10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες, κάπου έχουν και την αστεία τους πλευρά. Μια από αυτές είναι και οι διάφοροι μύθοι που κυκλοφορούν και κάποιοι τους πιστεύουν. Γράφω λοιπόν μερικούς τέτοιους μύθους που συγκέντρωσα (τα σχόλια δικά μου) και αν κάποιος έχει ακούσει κι άλλους ας συμπληρώσει.

10 Μύθοι για τις Πανελλήνιες.
1) Αν μια μαθήτρια είναι έγκυος, παίρνει πριμ 3.000 μόρια. (Αν ίσχυε αυτό, εμείς τα αγόρια δεν θα προλαβαίναμε να . . .).
2) Αν την ώρα του μαθήματος πεθάνει ο καθηγητής, όλοι οι μαθητές του τμήματος έχουν 2.000 μόρια πριμ. (Ευτυχώς για τους καθηγητές, αυτό δεν παίζει).
3) Όταν κάποιος ξαναδίνει πανελλήνιες, παίρνει 2.000 μόρια επιπλέον. (Άρα όποιος πιάσει 4000 μόρια, σε 8 χρόνια μπαίνει κατευθείαν ιατρική).
4) Τα παιδιά των χωρισμένων γονιών έχουν 1.500 μόρια παραπάνω. (Μπαμπά, μαμά, διαζύγιο αμέσως!).
5) Οι αλλοδαποί μαθητές έχουν 2.000 μόρια περισσότερα από τα ελληνόπουλα. (Μήπως να καταργηθεί και η ελληνική γλώσσα στα πανεπιστήμια?).
6) Ισχύουν οι αμοιβαίες μεταγραφές φοιτητών.(Ο κάτοικος Κομοτηνής θα βάζει πρώτα στο μηχανογραφικό την Αθήνα με σκοπό να πουλήσει τη θέση του στον Αθηναίο για 100.000 ευρώ. Κι όμως κάποτε αυτό γινόταν!)
7) Όποιος έτυχε να έχει άλλα 2 αδέλφια, μπαίνει στη σχολή που θέλει με πολύ λιγότερα μόρια. (Μαμά, θέλω να κάνεις δίδυμα! Ως πέρυσι αυτό γινόταν, να δούμε αν θα περιοριστεί φέτος).
8.) Ο νικητής στους πανελλήνιους αγώνες τραμπολίνο διπλασιάζει τα μόρια του. (Κι όμως αυτό ακόμα ισχύει περίπου, έξυπνοι οι γονείς που έγραψαν τα παιδιά τους σε σπάνια αθλήματα).
9) Χρειάζεται μεγάλη προσοχή να μην κάνουμε στο γραπτό υπογραμμίσεις και μουτζούρες, γιατί θα θεωρηθούν σημάδια και θα μας ακυρώσουν το γραπτό. (Αν ήταν έτσι τα 3/4 των γραπτών θα μηδενίζονταν).
10) Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά. (Εδώ δεν λέω τίποτα).

Άντε, και καλή μας επιτυχία!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πολύ ωραία.Ελπίζω σε επόμενο θέμα να μας εξηγήσεις γιατί οι κοπέλες δε πιάνουν παιδί με το φιλί στο μέτωπο,ή γιατί όλα αυτά περι μπαμπούλα που θα'ρθει να σε πάρει αν δε φάς όλο το φαί σου είναι μούσια.

Edit:μάλλον ήμουν λίγο λάθος στο post μου..τι φταίς εσύ για τη βλακεία που μας δέρνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
καλα υπαρχουν ατομα που πιστευουν τετοια πραγματα???
το 1 και το 10 ειναι πολυ καλα χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βάλε και το:
"Στις πανελλήνιες έχεις 999 επιτηρητές μέσα στο κτήριο είναι όλα τέλεια οργανωμένα σαν φρούριο και δεν αντιγράφει κανείς, επίσης πριν μπεις σου κάνουν και εξονυχιστικό σωματικό έλεγχο για τυχόν αντικείμενα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
βάλε και το:
"Στις πανελλήνιες έχεις 999 επιτηρητές μέσα στο κτήριο είναι όλα τέλεια οργανωμένα σαν φρούριο και δεν αντιγράφει κανείς, επίσης πριν μπεις σου κάνουν και εξονυχιστικό σωματικό έλεγχο για τυχόν αντικείμενα."

αυτό είναι όντος μεγάλος μύθος.
μπορείς άνετα να αντιγράψεις και αυτό που κάνουν πολλοί είναι να κρύψουν το βιβλίο μέσα στο καζανάκι ή ακόμα καλλίτερα(για να μήν βραχεί) στον κάδο με τα κολ.χαρτα.
το 80% αυτών που πάνε τουαλέτα στην εξέταση πάνε σίγουρα για να δούν το βιβλίο. οι υπόλοιποι ψάρωσαν απο τον μύθο της τεράστιας επιτήρησης(σαν εμένα) και απορούσαμε τί φταίει για την συχνοουρία μερικών!:worry:


(παράδειγμα ψαγμένου μαθητή σε σχολική τουαλέτα την ώρα των πανελληνίων)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
το 80% αυτών που πάνε τουαλέτα στην εξέταση πάνε σίγουρα για να δούν το βιβλίο.
Ίσως τώρα με τις συνενώσεις των εξεταστικών κέντρων, καθώς δεν θα γράφουμε όλοι στο σχολείο μας αλλά οι πιο πολλοί σε άγνωστο περιβάλλον, περιοριστεί το φαινόμενο της ...συχνουρίας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ίσως τώρα με τις συνενώσεις των εξεταστικών κέντρων, καθώς δεν θα γράφουμε όλοι στο σχολείο μας αλλά οι πιο πολλοί σε άγνωστο περιβάλλον, περιοριστεί το φαινόμενο της ...συχνουρίας.

Δηλαδή "Όσο ζω, ελπίζω";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Δηλαδή "Όσο ζω, ελπίζω";
Δεν εξέφρασα κάποια ελπίδα. Απλά, σκέφτηκα ότι σε άγνωστο περιβάλλον θα είναι πιο δύσκολο να εφαρμοστεί η "μέθοδος της τουαλέτας". Πάντως, στο δικό μου σχολείο, ο διευθυντής μας είναι πολύ κέρβερος στον τομέα αυτό, ακόμα και στις ενδοσχολικές Α και Β λυκείου. Όποιος ζητήσει τουαλέτα, τον πηγαίνουν στην των καθηγητών με ανοικτή την πόρτα και τον σημειώνουν σε ένα τετράδιο (!!!!). Έτσι πολύ σπάνια ζητάει κάποιος. Τώρα θα έχουμε και άλλα 2 λύκεια παρέα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
με ανοικτή την πόρτα και τον σημειώνουν σε ένα τετράδιο

Πλάκα κάνεις;:confused:
Ίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Για τετραδιο-Βιβλιαριο Ουρικης Δραστηριοτητας- πρωτη φορα το ακουω.
Και αν υπαρχει το ονομα σου πολλες φορες σε αυτο, τι κανει ο διευθυντης σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πλάκα κάνεις;:confused: Ίου.
Καθόλου.
Για τετραδιο-Βιβλιαριο Ουρικης Δραστηριοτητας- πρωτη φορα το ακουω.
Και αν υπαρχει το ονομα σου πολλες φορες σε αυτο, τι κανει ο διευθυντης σας?
Μπα, μάλλον τίποτα, όμως κατάλαβα ότι μάλλον λειτουργεί σαν εκφοβισμός. Στην τελική πάντως, σπάνια ζητάει κάποιος τουαλέτα μετά από αυτά. Πέρυσι του κάναμε και πλάκα και τον ρωτούσαμε αν στο τετράδιο θα γράφει και πόσα mL παραγωγή είχε ο καθένας.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ένας ακόμα μύθος: "Ο βαθμός δυσκολίας των θεμάτων επηρεάζει τον αριθμό των εισακτέων".
Σχόλιο: Έλεος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και το άλλο που λένε ότι αν είσαι παντρεμένος κερδίζεις μόρια.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
5) Οι αλλοδαποί μαθητές έχουν 2.000 μόρια περισσότερα από τα ελληνόπουλα. (Μήπως να καταργηθεί και η ελληνική γλώσσα στα πανεπιστήμια?).
Δεν ξέρω για τα μόρια αλλά οι αλλοδαποί περνάνε σε σχολές γράφοντας 1 και 2 :mad: πως γίνεται αυτό? Σίγουρα έχουν κάτι επιπλέον...
8.) Ο νικητής στους πανελλήνιους αγώνες τραμπολίνο διπλασιάζει τα μόρια του. (Κι όμως αυτό ακόμα ισχύει περίπου, έξυπνοι οι γονείς που έγραψαν τα παιδιά τους σε σπάνια αθλήματα).
Δηλαδή είναι μύθος ή όχι?
Απλά και εγώ έχω κάτι μετάλλια στην άκρη...:whistle:
10) Η βαθμολόγηση των γραπτών των πανελληνίων γίνεται πάντα σωστά και αντικειμενικά. (Εδώ δεν λέω τίποτα).
:confused:
και πάλι είναι πιο αντικειμενικά από ότι πάνε να γίνουν ...
"Στις πανελλήνιες έχεις 999 επιτηρητές μέσα στο κτήριο είναι όλα τέλεια οργανωμένα σαν φρούριο και δεν αντιγράφει κανείς, επίσης πριν μπεις σου κάνουν και εξονυχιστικό σωματικό έλεγχο για τυχόν αντικείμενα."
Καταφέρνουν και αντιγράφουν? Εκτός της μεθόδου της τουαλέτας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αυτό με τις κόλλες των θεμάτων λίγο. Δε μηδενίζουν αλλά αυτό δε σημαίνει και 'γράφε όσο γουστάρεις' :P. Νομίζω σου αλλάζουν τα θέματα αν δουν σημειώσεις ή στο λένε κάπως τέλος πάντων αλλά γιατί να μπεις στη διαδικασία έτσι κι αλλιώς; Πρόχειρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για τετραδιο-Βιβλιαριο Ουρικης Δραστηριοτητας- πρωτη φορα το ακουω.
Δεν είναι πρωτόγνωρο. Και στη Σχολή μου κάποιοι καθηγητές σημειώνουν πάνω στην κόλλα σου ότι σε αυτό το σημείο πήγες τουαλέτα. Αν πριν απ' αυτό δεν έχεις γράψει τίποτα και μετά γεμίσεις όλη την κόλλα ... μάλλον σ' έχουν κόψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Επιτρέψε μου να σου πω ότι το 1 και το 5 ισχύουν... Είχαμε μια συμμαθήτριά μας η οποία στη δευτέρα λυκείου ήταν ήδη μητέρα και το είχανε ψάξει καλά καθηγητές κι από φροντιστήριο κι από σχολείο, με τη διαφορά ότι τα μόρια ήταν +5000 αρκεί να έπιανε το 9... Αυτή όμως δε το έπιασε, οπότε δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα εφαρμοζόταν... Όσον αφορά τώρα σ' αυτό που λες για τους αλλοδαπούς, ξέρω ότι εφαρμόζεται, αλλά όχι σε αλλοδαπούς... Τί θέλω να πω?? Ότι οι πομάκοι στη Θράκη παίρνουν επιπλέον 2000 μόρια και κάπως ονομάζεται αυτό αλλά μου διαφεύγει... Θα ρωτήσω τη φιλη μου που είναι από Κομοτηνή και θα σας πω... Πάντως μια μουσουλμάνα συμμαθήτριά της μου έλεγε ότι πήρε 2000 μόρια επιπλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Επιτρέψε μου να σου πω ότι το 1 και το 5 ισχύουν... Είχαμε μια συμμαθήτριά μας η οποία στη δευτέρα λυκείου ήταν ήδη μητέρα και το είχανε ψάξει καλά καθηγητές κι από φροντιστήριο κι από σχολείο, με τη διαφορά ότι τα μόρια ήταν +5000 αρκεί να έπιανε το 9... Αυτή όμως δε το έπιασε, οπότε δε μπορούμε να ξέρουμε αν θα εφαρμοζόταν... Όσον αφορά τώρα σ' αυτό που λες για τους αλλοδαπούς, ξέρω ότι εφαρμόζεται, αλλά όχι σε αλλοδαπούς... Τί θέλω να πω?? Ότι οι πομάκοι στη Θράκη παίρνουν επιπλέον 2000 μόρια και κάπως ονομάζεται αυτό αλλά μου διαφεύγει... Θα ρωτήσω τη φιλη μου που είναι από Κομοτηνή και θα σας πω... Πάντως μια μουσουλμάνα συμμαθήτριά της μου έλεγε ότι πήρε 2000 μόρια επιπλέον...

Με ποια ιδιότητα οι της Θράκης;:eek:
Ουα:worry:

Και το άλλο με το μπεμπέ. Ουα. Προλαβαίνω να μείνω έγκυος;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Λάουρα μόνο για τους πομάκους εφαρμόζεται αυτό... Όχι για όλους τους θρακιώτες... Δε νομίζω να προλαβαίνεις καλή μου για μπεμπε... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καταφέρνουν και αντιγράφουν? Εκτός της μεθόδου της τουαλέτας...

από ότι ακουω ναι. Και πιο συχνά από όσο νομίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top