Φινλανδικά ή ολλανδικά

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
θα διαλεγα να μαθω ολλανδικα γιατι ειναι πολυ πιο ευκολα....οσο για το κλιμα της φιλανδιας και εμενα με αρεσει αλλα δεν θα μπορουσα να αντεξω τοσο πολυ κρυο ολο το χρονο..!ελλαδιτσα και δεν ειμαι καλα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Βασικά όσον αφορά την εκμάθηση της γλώσσας, καθώς τα μιλάν μόνο στη Φινλανδία, θα έλεγα ότι έχει χρησιμότητα κυρίως, εάν έχει κανείς σκοπό να μείνει στη Φινλανδία. Ή αλλιώς για χόμπυ, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή εάν θέλεις να μάθεις μια νέα ξένη γλώσσα, για να έχεις ένα προσόν παραπάνω στην εύρεση εργασίας στο μέλλον, νομίζω ότι τα φινλανδικά δεν εξυπηρετούν το σκοπό αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση καλύτερα είναι να μάθεις κάποια πιο διαδεδομένη γλώσσα. Ωστόσο, το τι μπορεί να σου προσφέρει μια γλώσσα, ακόμα κι αν τη μιλούν μόλις 5 εκ. άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο, κάποιες φορές απλά δεν περιγράφεται. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βασικά όσον αφορά την εκμάθηση της γλώσσας, καθώς τα μιλάν μόνο στη Φινλανδία, θα έλεγα ότι έχει χρησιμότητα κυρίως, εάν έχει κανείς σκοπό να μείνει στη Φινλανδία. Ή αλλιώς για χόμπυ, όπως είπε κάποιος παραπάνω. Δηλαδή εάν θέλεις να μάθεις μια νέα ξένη γλώσσα, για να έχεις ένα προσόν παραπάνω στην εύρεση εργασίας στο μέλλον, νομίζω ότι τα φινλανδικά δεν εξυπηρετούν το σκοπό αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση καλύτερα είναι να μάθεις κάποια πιο διαδεδομένη γλώσσα. Ωστόσο, το τι μπορεί να σου προσφέρει μια γλώσσα, ακόμα κι αν τη μιλούν μόλις 5 εκ. άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο, κάποιες φορές απλά δεν περιγράφεται. :)

Θα συμφωνησω απολυτα xD
Επισης εχω να συμφωνησω και γι'αυτα που ειπες παραπανω για το κλιμα. Πολλοι Ελληνες το παιρνουν στο χαλαρο :P
Ειμαι απο Ρωσσια, και αν και απο τα νοτια, ξερω πως ειναι να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι λογο του χιονιου.
Παρ'ολ'αυτα μ'αρεσει η αισθηση του κρυου, αυτη καθ'αυτη, και μου αρεσουν ΠΑΡΑ πολυ οι λιμνες και τα δαση. Αν και οι λιμνες γινονται μπελας το καλοκαιρι, με ολα αυτα τα κουνουπια, ε?
Οσο για τη γλωσσα, πιστευω πως καποιος που ξερει Ελληνικα η Ρωσσικα, ισως διευκολινθει λιγακι στην εκμαθηση των Φινλανδικων, απλα και μονο γιατι θα καταλαβαινει απο πειρας τι ειναι οι προθεσεις και οι καταληξεις, καθως και τι ειναι οι κλισεις. Εφ'οσων δεν υπαρχουν κλισεις στα Αγγλικα, τους ειναι δυσκολο να καταλαβουν την χρηση τους, το ξερω γιατι εχω προσπαθησει να εξηγησω τι ειναι :P
Κατι ακομα για το κλιμα, προς τους Ελληνες: Μην ξεχνατε του 3-4 μηνες νυχτας τον χειμωνα και το ιδιο για μερα το καλοκαιρι. Ειναι ΠΑΡΑ πολυ δυσκολο, κουραστικο και αποπροσανατολιστικο, ειδικα αν δεν το εχεις συνηθησει.
Προσωπικα, τον χειμωνα σχεδιαζω να επισκευτω εναν φιλο μου στην Νορβηγια και ισως μου δωθει η ευκαιρια να δω και Φινλανδια εκεινη την περιοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
ξερω πως ειναι να μην μπορεις να βγεις απο το σπιτι λογο του χιονιου.
Στην κυριολεξία όμως. :hehe:

Προσωπικά πιστεύω πως αυτά που λέγονται για τη νύχτα και τη μέρα (για το πόσο 'δύσκολο' είναι) είναι υπερβολές. Εκτός κι αν μένεις πια στο Utsjoki. :P

Βγήκαμε λίγο off, μια που η συζήτηση αφορά τις γλώσσες, αλλά αφού το κλίμα μιας χώρας μπορεί να σε κάνει να θέλεις να μάθεις και τη γλώσσα της, μπορεί να αποκτήσουμε και καναν άλλο fan (ή να το βάλουν όλοι στα πόδια). :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Τα ολλανδικα μοιαζουν λιγακι με τα γερμανικα.Εζησα Ολλανδια και μιλαω τα ολλανδικα.Τα φιλανδικα ειναι μια ξεχωριστη γλωσσα τελειως.Δεν μοιαζουν με καμια αλλη.Οσο για τους ανθρωπους,ΚΑΜΙΑ σχεση.Οι Φιλανδοι ειναι απο αλλο πλανητη!!Δουλευα χρονια στην Κω με ξενους και πιο U.F.O. απο αυτους δεν υπαρχουν.Ιδια φιλανδεζα που δουλευαμε μαζι το παραδεχτηκε οτι ντρεπεται που ειναι απο εκει!!!

Πρώτον, είναι ΦιΝλανδία. Μάλλον δεν τους γνώρισες καλά τους ΦιΝλανδούς. Δεύτερον, κάθε χώρα έχει και την ιδιαιτερότητά της. Κι εμείς μπορεί να φαινόμαστε U.F.O. σε κατοίκους άλλων χωρών. Με τα λόγια σου γίνεσαι απόλυτος. Και, στην τελική, κι εγώ ντρέπομαι που είμαι από την Ελλάδα, γιατί πολλοί Έλληνες είναι εθνικιστές, κομπλεξικοί, οπισθοδρομικοί και απροσάρμοστοι.

Θέλω όμως κι εγώ να δοκιμάσω να μάθω Φινλανδικά και να ζήσω εκεί!!
Αν και με φοβίζει πολύ ο αριθμός αυτοκτονιών, ιδιαίτερα από μαθητές μέσα σε σχολεία, θέλω πολύ να πάω.
Δεν ξέρω βέβαια πού μπορώ να βρω καθηγητή για να μάθω, γιατί σκοπεύω να σπουδάσω στην επαρχία. Απ'ότι έψαξα όμως, η σχολή που θέλω να πάω κάνει προγράμματα ανταλλαγής φοιτητών με ένα πανεπιστήμιο στο Ελσίνκι κι ένα στο Turku! :clapup:Ίσως αυτή να είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω Φινλανδικά....:)

Ευχαριστώ πάντως και για τις πληροφορίες!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;

Το teach yourself Finnish πρέπει να είναι πολύ καλό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top