Πιθανότητες επιτυχίας με καθυστερημένο διάβασμα;

vlakakos

Νεοφερμένος

Ο vlakakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δινω πανελληνιες φετος οπως πολλοι αλλοι αλλα δυστυχως ειμαι ειδικη περιπτωση.
Απο την αρχη της χρονιας ο μεσος ορος διαβασματος μου θα ειναι λογικα 1-2 ωρες την ΕΒΔΟΜΑΔΑ.
Δεν καμαρωνω και φυσικα ηταν μαλ#$%α μου αλλα εγινε..

Εχω λοιπον ενα αντε εναμιση το πολυ μηνα ακομη.Τι προλαβαινω να κανω αμα στρωθω?Χαζος δεν ειμαι ουτε ιδιοφυια ομως , θα με ελεγα above average εφ'οσον εχω μια σχετικη ευκολια και βγαζω καποιες ασκησεις πιο γρηγορα απ αλλους παρα την αδιαβασια μου.Ακομη και στο ΑΟΔΕ μπορω να βγαλω 3 σελιδες σε 1-3 ωρες ενω ακουω πως καποιοι θελουν εως και 5(για κατα λεξη αποστηθηση)
Ειμαι τεχνολογικη κατευθηνση με ΑΟΔΕ κ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ
Αν ακουγεται σαν να κανω bragging συγχωρεστε με απλα προσπαθω να δωσω ολα τα στοιχεια για να παρω οσο πιο σωστες αποψεις...
Ειναι δυνατον να γραψω 17 000 μορια?(αν στρωθω τωρα)
ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γενικά σε τι επίπεδο είσαι;
Κάνεις φροντιστήρια;
Οι καθηγητές σου τι λένε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vlakakos

Νεοφερμένος

Ο vlakakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ενας λεει ποτε δεν ειναι αργα και οτι θελει καποιος να το κανει το κανει , ο αλλος λεει αν ξεκωλιαστω (ετσι λεει :P) γινεται , ο αλλος λεει θαυμα αν γραψεις δεκαεξι φυσικη ( ο συντηριτικος)

Δεν ειμαι σε χαλια επιπεδο, εχω μεινει πολυ πισω αοδε στα 6/7 ειμαι ακομη και δεν εχω κανει επαναληψεις(αλλα το βγαζω ευκολα)
βιολογια γενικης δεν εχω κανει τπτ :S
Φυσικη ειμαι μετριος κ απλα θελω διαβασμα , μαθηματικα ο καθηγητης μου βαριεται κ εχει γερασει και θελει απλα να στοχευσουμε για 15 οχι γ 20 (πραμα λαθος κατα εμε γιατι στοχευεις παντα ψηλα και ετσι κ αλλιως μαλλον πεφτεις πιο κατω , δεν ειναι σωστο να στοχευει για 15)
εκθεση γραφω σπανια αλλα ειμαι καλος και τελος ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ επειδη μ φαινοταν ευκολος τον παρατησα και τωρα μ ειναι πολυ δυσκολος εχω αφησει πολλες αλυτες ασκησεις και δυσκολευομαι να καλυψω κενα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για 17.000 το θεωρώ λίγο δύσκολο αλλά εκμεταλλεύσου τις μέρες και διάβασε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να ξεκωλιαστείς όπως λέει και ο καθηγητής σου :P . Δηλαδή εντάξει τι καλύτερο έχεις να κάνεις. Αφού έτσι κι αλλιώς ξέρεις ότι αν συνεχίζεις να τα φορτώνεις στον κόκορα θα γράψεις κάποιον μέτριο βαθμό που ίσως έχεις στο μυαλό σου, ενώ αν προσπαθήσεις έχεις αρκετές πιθανότητες να βελτιωθείς. Και επειδή μαντεύω το λόγο που άνοιξες το νήμα να σου πω ότι ξέρω παιδιά που την τελευταία στιγμή το πήραν απόφαση και έγραψαν πολύ καλύτερα από όσο περίμεναν. Δεν θέλει και τίποτα τρελό, έναν στόχο και πολλή θέληση και αφού λες ότι το χεις γενικά το θέμα δεν είσαι και πολύ μακριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
17?? με 14-15 δεν βολευεσαι?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ενας λεει ποτε δεν ειναι αργα και οτι θελει καποιος να το κανει το κανει , ο αλλος λεει αν ξεκωλιαστω (ετσι λεει :P) γινεται , ο αλλος λεει θαυμα αν γραψεις δεκαεξι φυσικη ( ο συντηριτικος)

Δεν ειμαι σε χαλια επιπεδο, εχω μεινει πολυ πισω αοδε στα 6/7 ειμαι ακομη και δεν εχω κανει επαναληψεις(αλλα το βγαζω ευκολα)
βιολογια γενικης δεν εχω κανει τπτ :S
Φυσικη ειμαι μετριος κ απλα θελω διαβασμα , μαθηματικα ο καθηγητης μου βαριεται κ εχει γερασει και θελει απλα να στοχευσουμε για 15 οχι γ 20 (πραμα λαθος κατα εμε γιατι στοχευεις παντα ψηλα και ετσι κ αλλιως μαλλον πεφτεις πιο κατω , δεν ειναι σωστο να στοχευει για 15)
εκθεση γραφω σπανια αλλα ειμαι καλος και τελος ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ επειδη μ φαινοταν ευκολος τον παρατησα και τωρα μ ειναι πολυ δυσκολος εχω αφησει πολλες αλυτες ασκησεις και δυσκολευομαι να καλυψω κενα :/

Σαφώς και γίνονται θαύματα. Είσαι όμως διατιθεμένος να ξεχάσεις τα εώς τώρα καμώματα σου και να ξεσκιστείς στο διάβασμα; Εάν ναι, ακολούθα τα εξής. Πρώτα από όλα γίνεσαι ερημίτης και η καρέκλα ο καλύτερος φίλος σου. Δεύτερον προγραμμα και πάλι πρόγραμμα. Τρίτον μαθαίνεις όσο καλύτερα μπορείς τις θεωρίες, που θα σου δώσουν στάνταρ μόρια, και στη συνέχεια κάνεις επαναλήψεις λύνοντας συνεχώς ασκήσεις. Τέταρτον τους γράφεις όλους και όλα που είναι αρνητικοί. Θα λές σαν προσευχή "θα αριστεύσω" και φυσικά θα το επιτύχεις.

Από μαθήματα:
Μαθηματικά, Φυσική, ΑΟΔΕ, Προγραμματισμό Κατεύθυνσης μαθαίνεις θεωρία άψογα. Ξεκινάς την επίλυση εύκολων ασκήσεων και στη συνέχεια με τις επαναλήψεις ανέβασε επίπεδο.
Βιολογία Γενικής μάθε θεωρία όπως είναι στο σχολικό. Μάθε και την τυπολογία των ασκήσεων και λύσε κάμποσες. Είναι στάνταρ μόρια το εν λόγω μάθημα.
Έκθεση δώσε έμφαση στο σχολικό, στις ασκήσεις του και γράψε μερικές εκθέσεις για εξάσκηση. Επίσης πάρε ένα βιβλίο με θέματα εκθέσεων για να σχηματίσεις άποψη επί ποικίλλων ζητημάτων και να έχεις ιδέες.

Καλή επιτυχία.

Υγ. Και άλλοι τα κάναν πριν από σένα. Τελικά το πήραν απόφαση και στρώθηκαν ενώ οι υπόλοιποι- μαθητές, καθηγητές- τους ειρωνευόντουσαν. Τελικά τα πήγαν πολύ καλύτερα από κάτι άλλους που δήθεν διάβαζαν όλη τη χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον venividivici. Με τη σειρά μου θα σου προτείνω τα εξής: Σωστό πρόγραμμα, όχι εξόδους(λίγο μόνο το πάσχα), μεθοδικότητα, υπομονή, επιμονή και φυσικά ΠΟΛΛΕΣ ώρες διάβασμα!! Διάβασμα, διάβασμα και πάλι διάβασμα! Τίποτα δεν είναι αδύνατο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
απο προσωπικη εμπειρια:Dφετος δινω και γω τεσπα... και γω τεχνολογικη ειμαι... εκανα την @#$%^&*^%#@@#%^^&%$##@$^%#$%^#%^ γιατι ηταν μεγαλη :D να ριξω βαρος στα αθληματα τη γυμναστικη και περνουσα πολυ χρονο στο internet μαθαινοντας νεα για τον πολυ αγαπημενο μου στρατο:redface:... ξερω την εκανα την βλακεια... και αφησα και εγω λιγους μηνες χιχι 5 βδομαδες για την ακριβεια για ολη την υλη...

εγω πως τα παω τωρα .. σε μια βδομαδα οσο πριεργο και να μου φανηκε εβγαλα ταλαντωσεις και μιγαδικους... πολυ καλα ομως! αν και δε το περιμενα:eek:... την 2η βδομαδα τωρα δλδ εβγαλα κυματα και ορια:hmm:... και 1ο κεφαλαιο αοδε... θα συνεχισω ετσι μεχρι και το πασχα και μετα 2 εβδομαδες επαναληψεις:D και του καθηγητη μου του φανηκε περιεργο..γιατι ενω του εγραφα 3-4 στο διαγωνισμα που ηταν 3ωρο και ηταν τα θεματα του 2010 στα μαθηματικα εγραψα 76% :confused: και εμεινα... εγω στοχευω ευελπιδων.. και εχω ειδικη κατηγορια (τριτεκνοι) παλι καλα που δε μας εβγαλαν.. επειτα απο την ευελπιδων τη σμυ.. :/ τωρα θα δειξει.. θελω για ευελπιδων ενα 16 και για σμυ ενα 14 θα δουμε... ελπιζω να γραψω τιποτα (παρενθεση: αεππ γραφω μονιμα 17-18 ηταν το μονο που διαβαζα και εκθεση παντα κολλημενη στο 15-16 ...) αυτα:D σας κουρασα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπον

Αν εφαρμόσεις και είσαι τυχερός πιθανότατα δεν θα έχεις πρόβλημα και θα ξεπεράσεις τα 17000 μόρια αρκεί να έχεις σωστή τακτική. Παρουσιάζω παρακάτω την τακτική.

Πρώτα δεν ακούς τους φροντιστηριούχος διότι δεν τους ενδιαφέρει να μαζέψεις πολλά μόρια αλλά να γράψεις καλά στο μάθημα τους. Δεν λέω να σταματήσεις τα φροντιστήρια αλλά να μην επηρεάζουν την συνολική σου μελέτη.

Αρχικά διάβασε τα βασικά μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης, τέλεια τις αποδείξεις και εξάσκηση σε απλές ασκήσεις. Μην ξοδεύεις το χρόνο σου μαθαίνοντας ασκήσεις αυξημένης δυσκολίας. Ποντάρεις στο ενδεχόμενο να πέσουν φυσιολογικά θέματα σε αυτά τα δύο όπως τα προηγομένα 2 χρόνια όποτε το μέτριο διάβασμα θα σε κάνει να μην χάσεις αρκετά μόρια. Προσοχη έχουν χαντακωθεί αρκετά παιδιά που έγραψαν τέλεια φυσική/μαθηματικά κατεύθυνσης γιατί απλώς δεν διάβασαν τα "σιγουράκια"

Προγραματισμό διάβαζε παλιά θέματα, θεωρία και λυμένες ασκήσεις. Αν μπεις στο κλίμα δεν θα έχεις πρόβλημα. Στη συνέχεια κάτσε και λύσε μόνο σου θέματα προηγούμενων ετών ή κάποιες άλυτες από βοηθήματα. Το μάθημα θέλει εξάσκηση και κάποια μικρή εμπειρια παρόλα αυτά για κάποιον που έχει διαβάσει ειναι πιο σίγουρος ο μεγάλος βαθμός από ότι στα μαθηματικά/φυσικής επομένως όσο διάβασμα και να ρίξεις δεν θα πέσει καθόλου. Το ίδιος ισχύει στα μαθηματικά γενικής.

ΑΟΔΕ και βιολογία (αν έχεις ως επιλογής) μάθε τα τέλεια. Όσο χρόνο γλυτώνεις μη διαβάζοντας ασκήσεις αυξημένης δυσκολίας στη φυσική/μαθηματικά αφιερωσέ τον σε αυτά. Δεν λέω μέτριο διάβασμα αλλά τέλειο να πας για 100. Αν πέσουν δύσκολα φυσική/μαθηματικά οι περισσότεροι δεν θα γράψουν καλά αν πέσουν δύσκολα βιολογία, ΑΟΔΕ οι περισσότεροι θα γράψουν. Διάβαζε τα στο φαγητό, στην τουαλέτα, στο λεωφορείο, στο αμάξι πριν κοιμηθείς ακόμα και αν νομίζεις ότι τα ξέρεις. Όταν πιστεύεις ότι τα ξέρεις διάβασε τα κεφάλαια ανάποδα και έπειτα ανακαταμένα τα κεφάλαια. Μην κάνεις τη βλακεία και παραλείψεις χωρία γιατί έπεσαν πέρσυ.

Έκθεση διάβασε μόνο την θεωρία και τις ασκήσεις. Μην κάθεσαι να διαβάζεις επιχειρήματα να γράφεις εκθέσεις, περιλήψεις και λοιπές σαχλαμαρίτσες. Πιθανόν να μην γράψεις καλά στην έκθεση αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έγραφες αν διάβαζες τις σαχλαμαρίτσες καθώς το μάθημα είναι ρωσική ρουλέτα οπου ο τουρίστας μπορεί να γράψει τέλεια και ο τέλεια διαβασμένος να πατώσει.

Συνοπτικά τα μαθήματα κλειδιά για την επιτυχία σου είναι ο προγραμματισμός, το ΑΟΔΕ, Βιολογία - μαθηματικά γενικής. Αν γράψεις τέλεια σε αυτά και είσαι κολόφαρδος στην Έκθεση τα 17000 μόρια τα έχεις σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Το Κατσίκι λέει την συνταγή επιτυχίας για τις πανελλαδικές :P χαχαχαχαχαχ καλοοοοοοοοοοο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Από πότε γίνατε όλοι ειδικοί στο διάβασμα και στις πανελλαδικές?:hmm::whistle::P

Κακά τα ψέμματα οι φροντιστηριακοί κανουν καλή δουλειά γτ αν θυμηθώ κάτι καθηγητές του σχολείου μου..:whistle:

Αναγκαίο κακό..είναι :P
Εννοείται πως οι περισσότεροι φροντιστηριακοί κάνουν καλή δουλεια! Απλά, αν αποφασίζεις να διαβάσεις τον τελευταίο μήνα δεν μπορείς να διαβάσεις σύμφωνα με τους ρυθμούς του φροντιστηρίου... Μερικές συμβουλές αφού ρώτησε το παιδί δε βλάπτουν! Relax;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
χαλαρή είμαι μην ανυσηχείς:)φυσικά και κάνουν απλά εννοώ πως ότι οτι συμβουλές και αν του δωθούν όλα εξαρτώνται από αυτόν. Και φυσικά ο καθένας έχει τον δικό του ρυθμό διαβασμάτος. Και το να καταπονηθεί στο τέλος θα έχει αποτέλεσμα?? δεν ξέρω:hmm:
Συμφωνώ.Όντως κι ας καταπονηθεί το καλό αποτέλεσμα δεν το εξασφαλίζει.. Ίσως όμως κάποιο σχετικά καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
λοιπόν και εγώ δίνω πανελλήνιες και θέλω να πω ότι sorry κιόλας νάνσυ αλλα πετάς βλακείες...και τσάμπα αποθαρρύνεις το παιδί,,,,όλα περί διαβάσματος είναι υποκειμενικά..τα παιδιά που διαβάζουν 6-7ώρες την ημερα από την αρχή τις χρονιας απλώς δεν παίρνουν εύκολα τα γράμματα..γιατί δεν μπορεί να είναι einstein και να καταλαβαίνουν συνεχεια τα παρακάτω διαβάζοντας μονοι τους(μιλάμε για τεχνολογικό-θετική)όπου μέχρι και ο προγραμματισμός που είναι μάθημα που το θεωρούμε γελοίο,αν δεν σου δείξει κάποιος τον τρόπο...χαιρετά μου τον πλάτανο και στο λέω εγώ που ξέρω και γλώσσα programmatismou.exw φίλο που διαβάζει 6 ώρες για να μάθει το ίδιο με μένα που διαβάζω 2 ώρες στο aode,και δεν είναι χαζός η καθυστερημένος,επίσης έχω φίλο που λύνει άσκηση στα μαθηματικά σε 5 λεπτά και εγώ κάνω 20 λεπτά,όμως γράφουμε τον ίδιο βαθμό,έβγαλα το aode και το ao8 σε 5 μέρες με 8 ώρες διάβασμα την ημερα,δεν πήγαινα σχολειό και διάβαζα κανε το ίδιο...υπάρχει χρόνος απλώς πρέπει να τον αξιοποιήσεις σωστά!
.φιλε μου από μένα σου λέω δεν είναι αργά,κοίτα τις δυνατότητες σου,"ΞΕΚΟΛΙΑΣΟΥ" ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, και γενικά σου προτείνω αυτά που λέει ο φίλος Fockos και κατά την γνώμη μου δεν είναι αργά,αλλα το θέμα είναι πως θα "ανταπεξελθεις" εσύ τώρα,διάβασε 7-8 ώρες την ημερα και λιώσε το βιβλίο και ποτε μην λες ξέρω είναι τώρα μεσημέρι e έχω χρόνο να ξεκινήσω στις 6 το απόγευμα και να τελειώσω στις 2 το βραδυ...ποτε μην βάζεις προτεραιότητα κάτι άλλο....φτιάξε πρόγραμμα...φιλικά...(και sorry για τα greeklish)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ποιος δεν παίρνει εύκολα τα γράμματα???:Pδλδ εγώ που διάβαζα 7-8 ώρες την ημέρα τι είχα iq ραδικιού?
Δεν μπορείς να κρίνεις κατα πόσο έξυπνος είναι κάποιος από πόσες ώρες διαβάζει.
Και εγώ ξέρω 4 ξένες γλώσσες, ξέρω το ένα ξέρω το άλλο.Δλδ θα κάτσουμε να μετρήσουμε τι έχουμε κάνει?Πλάκα μας κάνεις...:P.

Σημασία δεν έχει πόσες ώρες διαβάζεις αλλά πως και τι διαβάζεις. Ο πειρισσότερος χρόνος σπαταλείται από τους παραπάνω λύνοντας ανούσιες ασκήσεις για το φροντιστήριο. Έτσι έχουμε το φαινόμενο κάποιοι να διαβάζουν συνέχεια γνωρίζοντας μαθηματικά/φυσική άριστα ενώ τα υπόλοιπα μαθήματα απλώς καλά. Όμως τα τελευταία χρόνια μαθηματικα/φυσική δεν μπαίνουν παλούκια και έτσι η ανωτερότητα τους σε αυτά τα μαθήματα δεν φαίνεται στη βαθμολογία. Αντιθετα κάποιος που δεν έχει αφιερώσει τόσες ώρες αποκλειστικά για φυσική/μαθηματικά αλλά για την μελέτη όλων των μαθημάτων εξίσου έχει περισσότερες πιθανότητες να βγει νικητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι Πανελλήνιες χρειάζονται κάτι βασικό από πλευράς ψυχολογίας που πολλοί το ξεχνάνε: ψυχραιμία και καθόλου άγχος πέρα από το δημιουργικό άγχος που σε κρατά σε μια εγρήγορση. Πολλοί μισοδιαβασμένοι που την ώρα της εξέτασης λειτουργούν ως ψυχροί εκτελεστές, καταφέρνουν να πάνε πολύ καλύτερα απ' ό,τι περιμένουν από τον εαυτό τους χάρις σ' αυτήν την ψυχραιμία τους και ενίοτε καλύτερα από συμμαθητές τους οι οποίοι αν και διαβασμένοι είναι ιδιαίτερα αγχώδεις όταν γράφουν. Εδώ βέβαια υπάρχει και μια προϋπόθεση: ότι ξέρεις τι παίζει στα μαθήματα, ότι έχεις την αίσθηση. Γιατί κακά τα ψέματα, αν είσαι εντελώς αδιάβαστος όλη τη χρονιά μην περιμένεις να κάνεις θαύματα τώρα στο τέλος. Επίσης, είναι σημαντικό αν γίνεται καλή δουλειά στο φροντιστήριο, δηλ. αν γίνεται εξάσκηση και διαγωνίσματα μέσα στην τάξη και τα Σ/Κ και αν εσύ τα παρακολουθείς. Αυτό το λέω επειδή από την δική μου εμπειρία πέρσυ, κάποια παιδιά παρά την "αδιαβασιά" τους λόγω της δουλειάς που γινόταν στο φροντιστήριο και της πίεσης εκ μέρους των καθηγητών συν το γεγονός ότι ήταν ψύχραιμοι (όταν δεν έχεις τίποτα δεν έχεις και τίποτα να χάσεις!), αυτό τους βοήθησε να πάνε σχετικά καλά.

Δεν έχεις και πολλές εναλλακτικές. Στρώνεσαι στο διάβασμα, όσο περισσότερο μπορείς τόσο καλύτερα και την ώρα της εξέτασης μείνε ήρεμος. Στα φροντιστήρια γενικά (τουλάχιστον στα καλά φροντιστήρια) λύνονται πιο δύσκολα θέματα από αυτά των Πανελλαδικών (αν δεν υπάρξει απρόοπτο). Βάσει όσων λες πιστεύω θα πας καλά αλλά για μόρια>= 17.000 δεν μπορώ να πω γιατί δεν ξέρω τι μέρος της ύλης και τι εξάσκηση έχεις καλύψει μέχρι τώρα.

Τέλος, να έχεις στο μυαλό σου ότι ο,τιδήποτε κι αν σου λένε οι άλλοι (εγώ, τα παιδιά του φόρουμ, οι καθηγητές, οι γονείς..κλπ) εσύ αν το αποφασίσεις και το πιστέψεις, ναι μπορείς να ξεπεράσεις και τις καλύτερες προσδοκίες. Όλα εξαρτώνται από σένα και το κέφι σου για διάβασμα (και την ψυχραιμία σου για να μην ξεχνιόμαστε ;)) .

Κάνε μας να τρίβουμε τα μάτια μας!
Καλή επιτυχία στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
στο Πανεπιστήμιο πώς γίνεται 5πλάσια και δυσκολότερη ύλη να την αφομοιώνεις σε 2-3 μήνες; :hmm:
ειδικά που τώρα θα μπει φρένο στην αιώνια φοίτηση...

μην ανάγετε τις Πανελλήνιες σε γεγονός της χρονιάς! κουράστηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Το Κατσίκι λέει την συνταγή επιτυχίας για τις πανελλαδικές :P χαχαχαχαχαχ καλοοοοοοοοοοο

Αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο εσύ πρότεινε το . Θα ήταν χρησιμότερο από το να πετάς εξυπνάδες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thed

Νεοφερμένος

Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ποιος δεν παίρνει εύκολα τα γράμματα???:Pδλδ εγώ που διάβαζα 7-8 ώρες την ημέρα τι είχα iq ραδικιού?
Δεν μπορείς να κρίνεις κατα πόσο έξυπνος είναι κάποιος από πόσες ώρες διαβάζει.
Και εγώ ξέρω 4 ξένες γλώσσες, ξέρω το ένα ξέρω το άλλο.Δλδ θα κάτσουμε να μετρήσουμε τι έχουμε κάνει?Πλάκα μας κάνεις...:P

.
καταλαβα πολυ καλα,εσυ το παιρνεις στο προσωπικο,μαλλον σε ενοχλει που καποιος εχει την δυνατοτητα να διαβασει ενα μηνα και να βγαλει οσο εσυ,δεν ξερω γιατι κανεις συγκρισεις και πετας οτι ξερεις 4 ξενες γλωσσες,δεν ειπα πουθενα κατι που ειμαι καλος απλως εφερα 2 παραδειγματα που στο ενα εγω ειμαι "χειροτερος" τωρα εσυ τι μπλεκεις και τι μετρας...αστο,απλως οπως ειπα σε ενοχλει που βλεπεις ατομα να κοπροσκυλιαζουν και το τελευταιο μηνα να θελουν να γραψουν καλα!και ο npb τα ειπε πολυ καλα,οτι στα πανεπιστημια εχουν περισσοτερα και εχουν,λιγο χρονο και εσυ το ερμηνευσες οτι λεει τον πονο του,οχι δεν λεει αυτο και με την φραση του μην ανάγετε τις Πανελλήνιες σε γεγονός της χρονιάς!σου λεει με απλα λογια:ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο εσύ πρότεινε το . Θα ήταν χρησιμότερο από το να πετάς εξυπνάδες. :)

απλα μου αρεσε η υπογραφη που εχει:confused: lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top