[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • [B]Άριστα[/B] 18-20

    Ψήφοι: 30 33.0%
  • [B]Πολύ καλά[/B] 15-18

    Ψήφοι: 17 18.7%
  • [B]Καλά[/B] 12-15

    Ψήφοι: 20 22.0%
  • [B]Μέτρια[/B] 10-12

    Ψήφοι: 16 17.6%
  • [B]Όχι καλά[/B] 5-10

    Ψήφοι: 6 6.6%
  • [B]Καθόλου καλά[/B] 0-5

    Ψήφοι: 2 2.2%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγγελος23

Νεοφερμένος

Ο Αγγελος23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ηταν τα πιο δυσκολα θεματα που εχουν πεσει ποτε στη βιολογια,παντως μονο το γ1 οπως φαινεται δν εχω κανει τελειως σωστο αλλα μ βγηκε η ψυχη να κανω τα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Γεια σου ρε Στρατο με τα ωραια σου!
Παω να φαω και να κοιμηθω ησυχος!
Φιλια πολλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ηταν τα πιο δυσκολα θεματα που εχουν πεσει ποτε στη βιολογια,παντως μονο το γ1 οπως φαινεται δν εχω κανει τελειως σωστο αλλα μ βγηκε η ψυχη να κανω τα αλλα

διόρθωση: τα 2α πιο δύσκολα. :Ρ 2 ερωτήματα ήταν τα δύσκολα, ΟΧΙ ΟΛΑ... αλλά μην ασχολείστε με αυτά που πέρασαν, περιμένετε να τελειώσετε με τις πανελλήνιες κ μετά... καταλαβαίνω το άγχος σας να δείτε τι περίπου γράψατε αλλά κι εγώ το είχα κάνει όταν έδινα φυσική που νόμιζα ότι δεν έγραψα και τελικά είχα γράψει μια χαρά και επειδή ήμουν χάλια μου κόστισε στο επόμενο μάθημα που ήταν και με το μεγαλύτερο συντελεστή -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Το δ2 μπορει κάποιος να πει πως το δικαιολογουμε;;;
ακόμα στην ερωτηση με τον κκλο του ανρθακα δεν εγραψα πως παραγονται τα ορυκτα καυσιμα επρεπε να το γράψω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GioA

Νεοφερμένος

Η GioA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
1ον τα θέματα ήταν δύσκολα. Τα Α και Β ήταν νορμάλ και είναι απαράδεκτο να μην πάρεις όλες τις μονάδες από εκεί, το Γ για εμάς που διδάξαμε την Εξέλιξη αναλυτικά και επιμείναμε στις ερωτήσεις τέτοιου τύπου δε μας παραξένεψε. Απλά πρέπει να σημειωθεί πως η φυσική επιλογή δρα στον πληθυσμό και σε αυτούς τους 2 πληθυσμούς η φυσική επιλοή ευνοοεί τα καταλληλότερα χαρακτηριστικά σε κάθε περίπτωση, ενώ τα νέα είδη θα προκύψουν από τους 2 αυτούς πληθυσμούς όταν συσσωρευτούν τόσα διαφορετικά χαρακτηριστικά που θα κάνουν αυτούς τους 2 πληθυσμούς ανίκανους να αναπαραχθούν μεταξύ τους (όσο υπάρχει η ικανότητα αναπαραγωγής έχουμε ΕΝΑ είδος)
2ον το τέταρτο θέμα το θεωρώ απαράδεκτο. Το κομμάτι με το φωτοχημικό νέφος ήταν αναπάντεχο αλλά εν τέλει δεν ήταν τρομερά δύσκολο αρκεί να είχες την κριτική ικανότητα να διακρίνεις γιατί οι πρωτογενείς ρύποι αυξάνονται τις πρωινές ώρες. Αλλά το Δ1 είναι δύσκολο, ασαφές και δεν είχε κανένα λόγο να μπερδέψει τους υποψήφιους με την απόσταση. Οι απαντήσεις που έχω δει δεν είναι λογικές, σε ένα διάγραμμα, όταν ο άξονας των χ μας δίνει μια συνιστώσα, αυτή αυξάνεται όσο προχωράς προς τα δεξιά. Άρα λογικά η απόσταση αυξάνεται είτε είναι μακριά είτε είναι κοντά στο σημείο ρίψης. Παρόλα αυτά η απόσταση αυτή θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρεί από κάποιους και σαν βάθος, απόσταση δηλαδή κάθετη από το σημείο ρίψης, όσο πιο βαθειά τόσο λιγότερο οξυγόνο. Τα πράγματα θα ήταν πιο νορμάλ αν είχαν χρόνο, δε θα διακριθεί ο άριστος μαθητής από αυτό το θέμα. Απλά θα υπάρχουν ενστάσεις και γκρίνια.
Για μια ακόμη φορά οι υπεύθυνοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν φυσιολογικά και να βγάλουν θέματα που να μπορούν να τα απαντήσουν οι μαθητές ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Κρίμα.
3ον Που είδατε αυτή την ανακοίνωση του Υπουργείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Το δ2 μπορει κάποιος να πει πως το δικαιολογουμε;;;
ακόμα στην ερωτηση με τον κκλο του ανρθακα δεν εγραψα πως παραγονται τα ορυκτα καυσιμα επρεπε να το γράψω;;
Δεν ηθελε κυκλο του ανθρακα πρωτα απο ολα ηθελε την ανθρωπινη παρεμβαση το κομματακι δηλαδη διπλα απο τον κυκλο.Το δ2 το εξηγουσες με το γωτοχημικο νεφος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dream~

Νεοφερμένος

Η ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
εγω παντως το Γ1 δεν το απαντησα ετσι...εγραψα την παρατηρηση 3 και το αντιστοιχο συμπερασμα του Δαρβινου και το συνδυασα αναφεροντας στοιχεια απο το πινακακι σελ 131 της Θ. του Βαρδινου προσαρμοζοντας το στα δεδομενα της ασκησης με την πεστροφα... Υπηρχαν πεστροφες με διαφορετικα χαρακτηριστικα,εξαιτιας των συνθηκων επιβιωσαν οσες ειχαν χαρακτηριστικα που ανταποκρινονται περισσοτερο στο περιβαλλον που βρισκονταν και αναπαραχθηκαν οποτε εξαιτιας των διαφορετικων συνθηκων που ειχαν οι 2 λημνες ανεπτυξαν και διαφορετικα χαρακτηριστικα...
Στο Γ2 επισης καταλαβα οτι ζηταει την παρατηρηση 4 και το συμπερασμα...δεν καταλαβαινω τη σχεση εχουν οι 2 πρωτες που λενε για τον σταθερο πληθυσμο εφοσον μιλαει για ειδος [τελευταια προταση του συμπερασματος 3]
ααα και κατι αλλο στο Β3 αφου αναφερει να γραψουμε τη δομη γιατι πρεπει να γραψουμε και ποια κυτταρα προσβαλλει?? εγω το ειχα γραψει και το εσβησα για να μην βγω εκτος θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δύσκολα...
Ελπίζω όχι κάτω από 15. Έκανα λάθος και ένα πολλαπλής...
Τεσπα, πάμε γι'άλλα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δυσκολάκια ήταν, το 4ο θέμα ειδικά , με μπέρδεψε αρκετά μέχρι να σκεφτώ τη λύση:P
Δε ξέρω, μου φάνηκαν πιο απαιτητικά από πέρσι για κάποιον λόγο.
Αλλά ήταν καλά θεματάκια, οι διαβασμένοι έγραφαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Η καθηγητρια μου μου ειπε...


παντως στρατο κομματακι δυσκολο το βλεπω να εβγαλε ανακοινωση το υπουργειο...αφου μαλακιες κανει καθε χρονο σε διαφορα μαθηματα φετος θα του ρθει?? μακαρι να ισχυει βεβαια...αν ισχυει ειμαι στο 19
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Το δ2 μπορει κάποιος να πει πως το δικαιολογουμε;;;
ακόμα στην ερωτηση με τον κκλο του ανρθακα δεν εγραψα πως παραγονται τα ορυκτα καυσιμα επρεπε να το γράψω;;
Δες τις απαντήσεις στο πρώτο post.
Στην ουσία λες, ότι αφού το όζον αποτελεί δευτερογενή ρύπο, και παράγεται σαν προϊόν της αντίδρασης των οξειδίων του αζώτου με το οξυγόνο, η παραγωγή του θα ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ. Οποτε είναι λογικό, στο διάγραμμα, πρώτα να αυξάνεται η συγκέντρωση των οξειδιων του αζώτου και μετά να αυξάνεται το όζοντος. Πράγμα και λογικό τις πρωινές ώρες, σε μία πόλη όπως η Αθήνα, με τόσες μηχανές εσωτερικής καύσης. Απλώς το λες πιο κομψά.

Πάντως έλεος σε αυτό με το ξενοδοχείο και τα λύματα, εγώ με το που το είδα είπα ότι είναι παγίδα, για αυτούς που δεν θα διαβάσουν οτι είναι διάγραμμα ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ και θα νομίσουν ότι είναι χρόνου. Γιατί υπάρχουν και αυτοί, που δεν το δικαιολόγησαν έτσι, και όμως μπορεί να έχουν κάνει σωστά την αντιστοίχηση. Το θεωρώ πολύ αδικία, να το μπερδέψει κάποιος με το χρόνο και να πει "πρώτα αυξάνονται οι αποικοδομητές και μετά μειώνεται το οξυγόνο" και να το πιάσει, παρά όσοι το πρόσεξαν ότι είναι απόστασης.

Γιατί δεν είναι λογικό εκεί που υπάρχει η αποχέτευση, να πάνε τα ψάρια και να αναπνέουν οξυγόνο. Έλεος δηλαδή. :P

Παιδιά είναι 1000% σίγουρο αυτό για την ανακοίνωση του υπουργείου; Στο site τους δεν βρήκα κάτι, και ο βιολόγος μου μου είπε πως το σωστό είναι αυτό με την μικρή απόσταση. Επίσης, έχουν βγάλει άλλα φροντιστήρια απαντήσεις; Εγώ μόνο αυτό στην πρώτη σελίδα έχω βρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicool

Νεοφερμένος

Η nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
αν ισχυει η ανακοινωση πανω απο 17 ...αν δεν ισχυει τη γ@μ...... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ναι κι εγω ανησυχω...
Στρατοοοοοοοο πες στην καθηγητρια σου να κανει register στο site να το επιβεβαιωσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Χαχαχαχα παιδια σορρυ δεν φταιω :D Oτι ξερω σας λεω... Εγω παντως ειτε ετσι ειτε αλλιως καλα ειμαι με το Δ1 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ναι ρε αγορι μου αλλα εμεις δεν ειμαστε ενταξει γτ παιζονται αρκετα μορια :P
Παρε τηλ και βαλε ανοιχτη ακροαση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν βγεί ανακοίνωση από το υπουργείο τότε εντάξει, μην αναπαράγεται φήμες ρε παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XARA62

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Λιγοστές οι πιθανότητες να βγάλει αποσαφηνιστική ανακοίνωση του Υπουργείου. Περιμένετε 2-3 μέρες που θα κυκλοφορήσουν οι οδηγίες που θα δοθούν στους διορθωτές στα βαθμολογικά κέντρα. Πέρισυ είχαν πέσει παραιτήσεις ορισμένων διορθωτών που διαφωνούσαν με την επίσημη γραμμή, πράγμα που -μάλλον- θα επαναληφθεί και φέτος. Τι τους θέλανε πάλι τους αβαθμονόμητους άξονες, αφού τους χαλάνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tezu586

Νεοφερμένος

Η tezu586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πιστεύω οτι είμαι η χειρότερη από όλους.. Στην αρχή τα ήξερα όλα.. και ήμουν σίγουρη για το 19.. Αυτά που έπεσαν τα ήξερα όλα..[έτσι πιστεύω] Και μετά κοίταξα ξανά το Δ2-3[Γιατί γαμώωωω;] και λέω... δεν είναι οξείδια του αζώτου όξινη βροχή; ε; Μετά ήρθε η καταστροφή και έπεσα αυτόματα στο 17. Τέρμα απλά νιώθω να πεθαίνω σιγ'ά σιγά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostas741

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αφηστε να υπαρχουν φημες.
Και θετικες κιολας :P
Απο τη στιγμη που το ειπε καθηγητης ελπιζω οτι θα βασιζεται καπου...
Αναμενουμε νεα απο τον Στρατο ή απο rest guys in here!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top