[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αυτό που βλέπετε.Εγώ θα απαντήσω αργότερα.


Σημείωση συντονιστή: Στο παρόν θέμα συγχωνεύθηκε το thread ''[Μαθητές] Είστε υπέρ της κατάληψης/αποχής;''.
Παρακαλούμε να γράφονται αιτιολογημένες απαντήσεις και να αποφεύγεται το flaming.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αναλογα της καταστασης. Μηλοντας με τα δεδομενα που υσχιουν τωρα δεν ξερω, απο την μια ναι απο την αλλη οχι... ειναι ενα μπερδεμα η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Όταν υπάρχουν σοβαροί λόγοι τότε ναι.
Εάν γίνεται για χαβαλέ τότε όχι
...Τι επιλογή να βάλω εγώ?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
μισο λεπτο...

η αποχη ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την καταληψη...

και τελος παντων εγω ειμαι καθεττος κατα της ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ για αποχη θελει συζητηση το θεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
μισο λεπτο...

η αποχη ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο την καταληψη...

και τελος παντων εγω ειμαι καθεττος κατα της ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ για αποχη θελει συζητηση το θεμα....
Γιατί θέλει συζήτηση?Δε μας εξηγείς...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι θελει συζητηση γιατι ειναι μια εντελως διαφορετικη μεθοδος διαμαρτυριας απο την καταληψη. Σαφως δημοκρατικοτερη αλλα λιγοτερο αποτελεσματικη..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Φανταζομαι οτι θελει συζητηση γιατι ειναι μια εντελως διαφορετικη μεθοδος διαμαρτυριας απο την καταληψη. Σαφως δημοκρατικοτερη αλλα λιγοτερο αποτελεσματικη..:/:
Νομίζω ότι τέτοιου είδους μέθοδοι δε βοηθάνε την επίλυση του προβλήματος,αλλά το οξύνουν ακόμα περισσότερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Νομίζω ότι τέτοιου είδους μέθοδοι δε βοηθάνε την επίλυση του προβλήματος,αλλά το οξύνουν ακόμα περισσότερο;)

Αναφερεσαι και στις δυο, η μονο στην αποχη?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά με την κατάληψη ως μέθοδο διαμαρτυρίας δεν έχω πρόβλημα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, με κάποιους απο τους λόγους συμφωνώ, με κάποιους διαφωνώ. Όπως και στις φοιτητικές καταλήψεις...
Το θέμα είναι οτι το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι όλο σάπιο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αναλόγως για ποιόν λόγο γίνεται και με ποιά αιτήματα και γενικά αν εξυπηρετούν αυτόν που την κάνουν να πετύχουν το σκοπό τους (και βέβαια ποιός είναι ο σκοπός έτσι?)
Γενικά δεν μπορώ να απαντήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Γιατί θέλει συζήτηση?Δε μας εξηγείς...;)

με καλυψε....;)
Φανταζομαι οτι θελει συζητηση γιατι ειναι μια εντελως διαφορετικη μεθοδος διαμαρτυριας απο την καταληψη. Σαφως δημοκρατικοτερη αλλα λιγοτερο αποτελεσματικη..:/:

................
Το θέμα είναι οτι το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν είναι όλο σάπιο... ;)

ετσιιιιιιιι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar

Νεοφερμένος

Η mar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Συμφωνώ με την κατάληψη γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο στην παιδεία και μόνο η ομαδική διαμαρτυρία μπορεί να φέρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Συμφωνω με την καταληψη ... και με τα αιτηματα ... το θεμα ειναι οτι πραγματικα να φανει οτι ειχαμε σοβαρους λογους πρεπει η καταλαψη να συνεχιστει μεχρι να γινουν ,εστω καποια απο αυτα, που ζηταμε ... Φοβαμαι οτι σε μια 1-2 εβδομαδες το πολυ η καταλαψη θα σταματησει και θα νομιζουν οτι ηταν μια καταλαψη-φουσκα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους γίνονται τις τελευταίες μέρες καταλήψεις στα περισσότερα σχολεία?
- Συμπαράσταση στους καθηγητές που ζητάνε το υποσχόμενο επίδομα?
- Καλύτερη παιδεία και άλλες τέτοιες γενικολογίες?
- Κάτι άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Η ερώτηση της δημοσκόπισης αφορά γενικά ή για τις τωρίνες?

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τους λόγους για τους οποίους γίνονται τις τελευταίες μέρες καταλήψεις στα περισσότερα σχολεία?
Έγραψα ένα κατεβατό αλλά δεν το βάζω γιατί θα σκιστεί το thread. Συνεπώς
συνοπτικά να σου πω ότι δεν ξέρουν τι θέλουν καθώς πέρα από την πιπίλα της υποχρηματοδότησης της παιδείας δεν λένε και κάτι άλλο. Λες και αυτούς χρειαζόμασταν να μας θυμίσει γιατί ο έλληνας οικογενειάρχης πληρώνει τα άπειρα στην εξωσχολική παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Ειμαι υπερ αν και εφοσον οι λογοι ειναι ΟΝΤΩΣ σοβαροι (οχι, το οτι το κυλικειο εχει πανακριβη την τυροπιτα ΔΕΝ ειναι σοβαρος λογος) κι αυτο μονο αν εχουν γινει απο κοινου συζητησεις και δεν εχουν βγαλει πουθενα. Και μιλαω γενικα, αφου δεν γνωριζω τους λογους που γινονται οι καταληψεις αυτην την στιγμη! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Κάποιες φορές καλό θα ήταν να γίνει και λίγο δημοκρατική η διαδικασία της κατάληψης ή απεργιας (μιλάω γενικά και εγώ όχι για την συγκεκριμένη που δεν ξέρω γιατί γίνετε)
Κατα καιρούς΄έχω ακούσει για 20 στους 100 που γουστάρουν να κάνουν κατάληψη και γίνετε.
Πού είναι η δημοκρατία σε αυτό το κομμάτι? ΓΙατί θα πρέπει η μειωψηφία να αποφασήσει για όλους και που είναι τα δικαιώματα των υπολοίπων.
Καλο θα ήταν να μπούν κάποιοι βασικοί κανόνες σε τέτοια θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ανήκω στην γενιά που οι καταλήψεις είχαν γίνει τρόπος ζωής. Δεν θυμάμαι καμία σχολική χρονιά (γυμνάσιο + λύκειο) που να κύλησε χωρίς έστω ένα μήνα κατάληψης και τα ζητούμενα τότε, ήταν τα ίδια με σήμερα.
Καλύτερη παιδεία, δωρεάν παιδεία κ.λ.π.
Τι άλλαξε από τότε μέχρι σήμερα? (μην γράφω πόσα χρόνια έχουν περάσει, γιατί πληγώνομαι ως γυναίκα :P )
ΤΙΠΟΤΑ

........και ούτε πρόκειται ν'αλλάξει.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Κατα καιρούς΄έχω ακούσει για 20 στους 100 που γουστάρουν να κάνουν κατάληψη και γίνετε.
Όχι κατά καιρούς και όχι μόνο στα σχολία έτσι.

Τι άλλαξε από τότε μέχρι σήμερα? (μην γράφω πόσα χρόνια έχουν περάσει, γιατί πληγώνομαι ως γυναίκα :P )
ΤΙΠΟΤΑ

........και ούτε πρόκειται ν'αλλάξει.........
Η κότα έκανε το αβγό ή το αβγό την κότα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
- Καλύτερη παιδεία και άλλες τέτοιες γενικολογίες?

Σίγουρα, το αίτημα της καλύτερης παιδείας επειδή είναι γενικολογία (που στην ουσία δεν είναι, γιατί όλοι ξέρουμε τι χρειάζεται η παιδεία για να γίνει καλύτερη) δε θα έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται...

Η αλήθεια είναι οτι συνοψίζει όλα τα υπόλοιπα αιτήματα.


Ένας ουδέτερος, δεκτικός ή αδιάφορος λαός είναι βολικός.
Ένας λαός που ίσως αντιδράσει πού και πού βάζει απλώς λίγο βαρετό ενδιαφέρον στην πολιτική ζωή των εμπλεκομένων.

Θέλουμε να λέμε οτι δεν το περάσαμε στο ντούκου και δεν αδιαφορήσαμε. Ποτέ δεν ξέρεις, ίσως και μας ακούσουν!

Βέβαια, ξέρουμε πόσο μας ακούνε λωλ. Αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top