300 (2006)

Ποια η γνωμη σας για το "300" ?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 44)

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
E ναι μωρε, απ'οτι καταλαβα κι εγω, η ταινια ειναι τελειως κατα των Εβραιων και φωναζει οτι αυτοι φταινε για ολα τα δεινα του κοσμου. Επισης λεει οτι ο γερμανικος λαος ειναι ο σπουδαιοτερος του κοσμου και οτι οι ριζες του ειναι θεικες (γι'αυτο και οι σπαρτιατες στην ταινια ειναι ολοι ξανθοι με γαλανα ματια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε δεν ειναι κι ολοι ετσι βρε :P
ομως ολοι εχουν κοιλιακους σε σημειο να κουραζεται το ματι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
αν και είναι old news πια η ταινία, ας πω και γω τη γνώμη μου..:P

δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε αλλά ούτε και με ενθουσίασε.
σίγουρα δεν κατάλαβα γιατί τόσος ντόρος..

αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν γίνεται κατανοητό στο ξένο κοινό ότι πρόκειται για γεγονός της ελληνικής ιστορίας και όχι μυθολογίας αλλά οκ η ταινία βασίζεται σε κόμικ.

μάχες καλές και προσεγμένες οι πολεμικές σκηνές αν και το braveheart αποτελεί κορυφή σε ταινίες του είδους αν μπορούν να υπαχθούν και οι 300 στην ίδια κατηγορία.

από κει και πέρα χάζεψα ως κλασσική χαζογκόμενα με τους κοιλιακούς και τα σώματα των ηθοποιών .:P :redface:
ως προς αυτό και οι 300 ήταν υπέροχοι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εμένα που μ αρέσουν τα κόμιξ μου άρεσε και η ταινία. από εδώ και στο εξής όμως αποφάσισα να τρώω μόνο μέλανα ζωμό γιατί από ότι είδα έχει αποτελέσματα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Οι 300 ήταν υπέροχοι!!! (τι κοιλιακοί ήταν αυτοί ...):bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scar.lett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η scar.lett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
φαινεται ότι στη Σπάρτη δεν πέρναγαν τους στρατιώτες από εκπαίδευση αλλά από οντισιόν...........δεν θα ήταν τέλειος ο κόσμος με ένα τέτοιο σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Και είχαν και κατάλευκα δόντια !!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asterismos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
φαινεται ότι στη Σπάρτη δεν πέρναγαν τους στρατιώτες από εκπαίδευση αλλά από οντισιόν...........δεν θα ήταν τέλειος ο κόσμος με ένα τέτοιο σύστημα;
Είσαι πολύ γλυκιά! :P Κι εμείς οι ατελείς τι θα κάνουμε; Να πέσουμε στο Καιάδα από σήμερα κιόλας ;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Επειδη δεν βαριεμαι να ξαναγραφω, παραθετω οτι ειπα στο γενικο thread περι ταινιων.;)

300
Μasterpiece...Ετσι θα μπορουσε να περιγραφει η ταινια αν θα ηθελα να ειμαι οσο πιο συντομος θα μπορουσα να ειμαι...
Η ταινια απο τα πρωτα κιολας λεπτα σε καθηκωνει χαρη στους απιστευτους χρωματισμους της, καιτην μοναδικη της φωτογραφια.
Φυσικα σε ολα αυτα εχει συμβαλει τα μεγιστα το γεγονος τοι εχει γυριστει "εξόλοκληρου" μπροστα απο ενα πρασσινο πανι.(Δηλαδη ειναι τα αποτελεσμα των θαυματων την ψηφιακης τεχνολογιας)
Πιστεψτε με ομως κανενα προβλημα δεν δημιουργει στο θεατη.Ειτε καποιος γνωριζε την παραπανω..."λεπτομερεια" οπως εγω ειτε οχι.
Μεταφερεσαι σε εναν εξωπραγματικο κοσμο, αυτον την Σπαρτης.Της Σπαρτης μεσα απο τα ματια του Frank Miller.(τα ματια του οποιου φυσικα δεν ειναι οτι βλεπουν "ασχετα" πραγματα)
Αnyway...Ας τα παρουμε με την σειρα.
Στην ταινια οπως ειπα ηδη, τα χρωματα, καθως και η φωτογραφια αξιζουν 10' και αβιαστα.Ειναι απο τις καλυτερες,εαν οχι η καλυτερη δουλεια που εχιε βγει μεχρι στιμης στο μεγαλο πανι.
Απο καθε σκηνη του εργου περιπου, θα μπορουσε καποιος να "αφαιρεσει" ενα κομματι σαν φωτογραφια και μεσω αυτου και μονο να μεταφερει ολο το κλιμα.
Η ψηφιακη δουλεια παλι που εγινε, τοσο στις σκηνες μαχης οσο και απεικονησης της πολης της Σπαρτας αλλα και των Θερμοπυλων ειναι εξαιρετικη.Ενα μικρο δειγμα ειναι στην σκηνη με τον λυκο οπου μπορει καποιος να διακρινει στην ραχη του, οτι καθε νυφαδα χιονιου ειναι δουλεμενη με απιστευτα πειστικο τροπο.
Η σκηνοθεσια του Zack Snyder ειναι οτι ακριβως χρειαζοταν αυτη η ταινια.Σωστη.Ισοροπημενη εκει που χρειαζοταν και "υπερβολικη" οπου επρεπε να τσιτωσει τον θεατη.
Καταπληκτικοι και οι παραλληλισμοι ή μαλλον οι "τεχνικες αναλογιας" που χρησιμοποιησε.
Βλεπε για παραδειγμα τοσο το μεγεθος-υψος του Ξερξη οσο και την φωνη του.
Σε πολλους η φωνη δεν αρεσε, εγω την βρηκα πολυ εξυπνη εναλαγη.
Μιλαει βαρια.Με στομφο και με τετοια χροια που προσδιδει την απιστετυη δυναμη του.
To παραπανω στο spoiler διαβαστε το.Δεν χανετε τιποτα.
Οι σκηνες μαχης ειναι ικανες να σου παρουν την ανασα.Σε ανασηκωνουν απο την θεση σου και σου δειχνουν οτι ακομα και αν δεν χυνονται με τα γαλονια το αιμα (πραγματικες ποσοστητες αιματος θα δειτε σε ταινιες του Ταραντινο), ειναι τρομερο το πως σε κανει να βλεπεις την ξαθε σταγονα με ξεχωριστη ματια.Καθε σταγονα που πεφτει δηλαδη ειναι σαν την πρωτη που ειδες στο εργο.
εκτος αυτο, οι "κραυγες" (πονου/θλιψης/εμψυχωσης/διαταγης/οργης) ειναι σαν να βγαζουν κι ενα κομματι ψυχης προς τα εξω.
Στο καθ'αυτο κομματι των μαχων, δεν υπαρχουν πολλα που μπορω να πω.απο τις θεαματικοτερες (ισως η θεαματικοτερη τωρα που το σκεφτομαι) που εχω δει ποτε.Χιλιαδες τα....VS...χιλιαδες τα πτωματα και πολλες οι σκηνες που σε αφηναν με μια σπιθα στο ματι σου και την κορη σε πληρη διαστολη.
Το cast ηταν παρα πολυ καλο και ο Leonidas,δηλαδη ο Gerard Butlers ήταν περισσοτερο απο πειστικος.Πολυ δυνατη η ερμηνεια του κι εδειχνε οτι ηταν ο "βασιλιας" και της ταινιας στην πραγματικη ζωη.Εαν θελετε προσεξτε τα ματια του.Εκει πραγματικα καταφερνει και μεταφερει τα συναισθηματα του σαν ανθρωπος και οχι ενας ατρομητος Βασιλιας.
Ειναι τρομερο προσων για εναν ηθοποιο να σου μεταφερει συναισθηματα χωρις να μιλησει ή ακομα και χωρις να χρειαστει να κανει μορφασμους με ολο του το προσωπο.
Τα κοστουμια ηταν οτι χρειαζοταν..&-
Τελος μενει ο ηχος...ακομα ακουω το μεταλο να χαιδευει το ματαλο με backround hard/power rock ψαλμωδιες.Φυσικα η μουσικη εναλλασεται αναλογα τις σκηνες και το κλιμα της ταινιας και ειναι απο καθε αποψη ικανοποιητικοτατη.Προσωπικα δεν θα μπορουα να ζητησω κατι περισσοτερο.
Για να κλεισω στην ταινια βαζω 8.5 με 9/10.
Μεχρι στιγμης μαζι με το Sin City αλλα και το V.for Vendetta ειναι οι καλυτερες μεταφορες κομικ στο μεγαλο πανι.Φαινεται οτι εχει γινει σοβαρη δουλεια και ειναι πολυ θετικο στοιχειο (και για το μελλον) η απιστευτα αρμονικη συνεβρεση των ηλεκτρονικων υπολογιστων με τον ανθρωπο χωρις ομως να "αποξενωνει" τον θεατη.(Μιλαω για την δημιουργια του εργου.)



Συγγνωμη για την πολυλογια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μάριε παρόλο που συμφωνώ με όσα λες ψήφισα τη δεύτερη επιλογή...
Θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.... :P

ο λόγος που το λέω αυτό? χωρίς να ξέρω τι διαφορετικό θα μπορούσε να έχει... δεν είμαι και σκηνοθέτης....
είναι μια ταινία η οποία δε θα παραμείνει στις μνήμες μας μετά από χρόνια...
θα ξεχαστεί....


Για μένα η τέλεια ταινία, είναι αυτή που είναι πέραν όλων των άλλων... και διαχρονική ;) (Βλέπε άρχοντα των δαχτυλιδιών :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Μια αλλη αποψη για τους 300
https://www.youtube.com/watch?v=85LElV2mm00

edit by CoA: Προσοχή, περιέχει βωμολοχίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
:D:D:rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flyer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
θεμα για τους 300 δεν υπαρχει???βασικα χτεσ ειχαμε με την παρεα ως θεμα συζητησης την προπαγανδα των αμερικανων και αναφερθηκε και αυτη η ταινια ως προπαγανδιστικη.Δηλαδη τι επρεπε να γινει?Επρεπε ο σκηνοθετης να: 1. Να νικισουν οι περσες; σε μια μονο ολιγολεπτη μαχη.σε εναν πολεμο μετραει μονο η αριθμιτικη υπεροχη και καθολου η εκπαιδευση,το θαρρος,η οργανωση,ο τροπος ζωης,η γεωγραφικη περιοχη και πολλα αλλα. 2. ολοι οι περσες να ειναι λευκοι και κανενας μαυρος 'η μελαψος¨.'η ας τους εκανε ολουσ μαυρους.σπαρτιατες και περσες μαζι. 3. Οι σπαρτιατες να ειναι χοντρουληδες,καθολου γυμνασμενοι και κυριως φιλειρηνικοι.ουτε μυγα να μην πειραζουν! 4. Οι μαχες να γινονται ε απγγελιες ποιηματων'η τραγουδιων κι οχι με σπαθια,ασπιδες και ακοντια.οπως με τους ραπερς ενα πραμα.ο καλυτερος με τους πιο μαγκικους στιχουσ να κερδιζει και την μαχη (γιο). 5. Οι σπαρτιατες να πολεμησουν οχι για τα ιδανικα τους αλλα για να αποδειξουν οτι εχουν καλυτερο προγραμμα γυμναστικης.οι ασκησεις με βαρη φτιαχνουν καλυτερους κοιλιακους απο τα μαστιγια και τις φωνες του ξερξη. 6. Στην ταινια οι σπαρτιατες να μην ειναι ελληνες.για την ακριβεια να μην αναφερεται καν η λεξη ελληνας.οι ελληνες ειναι γεννημα της φαντασιας καποιου χολιγουντιανου παραγωγου.

και πολλα αλλα που μου διαφευγουν.αν το εκανε ετσι το εργο ο snyder ειμαι σιγουρος πως κανενας δεν θα μπορουσε να τον κατηγορησει για αμερικανικη προπαγανδα! ΕΛΕΟΣ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πολλυ καλή ταινία, πραγματικά, δεν ήταν κουραστική καθόλου, δράση απο παντού, εξερετική, δεν βλέπω ταινίες τέτοιου ίδους αλλα αυτή είναι καταπληκτική, μπράβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost_Prophet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lost_Prophet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η ταινία αυτή ήταν εξαιρετική για μένα!
Η πιο ωραία ατάκα της ταινίας...

"Δεν έχω βρει ακόμα έναν άξιο αντίπαλο που να μου προσφέρει έναν αξιοπρεπή θάνατο!!!!!!!"<3:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top