ΕΠΑ.Λ. Vs Γενικό Λύκειο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Γενικό Λύκειο

  • ΕΠΑΛ

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω τι γίνετε στο Εξωτερικό, Πάντως σαν Απολυτήριο Λυκείου δεν θα έχεις πρόβλημα (γιατί τα παιδιά από το ΤΕΕ νομίζω είχαν) τώρα για το Πτυχίο δεν ξέρω. Καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον από το Σχολείο ή ακόμα καλύτερα με το Πανεπιστήμιο που θες να πας.



+1



Άμα δεν ξέρουν να μην μιλάνε... όπως δεν ανακατεύομαι με τα Θέματα του ΓΕΛ επειδή δεν τα γνωριζω ετσι να μην ανακατευονται με τα θεματα του ΕΠΑΛ. Ειναι διαφορετικο να λες "Εχω ακούσει..." ή "Νομίζω..." και αλλο να εισαι καταφατικος και ειδικα σε θεματα που δεν ξερεις! (Εννοειτε δεν αναφερομαι σε καποιον συγκεκριμενα μιλαω γενικα!).
το έχω ψάξει...μην σε νοιάζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodulis

Νεοφερμένος

Ο thodulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας...
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να γίνω γραφίστας. Που πρέπει να πάω; Επαγγελματικό ή γενικό λυκειο;

ευχαριστώ :)

συγνώμη αν δεν το πόσταρα στο σωστό μέρος, βιάζομαι και δεν μπορώ να ψάχνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Δεν ξέρω σίγουρα..Μια φίλη μου που ενδιαφερόταν για γραφιστική πήγε ΕΠΑΛ γιατί εκεί κάνουν περισσότερο σχέδιο και σχετικά μαθήματα. Για γραφιστική σχολή,πέρα από τις ιδιωτικές, υπάρχει μία στην Αθήνα αλλά με υπερβολικά πολλά μόρια!Ψάξ' το,αν και νομίζω πως το ΕΠΑΛ είναι πιο αποτελεσματικό...Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γεια σας...
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Θέλω να γίνω γραφίστας. Που πρέπει να πάω; Επαγγελματικό ή γενικό λυκειο;

ευχαριστώ :)

συγνώμη αν δεν το πόσταρα στο σωστό μέρος, βιάζομαι και δεν μπορώ να ψάχνω.

Πηγαινε ΕΠΑ.Λ μην το πσαχνεις.....Θα παρεις ολες τις καταλληλες βασεις για την ειδικοτητα που θες να ακολουθησεις.Δεν οφελει να πας Γενικο και να "μπουχτισεις" απο τα τοσο ασχετα μαθηματα που κανουνε.Η δικη μου γνωμη ειναι να πας ΕΠΑ.Λ

Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...[/quote]

Κλασικο παραμύθι απο εναν κλασικο μαθητη του Γενικου......:whistle: Τι ξερεις και μιλας για αλλα σχολεια??
Μην πετατε κοτσανες απο εδω και απο 'κει για να λετε οτι "κατι ειπα".Σκεψου πρωτα και μετα ποσταρε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Απλά να ξέρεις πως από τη στιγμή που θα πας θα πέσουν οι επιδόσεις σου,γιατί συνήθως εκεί τα παιδιά χαλαρώνουν...


Κλασικο παραμύθι απο εναν κλασικο μαθητη του Γενικου......:whistle: Τι ξερεις και μιλας για αλλα σχολεια??
Μην πετατε κοτσανες απο εδω και απο 'κει για να λετε οτι "κατι ειπα".Σκεψου πρωτα και μετα ποσταρε.[/QUOTE]

Σκέφτηκα πρώτα!!Και έχω δει παιδιά να πέφτουν κατακόρυφα οι επιδόσεις τους από το πρώτο κιόλας τετράμηνο!Και δε λέω κοτσάνες.Σκέψου και συ πριν μιλήσεις και προσβάλλεις κάποια που δε γνωρίζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Καταρχήν ας πέσουν οι τόνοι!Απλή συζήτηση κάνουμε εδώ!
Δεν είναι απαραίτητο να πας ΕΠΑΛ για να "πέσεις"!Αμα ένα παιδί δεν έχει όρεξη θα πέσει κ στο Γενικό!Έγω ξέρω παιδιά που ήρθαν ΕΠΑΛ και ανέβηκαν κατακόρυφα!Όλη αυτή η σύγχυση έχει γίνει απο την κακή πλοροφόριση!Και φταίνε οι καθηγητές στο Γυμνάσιο γι΄ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Να πω την αμαρτία μου, μέχρι να μπω στο ischool είχα την αίσθηση πως τα ΕΠΑΛ είναι ξέφραγο αμπελι και ότι εκεί μαζεύονται οι μαθητές που δεν μπορούν να προχωρήσουν στο Γ.Λ. Το θέμα είναι ότι αυτό δε βγήκε από το μυαλό μου, καθώς και παραδείγματα συμμαθητών είχα και καθηγητές οι οποίοι διδάσκουν σε ΕΠΑΛ και μου έλεγαν το χειρότερο.
Από τότε όμως που άρχισα να παρακολουθώ τις συζητήσεις σας, το είδα με άλλο μάτι το θέμα. Δεν ξέρω αν είστε οι εξαιρέσεις, αν πηγαίνετε σε ΕΠΑΛ που είναι από τα λίγα που κάνουν μάθημα, πάντως ταρακουνήσατε αρκετά τις πεποιθήσεις μου και χαίρομαι πολύ. Γιατί πάντα πίστευα ότι τα ΤΕΕ επί εποχής μου είναι όχι η έσχατη λύση, αλλά ένα πολύ βασικό κομμάτι της εκπαίδευσης. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μάθει να θαυμάζουμε πολύ το prestige (κι ας είναι στην ψάθα) των λογιών λογιών "επιστημόνων", παρά να αποδεχθούμε ότι δε γίνεται να ταιριάζουν όλοι στο προφίλ του Γ.Λ.
Σας χαίρομαι λοιπόν ιδιαιτέρως όταν διαβάζω τις συζητήσεις σας, και στο χέρι σας είναι να βάζετε τα γυαλιά σε όλους όσους πιστεύουμε πως από το Γ.Λ. είσαι ανώτερος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Έχω συζητήσει στην τάξη με καθηγητή και συμμαθητές και όλοι συμφωνήσαμε πως ο θεσμός του ΕΠΑΛ είναι απόλυτα υποβαθμισμένος.Δε μου αρέσει να απολογούμαι απλά επειδή νομίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν λάθος τα λόγια μου θέλω να εξηγηθώ.Έχω ακούσει εντυπώσεις από παιδιά μόνο ενός ΕΠΑΛ και δεν ξέρω αν τα δικά σας είναι καλύτερα,πάντως το συγκεκριμένο μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά στεγαζόταν σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο,σκέτο ερείπιο.Και γενικά όσα έχω δει μέχρι τώρα τα κτίρια είναι σε κακό χάλι. Θα μου πείτε υπάρχουν και πολλά άλλα σχολεία έτσι...Αλλά ένα σοβαρό γεγονός που πιστεύω δείχνει την υποβάθμιση των ΕΠΑΛ(που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμα και αν λειτουργούσαν απόλυτα σωστά θα ήταν 1000 φορές προτιμότερα από τα Γενικά) είναι πως ακόμη και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους μαθητές.Κατά τη γνώμη τους τα παιδιά εκεί είναι απλά κάποιοι που δε διάβαζαν επειδή δεν ήθελαν και δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με τα παιδιά του Γενικού.Το αποτέλεσμα;Να διδάσκουν πολύ χειρότερα και να μη βοηθούν καθόλου τα παιδιά που θέλουν να προχωρήσουν. Έτσι και τα παιδιά χαλαρώνουν,επαναπαύονται και πέφτουν οι βαθμοί τους.Αν δε σας κάλυψα,πείτε το με συζήτηση και όχι κατακρίνοντας με έντονο τρόπο τη γνώμη μου..Θα το εκτιμούσα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Έχω συζητήσει στην τάξη με καθηγητή και συμμαθητές και όλοι συμφωνήσαμε πως ο θεσμός του ΕΠΑΛ είναι απόλυτα υποβαθμισμένος.Δε μου αρέσει να απολογούμαι απλά επειδή νομίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν λάθος τα λόγια μου θέλω να εξηγηθώ.Έχω ακούσει εντυπώσεις από παιδιά μόνο ενός ΕΠΑΛ και δεν ξέρω αν τα δικά σας είναι καλύτερα,πάντως το συγκεκριμένο μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά στεγαζόταν σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο,σκέτο ερείπιο.Και γενικά όσα έχω δει μέχρι τώρα τα κτίρια είναι σε κακό χάλι. Θα μου πείτε υπάρχουν και πολλά άλλα σχολεία έτσι...Αλλά ένα σοβαρό γεγονός που πιστεύω δείχνει την υποβάθμιση των ΕΠΑΛ(που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμα και αν λειτουργούσαν απόλυτα σωστά θα ήταν 1000 φορές προτιμότερα από τα Γενικά) είναι πως ακόμη και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους μαθητές.Κατά τη γνώμη τους τα παιδιά εκεί είναι απλά κάποιοι που δε διάβαζαν επειδή δεν ήθελαν και δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με τα παιδιά του Γενικού.Το αποτέλεσμα;Να διδάσκουν πολύ χειρότερα και να μη βοηθούν καθόλου τα παιδιά που θέλουν να προχωρήσουν. Έτσι και τα παιδιά χαλαρώνουν,επαναπαύονται και πέφτουν οι βαθμοί τους.Αν δε σας κάλυψα,πείτε το με συζήτηση και όχι κατακρίνοντας με έντονο τρόπο τη γνώμη μου..Θα το εκτιμούσα:/:

Αυτό λέω κι εγώ!Να πέσουν οι τόνοι γενικά!Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε!Συζήτηση κάνουμε!

Καλά για τα κτήρια δεν έχω να πω κάτι!το 50% των σχολείων είναι χάλια!Αυτό δίχνει την υποβάθμηση της παιδίας όχι μόνο των ΕΠΑΛ!!Και φταίμε κι εμείς τα παιδία που λέμε"κοίτα πως είναι...σιγά γράψε στους τοίχους"!Προσωπικά το ΕΠΑΛ που πήγενα εγώ είναι μια χαρά!Όσο για τους καθηγητές, αυτό δεν ισχύει!Εαν θέλεις να προχωρίσεις θα προχωρίσεις. Αν θες να περάσει απλά η ώρα σου και να κάθεσαι απλά κι αύτο γίνεται!Και μην μου πείς ότι στα Γενικά Λύκεια όλα είναι άψογα!!!Σε όλα τα σχολεία, σε όλες τις τάξεις υπάρχουν οι δυνατοί και οι αδύνατοι μαθητές!Αυτοί που προσπαθούν και αυτοί που κάνουν αραλίκι που λέμε!Είναι πραγματικότητα ότι στα ΕΠΑΛ και παλαιότερα στα ΤΕΕ το επίπεδο δεν είναι πολύ υψηλό, γιατί πολύ απλά επικρατεί η άποψη "ΕΠΑΛ;!;!;!Τέλεια!!Οτι θέλουμε θα κάνουμε!!!". Και γι΄ αυτό φταίνε - όπως είπα και πιο πάνω - οι καθηγητές -κυρίως- του Γυμνασίου οι οποίοι δίνουν πέρα για πέρα λάθος πληροφορίες. Αυτό έγινε και σε μένα οταν πήγα να επιλέξω Γενικό ή ΕΠΑΛ! Αλλα μου είπαν και άλλα είδα!Και προσωπικά έγω είδα κατακόρυφη άνοδο των βαθμών μου! Γιατί μου άρεσε η ειδικότητα. Αυτό είναι το Α και το Ω στο ΕΠΑΛ! Για να πας πρέπει να σου αρέσει η ειδικότητα και να το θέλεις πραγματικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Έχω συζητήσει στην τάξη με καθηγητή και συμμαθητές και όλοι συμφωνήσαμε πως ο θεσμός του ΕΠΑΛ είναι απόλυτα υποβαθμισμένος.Δε μου αρέσει να απολογούμαι απλά επειδή νομίζω ότι κάποιοι κατάλαβαν λάθος τα λόγια μου θέλω να εξηγηθώ.Έχω ακούσει εντυπώσεις από παιδιά μόνο ενός ΕΠΑΛ και δεν ξέρω αν τα δικά σας είναι καλύτερα,πάντως το συγκεκριμένο μέχρι την προηγούμενη σχολική χρονιά στεγαζόταν σε ένα ετοιμόρροπο κτίριο,σκέτο ερείπιο.Και γενικά όσα έχω δει μέχρι τώρα τα κτίρια είναι σε κακό χάλι. Θα μου πείτε υπάρχουν και πολλά άλλα σχολεία έτσι...Αλλά ένα σοβαρό γεγονός που πιστεύω δείχνει την υποβάθμιση των ΕΠΑΛ(που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμα και αν λειτουργούσαν απόλυτα σωστά θα ήταν 1000 φορές προτιμότερα από τα Γενικά) είναι πως ακόμη και οι καθηγητές αντιμετωπίζουν διαφορετικά τους μαθητές.Κατά τη γνώμη τους τα παιδιά εκεί είναι απλά κάποιοι που δε διάβαζαν επειδή δεν ήθελαν και δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με τα παιδιά του Γενικού.Το αποτέλεσμα;Να διδάσκουν πολύ χειρότερα και να μη βοηθούν καθόλου τα παιδιά που θέλουν να προχωρήσουν. Έτσι και τα παιδιά χαλαρώνουν,επαναπαύονται και πέφτουν οι βαθμοί τους.Αν δε σας κάλυψα,πείτε το με συζήτηση και όχι κατακρίνοντας με έντονο τρόπο τη γνώμη μου..Θα το εκτιμούσα:/:

Δικιο εχεις σε αυτα που λες αλλα μου την εδωσε εκεινη την ωρα που το ειδα το μνμ σου και σου απαντησα αναλογα.Δεν ειδα οτι εισαι και κοριτσι :/: Να σου μιλουσα πιο κοσμια.
Αλλα συνεχως βλεπω το ιδιο πραγμα και εχει γινει εκνευριστικο.Ας μην τα περνουμε ολα στην φορα και ας δουμε το πραγμα απο ολες τις μεριες.Υπαρχουν ατομα που υποβαθμιζουν την εικονα του σχολειου φυσικα,δεν αντιλεγω σε αυτο αλλα με πειραξε που μιλησες για το επιπεδο των "μαθητων".Λες και ειμαστε ζωα να πουμε και δν νιαζομαστε για τπτ,παμε για το χαβα σχολειο (Αν αυτο με τα λεγομενα σου μπορει να θεωρηθει) Δεν ειναι ετσι τα πραγματα σε ολα τα σχολεια,και αν ο καθηγητης ειναι αναισθητος και θελει να διδαξει εστω σε αυτα τα 4 ατομα που θελουνε απο τα 20 λεω εγω τοτε ντροπη του και μονο που εγινε εκπαιδευτικος.Στο δικο μου σχολειο σε πληροφορο το επιπεδο του τμηματος μου ειναι καλο,Δν κανω συγκρισεις με το Γενικο. Και σου ζητω συγνωμη για τον αποτομο τροπο που σου μιλησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χρειάζεται να ανάβουν τα αίματα! Απλή συζήτηση κάνουμε! :)
Όπως υπάρχουν καλά ΓΕΛ, έτσι υπάρχουν και κακά ΓΕΛ. Αντίστοιχα, όπως υπάρχουν καλά ΕΠΑΛ, έτσι υπάρχουν και κακά ΕΠΑΛ. Αυτό συμβαίνει και με τους μαθητές του κάθε σχολείου. Δεν θα έπρεπε να κρίνουμε γενικά τα ΓΕΛ ή τα ΕΠΑΛ, αλλά να κατακρίνουμε το εκάστοτε ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ. Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν ως κριτήριο αυτό που θέλουν να ακολουθήσουν. Κακά τα ψέματα... Ένας μαθητής που θέλει να ακολουθήσει τον τομέα της Πληροφορικής είναι προτιμότερο να πάει σε ένα ΕΠΑΛ, γιατί θα παρακολουθεί μαθήματα που τον ενδιαφέρουν κι έχουν να κάνουν άμεσα με αυτό που θέλει να σπουδάσει.

Εγώ πηγαίνω σε ΕΠΑΛ και είμαι υπερευχαριστημένη. Οι καθηγητές είναι όλοι αστέρια και κάνουν το μάθημά τους θαυμάσια!!!!!! Δεν χρειάζεται να ανατρέξεις στα φροντιστήρια, για να διδαχτείς αυτά που πρέπει να μάθεις. Τα μαθαίνεις όλα εκεί και με το παραπάνω -αν ασχοληθείς βέβαια. Τώρα αν θέλεις μια ενίσχυση μπορείς να πας και στην ενισχυτική του σχολείου.

Νομίζω πως όλα είναι στο χέρι του μαθητή. Αν θέλει να μάθει, θα μάθει!

Το ΓΕΛ της περιοχής μου είναι για κλάματα! Μου λένε τα παιδιά που πάνε εκεί πως οι καθηγητές το κωλοβαράνε και δεν κάνουν μάθημα, γιατί τα παιδιά πηγαίνουν σε φροντιστήρια και τα μαθαίνουν εκεί. Αυτό είναι, αν μη τι άλλο, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Γιατί εντάξει για τους μαθητές που πάνε στα φροντιστήρια, οι υπόλοιποι όμως τι θα κάνουν???

Αυτό που πρέπει να μας μείνει είναι ότι δεν θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις απόψεις μας και να βάζουμε ταμπέλες σε όλα. Υπάρχουν τα καλά και τα κακά σχολεία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Πες τα βρε Αναστασια...:D Ενταξει ητανε δικο μου λαθος το παραδεχομαι,Μιλησα αποτομα!Τα βρηκαμε με την Ιωάννα ολα Οκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι ΕΠΑΛ vs λύκειο; Ο σωστός τίτλος είναι ΕΠΑΛ vs ΓΕΛ. Ναι, είναι αλήθεια ότι το ΓΕΛ σου παρέχει περισσότερες επιλογές από το ΕΠΑΛ. Για παράδειγμα σε ορισμένες σχολές είναι αδύνατο να εισαχθείς από ΕΠΑΛ (π.χ. ιατρική).Όμως μπορούν πλέον και από τα ΕΠΑΛ Ομάδας Β να εισαχθούν πλέον τόσο σε ΑΕΙ όσο και σε ΤΕΙ και επομένως και τα ΕΠΑΛ δίνουν αρκετές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

robot

Νεοφερμένος

Ο robot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά δεν εστιάζεσται στο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας. Το πρόβλημα δεν είναι το ΕΠΑΛ ή το Γενικό είναι όλη αυτή η κατάντια που έχουμε καταντήσει! Λέτε ποιό είναι καλύτερο ενώ δεν σκέφτεστε ότι και στα δύο θα πρέπει να τα ''σκάσεις'' αν θες να πας κάπου παρά πέρα( ΑΕΙ - ΤΕΙ) γιατί η Γ@@μη @νη κοινωνία απαιτεί συνεχώς περισσότερα! Αντί να υποστηρίζουμε ο ένας τον αλλόν καθόμαστε και τσακωνόμαστε με αποτέλεσμα να μην κατάληγουμε πουθενά. Αλλά αυτή είναι η κατάντια του 'Ελληνα νομίζει ότι ξέρει τα πάντα ενώ αυτοί που τον κυβερνούν τον καταπατούν!
Γι'αυτό μας κορο'ι'δεύουν και οι Ευρωπαίοι διότι δεν είμαστε ΛΑΟΣ ενωμένος αλλά πατάμε ο ένας τον αλλόν.
Κατά τη γνώμη μου είτε ΕΠΑΛ είται Ενιαίο είσαι , τα ίδια θα υποστείς εφόσον δεν προσπαθείς για ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό σου ένα μέλλον που θα αποκτήσεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
Υ.Γ Με συγχωρείται για το αυστηρό ύφος αλλά 12 σελίδες και όλο τσακώνεσται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Παιδιά δεν εστιάζεσται στο πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας. Το πρόβλημα δεν είναι το ΕΠΑΛ ή το Γενικό είναι όλη αυτή η κατάντια που έχουμε καταντήσει! Λέτε ποιό είναι καλύτερο ενώ δεν σκέφτεστε ότι και στα δύο θα πρέπει να τα ''σκάσεις'' αν θες να πας κάπου παρά πέρα( ΑΕΙ - ΤΕΙ) γιατί η Γ@@μη @νη κοινωνία απαιτεί συνεχώς περισσότερα! Αντί να υποστηρίζουμε ο ένας τον αλλόν καθόμαστε και τσακωνόμαστε με αποτέλεσμα να μην κατάληγουμε πουθενά. Αλλά αυτή είναι η κατάντια του 'Ελληνα νομίζει ότι ξέρει τα πάντα ενώ αυτοί που τον κυβερνούν τον καταπατούν!
Γι'αυτό μας κορο'ι'δεύουν και οι Ευρωπαίοι διότι δεν είμαστε ΛΑΟΣ ενωμένος αλλά πατάμε ο ένας τον αλλόν.
Κατά τη γνώμη μου είτε ΕΠΑΛ είται Ενιαίο είσαι , τα ίδια θα υποστείς εφόσον δεν προσπαθείς για ένα καλύτερο μέλλον για τον εαυτό σου ένα μέλλον που θα αποκτήσεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ!
Υ.Γ Με συγχωρείται για το αυστηρό ύφος αλλά 12 σελίδες και όλο τσακώνεσται!


Πες τα ρε Φιλε........:thumbup: Δεν τσακωνομασται,απλως εχουμε μια εντονη συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kodo

Νεοφερμένος

Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!
Πηγαινω τριτη γυμνασιουκαι στα θετικα μαθηματα εχω 20αρια, ενω στα θεωρητικα 10αρια και 11αρια.
Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να παω, σε ΕΠΑ.Λ ή σε ΓΕ.Λ; Και ποιο ειναι καλυτερο στη δικη μου κατασταση; ( Το ΕΠΑ.Λ βρισκεται 10χλμ. απο το σπιτι μου, ενω το ΓΕ.Λ διπλα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Καταρχας γραψε στα Ελληνικα.....και οχι Greeklish :P Οπου και να πας καλα θα ειναι,αναλογα με το τι θες να ασχοληθεις καταρχας!! Στο ΕΠΑ.Λ υπαρχουν πολλες ειδικοτητες για την Περιπτωση σου (Πληροφορικη,Ηλεκρονικη,Εφαρμοσμενων Τεχνων κλπ) αλλα δεν γινεται να μην εχεις καθολου Θεωρια!!! Και στο Γενικο να πας στην Τεχνολογικη Κατευθυνση οσα Μαθηματικα,Φυσικες και να κανεις θα βρεις και λιγη θεωρια ρε Παιδι μου.
Θα σε συμβουλευα να πας Γεν (Πρωτη φορα το λεω αυτο ;)) αφου ειναι κοντα και στο σπιτι σου αλλα και γιατι ουτος η αλλιως στο τελος εκει θα πας.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kodo

Νεοφερμένος

Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!Αλλα εγω θελω να γινω η οδοντοτεχιτης ή σεφ.Θα εχει επιπλοκες στην καριερα μου εαν τελειωσω ΕΠΑ.Λ και οχι ΓΕΛ????:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Οδοντοτεχνιτης η Σεφ..........??? Μαλιστα. Κοιτα να δεις αν θες να γινει οδοντοτεχνιτης μπορεις να πας και ΕΠΑ.Λ (Τομεας Υγειας κ προνοιας) οπου μπορεις να περασεις και απο τις δυο Ομαδες (Α & Β) για Οδοντοτεχνιτης.Φανταζομαι οτι δεν ξερεις τι ειναι η ομαδα Α κ Β,λογικο ειναι να μου πεις..Ποιος ενδιαφερεται να ενημερωσει τα παιδια? Θα σου εξηγησω σε λιγο.
Απο την αλλη αν θες να γινεις Σεφ θα σου προτεινα να πας ΕΠΑ.Σ η αν θες να βγαλεις το Λυκειο και να πας σε ενα Ι.Ε.Κ!!!

Υ.Γ Στα ΕΠΑ.Λ στην τριτη ταξη υπαρχουν 2 ομαδες η Α και η Β. Στην Α ομαδα δινεις 4 μαθηματα στο τελος ενω στην Β ομαδα δινεις 6 οσα και το Γενικο Λυκειο.Στην Α Ομαδα μπορεις να περασεις μονο σε ΤΕΙ κ Στρατιωτικες Σχολες αναλογα με την ειδικοτητα σου ΜΟΝΟ!! Στην Β Ομαδα μπορεις να περασεις οπου θελεις,σε οποια σχολη γουσταρεις!!! Δεν υπαρχει περιορισμος,και σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Δες και εδω και θα καταλαβεις καλυτερα:https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48139
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kodo

Νεοφερμένος

Ο Kodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο κανενας δεν ενδιαφερετε :worry:...Δεν μου λες αληθευει οτι τα μαθηματα στα ΕΠΑ.Λ ειναι πιο ευκολα???Και δεν μου ειπες θα μου ειπες το αν παω σε ΕΠΑ.Λ ή σε ΓΕΛ θα με επιρεασει...δηλαδη θα με προτημισει καποιος που εχω τελειωσει ΕΠΑ.Λ με καποιον που εχει τελειωσει ΓΕΛ???Αααα!!!και για στρατιωτικες σχολες περναω ευκολοτερα απο 'τι στο ΓΕΛ????(συγγνωμη αν σε εχω πρηξει αλλα βλεπω οτι εισαι αρκετα ενημερωμενος)και παλι σε ευχαριστω παρα μα παρα μα παρα πολυ!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::D

Και κατι τελευταιο !!! Εαν παω σε ΕΠΑ.Λ τι μαθηματα θα κανω εκτος απο τα γνωστα???Και ποια θα κανω στην Β'ομαδα απο Α'ομαδα δλδ τι περισσοτερο????????????:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top