Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών (Πανεπιστήμιο Μακεδονίας)

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γενικα με τα τωρινα δεδομενα επειδη διαβασα ολη την συζητηση υπαρχουν πιθανοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης αν δεν επιλεξεις το τμημα οικονομικων? Γιατι θα με ενδιεφερε πολυ η σχολη....Ο φορος ομως να γυρισω στην επαρχια με ενα πτυχιο στον τοιχο με κανει να ξανασκεφτομαι αν την δηλωσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εχω μια φίλη που πέρασε οικονομικών επιστημών αλλά όχι Θεσσαλονίκη. Είναι ευχαριστημένη και ήταν αυτό που ήθελε.Ωστόσο σκέφτεται να κάνει 10% για να έρθει Θεσσαλονίκη. Και επειδή μάλλον δε θα πιάσει το οικον. επιστημών του απθ και του παμακ σκέφτεται για το διεθνων και ευρωπαϊκών σπουδών στο παμακ. Αξίζει να κάνει κάτι τέτοιο; Ποιο είναι καλύτερο πτυχίο; Το "οικονομικής επιστήμης" ή το "διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών"; Και απ' τα 2 οικονομολόγος βγαίνεις, αλλά για την αγορά εργασίας, ποιο είναι καλύτερο; Επίσης, στο εξωτερικό ποιο πτυχίο μετράει περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εχω μια φίλη που πέρασε οικονομικών επιστημών αλλά όχι Θεσσαλονίκη. Είναι ευχαριστημένη και ήταν αυτό που ήθελε.Ωστόσο σκέφτεται να κάνει 10% για να έρθει Θεσσαλονίκη. Και επειδή μάλλον δε θα πιάσει το οικον. επιστημών του απθ και του παμακ σκέφτεται για το διεθνων και ευρωπαϊκών σπουδών στο παμακ. Αξίζει να κάνει κάτι τέτοιο; Ποιο είναι καλύτερο πτυχίο; Το "οικονομικής επιστήμης" ή το "διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών"; Και απ' τα 2 οικονομολόγος βγαίνεις, αλλά για την αγορά εργασίας, ποιο είναι καλύτερο; Επίσης, στο εξωτερικό ποιο πτυχίο μετράει περισσότερο;

Κοίτα, αν τα συγκρινόμενα τμήματα ήταν Οικονομικό και ΔΕΟικονομικώνΣ αντί για Οικονομικό και ΔΕΣ, θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά. Σε εκείνη τη περίπτωση, θα προέτρεπα τη κοπέλα να επιλέξει Πανεπιστήμιο και όχι τμήμα.
Στη περιπτωσή μας , όμως, το πρόγραμμα του ΔΕΣ είναι αρκετά διαφοροποιημένο από του οποιουδήποτε Οικονομικού. Βέβαια, αν επιλέξει τη κατάλληλη κατεύθυνση (μετά το πέμπτο εξάμηνο), υπάρχει η δυνατότητα να καλύψει το "χαμένο" χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

anna.melo

Νεοφερμένος

Η anna.melo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Στο μηχανογραφικό το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του ΠΑΜΑΚ εμφανίζεται στο 5ο επιστημονικό πεδίο ενώ το αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα στο 1ο... Άρα κάποιος από θεωρητική κατεύθυνση πρέπει να επιλέξει Μαθηματικά και ΑΟΘ -στις πανελλήνιες - για να μπορέσει να δηλώσει το συγκεκριμένο τμήμα στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία??? ( και κάτι ακόμα, χρειάζεται και ειδικό μάθημα για αυτήν την σχολή;; ) ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνηΖ

Νεοφερμένος

Η ειρηνηΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα σας! Μετα απο χρονια νομιζω πως ειμαι η μονη που ασχολουμαι με το συγκεκριμενο τμημα! Αν υπαρχει καποιος που δει το μηνυμα και γνωριζει θελω να μου πειτε στο συγκεκριμενο τμημα ο βαθμος στα αγγλικα πρεπει να ειναι πανω απο 10 διαφορετικα δε σε δεχονται στη σχολη? Σωστα? Και κατι ακομα επειδη εχω δει πως η βαση εχει πεσει αρκετα αυτο οφειλεται στο οτι πλεον η σχολη δεν εχει ζητηση ? Κ αν ναι , δεν εχει ζητηση λογω το οτι δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα σας! Μετα απο χρονια νομιζω πως ειμαι η μονη που ασχολουμαι με το συγκεκριμενο τμημα! Αν υπαρχει καποιος που δει το μηνυμα και γνωριζει θελω να μου πειτε στο συγκεκριμενο τμημα ο βαθμος στα αγγλικα πρεπει να ειναι πανω απο 10 διαφορετικα δε σε δεχονται στη σχολη? Σωστα? Και κατι ακομα επειδη εχω δει πως η βαση εχει πεσει αρκετα αυτο οφειλεται στο οτι πλεον η σχολη δεν εχει ζητηση ? Κ αν ναι , δεν εχει ζητηση λογω το οτι δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση πλεον?

Αγαπητή Ειρήνη να ξέρεις ότι δεν είσαι καθόλου η μόνη που ασχολείται με το τμήμα. Μπορεί να ανταλλάσσονται απόψεις σε γενικότερα θέματα όπως "Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών" ή "Σύγκριση Σχολών" κτλ ή απλά να μην έτυχε. Θα σου πω μερικά πράγματα που ξέρω από προσωπικό ψάξιμο και από συζητήσεις που έχω κάνει. Αρχικά ο βαθμός στα Αγγλικά πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 για να μπορείς να μπεις στη σχολή (όπως και σε όλες τις σχολές που απαιτούν ειδικό μάθημα γλώσσας). Η βάση του τμήματος δεν νομίζω να έχει μεγάλες αποκλίσεις τα τελευταία χρόνια και αν, όπως λες, έχεις διαπιστώσει πτώση αυτό οφείλεται σε διάφορους παράγοντες όπως στον αριθμό των εισακτέων και στη δυσκολία ή όχι των θεμάτων των πανελλαδικών. Επίσης καλό είναι να μην κοιτάμε μόνο τη βάση μιας σχολής αλλά και όλη την "γκάμα" βαθμολογίας. Πέρσι ο πρώτος εισακτέος της σχολής είχε συγκεντρώσει 19773 μόρια. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι με όλη αυτήν την πρόσφατη δραστηριότητα με τους ευρωπαϊκούς θεσμούς μάλλον έχει αναζωπυρωθεί το ενδιαφέρον για σχετικές σπουδές. Το τμήμα όπως θα ξέρεις ανήκει στο 5ο πεδίο. Πέρσι ο αριθμός εισακτέων ήταν 150 ενώ φέτος έχει ανέβει στους 160. ΄Εχει καλό πρόγραμμα σπουδών. Από το 6ο εξάμηνο επιλέγεις κατεύθυνση μεταξύ των Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (από όπου όταν πάρεις το πτυχίο σου μπορείς να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο) ή των Πολιτικών Σπουδών και Διπλωματίας. Μπορείς να μπεις στο σάιτ του τμήματος να δεις τις επαγγελματικές διεξόδους που προτείνονται. Επίσης έχει πολύ ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά προγράμματα. ΄Ενα από αυτά που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον είναι το "Ευρωπαϊκές Πολιτικές Νεολαίας, Εκπαίδευσης και Πολιτισμού", αλλά αυτά τα σκέφτεσαι αργότερα. Αν σε ενδιαφέρει αυτό το αντικείμενο σπουδών , νομίζω ότι το συγκεκριμένο τμήμα είναι μια πολύ καλή επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνηΖ

Νεοφερμένος

Η ειρηνηΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ ειχα ρωτησει πολλα ατομα αλλα κανενας δε με διαφωτιζε πληρως. Ειναι η δευτερη χρονια που δινω πανελλαδικες και ειμαι λιγο διστακτικη για το τμημα ακριβως για αυτο που ειπες τη γκαμα βαθμολογιας οτι δηλαδη επειδη δεν ειμαι απ τις αριστες μαθητριες μηπως στο τμημα κατατροποθω απ τους πολυ καλους κ δεν ανταπεξελθω στις απαιτησεις του τμηματος! Αυτο για τα αγγλικα μου ειπαν πως το ειδικο μαθημα το επιλεγεις απλα για να ξεκληδωθει η σχολη κ οτι τα πανεπιστημια δε δινουν βαση στο τι βαθμο εγραψες, εχω αγχωθει βασικα γιατι μ αρεσει πολυ το αυγκεκριμενο τμημα κ τα μορια τα πιανω με τα 7 μαθηματα των πανελλαδικων ομως με τα θεματα που βαλανε φετος νομιζω πως θα βαλουν δυσκολα κ στα αγγλικα κ δε θα πιασω βαση μηπως παιζει να ισχυει αυτο που μου ειπαν? Και για τις επαγγελματικες διεξοδους εφοσον το τμημα εχει ευρωπαικη βαση αν η ελλαδα τελικα βγει απ την ευρωπαικη ενωση εμεις μετα θα εχουμε ελπιδες ή θα παμε χαμμενοι με την επιλογη μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σ ευχαριστω παρα πολυ ειχα ρωτησει πολλα ατομα αλλα κανενας δε με διαφωτιζε πληρως. Ειναι η δευτερη χρονια που δινω πανελλαδικες και ειμαι λιγο διστακτικη για το τμημα ακριβως για αυτο που ειπες τη γκαμα βαθμολογιας οτι δηλαδη επειδη δεν ειμαι απ τις αριστες μαθητριες μηπως στο τμημα κατατροποθω απ τους πολυ καλους κ δεν ανταπεξελθω στις απαιτησεις του τμηματος! Αυτο για τα αγγλικα μου ειπαν πως το ειδικο μαθημα το επιλεγεις απλα για να ξεκληδωθει η σχολη κ οτι τα πανεπιστημια δε δινουν βαση στο τι βαθμο εγραψες, εχω αγχωθει βασικα γιατι μ αρεσει πολυ το αυγκεκριμενο τμημα κ τα μορια τα πιανω με τα 7 μαθηματα των πανελλαδικων ομως με τα θεματα που βαλανε φετος νομιζω πως θα βαλουν δυσκολα κ στα αγγλικα κ δε θα πιασω βαση μηπως παιζει να ισχυει αυτο που μου ειπαν? Και για τις επαγγελματικες διεξοδους εφοσον το τμημα εχει ευρωπαικη βαση αν η ελλαδα τελικα βγει απ την ευρωπαικη ενωση εμεις μετα θα εχουμε ελπιδες ή θα παμε χαμμενοι με την επιλογη μας?

Το 10 στα Αγγλικά πρέπει να το πιάσεις οπωσδήποτε αλλιώς δεν μπορείς να εισαχθείς στη σχολή ακόμα και αν έχεις πιάσει τα απαιτούμενα μόρια από τα άλλα μαθήματα (πάρε τα βιβλία με τα θέματα των προηγούμενων ετών (νομίζω πως υπάρχουν και οι απαντήσεις) και λιώστα. Στην ανάγκη κάνε και μερικά ιδιαίτερα. Δεν είναι πια τόσο δύσκολο να πιάσεις τη βάση). Το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν ήσουν άριστη μαθήτρια, δεν πρέπει να σε φοβίζει καθόλου. ΄Οπως έχουμε πει και άλλες φορές, η επιτυχής πορεία ενός φοιτητή εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο. Αν έχεις παθιαστεί με το αντικείμενο και παρακολουθείς ανελλιπώς τις παραδόσεις, διαβάζεις σχετικά βιβλία και όχι μόνο αυτά που πρέπει να διαβάσεις για να περάσεις στην εξεταστική, εκπονείς εργασίες ακόμα και αν αυτές δεν είναι υποχρεωτικές, παρακολουθείς τις εκδηλώσεις της σχολής και τις διαλέξεις των καθηγητών και γενικά αν κάνεις ο,τι είναι δυνατόν για την προσωπική σου πρόοδο, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Αν το ρίξεις στο αραλίκι και στους καφέδες, τρέχοντας στην εξεταστική για να πάρεις ένα 5 να περάσεις τα μαθήματα τότε είσαι άξια των επιλογών σου (αυτό ισχύει και για αυτούς που μπήκαν από τους πρώτους στη σχολή). Για τις επαγγελματικές διεξόδους να μην ανησυχείς γιατί όποιες είναι τώρα, θα είναι και στο μέλλον. Μια χώρα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες δεν είναι μόνη της στον πλανήτη. Πάντα θα έχει σχέσεις με τις άλλες χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηνηΖ

Νεοφερμένος

Η ειρηνηΖ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
σ ευχαριστω παρα πολυ και παλι που ασχοληθηκες και εγραψες ολα αυτα!! με κατατοπισες αρκετα!! βγηκαν τα αποτελεσματα και τελικα την πιανω ευκολα την σχολη. ομως κατι τελευταιο θελω να ρωτησω αν γνωριζεις η εσυ η καποιος αλλος. ειμαι αναμεσα σε αυτο το τμημα και το οικονομικο του βολου ποιο ειναι καλυτερο? απο την διεθνων κ ευρωπαικων παιρνωντας την οικονομικη κατευθυνση μπορω να βγω κατι σαν οικονομολογος οπως θα εβγαινα απο ενα οικονομικο τμημα? για παραδειγμα εμενα θα μ αρεσε αρκετα να διδασκω σε σχολειο η σε φροντηστιριο το ΑΟΘ με την διεθνων κ ευρωπαικων γινεται η καμια σχεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σ ευχαριστω παρα πολυ και παλι που ασχοληθηκες και εγραψες ολα αυτα!! με κατατοπισες αρκετα!! βγηκαν τα αποτελεσματα και τελικα την πιανω ευκολα την σχολη. ομως κατι τελευταιο θελω να ρωτησω αν γνωριζεις η εσυ η καποιος αλλος. ειμαι αναμεσα σε αυτο το τμημα και το οικονομικο του βολου ποιο ειναι καλυτερο? απο την διεθνων κ ευρωπαικων παιρνωντας την οικονομικη κατευθυνση μπορω να βγω κατι σαν οικονομολογος οπως θα εβγαινα απο ενα οικονομικο τμημα? για παραδειγμα εμενα θα μ αρεσε αρκετα να διδασκω σε σχολειο η σε φροντηστιριο το ΑΟΘ με την διεθνων κ ευρωπαικων γινεται η καμια σχεση?

Στο 6ο εξάμηνο αν επιλέξεις την κατεύθυνση των Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών βγαίνεις κανονικά οικονομολόγος (άδεια άσκησης και κατοχύρωση επαγγέλματος) και γράφεσαι στο οικονομικό επιμελητήριο. Επίσης τελειώνοντας αυτήν την κατεύθυνση μπορείς να ενταχθείς στον κλάδο ΠΕ09 Οικονομολόγων και να διδάξεις το ΑΟΘ που θέλεις. Οπότε σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά σου θα πρέπει να διαλέξεις ή την συγκεκριμένη κατεύθυνση του ΔΕΣ ΠΑΜΑΚ ή το Οικονομικό Βόλου. Αυτό θα το αποφασίσεις μόνη σου αλλά προσπαθώντας να σε βοηθήσω θα σου πρότεινα : 1) Να κοιτάξεις με προσοχή τις ιστοσελίδες των 2 σχολών και να συγκρίνεις τις περιγραφές των προσφερόμενων μαθημάτων από τα προγράμματα σπουδών, 2) Να δεις ποια μαθήματα σε ενδιαφέρουν περισσότερο, 3) Να δεις ποια έχει τα περισσότερα μαθήματα που νομίζεις ότι δεν θα μπορέσεις να αποδώσεις και να την απορρίψεις, 4) Να διαλέξεις αυτήν που πιστεύεις ότι θα αποδώσεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η σχολή έχει μαθήματα μαθηματικών ή στατιστικής ή οικονομικών; Αν ναι, είναι βατά για έναν μαθητή θεωρητικής και μπορείς να τα περάσεις με την πρώτη χωρίς εξτρά μαθήματα ή να έχεις ήδη βάσεις από το σχολείο; Ευχαριστώ!

Υγ: Το ρωτάω αυτό επειδή μέχρι πέρυσι ήταν μόνο στο 4ο πεδίο και φέτος εντάχτηκε και στο 1ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Η σχολή έχει μαθήματα μαθηματικών ή στατιστικής ή οικονομικών; Αν ναι, είναι βατά για έναν μαθητή θεωρητικής και μπορείς να τα περάσεις με την πρώτη χωρίς εξτρά μαθήματα ή να έχεις ήδη βάσεις από το σχολείο; Ευχαριστώ!

Υγ: Το ρωτάω αυτό επειδή μέχρι πέρυσι ήταν μόνο στο 4ο πεδίο και φέτος εντάχτηκε και στο 1ο.


Έχει λίγα μαθηματικά στατιστικής/μαθηματικών, και έχει μαθήματα οικονομικών.
Το ΔΕΣ είναι κατεξοχήν θεωρητικό τμήμα, με πολύ ποιοτικό πρόγραμμα σπουδών. Δε χρειάζεται να σε ανησυχεί η δυσκολία των ποσοτικών μαθημάτων. Με λίγη εξάσκηση, περνάς εύκολα.

Τα ΔΕΣ πάντα ήταν στη θεωρητική, πρόπερσι μπήκαν και στα οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κι εμένα μ' ενδιαφέρει αρκετά το τμήμα αυτό. Βασικά είναι το μόνο που το Πρόγραμμα Σπουδών της μ' αρέσει πολύ!
Οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω πρώτο.
Θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω σε διάφορες οργανώσεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μόνο οι βυσματάκηδες μπαίνουν σε τέτοιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εμένα μ' ενδιαφέρει αρκετά το τμήμα αυτό. Βασικά είναι το μόνο που το Πρόγραμμα Σπουδών της μ' αρέσει πολύ!
Οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω πρώτο.
Θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω σε διάφορες οργανώσεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μόνο οι βυσματάκηδες μπαίνουν σε τέτοιες.


Eίπες και εσύ τη μαγική λέξη. Και που δεν χρειάζεται βύσμα πλέον σε αυτή τη χώρα. Καθαριστής να πας να δουλέψεις , χρειάζεται βύσμα. Είναι η μαγική λέξη για να προχωρήσεις. Εν κατακλείδι , είνια μια σχολή που όσοι γνωστοί μου την τελείωσαν την έκαναν για Εξωτερικό και σώθηκαν.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Eίπες και εσύ τη μαγική λέξη. Και που δεν χρειάζεται βύσμα πλέον σε αυτή τη χώρα. Καθαριστής να πας να δουλέψεις , χρειάζεται βύσμα. Είναι η μαγική λέξη για να προχωρήσεις. Εν κατακλείδι , είνια μια σχολή που όσοι γνωστοί μου την τελείωσαν την έκαναν για Εξωτερικό και σώθηκαν.


Η κατάρα από συστάσεως Ελληνικού κράτους, είναι το βύσμα και η υποκρισία. Το βύσμα αποτελεί κινητήριο δύναμη για να ανακατεύεται η λάσπη της σήψης (κοινωνικής και ηθικής) και η υποκρισία ώστε να πέφτουν από τα σύννεφα όλοι και να ψηφίζουν τα δέοντα στις εκλογές βρίζοντας μετά τους άλλους που δεν αλλάζει τίποτα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εμένα μ' ενδιαφέρει αρκετά το τμήμα αυτό. Βασικά είναι το μόνο που το Πρόγραμμα Σπουδών της μ' αρέσει πολύ!
Οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω πρώτο.
Θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω σε διάφορες οργανώσεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μόνο οι βυσματάκηδες μπαίνουν σε τέτοιες.


Εφόσον σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών, να το δηλώσεις πρώτο. Για αργότερα υπάρχουν πολλά εξειδικευμένα μεταπτυχιακά και εδώ και στο εξωτερικό που μπορούν να σε βοηθήσουν να πετύχεις τον στόχο σου. Ασφαλώς προϋποτίθεται η σοβαρή προσπάθεια εκ μέρους σου κατά τη διάρκεια των σπουδών σου (πάντα το τονίζω αυτό γιατί δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις ένα πτυχίο χωρίς να έχεις κατακτήσει στον μεγαλύτερο βαθμό που μπορείς το αντικείμενο των σπουδών σου). Ξέρω άτομα που πέτυχαν τον ίδιο στόχο που έχεις κι εσύ (η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζω εγώ, έκαναν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μετά έψαξαν την τύχη τους εκεί). Κανείς δεν μας εγγυάται εκ των προτέρων τι θα γίνει στο τέλος! Εσύ κάνε αυτό που πρέπει και στο μέλλον είναι σίγουρο ότι θα την βρεις την άκρη!
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εφόσον σε ενδιαφέρει το πρόγραμμα σπουδών, να το δηλώσεις πρώτο. Για αργότερα υπάρχουν πολλά εξειδικευμένα μεταπτυχιακά και εδώ και στο εξωτερικό που μπορούν να σε βοηθήσουν να πετύχεις τον στόχο σου. Ασφαλώς προϋποτίθεται η σοβαρή προσπάθεια εκ μέρους σου κατά τη διάρκεια των σπουδών σου (πάντα το τονίζω αυτό γιατί δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να πάρεις ένα πτυχίο χωρίς να έχεις κατακτήσει στον μεγαλύτερο βαθμό που μπορείς το αντικείμενο των σπουδών σου). Ξέρω άτομα που πέτυχαν τον ίδιο στόχο που έχεις κι εσύ (η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζω εγώ, έκαναν μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και μετά έψαξαν την τύχη τους εκεί). Κανείς δεν μας εγγυάται εκ των προτέρων τι θα γίνει στο τέλος! Εσύ κάνε αυτό που πρέπει και στο μέλλον είναι σίγουρο ότι θα την βρεις την άκρη!


Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ!
Και κάτι ακόμα στο τελευταίο εξάμηνο πας εξωτερικό για σπουδές;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
όχι , μόνο με erasmus αν θες σπουδές στο εξωτερικό , μπορείς όμως αφού τελειώσεις τις σπουδές να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό :).
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εμένα μ' ενδιαφέρει αρκετά το τμήμα αυτό. Βασικά είναι το μόνο που το Πρόγραμμα Σπουδών της μ' αρέσει πολύ!
Οπότε σκέφτομαι να το δηλώσω πρώτο.
Θα με ενδιέφερε να εργαστώ πάνω σε διάφορες οργανώσεις, αλλά κάπου διάβασα ότι μόνο οι βυσματάκηδες μπαίνουν σε τέτοιες.


Αν σε ενδιαφέρουν politics/διεθνείς σχέσεις το τμήμα είναι ιδανικό.Η ένταξη στη ΔΑΠ θα σε βοηθήσει να αναπτύξεις network για να μπεις κάπου μετά μιας και το τμήμα όπως και το πανεπιστήμιο είναι πολύ μπλε.
Σε κάθε περίπτωση μην μείνεις σε ό,τι διδάσκεται από τους καθηγητές και ερεύνησε μόνος σου και άλλες προσεγγίσεις είτε στη διεθνή πολιτική είτε στα διεθνή οικονομικά γιατί κάποια πράγματα αναλύονται πολύ περισσότερο από άλλα.Anyway,καλή επιτυχία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top