ΙΕΚ: ποια είναι η γνώμη σας;

SOFOULLLLLLLLA

Νεοφερμένος

Η SOFOULLLLLLLLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας!!ειμαι καινούριο μέλος κ θα ήθελα να ρωτήσω κ εγω κάποια πράγματα για τα δημόσια ιεκ. Συγκεκριμενα για τα τμήματα επαγγελματικο μακιγιαζ κ ειδικος εφαρμογών αισθητικής. ειμαι φοιτητρια ασχετης ειδικοτητας και επισης δασκαλα χορου. ομως πραγματικα κλιση μ κ ονειρο μ ειναι οι δυο παραπανω ειδικοτητες. θα ηθελα λοιπον αν καποιος ξέρει η εχει εμπειρια να με ενημερωσει. Αν τα δημοσια ιεκ ειναι αξιολογα οσων αφορα τα τμηματα αυτα, με ποια κρητηρια δεχονται σπουδαστες (οριο ηλικιας η οτιδηποτε αλλο) κ αν πιστυετε οτι οι αποφοιτητοι των τομεων αυτων απο δημοσιο ιεκ μπορουν να εχουν καποιο μελλον στην αγορα εργασιας. γενικα οποιαδηποτε πληροφορια θα με βοηθουσε πολυ. ευχαριστω εκ των πρωτερων!!!!!!!

Hi....ζητησες την γνωμη για τα δημοσια ιεκ!!!!εχω τελειωσει επαγγελματικο μακιγιαζ....ασ ξεκινησω λοιπον απο τη διδασκαλια....υπαρχουν αρκετοι αξιολογοι καθηγητες,αλλα μαλλον πρεπει να πεσεις στην περιπτωση....οσο για την επαγγελματικη αποκατασταση...δυσκολα τα πραγματα...βγαινουν σε καθε εξαμηνο αρκετα ατομα και δεν υπαρχουν θεσεις εργασιας...πρεπει αφου τελειωσεις τη σχολη και παρεις το βεκ (βεβαιωση επαγγελματικης καταρτισης), να δωσεις την πιστοποιηση!!!μετα δινεις κι αλλες εξετασεις στο υπουργειο πολιτισμου αν δεν κανω καποιο λαθος...και πρεπει να συμπληρωσεις καποια αρκετη προυπηρεσια για να λεγεσαι μακιγιεζ κι οχι βοηθος...τα συμπερασματα δικα σου...!!!!ελπιζω να σε βοηθησα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elina el

Νεοφερμένος

Η elina el αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας.είμαι καινούργιο μέλος,έχω τελειώσει και εγώ ιδιωτικό ιεκ βοηθός διαιτολόγου.μην τα υποβιβάζετε τόσο τα ιεκ,πιστεύω οτι δεν παίζει μεγάλο ρόλο τα πόσα χρόνια σπουδάζεις αλλά το πόσο έξυπνος είσαι για να τα εκμεταλευτείς.δεν ξέρω γιατί αλλά όσοι έχουν τελειώσει ένα πανεπιστήμιο θεωρούν οτι κάτι έχουν κάνει και νομίζουν οτι θα βγουν έξω στην αγορά εργασίας και θα γίνουν διευθυντές.εγώ θα ήθελα να ρωτήσω την κοπέλα την βαλ που έλεγε οτι υπάρχουν κάτι παραθυράκια και θα ήθελα αν μπορεί να με ενημερώσει για οτι γνωρίζει εάν μπορεί..,αν θέλει να μου στείλει και πμ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιάσωνας38804

Νεοφερμένος

Ο Ιάσωνας38804 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ζζζζζζζζζζζζζζζζβββββββββββββββββββμμμμποιιιννννννννννγγγκκκκκκ!!! Τι λέτε ρε χαμένα τα χετε? Ιδιωτικό ΙΕΚ μετά Κολέγιο και μετα bachelor και master.Δηλαδή ισότιμο τίτλο πανεπιστημιακών σπουδων. ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ! ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
α καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
σου δινει καποια δυνατοτητα για επαγγελματικη αποκατασταση σε περιπτωση που καποιος δεν κατορθωσε να εισαχθεί σε καποιο ΑΕΙ η ΤΕΙ της επιθυμιας του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
αλλο ρωταω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
δεν διαβασα τα σχολια σας απλα απαντησα στο ερωτημα για το "ποια είναι η γνωμη σας.... "

οσον αφορα την ερωτηση σ νομιζω ναι! ποσοι δε γράφονται σε μια σχολη που περασαν ακομα κ αν δεν τους αρεσει μονοκ μονο για να εχουν τα πρωτερηματα κ παραλληλα εγγραφονται κ σε ιεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γιατί να παει καποιος σε ιεκ;; Ακομα κι αν δεν καταφερεις να μπεις στην σχολη που ηθελες την πρωτη φορα, ξαναδωσε. Με τα λεφτα που θα δωσεις στο ιεκ, δωστα σε καποιο φροντιστήριο( και ειναι πολυ λιγοτερα απο ιεκ), διαβασε και περνα εκει που θες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
συμφωνο μαζι σου απλα ανα φερομαι σε περιπτώσεις παιδιων που δεν είναι διατεθημενα να ξαναπροσπαθησουν .. από το να μη κανουν στη ζωη τους τπτ ας εχουν ένα "χαρτι" στα χερια τους ακομα κ από ΙΕΚ.. αν είναι όμως καποιος διατεθημενος να ξαναμπει στο λουκι των πανελλαδικων συφωνω απολυτα μαζι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis18

Νεοφερμένος

Ο antonis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γιατι καποιος να προσπαθησει ξανα και ξανα; θα χαλαει τα καλυτερα χρονια της ζωης (τα εφηβικα) για να δινει παννεληνιες και μετα να περιμενει στην ουρα για εκδοση καρτα ανεργίας, η θα εργαζεται για 500 ευρω!!!! το χαρτι του πανεπιστιμου ουτε θεση εργασιας σου εξασφαλιζει (που πλεον είναι το πιο συμαντικο) ουτε σε κανει επιστημονα. ενω καποια επαγγελματα των ιεκ (μαγειρικη, ζαχαροπλαστικη κ.α) και δουλεια θα βρεις πολυ πιο ευκολα (τα ιεκ εχουν μέσο) ενω κανενα πανηστιμιο δεν εχει. θελουμε δεν θελουμε στην συγκεκριμενη περιπτωση αν θες εργασία καλή η θα κανεις καποια καλα επαγγελματα απο ιεκ, η πανηπιστιμιο αλλα στο εξωτερικο!

Στην χώρα που λέγεται Ελλάδα, είναι πολυ κατώτερο το επίπεδο κάποιων τει και αει, πλέον ορισμένα όταν μπεις μέσα πιο πολύ αισθάνεσαι σαν να είσαι στην βουλή παρα σε πανηπηστιμιο!!! δεν αμφισβητό την επιστημονική γνώση κάποιων ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αλλα μερικά τει και αει δεν έχουν συγκολινιστικές διαφορες απο ιεκ! με λίγα λογία μέγιστη σημασία έχει να ξέρεις αυτο που σπουδάζεις και να το αγαπάς το τι τελειωσεις δεν εχει σημασία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italiano..Lover

Νεοφερμένος

Η Italiano..Lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια, τι πιστευεται για τις Ιδιωτικες Σχολες Γαστρονομιας? Ξερετε καμια καλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nassosandroid

Νεοφερμένος

Ο nassosandroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
για την ειδικότητα τεχνικώς εφαρμογών πληροφορικής θα μου χρειαστεί λαπτοπ η ειναι ενταξει το desktop μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ηρεμήστε λίγο όλοι...δηλαδή τι θέλετε να πείτε?ότι όσοι πάνε σε ιεκ είναι βλάκες και οι υπόλοιποι που δεν πάνε έξυπνοι??αν είναι δυνατόν..φυσικά έχει και τις διάφορες του το εικ με το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ όμως και τα ιεκ δεν είναι άσχημα..όποιος είναι απόφοιτος και δεν έχει καταφέρει να κάνει κάτι ας το ζυγισει καλά και μην επηρεάζεται από τις απόψεις όλων που λένε να σπουδαζουμε όλοι σε πανεπιστήμια και όχι σε ιεκ..από την μια το πανεπιστήμιο/ΤΕΙ δίνει ένα καλό πτυχίο,ανώτερο φυσικά,ανώτερες σπουδές και μεγαλύτερη αναγνώριση.Από την άλλη σπουδάζεις 4 και παραπάνω χρόνια,μαθαίνεις ένα σωρό πράγματα τα οποία δεν θα σου χρησιμεύσουν πουθενά τα περισσότερα από αυτά.Όμως αξίζει γιατί δίνουν καλά πτυχία...Τα ιεκ από την άλλη δίνουν η πιστοποίηση η απλό πτυχίο όμως στα δημόσια ιεκ η μόρφωση δεν είναι και τόσο καλή..αλλα δημόσια είναι καλά και άλλα όχι...σα φως τα ιδιωτικά εν αι καλύτερα.Για κάποιον απόφοιτο πού δεν θέλει να χάσει χρόνο με πανελλήνιες ξανά και να πάρει ένα πτυχίο άμεσα στα χέρια του είναι καλή Επιλογή το εικ.Και οι ευκαιρίες για εργασία είναι ίδιες και στα ιεκ και στα πανεπιστήμια/τει.όποιος είναι καλός σπουδαστής και έχει προσπαθήσει θα βρει δουλειά ανεξαρτήτως.Οπότε μην πτοείται και με όρεξη και δουλειά όλα γίνονται όπου και αν βρίσκεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί είστε τόσο απόλυτοι και σνομπάρετε τα ιεκ υποστηρίζοντας καθολικές απόψεις!?
Δηλαδη όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν σε ιεκ είναι γιατί είναι στούρνα και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, και αυτοί που πήγαν στο τελευταίο αει που πέρασαν είναι πιο κοφτεροί στο μυαλό? τι λογική είναι αυτή??

Αυτό που πρέπει να σκεφτεί κάθε άνθρωπος πριν διαλέξει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θα θελε να φοιτήσει, είναι τι πραγματικά θέλει να μάθει.. πού θέλει να ειδικευτεί, και όχι τι αναγνωρίζεται και τι δεν αναγνωρίζεται.. αυτά απασχολούν μόνο τον έλληνα που τρέχει για να μαζέψει χαρτιά.. καλή η αναγνώριση αλλά ας ενδιαφερθούμε και για την ουσία.. αν βγείς ευρώπη και τους δείξεις χαρτί, θα σου πουν "πράξη θέλω να δω φίλε, δε αρκούν τα χαρτιά" και σε τεστάρουν..

ξέρω κόσμο που με ενα απλό τει πληροφορικής πήγαν έξω και κάνανε παπάδες και πολλά λεφτά, όχι γιατί είχαν μπάρμπα να τους βάλει σε μια δημόσια θέση αλλά γιατί με το μεράκι τους κατάφεραν να διαπρεύσουν και να αναγνωριστούν έμπρακτα και με απτά καμώματα, όχι μονο με τα χαρτιά..

υπομονή θέλει, μεράκι και αυτογνωσία γιατί τα πάντα ξεκινούν από τις προσωπικές επιλογές και τις πράξεις μας..

και για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα για τα διεκ που κατηγορείτε πολλοί, μ ενδιαφέρει η πληροφορική και συγκεκριμένα το web design, τα γραφικά και τα video games, οπότε βρήκα το τμήμα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής που με υπερκαλύπτει.. διάβασα ένα ένα τα μαθήματα και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.. ενώ κοίταξα και για κατατακτήριες σε άλλα τμήματα πληροφορικής σε πανεπιστήμια και τει, βρήκα στο διεκ αυτό ακριβώς που έψαχνα γιατί τα άλλα τα βρίσκω πολύ πολύ γενικά, και όχι ειδικά όπως το τμήμα που προανέφερα..

συνεπώς μην κατηγορείτε κανέναν για τις επιλογές του και μην σνομπάρετε τίποτα για το Θεό!
υπάρχουν πολλές πτυχές που ένας άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί για την χρήση ενός πτυχίου, αλλά ας μη σκεφτόμαστε καλύτερα σε τι υπόληψη έχει το ιεκ ο γύρω κόσμος, αλλά αν μας αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουμε και αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε όντως με αυτό και να αξιοποιήσουμε το όποιου είδους πτυχίο έχουμε αποκτήσει..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί είστε τόσο απόλυτοι και σνομπάρετε τα ιεκ υποστηρίζοντας καθολικές απόψεις!?
Δηλαδη όλοι όσοι φοιτούν ή φοίτησαν σε ιεκ είναι γιατί είναι στούρνα και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, και αυτοί που πήγαν στο τελευταίο αει που πέρασαν είναι πιο κοφτεροί στο μυαλό? τι λογική είναι αυτή??

Αυτό που πρέπει να σκεφτεί κάθε άνθρωπος πριν διαλέξει το εκπαιδευτικό ίδρυμα που θα θελε να φοιτήσει, είναι τι πραγματικά θέλει να μάθει.. πού θέλει να ειδικευτεί, και όχι τι αναγνωρίζεται και τι δεν αναγνωρίζεται.. αυτά απασχολούν μόνο τον έλληνα που τρέχει για να μαζέψει χαρτιά.. καλή η αναγνώριση αλλά ας ενδιαφερθούμε και για την ουσία.. αν βγείς ευρώπη και τους δείξεις χαρτί, θα σου πουν "πράξη θέλω να δω φίλε, δε αρκούν τα χαρτιά" και σε τεστάρουν..

ξέρω κόσμο που με ενα απλό τει πληροφορικής πήγαν έξω και κάνανε παπάδες και πολλά λεφτά, όχι γιατί είχαν μπάρμπα να τους βάλει σε μια δημόσια θέση αλλά γιατί με το μεράκι τους κατάφεραν να διαπρεύσουν και να αναγνωριστούν έμπρακτα και με απτά καμώματα, όχι μονο με τα χαρτιά..

υπομονή θέλει, μεράκι και αυτογνωσία γιατί τα πάντα ξεκινούν από τις προσωπικές επιλογές και τις πράξεις μας..

και για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα για τα διεκ που κατηγορείτε πολλοί, μ ενδιαφέρει η πληροφορική και συγκεκριμένα το web design, τα γραφικά και τα video games, οπότε βρήκα το τμήμα τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής που με υπερκαλύπτει.. διάβασα ένα ένα τα μαθήματα και είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα.. ενώ κοίταξα και για κατατακτήριες σε άλλα τμήματα πληροφορικής σε πανεπιστήμια και τει, βρήκα στο διεκ αυτό ακριβώς που έψαχνα γιατί τα άλλα τα βρίσκω πολύ πολύ γενικά, και όχι ειδικά όπως το τμήμα που προανέφερα..

συνεπώς μην κατηγορείτε κανέναν για τις επιλογές του και μην σνομπάρετε τίποτα για το Θεό!
υπάρχουν πολλές πτυχές που ένας άνθρωπος μπορεί να σκεφτεί για την χρήση ενός πτυχίου, αλλά ας μη σκεφτόμαστε καλύτερα σε τι υπόληψη έχει το ιεκ ο γύρω κόσμος, αλλά αν μας αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουμε και αν έχουμε σκοπό να ασχοληθούμε όντως με αυτό και να αξιοποιήσουμε το όποιου είδους πτυχίο έχουμε αποκτήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Κανείς δεν τα "σνομπάρει", όπως και τα Πανεπιστήμια έτσι και τα ΙΕΚ(τα ιδιωτικά) εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή, αρκεί να ξέρεις τι ψάχνεις. Δεν είναι για τα πάντα.

Για επαγγέλματα(ή χειρωνακτικές τέχνες) όπως η κομμωτική, η μαγειρική, το graphic design/γραφιστική, τουριστικά, μμμ και διάφορα της κατηγορίας αυτής είναι η καταλληλότερη επιλογή, κατά την δικιά μου άποψη και εντός Ελλάδος φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mystirios

Νεοφερμένος

Ο Mystirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα, ανάμεσα σε ΙΕΚ και κολέγιο. Στην αρχή έκλεινα προς το κολέγιο γιατί μου είπανε πως δικαιούμαι υποτροφία, όμως αυτό δεν ισχύει και τώρα σκέφτομαι να πάω σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ. Για τα ΙΕΚ έχω ακούσει και έχω δει πολλά όμως θέλω τη γνώμη σας και να μου λύσετε μερικές απορίες.

1. Με ενδιαφέρουν δύο ειδικότητες, ναυτιλιακά και τεχνικός δικτύων. Αν πάω για παράδειγμα τεχνικός δικτύων και βγάλω μετά το ΙΕΚ και μια πιστοποίηση CISCO θα έχω ελπίδες να βρω δουλειά μετά ή θα πάνε τσάμπα τα λεφτά?
2. Τιμή κοντά στα 1500 το χρόνο σε ιδιωτικό ΙΕΚ είναι καλή?
3. Να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε κολέγιο ή να πάω σε ΙΕΚ?

Για να προλάβω όσους μου προτείνουν πανελλήνιες, αυτό το ενδεχόμενο δεν το σκέφτομαι και δεν πρόκειται να τραβήξω πάλι αυτόν τον εφιάλτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αγαπητέ. Εξαρτάται που πας. Για να σχηματίσεις εικόνα καλό θα ήταν να έχεις βιωματική άποψη. Εγώ πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο αδερφός μου πήγε σε ιδιωτικό ΙΕΚ επίσης, μετά σε κολλέγιο και τώρα κάνει MBA επομένως για όλα υπάρχει λόγος και αντίλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι σε δίλημμα, ανάμεσα σε ΙΕΚ και κολέγιο. Στην αρχή έκλεινα προς το κολέγιο γιατί μου είπανε πως δικαιούμαι υποτροφία, όμως αυτό δεν ισχύει και τώρα σκέφτομαι να πάω σε κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ. Για τα ΙΕΚ έχω ακούσει και έχω δει πολλά όμως θέλω τη γνώμη σας και να μου λύσετε μερικές απορίες.

1. Με ενδιαφέρουν δύο ειδικότητες, ναυτιλιακά και τεχνικός δικτύων. Αν πάω για παράδειγμα τεχνικός δικτύων και βγάλω μετά το ΙΕΚ και μια πιστοποίηση CISCO θα έχω ελπίδες να βρω δουλειά μετά ή θα πάνε τσάμπα τα λεφτά?
2. Τιμή κοντά στα 1500 το χρόνο σε ιδιωτικό ΙΕΚ είναι καλή?
3. Να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω σε κολέγιο ή να πάω σε ΙΕΚ?

Για να προλάβω όσους μου προτείνουν πανελλήνιες, αυτό το ενδεχόμενο δεν το σκέφτομαι και δεν πρόκειται να τραβήξω πάλι αυτόν τον εφιάλτη.
Μπορείς να επιλέξεις να φοιτήσεις δωρεάν είτε σε δημόσιο ΙΕΚ στην ειδικότητα Τεχνικός Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών είτε σε ΕΠΑΛ τομέα Πληροφορικής στην ειδικότητα Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Δικτύων Ηλεκτρονικών Υπολογιστών.Η συντριπτική πλειοψηφία των καθηγητών σ'αυτά είναι εξαιρετικοί και αν ενδιαφέρεσαι θα αποκτήσεις πολλές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Aυτό το θέμα είναι ο ορισμός του παραλογισμού, τουλάχιστον σε ορισμένα μηνύματα που έτυχε να διαβάσω.

ΜΗΝ έχετε αυταπάτες μερικοί λέγοντας πως υπάρχει έστω και μια περίπτωση ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ του ιέκ και του κάθε ιεκ, με τα ελληνικά πανεπιστήμια.
Τα οποία ΝΑΙ , δεν διαφωνώ , έχουν τα προβλήματά τους αλλά παράλληλα, σε μερικά γίνεται και απίστευτα καλή δουλειά!

Είναι απλά ΛΑΘΟΣ να αφήνετε να σας υποβαθμίζουν την πανεπιστημιακή κατάρτιση και πατώντας πάνω στο γεγονός ότι η ελληνική οικονομία βιώνει , τα τελευταία χρόνια τεράστια οικονομική αλλά και κοινωνική κρίση, να σας παρουσιάζουν τα ιεκ ή τα ιδιωτικά της Ελλάδας , ως κάτι ΟΝΕΙΡΙΚΟ.

Αυτό το πράγμα, ΔΕΝ ισχύει και βάλτε το καλά στο μυαλό σας.

Είστε 17 - 18 χρονών οι περισσότεροι, διαλέξτε αν θέλετε να γίνετε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ή αν θέλετε να ασχοληθείτε με κάποια τέχνη πιο χειρωνακτική.
Αν η απάντηση είναι η δεύτερη, τότε ναι, πηγαίνετε σε κάποιο ΙΕΚ και ασχοληθείτε με αισθητική, μακιγιάζ, κλπ.

Αν η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι ΟΧΙ, τότε συγγνώμη, αλλά κλείστε τώρα το pc και πηγαίνετε να διαβάσετε.
Γιατί για να γίνετε επιστήμονες, θέλει συνεχές διάβασμα, reseach, συνέδρια, εμπειρία σε εργασιακό περιβάλλον, κλπ.

GOOD LUCK. <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsigkrikos

Νεοφερμένος

Ο tsigkrikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
1.Με κλειστά μάτια τεχνικός δικτύων και σε συνδυασμό με cisco θα έχεις αρκετά καλές πιθανότητες για εργασία. Δες ποια ΙΕΚ είναι cisco academies και ταυτόχρονα εξεταστικά κέντρα Pearson Vue για να δώσεις μέσα τις εξετάσεις σου.
2.1500€ είναι λίγα οπότε καλύτερα τσέκαρε πρώτα που έχεις πάει, ζήτα να δεις εργαστήρια πριν γραφτείς όχι στα τυφλά.
3.Το κολλέγιο είναι σαφώς ανώτερο όμωςδεν θα δώσεις λίγα περισσότερα αν πας σε ένα νορμάλ κολλέγιο αλλά αρκετά περισσότερα. Deree και Μητροπολιτικό τα καλύτερα ιδιωτικά στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top