Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Να καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 528)

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Ξερω πως το υφος μου ειναι γενικα λιγο επιθετικο αλλα επετρεψε μου να πω πως ειτε ειναι ο δασκαλος ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι ... Ειναι απαραδεκτο .. Γιατι εχω π.χ. μια Φυσικο η οποια απο περυσι στην Α Λυκειου μεχρι και φετος δεν εχει κανει ουτε ΕΝΑ μαθημα .. Μπαινει καθετε ..Και καλα εξηγει καποια πραγματα(μερικα τα λεει και λαθος) και ποτε δεν ξερει τι καναμε την προηγουμενη φορα , ουτε καν σε ποιο κεφαλαιο ειμασταν . Και ερχεται τελευταιο μαθημα πριν τα χριστουγεννα και μας λεει δεν θα κανουμε μαθημα τελευταια ημερα. Ε μου ηρθε να της φωναξω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ?? Και εχω μια αλλη καθηγητρια στην πολιτικη παιδεια και στο ΒΑΚΕ(Θεωρητικη Κατευθυνση) η οποια σε καθε μαθημα εχει προετοιμασει power point , βιντεακια για την πληρη κατανοηση του μαθηματος . Και παιρνουν ιδιο μισθο . Αυτο ειναι αισχος ... Ως ποτε θα υπαρχει η νοοτροπια <<μπαινω στο δημοσιο για σιγουρο μισθο >> . Και συμφωνω στα παραπανω που λες αλλα ολοι ξερουμε οτι και χωρις αυτα επιβιωνεις ανετα στον εξω κοσμο . Απλα απαντησα σε αυτο που ειπες <<Γι'αυτο ειναι ο δασκαλος>> . Μακαρι να προσλαβουν νεαρους νεοεξερχομενους απο τις σχολες γιατι οι παλιοι υπολειτουργουν .. Θελω σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .. Α και επισης ρε παιδια εσεις που εχετε αρνητικες αντιδρασεις πανω στο σχολιο μου θελω να σας κανω μια ερωτηση .. Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολυ σωστα τα λες ... Αλλα εχω να πω περισσοτερα. Αυτα ειναι σχολεια ή φυλακες ανηλικων ?? 1) Ενας καθηγητης μας απο Αυστραλια μας ειπε πως ειναι τα δημοσια σχολεια εκει και ειχαμε παθει ολοι κοκομπλοκο . Ουτε τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο καλα .. 2) Ενα μεγαλο χειροκροτημα στην Αριστερη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ που επρεπε να αγορασουμε βιβλια αγγλικων εμεις περυσι στην Α Λυκειου .. Και αυτο ειναι μονο η αρχη .... 3) Μετα απο 7 ωρες σχολειο επειδη το συστημα ειναι ανικανο +οι εκπαιδευτικοι με την νοοτροπια<<μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο>> μας αναγκαζουν να παμε να πληρωνουμε ενα σκασμο φροντιστηρια(Αντι να υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια , αλλα ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν) . Εχουμε να διαβαζουμε και για σχολεια και για φροντιστηρια . 4) Και που ειστε ακομα .. Τα νεα νομοσχεδια της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ που αναμενεται να ψηφιστουν μεσα στην χρονια θελουν να διαλυσουν ολοκληρωτικα το Γυμνασιο(ενοποιηση χημειας βιολογιας και φυσικης σε ενα μαθημα και βαση βαθμου να περνας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ με σκοπο να αναγκαζουν και τα παιδια του γυμνασιου να παν φροντιστηρια , αλλιως ΕΠΑΛ οπου θα γινουν οι εργατες των 200 ευρω )Για το Λυκειο να μην το συζητησω καλυτερα ... Το να καταργηθουν τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι ανουσιο . Και εγω θεωρητικη ειμαι αλλα πιστευω οτι χρειαζονται αναδιαρθρωση .. 5) Απλα οταν ακους οτι τα μαθηματικα ΓΕΝΙΚΗΣ της Β Λυκειου ειναι μαθηματικα που στο εξωτερικο διδασκονται στις καλυτερες μαθηματικες σχολες ειναι αρκετο για να σε πεισει οτι ωπα φιλε . Το γαμ**** . Τα βασικα μαθηματικα που μαθαινουμε στο δημοτικο ειναι τα μονα που χρειαζονται στην ζωη .. Αλλα δεν θα το συνεχισω το θεμα γιατι ειναι ενα θεμα που παντα με φερνει να μαλωνω αγρια με τους μαθηματικους του σχολειου που λεν <<χωρις μαθηματικα δεν πας πουθενα>> .. 6) ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ... ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ??? 7) ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ .
1) Δηλαδή τι σας είπε;
2) Στο "θαυμάσιο" εξωτερικό που έχεις ως πρότυπο σκάνε πολλά για να πάρουν ΟΛΑ τα βιβλία τους. Τα 10€ σε πείραξαν; Αν δε θες δεν τα δίνεις στο κάτω κάτω. Και νομίζω αυτό ίσχυε και πριν έρθει ο ΣΥΡΙΖΑ.
3) Δεν σε αναγκάζουν. Όπως πολύ σωστά λες:
ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν
4) Πότε είπε ο ΣΥΡΙΖΑ αυτό; Έχεις κάποια πηγή;
5) Το οποίο και δεν ισχύει.
6) Η παιδεία δημόσια είναι, όχι δωρεάν. Τι σχέση έχει η δημοκρατία; Για ποια προγράμματα λες;
7) Τα περισσότερα είναι αποτελέσματα των προηγούμενων. Αλλά λες... Ποιον να βρίσουμε; Ε ας βρίσουμε τον τωρινό. ΕΣΥ που πριν έλεγες για την νοοτροπία:
μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο
Η δική μας γενιά σε λίγο θα ψηφίσει, η δική σου νοοτροπία δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να κρίνεις των άλλων... Με την συμπεριφορά σου και αυτά που γράφεις έχεις την ίδια ακριβώς νοοτροπία με αυτήν που τόσα χρόνια μας καταστρέφει!

Ξερω πως το υφος μου ειναι γενικα λιγο επιθετικο αλλα επετρεψε μου να πω πως ειτε ειναι ο δασκαλος ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι ... Ειναι απαραδεκτο .. Γιατι εχω π.χ. μια Φυσικο η οποια απο περυσι στην Α Λυκειου μεχρι και φετος δεν εχει κανει ουτε ΕΝΑ μαθημα .. Μπαινει καθετε ..Και καλα εξηγει καποια πραγματα(μερικα τα λεει και λαθος) και ποτε δεν ξερει τι καναμε την προηγουμενη φορα , ουτε καν σε ποιο κεφαλαιο ειμασταν . Και ερχεται τελευταιο μαθημα πριν τα χριστουγεννα και μας λεει δεν θα κανουμε μαθημα τελευταια ημερα. Ε μου ηρθε να της φωναξω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ?? Και εχω μια αλλη καθηγητρια στην πολιτικη παιδεια και στο ΒΑΚΕ(Θεωρητικη Κατευθυνση) η οποια σε καθε μαθημα εχει προετοιμασει power point , βιντεακια για την πληρη κατανοηση του μαθηματος . Και παιρνουν ιδιο μισθο . Αυτο ειναι αισχος ... Ως ποτε θα υπαρχει η νοοτροπια <<μπαινω στο δημοσιο για σιγουρο μισθο >> . Και συμφωνω στα παραπανω που λες αλλα ολοι ξερουμε οτι και χωρις αυτα επιβιωνεις ανετα στον εξω κοσμο . Απλα απαντησα σε αυτο που ειπες <<Γι'αυτο ειναι ο δασκαλος>> . Μακαρι να προσλαβουν νεαρους νεοεξερχομενους απο τις σχολες γιατι οι παλιοι υπολειτουργουν .. Θελω σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .. Α και επισης ρε παιδια εσεις που εχετε αρνητικες αντιδρασεις πανω στο σχολιο μου θελω να σας κανω μια ερωτηση ..
Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...
Ναι μπορούμε. Και όχι δεν τα βλέπουμε ρόδινα και ωραία. Απλώς έχουμε συγκροτημένες απόψεις και έχουμε μελετήσει το θέμα και δεν μασάμε το κάθε κουτόχορτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Α ναι ξεχασα. Οταν διαφωνουμε με κατι ο αλλος μασαει κουτοχορτο. Α ρε αθανατη ελλαδα με τα επιχειρηματα σου . Εχω καθε δικαιωμα να κρινω τους αλλους απο την στιγμη που δεν κανουν καλα την δουλεια τους και μου καταστρεφουν το μελλον (γιατι η δουλεια των εκπαιδευτικων ειναι να με βοηθησουν να πετυχω τους στοχους μου , στο εκπαιδευτικο κομματι παντα , αλλα δεν βλεπω να με βοηθανε)
1)Σχολεια με τρομερη περιφραξη και φρουρο στην πυλη με καμερα ασφαλειας μαλιστα (για να μην μπαινει ο καθενας) και για να μπει καποιος γονεας πρεπει να παρει ειδικο καρτελακι που δινεται μονο οταν ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναγκη . Οχι σαν εμας εδω που μπαινουν εξωσχολικοι οποτε θελουν . Πολυ καλα γηπεδα μπασκετ, ποδοσφαιρου κλπ και γενικα μια τεραστια αυλη . Στις αιθουσες εχει ξεπεραστη αυτη η βλακια με τα θρανια που ακομη υπαρχει στην ελλαδα και υπαρχουν εργαστηρια για την καθε ειδικοτητα(χημεια,βιολογια κλπ) κατι που σε εμας διαθετουν ελαχιστα σχολεια και οχι τοσο καλα οργανωμενα ουτε με για καθε ειδικοτητα . Υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια για τα παιδια που χρειαζονται περαιτερω βοηθεια .. play station ,PCs κλπ για ψυχαγωγια και για αλλες δουλειες κλπ κλπ κλπ

2)Ναι αλλα εχουν καλυτερες εγκαταστασεις και καλυτερη παιδεια
3)με αναγκαζουν εμμεσα. Χωρις φροντιστηρια αν δεν εχεις γονεις εκπαιδευτικους πολυ δυσκολα τα καταφερνεις πλεον . Βεβαια δεν γενικευω . Παντα υπαρχει το ενδεχομενο να πεσεις σε καλους εκπαιδευτικους αλλα πολυ δυσκολο γιατι ακομα και καλοι να ειναι το συστημα δεν τους αφηνει να δουλεψουν οπως μπορουν και εχουν μαθει

4) θα ψηφιστει μην ανησυχεις μεσα στο ετος

5)Ξαναλεω, δεν τα ειπα εγω αλλα ενας εκπαιδευτικος

6)Εκτος απο δημοσια παιδεια σαν κρατος καυχιομαστε οτι εχουμε και δωρεαν παιδεια . Η δημοκρατια ως προς τις επιλογες μας . Δεν θα το ανοιξω το θεμα εδω γιατι ειναι μεγαλο θεμα αν θες σε κανα social media ok . Τα προγραμματα αναφερομαι σε αυτα που κατα καιρους οργανωνει το Υπουργειο για την βοηθεια και την αναπτυξη της ομαδικοτητας των μαθητων( π.χ. περυσι Α Λυκειου ομαδικη εργασια για ενα μαθημα της επιλογης μας)

7)Δεν ειναι αποτελεσματα των προηγουμενων . Βριζω τον τωρινο υπουργο που δεν κανει τιποτα για να εχουμε ενα σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ναι ξεχασα. Οταν διαφωνουμε με κατι ο αλλος μασαει κουτοχορτο. Α ρε αθανατη ελλαδα με τα επιχειρηματα σου . Εχω καθε δικαιωμα να κρινω τους αλλους απο την στιγμη που δεν κανουν καλα την δουλεια τους και μου καταστρεφουν το μελλον (γιατι η δουλεια των εκπαιδευτικων ειναι να με βοηθησουν να πετυχω τους στοχους μου , στο εκπαιδευτικο κομματι παντα , αλλα δεν βλεπω να με βοηθανε)
Ε... Είσαι σίγουρος;; Όταν διαφωνούμε χωρίς να έχει ψάξει το θέμα ο άλλος μασάει κουτόχορτο.
Με κόκκινο έντονο θα σου έχω κάποια παραδείγματα.
Όσο για το επιχειρήματά μου μάθε πρώτα να διαβάζεις τι γράφουν οι άλλοι και σκέψου λίγο δε βλάπτει. Και όχι. Δεν σου καταστρέφουν το μέλλον αυτοί. Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας.

1)Σχολεια με τρομερη περιφραξη και φρουρο στην πυλη με καμερα ασφαλειας μαλιστα (για να μην μπαινει ο καθενας) και για να μπει καποιος γονεας πρεπει να παρει ειδικο καρτελακι που δινεται μονο οταν ειναι ΜΕΓΑΛΗ αναγκη . Οχι σαν εμας εδω που μπαινουν εξωσχολικοι οποτε θελουν . Πολυ καλα γηπεδα μπασκετ, ποδοσφαιρου κλπ και γενικα μια τεραστια αυλη . Στις αιθουσες εχει ξεπεραστη αυτη η βλακια με τα θρανια που ακομη υπαρχει στην ελλαδα και υπαρχουν εργαστηρια για την καθε ειδικοτητα(χημεια,βιολογια κλπ) κατι που σε εμας διαθετουν ελαχιστα σχολεια και οχι τοσο καλα οργανωμενα ουτε με για καθε ειδικοτητα . Υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια για τα παιδια που χρειαζονται περαιτερω βοηθεια .. play station ,PCs κλπ για ψυχαγωγια και για αλλες δουλειες κλπ κλπ κλπ
Ναι ως γνωστόν εκεί υπάρχουν και μεγαλύτερες δαπάνες και διαφορετική νοοτροπία. Όσον αφορά τα ΘΡΑΝΙΑ πες μου ότι το να έχουμε θρανία (όπως και εκατοντάδες χώρες) είναι παλιομοδίτικο και πρέπει και αυτό να το καταργήσουμε. Επίσης κάτι άλλο. Τα θρανία μας φταίνε Ή εμείς που τα καταστρέφουμε. Ή καλύτερα το υπουργείο που δεν μεριμνά για το θέμα και κάνουμε έτσι μάθημα (:cry_x:). Κι εδώ υπάρχει ενισχυτική διδασκαλία (για το γυμνάσιο σίγουρα). Δεν το ήξερες; Και ψάξε λίγο αυτό για PlayStations.
Γενικώς σου πέταξε κάποια πράγματα ένας καθηγητής και τα μεταφέρεις χωρίς να ψάξεις έστω και για ένα λεπτό αν αυτά ισχύουν.
2)Ναι αλλα εχουν καλυτερες εγκαταστασεις και καλυτερη παιδεια
Το καλύτερη παιδεία είναι σχετικό.

3)με αναγκαζουν εμμεσα. Χωρις φροντιστηρια αν δεν εχεις γονεις εκπαιδευτικους πολυ δυσκολα τα καταφερνεις πλεον . Βεβαια δεν γενικευω . Παντα υπαρχει το ενδεχομενο να πεσεις σε καλους εκπαιδευτικους αλλα πολυ δυσκολο γιατι ακομα και καλοι να ειναι το συστημα δεν τους αφηνει να δουλεψουν οπως μπορουν και εχουν μαθει
Ω αδερφέεε... Εγώ θα αλλάξω το σύστημα;;;

4) θα ψηφιστει μην ανησυχεις μεσα στο ετος
:whistle: Σε παρακαλώ μία πηγή.

5)Ξαναλεω, δεν τα ειπα εγω αλλα ενας εκπαιδευτικος
Και τώρα πετάς αλλού το μπαλάκι...

6)Εκτος απο δημοσια παιδεια σαν κρατος καυχιομαστε οτι εχουμε και δωρεαν παιδεια . Η δημοκρατια ως προς τις επιλογες μας . Δεν θα το ανοιξω το θεμα εδω γιατι ειναι μεγαλο θεμα αν θες σε κανα social media ok . Τα προγραμματα αναφερομαι σε αυτα που κατα καιρους οργανωνει το Υπουργειο για την βοηθεια και την αναπτυξη της ομαδικοτητας των μαθητων( π.χ. περυσι Α Λυκειου ομαδικη εργασια για ενα μαθημα της επιλογης μας)
Δεν καυχιέται κανείς νομίζω για τη δωρεάν παιδεία. Δεν κατάλαβα αυτό για τη δημοκρατία. Και τι σχέση έχουν αυτά τα προγράμματα.

7)Δεν ειναι αποτελεσματα των προηγουμενων . Βριζω τον τωρινο υπουργο που δεν κανει τιποτα για να εχουμε ενα σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .
ΕΙΝΑΙ αποτέλεσμα των προηγούμενων. Ναι να μορφώνει και όχι να εξοντώνει... Και πώς μας "εξοντώνει" δηλαδή; Τα κενά σου και τις καταλήψεις δεν τις απολαμβάνεις; Έχεις πάει μια φορά κόντρα στο σύστημα (γιατί αυτό μας εξοντώνει); Έχεις διαμαρτυρηθεί; Έχεις ΑΝΤΙΠΡΟΤΕΙΝΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Τα κενα δεν με χαροποιουν (βασικα στα μαθηματα που δεν με νοιαζουν με χαροποιουν αλλα και παλι νιωθω ασχημα γιατι καποιοι αλλοι τα χρειαζονται)Και ομως συμμετεχω σε πορειες, καταληψεις , αποχες ειμαι μελος μιας παραταξης κλπ . Οποτε ναι οσο μπορω παω κοντρα στο συστημα . Καυχιουνται πιστεψεμε . Δεν πεταξα κανενα μπαλακι αλλου , αυτο που μου ειπαν σας ειπα(και επισης αυτος ο καθηγητης μεγαλωσε στην Αυστραλια οποτε κατι ξερει καλυτερα απο εσενα ;) . Τα θρανια δεν βοηθαν στην ομαδικοτητα ιδιαιτερα. Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ). Σε ολα αυτα που ειπες συμφωνω μονο με το πανω που λες : Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας..... Εδω respect . Η ενισχυτικη διδασκαλια ειναι ενα μεγαλο πληγμα ... Δεν δουλευει με την ιδια οργανωση οπως τα φροντιστηρια .. Ο αδερφος μου πηγε για λιγο καιρο και μου ειπε πως ενας αλλος μαθητης ειχε φερει ηχεια μεσα και εβαζε μουσικη και αλλοι παιζαν με τα κινητα ... Το συστημα επιτηδες τα αφηνει να γινονται αυτα... Γιατι στο σχολειο τετοια δεν γινονται?? Γιατι εκει τηρουνται οι κανονες ενω στην ενισχυτικη επιτηδες την εχουν ξεχασμενη στον Θεο για να σε αναγκασουν να πας να πληρωσεις στα φροντιστηρια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πολυ σωστα τα λες ... Αλλα εχω να πω περισσοτερα. Αυτα ειναι σχολεια ή φυλακες ανηλικων ?? Ενας καθηγητης μας απο Αυστραλια μας ειπε πως ειναι τα δημοσια σχολεια εκει και ειχαμε παθει ολοι κοκομπλοκο . Ουτε τα ιδιωτικα δεν ειναι τοσο καλα .. Ενα μεγαλο χειροκροτημα στην Αριστερη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ που επρεπε να αγορασουμε βιβλια αγγλικων εμεις περυσι στην Α Λυκειου .. Και αυτο ειναι μονο η αρχη .... Μετα απο 7 ωρες σχολειο επειδη το συστημα ειναι ανικανο +οι εκπαιδευτικοι με την νοοτροπια<<μπηκα δημοσιο για το σιγουρο μισθο>> μας αναγκαζουν να παμε να πληρωνουμε ενα σκασμο φροντιστηρια(Αντι να υπαρχει ενισχυτικη διδασκαλια , αλλα ναι ξεχασα ζουμε στον καπιταλισμο οπου οι ιδιωτες ακμαζουν) . Εχουμε να διαβαζουμε και για σχολεια και για φροντιστηρια . Και που ειστε ακομα .. Τα νεα νομοσχεδια της κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ που αναμενεται να ψηφιστουν μεσα στην χρονια θελουν να διαλυσουν ολοκληρωτικα το Γυμνασιο(ενοποιηση χημειας βιολογιας και φυσικης σε ενα μαθημα και βαση βαθμου να περνας ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ με σκοπο να αναγκαζουν και τα παιδια του γυμνασιου να παν φροντιστηρια , αλλιως ΕΠΑΛ οπου θα γινουν οι εργατες των 200 ευρω )Για το Λυκειο να μην το συζητησω καλυτερα ... Το να καταργηθουν τα μαθηματικα και η φυσικη ειναι ανουσιο . Και εγω θεωρητικη ειμαι αλλα πιστευω οτι χρειαζονται αναδιαρθρωση .. Απλα οταν ακους οτι τα μαθηματικα ΓΕΝΙΚΗΣ της Β Λυκειου ειναι μαθηματικα που στο εξωτερικο διδασκονται στις καλυτερες μαθηματικες σχολες ειναι αρκετο για να σε πεισει οτι ωπα φιλε . Το γαμ**** . Τα βασικα μαθηματικα που μαθαινουμε στο δημοτικο ειναι τα μονα που χρειαζονται στην ζωη .. Αλλα δεν θα το συνεχισω το θεμα γιατι ειναι ενα θεμα που παντα με φερνει να μαλωνω αγρια με τους μαθηματικους του σχολειου που λεν <<χωρις μαθηματικα δεν πας πουθενα>> .. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ... ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΟΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΠΟΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ??? ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΓΑΜΩ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΣΑΣ .

Αχρηστα μαθηματικα ειναι . Δεν εχω παει και ουτε θελω . Αλλα αυτα μας ειπαν καθηγητες . ΩΠΑ ΡΕ UNSEEN ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ?? ΚΑΛΟ 2018 .ΠΩΠΩ το 2017 καυγαδιζαμε για τους emo .. Ελα να καυγαδισουμε και εδω να παει καλα η χρονια :')

Ξερω πως το υφος μου ειναι γενικα λιγο επιθετικο αλλα επετρεψε μου να πω πως ειτε ειναι ο δασκαλος ειτε οχι το ιδιο πραγμα ειναι ... Ειναι απαραδεκτο .. Γιατι εχω π.χ. μια Φυσικο η οποια απο περυσι στην Α Λυκειου μεχρι και φετος δεν εχει κανει ουτε ΕΝΑ μαθημα .. Μπαινει καθετε ..Και καλα εξηγει καποια πραγματα(μερικα τα λεει και λαθος) και ποτε δεν ξερει τι καναμε την προηγουμενη φορα , ουτε καν σε ποιο κεφαλαιο ειμασταν . Και ερχεται τελευταιο μαθημα πριν τα χριστουγεννα και μας λεει δεν θα κανουμε μαθημα τελευταια ημερα. Ε μου ηρθε να της φωναξω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΑΜΕ ?? Και εχω μια αλλη καθηγητρια στην πολιτικη παιδεια και στο ΒΑΚΕ(Θεωρητικη Κατευθυνση) η οποια σε καθε μαθημα εχει προετοιμασει power point , βιντεακια για την πληρη κατανοηση του μαθηματος . Και παιρνουν ιδιο μισθο . Αυτο ειναι αισχος ... Ως ποτε θα υπαρχει η νοοτροπια <<μπαινω στο δημοσιο για σιγουρο μισθο >> . Και συμφωνω στα παραπανω που λες αλλα ολοι ξερουμε οτι και χωρις αυτα επιβιωνεις ανετα στον εξω κοσμο . Απλα απαντησα σε αυτο που ειπες <<Γι'αυτο ειναι ο δασκαλος>> . Μακαρι να προσλαβουν νεαρους νεοεξερχομενους απο τις σχολες γιατι οι παλιοι υπολειτουργουν .. Θελω σχολειο που να μορφωνει και οχι να εξοντωνει .. Α και επισης ρε παιδια εσεις που εχετε αρνητικες αντιδρασεις πανω στο σχολιο μου θελω να σας κανω μια ερωτηση .. Μπορειτε να μου προτεινετε εσεις τροπους με τους οποιους θα γινουν καλυτερα τα πραγματα στην παιδεια??? Τωρα αν τα βλεπετε ολα ροδινα και ωραια ... Τι να πω ...

Κατσε ρε φιλε εσυ εχεις προτεινει κανενα τροπο ωστε να γινει καλυτερα η παιδεια στην Ελλαδα; Οχι απο οσο βλεπω το μονο που κανεις ειναι να γκρινιαζεις για τα μαθηματικα στα τελευταια σου μηνυματα.Ναι συμφωνω οκ ενας θεωρητικος δεν εχει αναγκη απο γνωσεις πανω στον αλγεβρικο και γεωμετρικο λογισμο,ομως και για μενα η λογοτεχνια η τα αρχαια τι μου προσφερουν;Συμπερασμα δεν θα τα παιρνεις μονοπλευρα.Κοιτας και τις 2 πλευρες και προσπαθεις να βγαλεις καποια πορισματα.
Γυρναμε πισω στο θεμα της παιδειας τωρας.Αν θελαμε να μιλαγαμε για παιδεια δεν θα πιαναμε καν στο στομα μας μαθηματα οπως μαθηματικα,χημεια,φυσικη,αρχαια,λογοτεχνια κλπ.Θες παιδεια; Τοτε θα πρεπει να χωσεις μεσα στο προγραμμα και μαθηματα οπως σεξολογια,οδικης συμπεριφορας,σεπ κλπ.Καποια μαθηματα ειναι σιγουρα ξεπερασμενα και καλλιστα μπορουν αντικατασταθουν με σαφως πιο σημαντικα μαθηματα.Σιγουρα μια ευκολη λυση ειναι να βγαλουμε ολα αυτα τα "αχρηστα" που θεωρουμε μαθηματα και να τα αντικαταστησουμε με αλλα,αλλα αυτο δεν μας εξασφαλιζει τιποτε.Τα πραγματα μπορει να καταληξουν πολυ χειροτερα απο οτι ειναι ηδη.Γενικα οι ραγδαιες αλλαγες δεν ειναι καλες,τα πραγματα πρεπει να πηγαινουν σταδιακα και αργα.

Τα κενα δεν με χαροποιουν (βασικα στα μαθηματα που δεν με νοιαζουν με χαροποιουν αλλα και παλι νιωθω ασχημα γιατι καποιοι αλλοι τα χρειαζονται)Και ομως συμμετεχω σε πορειες, καταληψεις , αποχες ειμαι μελος μιας παραταξης κλπ . Οποτε ναι οσο μπορω παω κοντρα στο συστημα . Καυχιουνται πιστεψεμε . Δεν πεταξα κανενα μπαλακι αλλου , αυτο που μου ειπαν σας ειπα(και επισης αυτος ο καθηγητης μεγαλωσε στην Αυστραλια οποτε κατι ξερει καλυτερα απο εσενα ;) . Τα θρανια δεν βοηθαν στην ομαδικοτητα ιδιαιτερα. Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ). Σε ολα αυτα που ειπες συμφωνω μονο με το πανω που λες : Το μέλλον σου το καταστρέφουν όσοι Έλληνες βολεύονται με όλα όσα συμβαίνουν που περιγράφεις και δεν αντιδρούν. Είναι θέμα νοοτροπίας..... Εδω respect . Η ενισχυτικη διδασκαλια ειναι ενα μεγαλο πληγμα ... Δεν δουλευει με την ιδια οργανωση οπως τα φροντιστηρια .. Ο αδερφος μου πηγε για λιγο καιρο και μου ειπε πως ενας αλλος μαθητης ειχε φερει ηχεια μεσα και εβαζε μουσικη και αλλοι παιζαν με τα κινητα ... Το συστημα επιτηδες τα αφηνει να γινονται αυτα... Γιατι στο σχολειο τετοια δεν γινονται?? Γιατι εκει τηρουνται οι κανονες ενω στην ενισχυτικη επιτηδες την εχουν ξεχασμενη στον Θεο για να σε αναγκασουν να πας να πληρωσεις στα φροντιστηρια ...

<<Αν δεις εκπαιδευτικα συστηματα στις σκανδιναβικες χωρες(που οι ανθρωποι εκει σε αυτα τα θεματα και οχι μονο ειναι αιωνες μπροστα) θα δεις πως τα θρανια ειναι τεραστια και καθονται 4-6 παιδια σε καθενα απο αυτα και η συζητηση ειναι μερος του μαθηματος (κατι που εδω η συζητηση θεωρειτε φασαρια ).>>

Μιας και λεμε για σκανδιναβικες χωρες να σου πω οτι εκει περα τα παιδια δεν βαθμολογουνται(οπως εμεις στα τριμηνα),αλλα βαθμολογουν το ιδιο το συστημα και τους καθηγητες; Ναι δεν διαφωνω οι σκανδιναβικες χωρες ειναι ετη φωτος μπροστα,αλλα αυτο που θελω πιο πολυ να καταλαβεις ειναι οτι αυτο γινεται σταδιακα και αργα.Πρεπει να το καταλαβεις γιατι το θες και να παλεψεις για αυτο.Μονο τοτε θα λειτουργεισει σωστα,αλλιως δεν θα καταφερεις τιποτα ισα-ισα μπορεις να τα κανεις και χειροτερα.Γενικα απ'το Α παμε στο Β και μετα στο Γ και οχι απ'το Α στο Γ γιατι μπορει να προκαλεσουμε ζημια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πραγματικά Γιάννη υπάρχει κάτι στο λογο σου που εκτός από σύγχυση μου δημιουργεί μια φοβερή ταση για να διαφωνήσω μαζί σου σε όλα. Ακομα και αν συμφωνώ σε μια ιδέα σου δεν μπορώ παρά να διαφωνήσω γιατί ο τρόπος που την εκφράζεις... Καταρχας μεγάλωσα Αυστραλία μέχρι τα 7 μου με 2 γονείς εκπαιδευτικούς. Επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω απο τον καθηγητή σου που κάτι μου λέει ότι είναι και φιλόλογος καθώς συνήθως έχουν μια σιγουριά για ολα. Τώρα όσον αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα στην Σκανδιναβία πραγματικά τα τελευταία χρόνια δεν είδα ιδιαίτερη ανάπτυξη όσον αφορά τις επιστήμες από τις σκανδιναβικές χωρες σε αντίθεση με το παρελθόν. Ωστόσο η Ελλάδα παρότι έχει να αντιμετωπίσει το brain drain βγάζει μυαλα, με αυτό το απαίσιο σύστημα. Επίσης αυτοαναιρεισαι. Αυτό συμβαίνει επειδή Εσύ ο ίδιος βρίσκεσαι σε σύγχυση και δεν έχεις ξεκαθαρίσει την θεση σου. Απ'την μια απαξιεις τους καθηγητές σου και απ'την Αλλη επικαλείσαι αυτά που έχεις ακούσει από αυτούς σαν να τα ειπε ο Κομφούκιος. Επιπλέον θα ήθελα να σου αναφέρω όταν γράφεις να σκέφτεσαι καλύτερα πρώτα. Διαβάζοντας τα κείμενα σου νιώθω σαν ένα παιδί να μου φωνάζει τα προβλήματα του χωρίς να σταματάει, να τα μπερδεύει κιόλας και εγω να προσπαθώ να καταλάβω τι θελει να πει ο "ποιητης". Τέλος, πολύ κλάψα ρε παιδί μου η ζωή είναι μικρή βρες τι σε κάνει να χαίρεσαι, τι θέλεις να κάνεις και α σε για μετά την προσπάθεια να κάνεις τον κόσμο καλύτερο. Παρατηρώ πως δεν σε ικανοποιεί τίποτα ωστόσο χωρίς να έχεις και κάποια ιδιαίτερη πρόταση για κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
εγω πιστεύω οτι τα αρχαία δεν θα έπρεπε να καταργηθούν γιατί πέρα απο πατριωτικούς ,πολιτισμικούς , ηθικούς λόγους ειναι καλό να υπάρχει μια ποικιλία στα μάθηματα στο γυμνάσιο για να μπορέσουν να δουν τα παιδιά και με ποίον τομεά θα ήθελαν να ασχοληθούν ( θεωρητικη,θετικη ,οικονομικη,τεχνες κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top