Από Θεωρητική να αλλάξω κατεύθυνση και να προσπαθήσω από Θετική;

Kouyia

Νεοφερμένος

Η Kouyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια ! Ειμαι 18 χρονων , εχω τελειώσει το λύκειο αλλα δεν έδωσα πανελλήνιες! Ημουν θεωρητική κατεύθυνση μονο και μονο γιατι εχω τρομερά μεγάλα κενά στα μαθήματα της θετικής ..ειμαι απο τα άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν πολλές ώρες ...για αυτο και δεν προσπάθησα Καν , θελω συμβουλές και γνώμες όσον αφορά το θεμα μου ..οι μόνες σχολές που θα με ενδιέφεραν ειναι οι στρατιωτικές ..και πιο συγκεκριμένα η ΣΜΥ ..
Ευχαριστω εκ των προτέρων , ολους ήσουν ενδιαφερθούν και απαντήσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα . Χωρίς να θέλω να είμαι απαισιόδοξος πιστεύω οτι είναι ανέφικτο αυτό π πας να κάνεις και αυτό διότι ... Αρχικά τα μαθηματικά και η φυσική ( η χημεία λίγο λιγότερο) θέλουν κάποιο υπόβαθρο προκείμενου να μάθεις την ύλη της 3 λυκείου διότι πρέπει να κατανοήσεις τον τρόπο σκέψης και το πως λειτουργούν ( συν και μια α αντίληψη) .Ακόμα και να έχεις αυτή την α αντίληψη ( δεν εννοώ ότι δν την έχεις ) θα έπρεπε να είχες αφιερώσει τουλ 2-3 μήνες προκείμενου να δημιουργήσεις το υπόβαθρο που σ είπα προηγούμενος, πόσο μάλλον άμα έχεις κενά στα μαθηματικά όπως είπες ( πχ δηλαδή να είχες κάνει καλοκαιρινά φροντ η ιδιαίτερα) . Επειδή για να στέλνεις το μνμ τώρα φαντάζομαι τώρα σκέφτεσαι να κάνεις τη αλλαγή και επειδή έχουμε φτάσει και Νοέμβρη μηνά θα σου έλεγα οτι δυστυχώς δεν υπάρχει αρκετός χρόνος προκειμένου να κάνεις αυτήν την αλλαγή ειδικά άμα στοχεύεις σε 14000-15000 + μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ναι και εγώ θεωρώ ότι πλέον είναι αργά για 15000 μόρια. Άλλωστε θα δεις για πρώτη φορά την υλη και στα μαθηματικά πχ φαντάζομαι δεν θυμάσαι την υλη άλγεβρας β Λυκείου. Φυσική πάλι δεν θα έχεις κάνει ποτέ κυκλική κίνηση, δεν θα ξέρεις τον τύπο της ορμής. Νομίζω ότι το υπόβαθρο που αναφέρει ο Χρήστος χρειάζεται παραπάνω από2-3 μήνες να χτιστεί. Δεν είναι ότι θα έχεις ξεχάσει την ύλη της φυσικής Γενικής Α Λυκείου πχ που είναι απαραίτητη. Αλλά υπάρχουν και πράγματα που δεν θα έχεις ακούσει στην β Λυκείου λόγω κατεύθυνσης. Μπορεί να σου φανεί σκληρό Αλλά αν έχεις και τρομερά κενά όπως ανέφερες πχ δεν θυμάσαι να λύνεις δευτεροβάθμια εξίσωση, δεν θυμάσαι κανένα νόμο του Νεύτωνα, θεωρώ είναι ανεφικτο αυτό που θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γεια ! Ειμαι 18 χρονων , εχω τελειώσει το λύκειο αλλα δεν έδωσα πανελλήνιες! Ημουν θεωρητική κατεύθυνση μονο και μονο γιατι εχω τρομερά μεγάλα κενά στα μαθήματα της θετικής ..ειμαι απο τα άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν πολλές ώρες ...για αυτο και δεν προσπάθησα Καν , θελω συμβουλές και γνώμες όσον αφορά το θεμα μου ..οι μόνες σχολές που θα με ενδιέφεραν ειναι οι στρατιωτικές ..και πιο συγκεκριμένα η ΣΜΥ ..
Ευχαριστω εκ των προτέρων , ολους ήσουν ενδιαφερθούν και απαντήσουν!

Αν θες να μπεις σε τετοιο αγωνα να ξερεις οτι κατα 90% δεν θα πετυχεις φετος,ισως του χρονου.Δεν μπορεις με γνωσεις 0 νοεμβρη μηνα να ξεκινησεις την υλη της γ και να διαβαζεις χαλαρα (αναφερομαι στο κομματι <<ειμαι απο τα άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν πολλές ώρες >>).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Γεια ! Ειμαι 18 χρονων , εχω τελειώσει το λύκειο αλλα δεν έδωσα πανελλήνιες! Ημουν θεωρητική κατεύθυνση μονο και μονο γιατι εχω τρομερά μεγάλα κενά στα μαθήματα της θετικής ..ειμαι απο τα άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν πολλές ώρες ...για αυτο και δεν προσπάθησα Καν , θελω συμβουλές και γνώμες όσον αφορά το θεμα μου ..οι μόνες σχολές που θα με ενδιέφεραν ειναι οι στρατιωτικές ..και πιο συγκεκριμένα η ΣΜΥ ..
Ευχαριστω εκ των προτέρων , ολους ήσουν ενδιαφερθούν και απαντήσουν!

Αν εσύ η ίδια δεν έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό και στις δυνατότητές σου, δεν καταλαβαίνω πώς περιμένεις κάποιος να σου απαντήσει "Ναι, μπορείς" στην ερώτηση που θέτεις. Αν εσύ δεν θέλεις να πάρεις την ευθύνη να κάνεις μια επιλογή για τον εαυτό σου και να προσπαθήσεις για κάτι που θέλεις, κανένας δεν θα αναλάβει αυτό το χρέος και θα μείνει απλά με την απορία "Τι θα γινόταν εάν?".
Από τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι για σχολές αξιωματικών και υπαξιωματικών του στρατού και η μόνη διαδρομή που μπορείς να ακολουθήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση περιλαμβάνει Μαθηματικά και Φυσική, αφενώς πρέπει να αναγνωρίσεις που ακριβώς βρίσκονται τα κενά που έχεις στα δύο αυτά μαθήματα και μετά να στρωθείς στην καρέκλα του γραφείου σου και να διαβάσεις. Το εγχείρημα είναι μεν δύσκολο, ωστόσο ποτέ ο εύκολος δρόμος δεν οδηγούσε στην επιτυχία. Προσωπικά, έχοντας γνωρίσει και μιλήσει με αρκετούς από τους συμφοιτητές μου, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει κανένας που να μην μπορεί. Υπάρχουν μόνο αυτοί που δεν θέλουν να προσπαθήσουν, είτε γιατί βαριούνται να κουραστούν ή γιατί φοβούνται μήπως προσπαθήσουν και αποτύχουν. Εάν, λοιπόν, δεν θέλεις να πιέσεις τον εαυτό σου να διαβάσει, όχι μην το προσπαθείς. Εάν όμως θέλεις να μπεις στη Σχολή Υπαξιωματικών, πίεσε τον εαυτό σου και μπορείς να το καταφέρεις. Αν όχι φέτος, σίγουρα του χρόνου. Μπροστά στα 40-45 χρόνια εργασίας που έχεις μπροστά σου, το να καθυστερήσεις 1 χρόνο τώρα δεν είναι τίποτα, αν έτσι μπορείς να εξασφαλίσεις να εργαστείς στο επάγγελμα που σε ενδιαφέρει.

Καλή επιτυχία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γεια ! Ειμαι 18 χρονων , εχω τελειώσει το λύκειο αλλα δεν έδωσα πανελλήνιες! Ημουν θεωρητική κατεύθυνση μονο και μονο γιατι εχω τρομερά μεγάλα κενά στα μαθήματα της θετικής ..ειμαι απο τα άτομα που δεν μπορούν να διαβάσουν πολλές ώρες ...για αυτο και δεν προσπάθησα Καν , θελω συμβουλές και γνώμες όσον αφορά το θεμα μου ..οι μόνες σχολές που θα με ενδιέφεραν ειναι οι στρατιωτικές ..και πιο συγκεκριμένα η ΣΜΥ ..
Ευχαριστω εκ των προτέρων , ολους ήσουν ενδιαφερθούν και απαντήσουν!

Εάν θέλεις να δώσεις το 2019,με πολύ διάβασμα μπορείς να καλύψεις τα κενά σου.Εάν σκοπεύεις να δώσεις το 2018,πολύ πολύ δύσκολο ως ακατόρθωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kouyia

Νεοφερμένος

Η Kouyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστω που αφιερώσατε εστω 5-10 λεπτα να μου απαντήσετε , πάνω κάτω ειχα μια υπόνοια στο τι απαντήσεις θα παρω ...και αυτές που πήρα ηταν άκρως ικανοποιητικές , εκτός απο ενα σημείο που διαφωνώ , αλλα αυτο εχει να κανει με τις απόψεις του καθενός , ολα δεκτά απο αυτα που είπατε όλοι , ευχαριστω και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top