκοπο της ζωης της να περασει στην ιατρικη χωρις να ειναι δικη της επιθυμια αλλα των γονιων της...










τα ειπα και ξεσπασα :P
το πως μας σπαει τα νευρα δε λεγεται .... το κακο ειναι οτι 8α την εχω ΚΑΙ στην κατευθυνση στα επομενα δυο χρονια....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
στο λύκειο έχετε πολύ φάση...:P
μου έχουν λέιψει οι τρέλες σας χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nenoula

Δραστήριο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
στη ταξη μου υπαρχει η μις τελεια που γραφει παντα ασκησεις, λεει παντα μαθημα, ειναι απουσιολογος, ξερει πολυ καλο βολει, βοηθαει μονο αγορια[/U], μια μας μιλαει και μια οχι, αν σηκωσεις χερι να πεις κατι σε κοιταει με δολοφονικο βλεμμα, αν γραψεις παραπανω απο αυτη σου κανει τη μερα κολαση, αν εισαι καλος/η μαθητης/τρια δεν σε κανει παρεα αλλα σε σχολιαζει ακομα κι αν βιξεις και εχει μια κοπελα "γλάστρα" διπλα της...και αλλα πολλα.

προσωπικα βγαζω καλο βαθμο(19,9:redface:) και αυτες που ενδιαφερομαστε για το μαθημα πιο πολυ ειμαστε 3 κοπελες μεσα και αυτη και μεσα στο μαθημα γινεται ο χαμος!!μας εχει βαλει στο τρυπακι να ανταγωνιζομαστε η μια την αλλη και να γινονται τα νευρα μας τσαταλια ετσι και δεν προλαβουμε να απαντησουμε σε καμια ερωτηση!!:devil:
ευτυχως στο λυκειο δεν θα ειναι μαζι μου γιατι θελει να παει σε αλλο καθως πιστευει οτι στο σχολειο ειναι ολοι ηλιθιοι και γενικα δεν τη σηκωνει το κλιμα και θα ξεκουμπιστει να γλυτωσουμε!!τι εχω περασει 3 ολοκληρα χρονια παντως δε λεγεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
εχω κ εγω μια τετοια συμμαθητρια...:/:
ειναι η πανυπερτελεια μαθητρια που διαβαζει τα παντα ανελιπως, λεει μαθημα σε ολους τους καθηγητες λες και δεν ξερει κανενας αλλος παει στο μαθηματικο και του λεει : εεμ κυριε μηπως θα μπορουσατε να με βοηθησετε μια που δεν κανω κανενα φροντιστηριο να μου πειτε ενα καλο βοηθημα?? [ λες και ολοι εμεις οι αλλοι χτυπαμε 12ωρα στον Πουκαμισα... :mad:] με αποτελεσμα οποτε ερχεται αυτος προς την πτερυγα μας να ρωταει παντα τη σοφια αν τα καταλαβε... ειναι το υπεροχο κοριτσι που σε οποιον καθηγητη και να παει η μανα της θα πει πραγματικα πρεπει να γινει φιλολογος μαθηματικοσ χημικος κτλ... ομως η συγκεκριμενη κοπελα ειναι πραγματικα για λυπιση... ντυνεται ως προσομοιωση αλλων ατομων [ εχει αγορασει ολες τις φορμες μου σε αλλο χρωμα με διαφορα 2-3 εβδομαδων]... λεμε μου αρεσουν οι μπλουζες wesc λεει και κ εγω σκεφτομαι να παρω μια μονο και μονο επειδη το ειπαμε εμεισ διαβαζει σε καθημερινη βαση 6-7 ωρες [ για διαγωνισματα κανει ολονυχτιο διαβασμα] μας κατακρινει που διαβαζουμε απο βοηθηματα ενω αυτη δεν εχει κανενα αλλα οποτε κυκλοφορει κανενα βοηθημα στην ταξη αν πχ γραφουμε αλγεβρα το κανει κατασχεση ως το τελος της ημερας...
κοινως ειναι ενα ατομο χωρις προσωπικοτητα με μοναδικη ασχολια το παπαγαλιστι διαβασμα που προσπαθει να αποσπασει το 19 με καθε πιθανο τροπο και εχει ως μοναδικο σκοπο της ζωης της να περασει στην ιατρικη χωρις να ειναι δικη της επιθυμια αλλα των γονιων της...

τα ειπα και ξεσπασα :P
το πως μας σπαει τα νευρα δε λεγεται .... το κακο ειναι οτι 8α την εχω ΚΑΙ στην κατευθυνση στα επομενα δυο χρονια....:mad:

Στο να κατακρίνεις πρώτη και καλύτερη είσαι.
Λες ότι η συμμαθήτρια σου δεν κάνει φροντιστήρια, δεν έχει καλά καλά ούτε βοηθήματα και στέκεσαι στο μιμητισμό της και στην επιθυμία της για σπουδές στην Ιατρική.
Σκέφτηκες ποτέ ότι η κοπέλα μπορεί να είναι πάμφτωχη, να νοιώθει μειονεκτικά απέναντι σας και να προσπαθεί με κάθε τρόπο να γίνει αποδεκτή από σας τους προνομιούχους; Εξ ου ο άκρατος μιμητισμός της και η τάση της για επίδειξη. Επιπροσθέτως τι περιμένετε να σας πει; Δεν έχω λεφτά για φροντιστήρια και βοηθήματα όπως εσείς;
Επίσης θα έπρεπε να σε προβληματίσει η στάση των καθηγητών. Για να δίνουν τόση σημασία σε μία μεμονομένη μαθήτρια, πάει να πει ότι κάτι καλό κάνει μέσω των σπουδών της. Με γλύψιμο μόνο κανείς δεν πάει μπροστά, ειδικά στο μικρόκοσμο του σχολείου.
Κλείνοντας καυτηριάζεις την "επιθυμία" της για Ιατρική. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατι τα φτωχά στρώματα κυνηγάνε με κάθε τρόπο και κόστος συγκεκριμένες σπουδές; Η απάντηση είναι πολύ απλή. Ζήσαν στο βόρβορο και θέλουν να ξεφύγουν από κει για πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οι πιο σπαστικοί δεν είναι αυτοί που σηκώνουν το χέρι η που κάνουν ηλίθιες ερωτήσεις αλλά αυτοί που γλείφουν τρομεραααα....έχουμε μία στην τάξη μας που από την αρχήτης χρονιάς έτρεχε σε κάθε μάθημα πίσω από τον μαθηματικό και του έλεγε ότι έχει πάθος με τα μαθηματικάκαι ότι θέλει να πάει θετική και τι πρέπει να διαβάζει και τέτοια...αλλά από πίσω του έλεγε ότι είναι ο χειρότερος καθηγητής...ε τελικά ο μαθηματικός δεν τσίμπισε..οπότε ξαφνικά αυτή αποφάσισε να πάει για νομική οπότε τότε έγινε το σκυλάκι της φιλολόγου...αφού να φανταστειτε την ώρα που η φιλόλογος έδινε ασκήσεις για το σπίτι αυτή πεταγόταν και έλεγε βάλτε κι άλλες κυρία..είναι τόσο υπέροχα τα αρχαια...αλλά δύο πράγματα φχαριστήθηκα...ότι την πήρε πρέφα όλη η τάξη και την έχει στο δουλεμα κάθε φορά που μιλάει και ότι η φιλόλογος με πιάνει στα διαλείματα για να μου πει να ανεβάσει την εργασία μου στην ιστοσελίδα του σχολείου και άλλα τέτοια...ευτυχώς υπάρχουν καθηγητές που δεν τσιμπάνε στο γλύψιμο αλλά δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από αυτούς τους μαθητες...και σίγουρα σε κάθε τάξη υπάρχει και από ένας..!!!

όχι, αυτό δεν είναι το χειρότερο.. το χειρότερο είναι ότι τους γλύφτες αυτούς θα τους δεις μεθαύριο που θα πας να πιάσεις δουλειά να γλύφουν το αφεντικό και να σε υποσκάπτουν για να ανεβούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
φίλε venividivici43946 στην Ελλάδα έχουμε τους
- πραγματικά φτωχούς: μια μικρή ομάδα του πληθυσμού η οποία στερείται τα βασικά είδη επιβίωσης...και η μόρφωση είναι πολυτέλεια (μάλιστα παίρνουν φαϊ από τα συσσίτια της Εκκλησίας κρυφά από τα παιδιά τους για ευνόητους λόγους :()
- πτωχούς: μια μεγάλη μερίδα του πληθυσμού με διάφορα είδη πτώχειας - συναισθηματικής, νοητικής,...κτλ -
- νεόπτωχους: μπορεί να μην αγοράζουν γάλα, αλλά το κινητό των 800 € και με πάγια σύνδεση ...το έχουν αγοράσει πρώτοι

επίσης ξέρω ότι κάποιος αν δεν έχει να φάει την επόμενη μέρα...5ήμερη δεν στέλνει το παιδί του :hmm:

πλέον έγω γίνει δύσπιστος στο θέμα φτώχειας, γιατί οι φτωχοί ένα παντελόνι το φοράνε...;) για να δεις ποιος είναι πραγματικά ή εικονικά φτωχός, πρέπει να γυρίσεις τσέπες ανάποδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top