Είναι οι πανελλήνιες αναγκαστικές;

kostas911

Νεοφερμένος

Ο kostas911 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για σας είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό το μονο πρόβλημα είναι ότι δη θέλω να δώσω πανελλήνιες ώστε να min κατεβει ο μέσος ορος γι αυτο γίνετε να μην δώσω πανελλήνιες και πως?Ευχάριστο για τον χρόνο σας. Επίσης εγώ γεννήθηκα στο εξωτερικό (mexico) η μητέρα m είναι από το mexico και πατέρας μου είναι έλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Θα σε στεναχωρησω, αλλα ειναι υποχρεωτικες. Για να παρεις απολυτηριο χρειαζεται να περασεις απο τη διαδικασια των πανελλαδικων. Οποτε πρεπει να διαβασεις σαν να δινεις για να περασεις στην Ελλαδα. Παντως ενημερωτικα εγω εγραψα κατι 10 και 12 στις πανελληνιες και εβγαλα απολυτηριο 17,6. Οποτε μην αγχωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν είναι βλακεία αυτό; Αν κάποιος δεν θέλει να δώσει πανελλήνιες και απλά να τελειώσει το λύκειο, γιατί να μην μπορεί να το κάνει χωρίς πανελλήνιες; Όλοι πρέπει να μπουν σε αυτήν την δοκιμασία γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παλια υπηρχε αυτη η δυνατοτητα στο συστημα των δεσμων. Οποιος ηθελε απλα να παρει το απολυτηριο πηγαινε στην 5η δεσμη και ολα καλα. Τωρα σου λενε θες δεν θες θα δωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για σας είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό το μονο πρόβλημα είναι ότι δη θέλω να δώσω πανελλήνιες ώστε να min κατεβει ο μέσος ορος γι αυτο γίνετε να μην δώσω πανελλήνιες και πως?Ευχάριστο για τον χρόνο σας. Επίσης εγώ γεννήθηκα στο εξωτερικό (mexico) η μητέρα m είναι από το mexico και πατέρας μου είναι έλληνας.

Αν είσαι μαθητής της Γ΄ Τάξης ΓΕΛ (Γενικό Ενιαίο Λύκειο) τότε οι πανελλήνιες εξετάσεις στα 6 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα είναι εισαγωγικές και απολυτήριες ταυτόχρονα. Το γεγονός αυτό τις καθιστά αναγκαία δοκιμασία προκειμένου να λάβεις απολυτήριο ενιαίου λυκείου.

Οι πανελλήνιες εξετάσεις από την άλλη δεν είναι υποχρεωτικές στα ΕΠΑΛ (Επαγγελματικό Λύκειο). Στα ΕΠΑΛ οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι μόνο εισαγωγικές και εξετάζονται πανελλαδικά μόνο όποιοι μαθητές της Γ΄ Τάξης ΕΠΑΛ επιθυμούν να είναι και υποψήφιοι για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (και εκεί υπάρχει μία διαφοροποίηση στα ΕΠΑΛ Ομάδας Α των οποίων οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα εισαγωγής μόνο σε ΤΕΙ και των ΕΠΑΛ Ομάδας Β των οποίων οι υποψήφιοι έχουν δικαίωμα εισαγωγής τόσο σε ΑΕΙ όσο και σε ΤΕΙ).

Υπάρχει το πρόγραμμα International Baccalaureat το οποίο διεξάγεται σε συγκεκριμένα σχολεία στην Ελλάδα. Οι απόφοιτοι των σχολείων αυτών αποκτούν το λεγόμενο "διεθνές απολυτήριο" και δεν έχουν δικαίωμα εισαγωγής στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Μία λύση λοιπόν είναι το διεθνές απολυτήριο, αλλά αυτό έπρεπε να το είχες επιλέξει από την Α΄ Λυκείου καθώς είναι διαφορετική η εκπαιδευτική διαδικασία σε αυτά.

Στην περίπτωσή σου το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να γραφτείς σε κάποιο ΕΠΑΛ εφόσον είναι εφικτή η διαγραφή σου από το ΓΕΛ που είσαι εγγεγραμμένος. Εδώ όμως υπάρχει ένα θέμα. Στα ΕΠΑΛ διαλέγουν τομέα στη Β΄ Τάξη και ειδικότητα τομέα στη Γ΄ Τάξη. Οι απόφοιτοι της Α΄ Τάξης ΓΕΛ γίνονται δεκτοί στη Β΄ Τάξη ΕΠΑΛ. Όμως οι απόφοιτοι της Β΄ Τάξης ΓΕΛ δεν γίνονται δεκτοί στη Γ΄ Τάξη ΕΠΑΛ καθώς δεν έχουν επιλέξει τομέα. Συνεπώς θα πρέπει να πας πάλι στη Β΄ Τάξη ΕΠΑΛ. Έτσι θα χάσεις ένα χρόνο από τη ζωή σου (κατ' εμέ άδικα). Δυστυχώς το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν προσφέρει άλλη διέξοδο για την περίπτωσή σου. Προσωπικά νομίζω ότι είναι αργά για να αλλάξεις σχολείο καθώς σε 1 μήνα αλλάζουμε χρονιά.

Η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου είναι να μείνεις εκεί που είσαι και να προετοιμαστείς για τις πανελλήνιες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top