Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδια εχετε δωσει ή εστω δει τις εξετασεις του εξωτερικου και λετε οτι ειναι γελοιες κλπ??Πλακα με κανετε..??

@ fockos
Αν μιλας για το IB συμφωνω..για το gtp απλα...Αλλα τα SAT ειναι να σου βγαινουν τα ματια (Προσωπικη εμπειρια..)

Για τους προφορικους το ιδιο ισχυει παντου..Στο σχολειο μου (δημοσιο) στην Γ' Λυκειου το ειχαν ξεφτιλισει το θεμα...Παιδια που εγραφαν 9 και 10 σε διαγωνισματα ειχαν ανετα 18-19 στα τετραμηνα...

Οσο για τα παιδια που θελουν να σπουδασουν στο εξωτερικο επηρεαζουν κανενα σας?? Οχι...Αρα αφηστε τους στην ακρη...

@venividivici43946

Δεν ξερω αν εισαι απο ιδωτικο (κ ουτε με ενδιαφερει) αλλα επειδη εχω γνωρισει πολλα παιδια απο ιδιωτικα και ειχα συναναστραφει για καποιο καιρο προς τα εκει, αυτες τις πληροφοριες εχω..Αν εχεις καποιες πιο εγκυρες, ενημερωσε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν καταλαβα την λογικη του δεν αξιζει καποιος απολυτηριο αμα δεν μπορει να βγαλει 10 στις πανελληνιες...δηλαδη αμα δεν εχει κατσει ενα χρονο να πληρωσει μια περιουσια σε φροντιστηρια για να μαθει 10 παπαγαλιες μονο και μονο για να περηφανευεται μετα οτι περασε στο "πανεπιστημιο". Εγω θελω να δωσω σε δραμματικες σχολες. Εχω κανει προετοιμασια 2 χρονων και γνωριζω αριστα ιστορια τεχνης θεατρου, εχω γνωσεις μουσικης και ορθοφωνιας πραγματα που ειναι προφανες πως δεν διδαχτικα στο σχολειο...Και φυσικα δεν υπαρχει σχολη στην οποια να μπορω να περασω με πανελληνιες και να εχει να κανει με αυτο. Ειμαι υποχρεωμενη να δωσω πανελληνιες για να παρω το παλιο απολυτηριο και να μπορω να κανω αυτο που θελω στην ζωη μου?:hmm:

Γιατί εγώ που τέλειωσα νοσηλευτική και τώρα σπουδάζω ιατρική νομίζεις ότι διδάχθηκα στο Λύκειο κανένα σχετικό μάθημα. Είχα καμιά όρεξη να πάω να διαβάσ ω ιστορία με τις χίλιες συνθήκες και τα άλλα κουφά. Καλώς ή κακώς αυτές είναι οι απαιτήσεις σε ύλη για να πάρεις απολυτήριο.

Λύσε μου μια απορία. Τι διαφορά έχουν οι πανελλήνιες από τις ενδοσχολικές εξετάξεις (και οι δυο γραπτές εξετάσεις είναι); Τι είναι αυτο που σε φοβίζει οτι δεν θα γνωρίζεις τον εξεταστή. Πάντως εμένα μου φάνηκαν πολύ πιο εύκολες σε επίπεδο από τις ενδοσχολικές που έδινα στο σχολείο μου.

Οσο για τα παιδια που θελουν να σπουδασουν στο εξωτερικο επηρεαζουν κανενα σας?? Οχι...Αρα αφηστε τους στην ακρη...
Kαι επειδή θα σπουδάσουν εξωτερικό τι σημαίνει αυτό; Γιατί πρέπει να τους δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσουν απολυτήριο γράφοντας διαφορετικές εξετάσεις από τους υπόλοιπους αμφιβολου αντικειμενικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λύσε μου μια απορία. Τι διαφορά έχουν οι πανελλήνιες από τις ενδοσχολικές εξετάξεις (και οι δυο γραπτές εξετάσεις είναι); Τι είναι αυτο που σε φοβίζει οτι δεν θα γνωρίζεις τον εξεταστεί. Πάντως εμένα μου φάνηκαν πολύ πιο εύκολες σε επίπεδο από τις ενδοσχολικές που έδινα στο σχολείο μου.
Χε! Το σκεπτικό είναι ότι στις ενδοσχολικές, είναι κοινό μυστικό ότι και σου λένε τα θέματα και μπαίνουν χαριστικοί βαθμοί. (Στα 3 απολυτήρια το 1 είναι δώρο, σαν τις πίτσες).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@asteroskoni

Εν τάχει.

Υπάρχουν ιδιωτικά και ιδιωτικά. Τα καλά, όπου γίνεται δουλειά, είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού και με δύσκολη εισαγωγή.
Φροντιστήρια κάνουν και οι των ιδιωτικών.
Οι προφορικοί είναι πάντα πιο φουσκωμένοι στα ιδιωτικά. Και όχι δεν ισχύει σε όλα τα δημόσια αυτό το καθεστώς.
Οι έχοντες την κάνουν για έξω. Λόγοι κάμποσοι που δεν είναι της παρούσης. Δουλειά όμως στην Ελλαδα. Οι λοιποί βράζουν στο ίδιο καζάνι.
Επειδή βλέπω κυνηγάς θέσεις στο εξωτερικό και θίγεις το θέμα των εξετάσεων. Στην Αμερική δίνουν έμφαση σε γλώσσα και μαθηματικά. Εκεί πανεπιστήμιο μπαίνεις μεν εύκολα, αλλά το δύσκολο είναι να χτυπήσεις καλό. Εδώ τα αρχαία και τα νέα ελληνικά τα έχουν γραμμένα στα παλαιότερα των υποδημάτων τους και μπαίνουν Πολυτεχνείο και Ιατρική ουσιαστικά χωρίς γλώσσα. Επίσης μπαίνουν Νομική χωρίς μαθηματικά. Κάνε τις αναγωγές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οσο για τα παιδια που θελουν να σπουδασουν στο εξωτερικο επηρεαζουν κανενα σας?? Οχι...Αρα αφηστε τους στην ακρη...

εφόσον μπορεί να βρεθώ στη θέση να διεκδικώ μεθαύριο την ίδια θέση με έναν από αυτούς, ναι με επηρεάζει πιστεύω. Ομολογώ πως δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τις προϋποθέσεις για να σε δεχτούν σε κάποιο καλό πανεπιστήμιο έξω, αλλά άλλη προσπάθεια θες για να βγάλεις βαθμό απολυτηρίου ( που λογικά θα σου χρειαστεί) μέσω πανελληνίων και άλλη μέσω ενδοσχολικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρωτήσανε προχθές στο σχολείο μου για να φτιάξουνε λίστα, ποιοι θέλουν απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες αλλά με σχολικές εξετάσεις. Λοιπόν, από 120 περίπου που είμαστε στη Γ, μόνον ένας (1) είπε ότι ενδιαφέρεται και αυτός θα το σκεφτεί. Ενώ πριν υπήρχαν μερικοί που έλεγαν ότι ωραία θα ήταν να γινόταν, τώρα δεν θέλουν. Κορόιδα είναι, αφού με 3000-4000 μόρια μπορούν να ελπίζουν να μπουν στο ΤΕΙ βαφής αυγών στη Γαύδο?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top