Συγκέντρωση στο διάβασμα και σύστημα

an@st@sia

Νεοφερμένος

Η an@st@sia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια...είμαι στη θεωρητική,δεν με λές παντελώς άσχετη,αλλά έχω πρόβλημα και κενά στα λατινικά και στα αρχαία για τον εξής απλό λόγο:δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να διαβάσω σαν άνθρωπος,χαζεύω όταν διαβάζω...:(Φυσικα καταλαβαίνετε οτι αυτό στη θεωρητική ειναι ένα θεματάκι(έως και χοντρό πρόβλημα)οπότε βρίσκομαι σε δύσκολη θέση.Σε γενικές γραμμές έχω έφεση στα θεωρητικά μαθήματα και στον λόγο,αλλά δέν ξέρω να συγκεντρώνομαι και να διαβάζω καλά,μπορώ μόνο στο πόδι.Εσείς τι κάνετε σε τέτοιες περιπτώσεις και γενικά τι κάνετε για να συγκεντρωθείτε?Έχετε κάποιο σύστημα μελέτης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω απλα σκεφτομαι πως πρεπει να τα διαβασω, γιατι αυτα θα δωσω πανελληνιες του χρονου, και πρεπει να εχω πολυ καλες βασεις απο πριν! Ετσι, θελοντας και μη, διαβαζω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ειμ θετικη κ κατα συνεπεια μ τν καιρο εχω αποκτησει συγκροτημενο συστημα διαβασματοσ,αλλα θ προσπαθησω ν βοηθησω...
να χωριζεισ το διαβασμα σ σε 45λεπτα με διαλειμα ενα τεταρτο ωστε ν χαλαρωνει τ μυαλο σ...ν βαζεισ οριο στον εαυτο σ κ ν λεσ :"τερμα,τωρα διαβαζω..."...επισησ ν πινεισ πολυ νερο οταν διαβαζεισ κ οταν βλεπεισ οτι μ τπτ δν μπορεισ ν συγκεντρωθεισ,φαε ενα μικρο κομματι σοκολατα...
στην αρχη θ δυσκολευτεισ αλλ θ συνηθισεισ μ τν καιρο...
αλλοστε γ αυτο ειν η δευτερα λυκειου,για ν μαθουμε ν διαβαζουμε...!!;);)
σιγα σιγα θ αποκτησεισ συστημα κ δν θ εχεισ κανενα προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα και δήλωσα και εγώ Θεωρητική. Σου απαντάω κάπως καθηστεριμένα γιατί έγινα πρόσφατα μέλος. Τέλως πάντων, ελπίζω να κατάφερες κάτι την χρονιά που πέρασε:)

Πρώτα - πρώτα πρέπει να κάτσεις να σκευτείς (ενδεχομένως να σου πάρει καιρό) και να ξεκαθαρίσεις με τον εαυτό σου οτι πρέπει να κοιτάξεις σοβαρότερα το διάβασμα σου γιατί αυτό συνεπάγεται με το μέλλον σου (!). Δεν είναι καθόλου εύκολο σου το λέω απο προσωπική πείρα.

Λοιπόν, επειδή η Θεωρητική θέλει αρκετό γράψιμο έχω πάρει ένα μικρό πινακάκι άσπρο (ξέρεις απο αυτά που γράφουν με μαρκαδόρους και μετά σβήνουν) και ότι είναι να μάθω τα γράφω εκεί πάνω και είναι αρκετά ευχάριστω! Επίσης, έχς απλώσει ένα πάπλωμα κάτω στο πάτωμα του δωματίου μου (για να είναι μαλακά) και διαβάζω εκεί κάτω με το πινακάκι στερεομένο στην ντουλάπα και γράφω! Αυτό εμένα με βοηθάει πολύ! Εάν εσένα δεν σου κάνει δοκίμασε άλλους τρόπους!

Άμα δεν μπορείς να συγκεντρωθείς όταν κάθεσε να διαβάσεις κάτσε για 5 λεπτά κάνε ό,τι άλλο θες και πιάστο ξανά. Ε, δεν μπορεί κάποια στιγμά θα συγκεντρωθείς!

Εάν σου αρέσει να διαβάζεις στο γραφείο τότε άδιασέ το τελείως και έχε μόνο το βιβλίο σου πάνω.( επίσης άδιασε και τον τολιχο απέναντί σου εάν έχει αφίσες) θα σε βοηθήσει να μην αποσπάτε η προσοχή σου!

Για ό,τι άλλο χρειαστείς στείλε μου μήνυμα! Θα χαρώ να σου απαντήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gatoulinho

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Gatoulinho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Σε καταλαβαίνω και εγώ το αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα και ιδιαίτερα στο παρελθόν. Πιστεύω ότι οφείλεται στο ότι δεν έχουμε συνηθίσει να διαβάζουμε συκροτημένα από μικρή ηλικία. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ λοιπόν να αλλάξεις, πρέπει να ζορίσεις τον εαυτό σου. Αυτή είναι η μόνη λύση. Προσπάθησε να μην νιώθεις ότι καταπιέζεσαι αλλά ότι κάνεις κάτι δημιουργικό και όπως είπε η ''taratata'' να κάνεις διαλείμματα, ωστόσο όταν διαβάζεις να διαβάζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλοι έχουμε σε ένα σημείο το πρόβλημα αυτό. Απλά, εφ'όσον λες πως σου αρέσουν τα φιλολογικά, πες πως θα μελετήσεις κάτι που σε ευχαριστεί και δες το όλο θέμα σαν ευκαιρία να μάθεις κάτι νέο.
Δεν είμαστε σε ηλικία που μας τρώνε τα προβλήματα επομένως προσπάθησε να διώξεις ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου πέρα από τα βιβλία που έχεις μπροστά σου. Και φυσικά κάτσε να διαβάσεις με όρεξη και κάνε με τον δικό σου τρόπο την μελέτη σου πιο διασκεδαστική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πιστεύω πως όλοι έχουμε σε ένα σημείο το πρόβλημα αυτό. Απλά, εφ'όσον λες πως σου αρέσουν τα φιλολογικά, πες πως θα μελετήσεις κάτι που σε ευχαριστεί και δες το όλο θέμα σαν ευκαιρία να μάθεις κάτι νέο.
Δεν είμαστε σε ηλικία που μας τρώνε τα προβλήματα επομένως προσπάθησε να διώξεις ό,τι άλλο έχεις στο μυαλό σου πέρα από τα βιβλία που έχεις μπροστά σου. Και φυσικά κάτσε να διαβάσεις με όρεξη και κάνε με τον δικό σου τρόπο την μελέτη σου πιο διασκεδαστική...
Eνταξει αυτο δεν θα το ελεγα.

Η καθε ηλικια εχει τα δικα της προβληματα.

Ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι αντιμετωπιζει ο αλλος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εντάξει συμφωνώ. Ο καθένας στο σπίτι του αντιμετωπίζει σίγουρο εώς κάποιο βαθμό προβλήματα, όπως και εγώ. Απλά εμείς οι έφηβοι πολλές φορές το παρακάνουμε και προσθέτουμε επιπλέον βάσανα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εντάξει συμφωνώ. Ο καθένας στο σπίτι του αντιμετωπίζει σίγουρο εώς κάποιο βαθμό προβλήματα, όπως και εγώ. Απλά εμείς οι έφηβοι πολλές φορές το παρακάνουμε και προσθέτουμε επιπλέον βάσανα. :P
E ενταξει ειναι αναλογα και με τον χαρακτηρα του καθενα παντως. :P

Δεν ισχυει σε ολες τις περιπτωσεις πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δεν ξέρω για σας, αλλά αν δεν έχω κάτι να ακούω, δεν μπορώ να διαβάσω. Φυσικά όχι συμφωνίες, γιατί είναι πολύ περίπλοκες και μου αποσπούν όλη την προσοχή, αλλά ο Chopin και σονάτες του Beethoven με βοηθούν, ή οτιδήποτε άλλο. Δοκίμασέ το! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. :(
Η πλάκα είναι ότι είμαι μαθηματικό μυαλό αλλά τα μαθηματικά τα σιχαίνομαι. Όποτε διάβαζα έγραφα 19-20 χαλαρά, αλλά όταν βλέπω το βιβλίο της άλγεβρας δεν μπορώ ρε παιδί μου, βγάζω σπυριά. :D
Ε είχα πολλά κενά και δεν μπορούσα να πάω θετική ούτε τεχνολογική.

Υ.Γ. Ούτως η άλλως μάλλον θεωρητική θα πήγαινα γιατί θέλω να περάσω νομική. :D

Υ.Γ.2 Η μάνα μου με βρίζει που πήγα θεωρητική. 'Αγόρι μου, εσύ δεν είσαι για πολύ διάβασμα, τι πήγες εκεί :P'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. :(
Η πλάκα είναι ότι είμαι μαθηματικό μυαλό αλλά τα μαθηματικά τα σιχαίνομαι. Όποτε διάβαζα έγραφα 19-20 χαλαρά, αλλά όταν βλέπω το βιβλίο της άλγεβρας δεν μπορώ ρε παιδί μου, βγάζω σπυριά. :D
Ε είχα πολλά κενά και δεν μπορούσα να πάω θετική ούτε τεχνολογική.

Υ.Γ. Ούτως η άλλως μάλλον θεωρητική θα πήγαινα γιατί θέλω να περάσω νομική. :D

Υ.Γ.2 Η μάνα μου με βρίζει που πήγα θεωρητική. 'Αγόρι μου, εσύ δεν είσαι για πολύ διάβασμα, τι πήγες εκεί :P'
Καλα αυτο πρωτη φορα το ακουω στη ζωη μου. :P

Εγω ανεκαθεν τα μισουσα τα μαθηματικα και ουτε μαθηματικο μυαλο ειμαι σε καμια περιπτωση. :P

Η Θεωρητικη ηταν μονοδρομος για μενα. :inlove:

Oσο για το συστημα στο διαβασμα,ειμαι σε καλυτερη μοιρα σε σχεση με περυσι, εχω δρομο ομως ακομα. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

s@pph

Νεοφερμένος

Η s@pph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχα....καλα εεεε
ακριβως ιδια φαση!!!!μονο νομικη μ αρεσει απ τ θεωρητικη..
φρανκο σε καταλαβαινω......αστα εχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που δε διαβαζα μαθηματικα........και τωρα πρεπει να ξεπατωθω στ διαβασμα με παπαριες......πφφφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
ρε παιδια και εγω εχω προβλημα στη συγκενρωση.....αλλα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι συγκεντραωνομαι πιο ευκολα οταν διαβζω με φιλους.....αλλα αυτο δεν γινεται παντα! :( παντως θα προσπαθησω να εφαρμοσω τα παρα πανω που ειπατε!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλα αυτο πρωτη φορα το ακουω στη ζωη μου. :P

Εγω ανεκαθεν τα μισουσα τα μαθηματικα και ουτε μαθηματικο μυαλο ειμαι σε καμια περιπτωση. :P

Η Θεωρητικη ηταν μονοδρομος για μενα. :inlove:

Oσο για το συστημα στο διαβασμα,ειμαι σε καλυτερη μοιρα σε σχεση με περυσι, εχω δρομο ομως ακομα. :/
:wall:

Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πριν αρχίσει το διάβασμα για Πανελλήνιες. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις (και μυαλά) έκτοτε.

Ήταν αναγκαστικός μονόδρομος γιατί δεν ήξερα την τύφλα μου από τα θετικά μαθήματα.
Πέρυσι που έδινα σκεφτόμουν συνεχώς αυτό:
φρανκο σε καταλαβαινω......αστα εχω μετανιωσει την ωρα και τη στιγμη που δε διαβαζα μαθηματικα........και τωρα πρεπει να ξεπατωθω στ διαβασμα με παπαριες......πφφφφ


@Angela θα το βρείς,να κλείνεις κινητά,pc, και να προσπαθείς να συγκεντώνεσαι σε αυτό που διαβάζεις όσο περισσότερο γίνεται.
Με φίλους δεν ξέρω εγώ ποτέ δεν μπορούσα γιατί μιλούσαμε όλη την ώρα (:P) ,αλλά Ok όπως βολεύει τον καθένα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
:wall:

Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πριν αρχίσει το διάβασμα για Πανελλήνιες. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις (και μυαλά) έκτοτε.

Ήταν αναγκαστικός μονόδρομος γιατί δεν ήξερα την τύφλα μου από τα θετικά μαθήματα.
Πέρυσι που έδινα σκεφτόμουν συνεχώς αυτό:



@Angela θα το βρείς,να κλείνεις κινητά,pc, και να προσπαθείς να συγκεντώνεσαι σε αυτό που διαβάζεις όσο περισσότερο γίνεται.
Με φίλους δεν ξέρω εγώ ποτέ δεν μπορούσα γιατί μιλούσαμε όλη την ώρα (:P) ,αλλά Ok όπως βολεύει τον καθένα. ;)

ευχαριστω θα προσπαθησω....αλλα εσυ γτ κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο τοσο δυσκολα ειναι?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ευχαριστω θα προσπαθησω....αλλα εσυ γτ κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο τοσο δυσκολα ειναι?????
Χαχαχ. 'Οχι καλό μου,για την βλακεία που έκανα και πήγα θεωρητική. :P

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα πάντως.

Σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Χαχαχ. 'Οχι καλό μου,για την βλακεία που έκανα και πήγα θεωρητική. :P

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα πάντως.

Σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη σχολή?

ναι με ενδιαφερει η γαλλικη φιλολογια...παρα πολυ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ναι με ενδιαφερει η γαλλικη φιλολογια...παρα πολυ!!!!!!
Kαλή επιτυχία τότε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top