Μαθητικές Καταλήψεις

SIMAIOFOROS

Νεοφερμένος

Ο SIMAIOFOROS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι μέρες αυτές πρέπει να αναπληρώνονται άλλες μέρες όχι τις μέρες των εθνικών εορτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν λεμε να μη δεχτουμε τις συνεπειες, αλλα ΟΦΕΙΛΟΥΝ να το κανουν ολα τα σχολεια, και οχι σε οποια εχει ορεξη ο διευθυντης τους η ο διευθυντης της δευτεροβαθμιας της περιοχης!

Και φυσικα οπως προειπα, με το σκεπτικο σου, την υλη που χανουμε με τις απεργιες, δεν θα επρεπε να την αναπληρωνουν οι καθηγητες?

Εμεις γινομαστε επαναστατες, και το πληρωνουμε αναπληρώνοντας τα μαθηματα, αλλα δεν επηρεαζουμε αρνητικα τη θεση των καθηγητων
Οι καθηγητες ναι μεν χανουν το ημερομισθιο τους, αλλα ταυτοχρονα επηρεαζουν αρνητικα εμας! Ειναι ανισο..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Candy, παρά να κοπούν οι εκδρομές, καλύτερα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Candy, παρά να κοπούν οι εκδρομές, καλύτερα αυτό.
Τα τελευταια 2 χρονια που πηγα σχολειο (Β' και Γ' Λυκειου) δεν καναμε τις γιορτες 28ης Οκτωβριου και 17ης Νοεμβριου και δεν πηγαμε ουτε καν εναν περιπατο (για πολυημερες εκδρομες φυσικα ουτε λογος). :mad: Και τις 2 χρονιες καναμε (εκαναν βασικα) ενα μηνα καταληψη.

Παλι καλα που δεν καναμε μαθημα και τα Σαββατα. :P (ειχε "παιξει" εντονα αυτη η φημη στο σχολειο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Candy, παρά να κοπούν οι εκδρομές, καλύτερα αυτό.

Τα τελευταια 2 χρονια που πηγα σχολειο (Β' και Γ' Λυκειου) δεν καναμε τις γιορτες 28ης Οκτωβριου και 17ης Νοεμβριου και δεν πηγαμε ουτε καν εναν περιπατο (για πολυημερες εκδρομες φυσικα ουτε λογος). :mad: Και τις 2 χρονιες καναμε (εκαναν βασικα) ενα μηνα καταληψη.

Παλι καλα που δεν καναμε μαθημα και τα Σαββατα. :P (ειχε "παιξει" εντονα αυτη η φημη στο σχολειο)

Δυστυχώς δεν το ορίζουμε εμείς αυτό, αλλά ο νόμος.
Μας τον είχε φέρει η θεολόγος στην τάξη και τον είχε διαβάσει και από ό,τι θυμάμαι ορίζει να κοπούν πρώτα πρώτα οι περίπατοι, ύστερα οι εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα, ακολουθούν μέρες όπως αυτές (27/10, 24/3), μετά εάν όλα αυτά δεν είναι αρκετά, συνεδριάζει ο σύλλογος των καθηγητών και αποφασίζει εάν θα παραταθεί το έτος μία εβδομάδα πριν τις διακοπές (Χριστουγέννων ή Πάσχα), δηλαδή να σταματήσει Μ.Τετάρτη το σχολείο ή εάν θα γίνει μάθημα ημέρα Σάββατο ή τέλος εάν θα συνεχιστεί μετά τις Πανελλήνιες το σχολείο (1 από τα 3).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Οι καταλήψεις αν δεν βγαίνουν σε καλό καλύτερα να μην γίνονται :nono:.Εμείς όταν κάναμε κατάληψη μας έδωσαν 3 λύσεις:
  • Να κάνουμε μάθημα
  • Να πάμε εκδρομή
  • Να πάμε σπίτι μας
Και φυσικά πήγαμε σπίτι μας.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joanna_leioy

Νεοφερμένος

Η Joanna A1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η κατάληψη είναι καλή εώς ένα σημείο! οκ δν λέω ωραίο είναι να χάνουμε μαθήματα αλλά ύστερα προχωράμε πολύ γρήγορα και δεν καταλαβαίνουμε τίποτα και στις εξετάσεις γράφουμε χάλια...........πειράζει τόσο πολύ αν βάλεις υπογραφή για κατάληψη???;) γιατι εγώ έβαλα αλλά ουτε απουσία πήρα ούτε τίποτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
βασικα η καταλιψη γινεται καθαρα κ μονο για να χασουμε μαθημα. Βεβαια αν τα αιτηματα ειναι σωστα , αρκετα και ικανοποιητικα τοτε οκ! αλλα αυτο συμβαινει σε απειροελαχιστες περιπτωσεις..Τα παιδια της γ'λυκειου τα συμφερει παντα η καταλιψη, γιατι μενει πισω η υλη στο σχολειο τους και πορχωρανε με το φροντιστηριο τους=>πολυ καλο δηλαδη!! Εγω προσωπικα παντα ειμαι κατα της καταλιψης γιατι δεν βρισκω πολυ απλα καποιο σοβαρο λογο για να κανω. Στην γ'λυκειου ομως οπως ειπα και πριν θα ψηφισω θετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
βασικα η καταλιψη γινεται καθαρα κ μονο για να χασουμε μαθημα. Βεβαια αν τα αιτηματα ειναι σωστα , αρκετα και ικανοποιητικα τοτε οκ! αλλα αυτο συμβαινει σε απειροελαχιστες περιπτωσεις..Τα παιδια της γ'λυκειου τα συμφερει παντα η καταλιψη, γιατι μενει πισω η υλη στο σχολειο τους και πορχωρανε με το φροντιστηριο τους=>πολυ καλο δηλαδη!! Εγω προσωπικα παντα ειμαι κατα της καταλιψης γιατι δεν βρισκω πολυ απλα καποιο σοβαρο λογο για να κανω. Στην γ'λυκειου ομως οπως ειπα και πριν θα ψηφισω θετικα.

Δεν νομίζω να κόπτεται κανένας μαθητής της γ' λυκείου για το τι γίνεται στο σχολείο και στην εκεί ροή των μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Δεν νομίζω να κόπτεται κανένας μαθητής της γ' λυκείου για το τι γίνεται στο σχολείο και στην εκεί ροή των μαθημάτων.


Φυσικα και κοπτεται!! γιατι αλλιως ειναι να ξερεις και το παρακατω μαθημα που προκειται να διδαχθεις και αλλιως να μην το ξερεις καθολου!! ειναι πολυ σημαντικο αυτο για μια τετοια ταξη!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Φυσικα και κοπτεται!! γιατι αλλιως ειναι να ξερεις και το παρακατω μαθημα που προκειται να διδαχθεις και αλλιως να μην το ξερεις καθολου!! ειναι πολυ σημαντικο αυτο για μια τετοια ταξη!!:)

Μα έτσι κι αλλιώς στα φροντιστήρια στην ύλη είναι πολύ πιο μπροστά από το σχολείο. Ο μόνος λόγος που θέλουν τα παιδιά της γ' κατάληψη είναι να έχουν περισσότερο χρόνο να διαβάζουν για τα φροντιστήρια, αφού οι περισσότεροι εκεί επικεντρώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
[offtopic]Διαφωνώ στο ότι τα αλητάκια δεν είναι καταληψίες.[/offtopic]

τοτε ειμαι αλητης...γουσταρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ειπε οτι τα αλητακια ειναι καταληψιες, οχι οτι οι καταληψιες ειναι αλητακια.
εμενα ας πουμε μου ξινισε οταν ειδα 15 χρονα να κρατουν καδρονια μεσα στο πολυτεχνιο. δε μπορεσα να το συνδιασω με πολιτικη ιδεολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
τοτε ειμαι αλητης...γουσταρω

ειπε οτι τα αλητακια ειναι καταληψιες, οχι οτι οι καταληψιες ειναι αλητακια.
εμενα ας πουμε μου ξινισε οταν ειδα 15 χρονα να κρατουν καδρονια μεσα στο πολυτεχνιο. δε μπορεσα να το συνδιασω με πολιτικη ιδεολογια


Βασικά, το αντίστροφο εννοούσα, απλώς μπερδεύτηκα.

Δεν ξέρω αν είσαι αλήτης ή όχι (δεν είναι στη δική μου κρίση, και δεν έχω τίποτα μαζί σου, ώστε να σου αποδώσω έτσι στα ξεκάρφωτα το χαρακτηρισμό), αλλά δεν έχεις δικαίωμα να στερείς από το συμμαθητή σου την πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση. Αν είναι να το συνεχίσουμε, ας το κάνουμε στο τόπικ για τις καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Βασικά, το αντίστροφο εννοούσα, απλώς μπερδεύτηκα.

Δεν ξέρω αν είσαι αλήτης ή όχι (δεν είναι στη δική μου κρίση, και δεν έχω τίποτα μαζί σου, ώστε να σου αποδώσω έτσι στα ξεκάρφωτα το χαρακτηρισμό), αλλά δεν έχεις δικαίωμα να στερείς από το συμμαθητή σου την πρόσβαση στη δημόσια εκπαίδευση. Αν είναι να το συνεχίσουμε, ας το κάνουμε στο τόπικ για τις καταλήψεις.

lol ρε, δεν ειπα οτι με κατηγορησες, πλακα εκανα και παρατηρω οτι και γω μπερδευτηκα...:P


παντως ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο ως τελευταια λυση.

ξεκιναω με το σκεπτικο οτι ιδεες μου συμβιβαζονται με το οτι στην Ελλαδα, δεν επικρατει δημοκρατια ετσι οπως οριστηκε απο τους αρχαιους.
θεωρω οτι δεν ζουμε σε δημοκρατικα καθεστωτα. Θα μου πεις στους τυπους το πολιτευμα λεγεται προεδρευομενη κοινοβουλευτικη δημοκρατια.
Ναι οντως. Μονο που η δημοκρατια δεν ειναι τυποι. Με βαση το σκεπτικο αυτο δεν θεωρω πως η καταληψη στερει τα δικαιωματα κανενος μιας και εκ των πραγματων το πολιτευμα τα στερει. Η καταληψη ειναι μεσο αντιδρασης, οχι διορθωσης.
Αλλα και αν θεωρησουμε οτι ζουμε σε δημοκρατικο πολιτευμα, παλι ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενη, ποινικα κολασιμη, αλλα δικαιη σαν τελευταια λυση.
(και βεβαια μην ξεχναμε οτι οι αγωνες των φοιτητων του ΕΜΠ στα επισοδεια του 73-74 για την καταλυση της δικτατοριας, εγιναν ΜΕ καταληψη για δημοκρατικους σκοπους.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οταν ομως η καταληψη γινεται δηθεν για την "οξυνση του κινηματος" τοτε υπαρχει μια καταχρηση ενος μεσου παλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
δεν εχεις αδικο.αλλα δεν το βλεπουν ολοι ετσι.
για αυτο δεν θελω να δεχτω οτι η καταληψη στερει απο μονη της τα δικαιωματα στην μαθηση.

(η ΜΗ δωρεαν παιδεια ας πουμε δεν τα στερει αυτα τα δικαιωματα??εχω συμμαθητρια στην γ λυκειου, που δεν εχει λεφτα για να κανει μαθηματα φροντιστηριακα, και δεν εχουν σχηματιστει τμηματα ενισχυτικης σχολειο μας λογω ελλειψης μαθητων, αμεσως αυτη απο το ιδιο το συστημα αποκλειστηκε. η καταληψη δεν φταιει σε αυτο, ισα ισα θαρρω οτι γινεται ως αντιδραση αγανακτησης στην κατασταση, εγω τουλαχιστον για αυτο το κανω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ασφαλως και δειχνει αντιδραση.
απο την αλλη υπαρχουν αρκετοι αλλοι τροποι
απο το να πιεσετε το σχολειο για τη δημιουργια τμηματος (πλεον ειναι αργα) μεχρι να το συζητησετε με το δημαρχο. (λεμε τωρα. παραδειγμα πηγα να φερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
οκ σε πιανω, ναι ειναι οντως ενας τροπος και αυτος.
κοιτα, συγκεκριμενα απευθυνθηκαμε ομαδικα στην δευτεροβαθμια αλλα τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν ο καθηγητής κάνει απεργία, χάνει το μεροκάματό του. Όταν έρχεται να δουλέψει και δεν τον αφήνετε, το παίρνει, δεν είναι δικό του πρόβλημα. Αφήστε, λοιπόν, τις βλακείες, ούτε εγώ είμαι σύμφωνος με τους παπάρες τους συνδικαλιστές που στους 9 σχολικούς μήνες οι 2 είναι απαραιτήτως "αγώνας", αλλά όσοι στηρίζετε μια κατάληψη δεν σας παίρνει να μιλάτε για τις απεργίες των καθηγητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top