New York College

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γιατί δεν πηγαίνεις σε κάποιο ιδιωτικό κολλέγιο στην πόλη σου και θές να μπείς σε τόση διαδικασία σε τέτοια ηλικία;
Θα μπορείς να ανοίξεις γραφείο μόνος σου από ιδιωτικό κολλέγιο.. Δεν σε περιορίζει κάποιος..

Προσοχή ε, μιλάω για κολλέγιο και όχι για απλό ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εχω σκεφτεί το ιδιωτικό κολλεγιο αλλά τα δίδακτρα (αν και δεν ξέρω ακριβή ποσά) είναι αποτρεπτικος παράγοντας.

Όπως πρόχειρα εχω υπολογίσει είμαι κάπου στα 15.000 μόρια +- 500 οπότε για Αθήνα οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Αν γινόταν να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές σε σχολή εκτός Αθήνας θα βόλευε αλλά αυτά δεν γινονται πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχολές με αρκετή πρακτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εχω σκεφτεί το ιδιωτικό κολλεγιο αλλά τα δίδακτρα (αν και δεν ξέρω ακριβή ποσά) είναι αποτρεπτικος παράγοντας.

Όπως πρόχειρα εχω υπολογίσει είμαι κάπου στα 15.000 μόρια +- 500 οπότε για Αθήνα οι επιλογές είναι ελάχιστες.

Αν γινόταν να πηγαίνω μόνο στις εξεταστικές σε σχολή εκτός Αθήνας θα βόλευε αλλά αυτά δεν γινονται πόσο μάλλον όταν μιλάμε για σχολές με αρκετή πρακτική...
Τα λεφτά που θα δώσεις στα φροντιστήρια για τις πανελλήνιες θα μπορούσες να τα επενδύσεις σε κάποιο κολλέγιο για να ασχοληθείς σίγουρα με αυτό που θέλεις και να είσαι καλυμμένος. Χωρίς να χάσεις και έναν ακόμα χρόνο.
Γιατί δεν πιστεύω να περιμένεις πως θα μπορέσεις να συγκεντρώσεις 15.000 μόρια χωρίς φροντιστήρια ας πούμε.
Το λέω περισσότερο σκεπτόμενη την ηλικία σου και που λογικά θα απέχεις καιρό από "τα του σχολείου".
Άποψή μου είναι να ψαχτείς για τις τιμές των ιδιωτικών κολλεγίων πάντως..

Οι πανελλήνιες είναι περίεργο ζήτημα, κάθε χρόνο αλλάζει η ύλη και παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για την επιτυχία του στόχου σου. Το να συγκεντρώσεις τα μόρια που θέλεις και πόσο μάλλον για Αθήνα, δεν είναι και ότι πιο εύκολο.

Επίσης υποθέτω πως θα έχεις και άλλες υποχρεώσεις όπως π.χ. μπορεί να εργάζεσαι ή να έχεις οικογένεια.
Θα έχεις και το διάβασμα, το άγχος ενώ θα μπορούσες πολύ απλά να ασχοληθείς αμέσως με το αντικείμενο που σου αρέσει.

Και σε περίπτωση αποτυχίας θα στραφείς του χρόνου πάλι στο κολλέγιο λογικά, μιας και δεν θα έχεις άλλη επιλογή.
Δεν έχεις το περιθώριο να κάνεις κύκλους σε αυτή την ηλικία.
Αν επιλέξεις το σωστό κολλέγιο , ξέρω πως μπορείς να ανοίξεις και τον κύκλο σου.
Πολλά κολλέγια επίσης συνδέονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού και μπορείς να έχεις ένα άνοιγμα και εκεί.

Αυτή είναι η άποψή μου, όμως αν πραγματικά πιστεύεις πως μπορείς να τα καταφέρεις παρά τις όποιες δυσκολίες ανέφερα,
go for it. Η ανθρώπινη θέληση είναι ανίκητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οσον αφορά τα δίδακτρα θα μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο και να τους ρωτήσεις. Πάντως αν τελικά δώσεις πανελλήνιες και περάσεις Σητεία, θα πρέπει να πηγαινοέρχεσαι και θα θες λεφτά, γενικά δε νομίζω πως είναι ο πιο βολικός τρόπος να σπουδάζεις έτσι. Να παρακολουθείς στο ένα πανεπιστήμιο και να γράφεις σε κάποιο άλλο. Ισως σου βγει πιο οικονομικά, αν κάτσεις και υπολογίσεις επί τέσσερα χρόνια έξοδα που θα κάνεις για να πηγαίνεις και να γράφεις. Καλύτερα να τα δώσεις στο κολλέγιο, θα σαι και στην πόλη σου, όπως και να το δεις είναι πιο εύκολο, ούτε θα τραβιέσαι από εδώ και από κει. Φοιτητής θες να γίνεις, όχι ταξιδιώτης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Το κολλεγιο ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά είναι πολλά τα χρήματα. Στην συνέχεια σκέφτηκα τα ΙΕΚ και συγκεκριμένα την Διαιτητικη γιατί εχω αρκετή εμπειρία στα επαγγέλματα υγείας και στα μαθήματα που διδάσκονται σε αυτές τις σχολές (βιολογία, μικροβιολογια, βιοχημεια κτλ).
Γνωρίζω πολύ καλά και το επίπεδο σπουδών σε αυτά αλλά και τα σχεδόν ανυπαρκτα επαγγελματικα δικαιώματα.
Μου είπε λοιπόν κάποιος γνωστός οτι μπορεί μεν να χρειάζεται πτυχίο απο την Χαροκοπειο η απο ΤΕΙ για άδεια ασκησεως επαγγελματος (διαιτολογου) αλλά υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι ΙΕΚ που έχουν ανοίξει γραφεία στα οποία βέβαια αναφέρουν κάποιον άλλο τίτλο πχ σύμβουλος διατροφής, ειδικός εφαρμογών διαιτητικης κτλ κτλ .

Τωρα πόσο νόμιμο είναι αυτό...; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως παίρνουν άδεια ασκησεως και πως κάνουν έναρξη στην εφορία.
Ορμωμενος λοιπόν απο αυτή την... "προοπτική σκέφτομαι το ΙΕΚ" αλλα και πάλι κολλάω λόγω της αβεβαιοτητας σχετικά με το πως και το γιατί...

Οι πανελλαδικές προεκυψαν γιατί την Βιολογία την γνωρίζω πολύ καλά, πόσο μάλλον αυτή που εξεταζονται οι μαθητές στις πανελλαδικές.
Ιστορία και Έκθεση,μπορώ άνετα να γράψω πολύ καλά οσο για τα Αρχαία ενα 10-11 επίσης το μπορώ.

Όταν κοίταξα τα μόρια για να δω τι μπορώ να ακουμπησω είδα οτι οι σχολές στην Αθήνα είναι ελάχιστες το μεταγραφές δεν παίζουν κτλ...

Δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά...

Όποιος γνωρίζει τι συμβαίνει και πως μπορούν και ανοίγουν γραφεία απόφοιτοι ΙΕΚ ας μου πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Έχεις τελειώσει ήδη κάποια σχολή; Γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Έχεις τελειώσει ήδη κάποια σχολή; Γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες τότε;

Μακάρι να είχα τελείωσει...

Εφθασα ως το τελευταίο έτος της Οδοντιατρικής σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού αλλά λόγω πολλών προσωπικών θεμάτων (και υγείας) σταμάτησα.
Οταν πήγα μετά απο κάποια χρόνια για να πάρω το πτυχίο μου με πληροφορησαν οτι παρηλθε το ανώτατο επιτρεπομενο όριο φοιτησης και έχασα τα πάντα...

Αστα, μεγάλο σοκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εμ, δεν θα σε περίμεναν κιόλας πότε θα γυρίσεις για να σου κάνουν ένα παρτάκι. Κανονικά θα έπρεπε να το ξέρεις πως μετά από χ χρόνια διαγράφεσαι από τη σχολή. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

serte

Νεοφερμένος

Ο serte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εμ, δεν θα σε περίμεναν κιόλας πότε θα γυρίσεις για να σου κάνουν ένα παρτάκι. Κανονικά θα έπρεπε να το ξέρεις πως μετά από χ χρόνια διαγράφεσαι από τη σχολή. :/:


Καλά τα λες αλλά δεν γνωρίζεις τις λεπτομέρειες... Οπότε άκου και μάθε

Διεκοψα τις σπουδές μου στο τελευταίο έτος(το 2011) και όταν τους τηλεφωνησα μετά απο 1.5 χρόνο μου είπαν χαρακτηριστικά "μην ανησυχείς, τελείωσε με τα θέματα σου και εμεις εδω ειμαστε. Δεν διαγραφεσαι γτ είσαι αλλοδαπός φοιτητής που πληρώνει δίδακτρα"

Οταν λοιπόν πήγα ήρεμος πια και έτοιμος να τελειώσω με ενημέρωσαν οτι άλλαξε ο νόμος και μπλα μπλα και εχω χάσει τα φοιτητικά μου δικαιώματα. Το έψαξα οσο δεν πάει αλλά δυστυχώς τέλος...

Θα προτιμούσα όμως να μείνουμε εντός θέματος και οχι σε κάτι που συνεβει και δεν αλλαζει.

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι επί του θέματος με χαρά να σε ακούσω, αν θες να το παίξεις κριτής... άστο καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Απλώς είπα κάτι που ήξερες ήδη, δεν το παίζω κριτής. Γνωρίζεις πως έχουν τα πράγματα και δεν θες να στα ξανά λένε, άλλωστε τώρα πια δεν θα αλλάξει και κάτι. Η ζωή είναι δική σου οπότε εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις για το μέλλον σου και που θα σπουδάσεις. Είτε αποφασίσεις να πας σε κολλέγιο, είτε να δώσεις πανελλήνιες υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Γράψτα σε ένα χαρτί και δες που είναι καλύτερα. Και επειδή σίγουρα θα πεις μετά για τα λεφτά, προφανώς και είναι πολλά, τα επενδύεις για το μέλλον σου.. Τι να πω, αν είναι και δεν βλέπεις να γίνεται και σου είναι δύσκολο να μετακινείσαι μετά από πόλη σε πόλη για την εξεταστική, σε περίπτωση που περάσεις μέσω πανελληνίων, άσε αυτό το όνειρο και πιάσε κάποια δουλειά. Σίγουρα δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε τα όνειρα και τους στόχους μας όμως μερικές φορές ίσως να είναι αδύνατο να πραγματοποιηθούν. Η ζωή ποτέ δεν θα έρχεται όπως τη θες, γιαυτό και πρέπει με κάποιες καταστάσεις να συμβιβαστείς εφόσον βλέπεις πως δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία τι έγινε και τι όχι, το θέμα είναι να τα ξεπερνάμε και να κοιτάμε μόνο μπροστά.

Κοίτα εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ αν εξαιρέσουμε τελείως το κολλέγιο είναι να κάνεις ένα γραφείο μαζί με κάποιον φίλο σου διαιτολόγο ας πούμε - αν έχεις - και να το δουλεύετε μαζί. Εκείνος ως πτυχιούχος διαιτολογίας, εσύ ως βοηθός ενδεχομένως. :/:

Αλλά και πάλι δεν είναι η ιδανική λύση. Μετά εξωτερικό υποθέτω πως δεν μπορείς να πάς λόγω οικογένειας..
Θα μπορούσες να ψάξεις λίγο παραπάνω αυτό το θέμα με το πως ανοίγεις γραφείο ως βοηθός πάντως,
εγώ δεν γνωρίζω κάτι επί του θέματος δυστυχώς.
Το κολλέγιο απλά είναι μια επένδυση για το μέλλον σου και προσωπικά θα το προτιμούσα με όποιο κόστος,
ακόμα και αν χρειαζόταν να δουλεύω παραπάνω ή να ζητήσω να με βοηθήσουν και οι δικοί μου. (!)

Όπως και να έχει εγώ σου δίνω μεγάλο respect που συνεχίζεις να προσπαθείς για κάτι καλύτερο.

Continuous effort - not strength or intelligence - is the key to unlocking our potential. ~Winston Churchill
Σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
νομιζω πρεπει να παλεψεις το (σκετο)διαιτολογος
βοηθος κ.λπ δεν βλεπω προοπτικες

αλλα μην βασιζεσαι και πολυ στην αποψη μου,μια και δεν εχω αντιληψη της αγορας και τι ισχυει,απλα βασει λογικης την παρεθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike4

Νεοφερμένος

Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Είμαι σπουδαστής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ πάνω στο κλάδο της (προπονητικής)-( sport coach). Η σχολή μου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΕΓΙΟ για την απόκτηση (bachelor degree) , αφού πρώτα πρώτα ολοκληρώσω την 2τη φοίτηση στο ΙΕΚ.

Τα ερωτήματα μου είναι το εξής:

  1. Γνωρίζει κανείς αν κάποιος απόφοιτος του AMC COLLEGE είναι το ίδιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας με έναν απόφοιτο ΤΕΦΑΑ?.

    [*]Ποιες είναι οι διάφορες της αναγνώρισης του πτυχίου και ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές του κάθε πτυχιούχου καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός Π.Χ. Γνωρίζω ότι αυτός που είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΦΑΑ μπορεί να ανοίξει δικό του γυμναστήριο

(όλοι γνωρίζουμε ότι στην Ελλάδα μας τα ΤΕΦΑΑ θεωρούνται νούμερο 1 στο τομέα του αθλητισμού...άσχετα με τα προσόντα και τις γνώσεις του καθενός.. πάντα για κάποιο λόγο όμως οι ΤΕΦΑΑ απόφοιτη έχουν μεγαλύτερο κύρος και γόητρο απέναντι στα μάτια των εργοδοτών.) :/: Πράγμα που με κάνει να διαφωνώ πλήρως. Όταν το ποιο σημαντικό εφόδιο για έναν επαγγελματία είναι η όρεξη, η αγάπη και το μεράκι που βάζει στην καθημερινή του εργασία. Νομίζω πώς εκεί κάνει και την διάφορα ο πετυχημένος ;)

Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!

Είμαι σπουδαστής του ΙΕΚ ΑΚΜΗ πάνω στο κλάδο της (προπονητικής)-( sport coach). Η σχολή μου δίνει την δυνατότητα να συνεχίσω τις σπουδές μου στο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΕΓΙΟ για την απόκτηση (bachelor degree) , αφού πρώτα πρώτα ολοκληρώσω την 2τη φοίτηση στο ΙΕΚ.

Τα ερωτήματα μου είναι το εξής:

  1. Γνωρίζει κανείς αν κάποιος απόφοιτος του AMC COLLEGE είναι το ίδιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας με έναν απόφοιτο ΤΕΦΑΑ?.
  2. Ποιες είναι οι διάφορες της αναγνώρισης του πτυχίου και ποιες είναι οι επαγγελματικές προοπτικές του κάθε πτυχιούχου καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα του καθενός Π.Χ. Γνωρίζω ότι αυτός που είναι κάτοχος πτυχίου ΤΕΦΑΑ μπορεί να ανοίξει δικό του γυμναστήριο

(όλοι γνωρίζουμε ότι στην Ελλάδα μας τα ΤΕΦΑΑ θεωρούνται νούμερο 1 στο τομέα του αθλητισμού...άσχετα με τα προσόντα και τις γνώσεις του καθενός.. πάντα για κάποιο λόγο όμως οι ΤΕΦΑΑ απόφοιτη έχουν μεγαλύτερο κύρος και γόητρο απέναντι στα μάτια των εργοδοτών.) :/: Πράγμα που με κάνει να διαφωνώ πλήρως. Όταν το ποιο σημαντικό εφόδιο για έναν επαγγελματία είναι η όρεξη, η αγάπη και το μεράκι που βάζει στην καθημερινή του εργασία. Νομίζω πώς εκεί κάνει και την διάφορα ο πετυχημένος ;)

Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!:D

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:)

Επειδή στην Ελλάδα η κατάσταση είναι κάπως σοβιετική νομίζω πως τα bachelor των κολεγίων δεν αναγνωρίζονται από το δημόσια απευθείας αλλά πρέπει να δώσεις κάποιες έξτρα εξετάσεις για να σου αναγνωριστεί ο τίτλος και να μπορείς να βγάλεις άδεια σαν γυμναστής, personal coach κτλ.

Δεν είμαι 100% σίγουρος για τα παραπάνω αλλά αν κρίνω από άλλους κλάδους δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην ισχύει και στην περίπτωσή σου. Στην θέση σου θα πήγαινα σε κάποιο ΤΕΦΑΑ μόνο και μόνο για να μην χρειάζεται να μπω στην ηλίθια διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας σε μερικούς κρατικούς υπαλλήλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike4

Νεοφερμένος

Ο Mike4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τώρα να μπω ΤΕΦΑΑ λίγο δύσκολο διότι είδη είμαι κοντά 21... και μου απομένουν 2-3 χρόνια για το κολέγιο το οποίο μου κάνει και 50% έκπτωση. Επίσης είναι παράρτημα αγγλικού πανεπηστιμίου ένα αντίκρισμα θα έχει δεν γίνετε...( θα επικοινωνήσω και με τους ίδιους άπλα εγώ κυρίως ρώτησα σε περίπτωση που κάποιος είχε ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο με μένα ) . Δεν νομίζω να ήθελα να ξανά μπω στην διαδικασία πανελληνίων. Και αν δεν περάσω? είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων γιατί θέλει φροντιστιριακη προετοιμασία.... θέλω να βγω στην αγορά εργασίας και το νωρίτερο δυνατό ...και να τελειώνω και με την στρατιωτική θητεία κάποια στιμγη.


Σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα ερωτήματα μου!!


Δεν νομίζω να βρεις κάποιον εδώ να σε κατατοπίσει. Αφού έχεις αποφασίσει ν΄ ακολουθήσεις αυτόν τον δρόμο τότε καλύτερα να ρωτήσεις στο ιεκ που φοιτάς και στο κολέγιο στο οποίο θα φοιτήσεις. Το μόνο που θέλω να σου πω είναι να διπλοτριπλοτσεκάρεις την αλήθεια των πληροφοριών που θα σου δώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top