[Β' τεύχος] Βοήθεια/Απορίες στα Λατινικά Προσανατολισμού

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Διαβάστε καλού-κακού τις πλάγιες ερωτηματικές,γιατί υπάρχει ασάφεια.Οι υποθετικές παραβολικές είναι εκτός.Αντρέα,η παραχωρητική πρόταση είναι εντός της ύλης κανονικά.Το μόνο που αφαιρείται από το κείμενο 43 είναι η παρατήρηση 5. για τις διμελείς ερωτηματικές προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οι παραχωρητικές σαν παρατήρηση δεν υπάρχουν στο κείμενο 43 αλλά σε κάποιο άλλο που είναι εκτός!Οι πλάγιες ερωτηματικές ειναι 100% εντός ύλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Οι παραχωρητικές σαν παρατήρηση δεν υπάρχουν στο κείμενο 43 αλλά σε κάποιο άλλο που είναι εκτός!Οι πλάγιες ερωτηματικές ειναι 100% εντός ύλης.

Έχεις δίκιο τελικά...στο κείμενο 40 η παρατήρηση 2. είναι εκτός (αφορά τις παραχωρητικές).Ωστόσο,εγώ θα τη διαβάσω (1 είναι) καλού-κακού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Διάβασε και debeo+απαρέμφατο και μετατροπή σε Περιφραστική Παθητική Συζυγία! Κάτι μου λέει ότι αν θέλουν να το δυσκολέψουν λίγο θα μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια ΣΟΣ...στην 2η ασκηση στα λατινικα με τα ρηματα πως θα την κανετε? εννοω θα το κλεινετε απο μεσα σας και θα ψαχνετε ποια συζυγια ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το debeo δεν ειναι τελειως εκτος ομως;

Οπως σε βολευει.Αν νιωθεις οτι χρειαζεται να γραψεις και στο προχειρο τη καθε συζυγια για να μη κανεις κανενα λαθος απροσεξιας καντο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγώ το διάβασα γιατί υπάρχει και στο κείμενο 7 αντίστοιχη φράση ( vim hostium cavere debetis ) αλλά μπορούν κάλλιστα να "κατασκευάσουν" ένα παράδειγμα! Όλα τα περιμένω από αυτή την επιτροπή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δε νομιζω να ξεφυγουν τοσο πια,αλλα απο την αλλη εκει που περιμενεις τα ευκολα μπορει να ερθουν τα παλουκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ευχαριστω πολυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
debeo + απαρέμφατο είναι μέσα.
Σκέφτομαι να γράψω στο πρόχειρο και τις 4 συζυγίες σε όλους τους χρόνους, εγκλίσεις και φωνές για να είμαι σίγουρη. Αλλά θα μου πάρει πάρα πολλή ώρα. Έγραψα δοκιμαστικά το amo και μου πήρε 20 λεπτά. Φανταστείτε επί 4 :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
debeo + απαρέμφατο είναι μέσα.
Σκέφτομαι να γράψω στο πρόχειρο και τις 4 συζυγίες σε όλους τους χρόνους, εγκλίσεις και φωνές για να είμαι σίγουρη. Αλλά θα μου πάρει πάρα πολλή ώρα. Έγραψα δοκιμαστικά το amo και μου πήρε 20 λεπτά. Φανταστείτε επί 4 :/:

Θυμήσου απλά καταλήξεις για την κάθε συζυγία. Άμα ξέρεις αρχικούς χρόνους,ξέρεις όλα τα υπόλοιπα. Διάβασε αποθετικά-ημιαποθετικά κλπ.Οι 3 ώρες φτάνουν νομίζω για να γράψεις το ίδιο διαγώνισμα 2 φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
ο κανόνας για το debeo + απαρέμφατο υπάρχει σε κάποια σελίδα στο σχολικό βιβλίο;
Επίσης, κείμενο 31 το "proelio" τι είναι συντακτικά; Έχω αμφιβολίες γιατί τα δύο βοηθήματα μου το δίνουν διαφορετικά. Το ένα δοτική του σκοπού και το άλλο αντικείμενο. =/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το proelio εγώ το έχω αντικείμενο του lacessitus est! Tώρα για το debeo δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν χρησιμοποιώ το σχολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ο κανόνας για το debeo + απαρέμφατο υπάρχει σε κάποια σελίδα στο σχολικό βιβλίο;
Δεν ξέρω που υπάρχει στο βιβλίο αλλά μπορείς να θυμάσαι αυτόν τον κανόνα: την ενεργητική σύνταξη με debeo + απαρέμφατο την μετατρέπεις σε παθητική σύνταξη με παθητική περιφραστική συζυγία(γερουνδιακό + sum). Το debeo φεύγει στην παθητική σύνταξη και το ποιητικό αίτιο μπαίνει σε δοτική (είτε είναι έμψυχο είτε άψυχο).
Επίσης, κείμενο 31 το "proelio" τι είναι συντακτικά; Έχω αμφιβολίες γιατί τα δύο βοηθήματα μου το δίνουν διαφορετικά. Το ένα δοτική του σκοπού και το άλλο αντικείμενο. =/
Αντικείμενο το έχω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Υπάρχει μια διχογνωμία,η οποία με προβληματίζει, στο εξής θέμα: Στο κείμενο 44 η πρόταση <<quod Tarquinium dixisse ferunt exulantem>> είναι κατηγορούμενο στο ''hoc'',υποκείμενο στο ''est'' ή αναφορική προσδιοριστική στο ''hoc'';;; Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Υποκείμενο στο est την έχω σημειώσει εγώ, το ίδιο λέει και το βοήθημα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Υποκείμενο στο est την έχω σημειώσει εγώ, το ίδιο λέει και το βοήθημα μου.

Εμένα λέει κατηγορούμενο στο hoc....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εμένα λέει κατηγορούμενο στο hoc....

Ποιο βοήθημα χρησιμοποιείς;
Θα πάρω αύριο τηλέφωνο την καθηγήτρια μου να ρωτήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
υποκείμενο η πρόταση και κατηγορούμενο τo hoc το έχω μάθει κι εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
υποκείμενο η πρόταση και κατηγορούμενο τo hoc το έχω μάθει κι εγώ..

Άρα και υποκείμενο στο est και κατηγορούμενο στο ''hoc'';
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top