Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,253 εγγεγραμμένα μέλη και 2,391,582 μηνύματα σε 74,181 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 652 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κακές σχολές 1ου πεδίου

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 22:59, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nafasskataa
Μην τρελαθούμε πια.
Στο μέλλον θα καταλάβεις.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,065 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:00, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Χριστίνα το τι έγραψες κάποτε στις πανελλήνιες δεν μπορεί να κρίνει τι σταδιοδρομία θα έχεις ως εργαζόμενος και αν θα βρεις δουλειά.Δηλαδή δεν νομίζω κάποιος αν πάει να βρει κάποια δουλειά, οποιαδήποτε κι αν είναι αυτή φιλόλογος, δάσκαλος, νοσοκόμος να τον ρωτήσουν με πόσο μπήκε στην σχολή του. Θα κοιτάξουν το τμήμα που τελείωσε και με πόσο βαθμό, την εργασιακή του εμπειρία, κάποια άλλα προσόντα αλλά όχι με τι βαθμό πέρασε στην σχολή του. Σχετικά με τις φιλολογίες κρήτης-κομοτηνής-αθήνας γιατί δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ αφού με ενδιέφεραν οι αντίστοιχες θεσ/νικης - ιωαννίνων; Μπορείς να μου πεις γιατί η φιλολογία κρήτης τη θεωρείς την ''κατώτερη'' από όλες;; Γιατί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο τμήμα...
κρινουν την σχολη που θα μπεισ ομωσ ...εγω απλα λεω δεν μπορει καποιοσ με λιγεσ γνωσεισ να εχει δουλεια!!!την κρητη την εφερα ωσ παραδειγμα επειδη εχω ακουσει οτι δεν την προτιμουν καθολου και εχω δει και το προγραμμα σπουδων οταν εκανα μηχανογραφικο και δεν μου κεντρισε προσωπικα το ενδιαφερον!!απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι θεωρουν καποιοι ακομα και την χειροτερη φιλολογια καλυτερη απο τ ιστορικο και τ φπψ...!δηλαδη καποιοσ εχει τον τιτλο του φιλολογου ακομα και με πολλεσ λιγεσ γνωσεισ.ο 14.500 δεν πιστευω οτι θα ναι σωστοσ φιλολογοσ.δηλαδη καποιοσ με 12 εκθεση και 18 βιολογια ξερω εγω που θα τον κανουν να περασει στ σχολη αξιζει πιο πολυ απο καποιον με 18 εκθεση και 10 βολογια η κατι αλλο?αν θελουμε να εχουμε λιγοτερουσ φιλολογουσ ασ υπαρχει μια ισορροπια στ βαθμολογιεσ και τισ σχολεσ!!μετα μην λεμε οτι εχουμε γεμισει φιλολογουσ εφοσον περναει ακομα και το 14...μεγαλο ποσοστο των ατομων π μπηκαν με 14 σε σχολεσ η δεν τισ εχουν βγαλει η τισ εβγαλαν με τ ζορι με 5...υπαρχουν και εξαιρεσεισ βεβαια
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 23:00, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από xristina elen
θα ειμαι φπψ και θα ερθει αυτοσ π εβγαλε 14 η και 13 απο φιλολογια κρητησ ασ πουμε να μου παρει την θεση??πε02 και οι 2 θα μαστε!!γιατι λοιπον??αυτο δεν ειναι αδικια και για μενα αλλα και για πολλουσ αλλουσ εξισου??δεν ξερω εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα,,,ισωσ να μαι λαθοσ τι να πω!!!
Mόνο εγώ βλέπω την αντίφαση?

Και ξεκόλλα απ' τις πανελλήνιες και τα μόρια.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νηρηίς

Φοιτητής

H Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,053 μηνύματα.

H Νηρηίς έγραψε στις 23:01, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από evi07larissa
Αυτά που λες πάντα θα συμβαίνουν και πάντα θα υπάρχει ανταγωνισμός. Σκέψου όμως και αυτό πέρυσι η φιλολογία αθήνας είχε βάση 17.240 κάπου τόσα μόρια και το 2005 15.210. Αυτά τα 2 άτομα που μπήκαν τελευταία έχουν 2000 μόρια διαφορά μεταξύ τους ωστόσο πέρασαν στην ίδια σχολή. Στην αγορά εργασίας δεν έχει καμία σημασία ο βαθμός των πανελληνίων που είχαν- ο οποίος μπορεί να καθοριστεί από τύχη, δύσκολα θέματα άγχος κτλ- αλλά αυτά τα 2 άτομα είναι απολύτως ίδια και έχουν τα ίδια δικαιώματα
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, αγαπητή!

Πάντως στην περιοχή μου στην παραπαιδεία-μιας και έγινε λόγος για τα φροντιστήρια-τον πιο ικανό παίρνουν, όχι αυτόν που τελείωσε στην Φιλολογία Αθήνας.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε στις 23:04, 21-07-12:

Το πανεπιστήμιο που έχεις τελειώσει μετράει πάνω απο όλα στα φροντιστήρια(και όχι μόνο).Ούτε βαθμοί,ούτε τμήμα.Απο εκεί και πέρα μετράει αν τους κάνεις την δουλειά με λίγα χρήματα
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγνωστο

Φοιτητής

H Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 431 μηνύματα.

H Αγνωστο έγραψε στις 23:06, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Το πανεπιστήμιο που έχεις τελειώσει μετράει πάνω απο όλα στα φροντιστήρια(και όχι μόνο).Ούτε βαθμοί,ούτε τμήμα.Απο εκεί και πέρα μετράει αν τους κάνεις την δουλειά με λίγα χρήματα
Δυστυχώς αυτό.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 23:07, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Στο μέλλον θα καταλάβεις.
Δηλαδή, αν περάσω Κομοτηνή, ειλικρινά, πιστεύεις ότι θα έρχομαι δεύτερος στις προτιμήσεις των εργοδοτών;

Υγ. Και Κομοτηνή να περάσω, δε θα μπω από τους τελευταίους, οπότε, αν είναι έτσι το θέμα, να λέμε πόσα μόρια βγάλαμε στις Πανελλήνιες, και όχι σε ποια περιοχή σπουδάσαμε!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής & Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,065 μηνύματα.

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:07, 21-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από AggelikiAngy
Πάντως η ξαδέρφη μου που τελείωσε στην Ιατρική της Κρήτης, στην αγορά εργασίας δεν της είπαν να πάει να φουντάρει επειδή τελείωσε στην Κρήτη.

Και γιατι Χριστίνα συγκρίνεις τις σχολές με βάση τον βαθμό του τελευταίου που μπήκε στην σχολή; Δηλαδή στις άλλες πόλεις εκτός Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν εισάγονται άτομα με υψηλές βαθμολογίες, εφόσον στην πόλη τους υπάρχει η σχολή που επιθυμούν. Εγω ξέρω φιλολόγους που έχουν τελειώσει στα Ιωάννινα και είναι πολυ καλύτεροι απο αυτούς που έχουν τελειώσει στην Αθήνα!
δεν μιλησα για ιατρικη πρωτον αλλο ιατρικη αλλο φιλολογια!!!σε καποια η κρητη ξαναλεω εχει καλα τμηματα οπωσ το φυσικο ...μπορει να ναι καλυτεροι αλλα εγω λεω ποιοσ θα προτιμηθει για δουλεια σε ενα φροντ ο φιλολογοσ τησ αθηνασ η τ ιωαννινων???και εγω προσπαθω να καταλαβω τι παιζεται εκει εξω!!!δεν υποτιμω...εγω λεω για τον 14 ...υπαρχουν ατομα π μπαινουν φιλολογια κρητησ μ 19000 αλλα τρ μιλαμε για αυτουσ που δεν γραφουν σχεδον τιποτα μπαινουν σε σχολεσ αι ασ μην αξιζουν και μετα μασ τρωνε και τισ θεσεισ...συγνωμη αλλα δεν νομιζω να μν εχετε ακουσει οτι υπαρχουν ατομα που εργαζονται σε δεη και αλλεσ δημοσιεσ υπηρεσιεσ με απολυτηριο δημοτικου α ρε βισμααααααααα!!!!και αυτοι παιρνουν 2000 ευρω η τουλαχιστονν επαιρναν και ο ερμοσ ο πτυχιουχοα αγωνιζεται σε ασεπ κτλ
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,626 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 23:09, 21-07-12:

Καταρχήν θέλω να αναφέρω οτι πολλοι άκυροι εδώ έχουν μαζευτεί. Δεν έχει σημασία αν τελείωσες Αθήνα ή Κρήτη. Τα μόρια δεν καθορίζουν την ποιότητα της σχολής! Επιπλέον, όποια σχολή και να τελειώσεις, δεν έχει σημασία. Αυτό που μετράει σε ενα φροντιστήριο είναι αν έχεις μεταδοτικότητα, αν έχεις καλές σημειώσεις και αν μπορείς να αντεπεξέλθεις στη δουλειά που αναλαμβάνεις. Και Harvard να έχεις τελειώσει, αν είσαι σκατοχαρακτήρας χωρίς μεταδοτικότητα και με χάλια σημειώσεις, θα προτιμήσουν έναν απόφοιτο Κρήτης/Ιωαννίνων ακόμα και Καλαμάτας που πολλοί την υποβαθμίζουν.

Σχετικά με το ΦΠΨ. Ούτε εγώ το συμπαθώ σαν τμήμα, πιστεύω κάνεις άσχετα πράγματα πέρα απο φιλολογικά. Δηλαδή στην 3η λυκείου ένας απόφοιτος ΦΠΨ κανονικά θα έπρεπε να διδάσκει ΜΟΝΟ το γνωστό απ' τα αρχαια (φιλοσοφικός λόγος). Αν μπείτε στο πρόγραμμα σπουδών λατινικά και αρχαία έχει πάρα πολύ λιγα. Κάτι χαζο-φιλοσοφίες έχει μόνο που σου είναι άχρηστες. Ωστόσο ο απόφοιτος ΦΠΨ έχει τα ίδια δικαιώματα με έναν απόφοιτο φιλολογίας και ιστορικού.
Τώρα αν έχει τις γνώσεις ενός απόφοιτου ιστορικού ή φιλολογίας δε ξέρω. Προφανώς όχι.
Το συγκεκριμένο θέμα το συζήτησα με καθηγητές στο φροντιστήριό μου. Ολοι μου είπαν το εξής: Και απ' τα 3 τμήματα της φιλοσοφικής, φιλόλογος βγαίνεις. Απο 'κει και πέρα εσύ θα πρέπει να ασχοληθείς με τα μαθήματα του λυκείου για να γίνεις καλός. Γιατί ακόμα και στη φιλολογία δεν κάνουν ούτε τα κείμενα των λατινικών που διδαχτήκαμε στην Β και Γ λυκείου, ούτε τα κείμενα της λογοτεχνίας ούτε την ιστορία της Γ λυκείου. Απο τα μαθήματα της Γ λυκείου μόνο το γνωστό κάνουν, το οποίο το διδάσκονται και στο ΦΠΨ με μεγαλύτερη ανάλυση.
Δε χρειάζεται τρελές πανεπιστημιακές γνώσεις για να διδάξει κανείς τα λατινικά και τη λογοτεχνία της Γ λυκείου. Ακόμα και οι καθηγητές απο βοηθήματα διαβάζουν και μας παραδίδουν.

Τέλος, ένας απόφοιτος ΦΠΨ έχει ένα χαρτί παιδαγωγικής κατάρτισης (ή κάπως έτσι λέγεται) το οποίο είναι απαραίτητο για να διοριστεί κανείς στο δημόσιο. Ο απόφοιτος φιλολογίας και ιστορικού δε το έχει, και για τον λόγο αυτό θα πρέπει να παρακολουθήσει επιπλέον κάτι ειδικά σεμινάρια για να το αποκτήσει

Συμπέρασμα; Και απ' τα 3 τμήματα της φιλοσοφικής, φιλόλογος βγαίνεις. Δεν καθορίζει η βάση την ποιότητα του τμήματος. Απο τον καθένα μας ξεχωριστά εξαρτάται αν θα γίνει ΚΑΛΟΣ φιλόλογος, απο το πόσο ασχοληθεί προσωπικά με τα μαθήματα της Γ λυκείου και πόσο θα τα μελετήσει.
Στο φροντιστήριο στο άγνωστο μου έκανε μια απόφοιτος ΦΠ Θεσσαλονίκης, και ήταν πολύ καλύτερη απο αυτή που είχαμε στο σχολείο και έλεγε συνεχώς οτι τελείωσε φιλολογία απθ στο κλασικό.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:11, 21-07-12:

χαχαχα αν πουμε σε εργοδοτη φιλολογια κομοτηνησ που ειναι καλη σχολη δεν την υποτιμω αλλωστε την δηλωσα νομιζετε οτι θα μασ προσλαβει αν εχει ερθει καποιοσ μ πτυχιο απο φιλολογια αθηνασ?αυτο προσπαθω να πω!!!τισ πανελληνιεσ τισ ανεφερω για να δειξω οτι ο καθε ενασ ακομα και μ 14 περναει φιλολογοσ!!!!!!!!!!καλα τελοσ παντων μπορει εγω να τα βλεπω λαθοσ τα πραγματα παιδια
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε στις 23:11, 21-07-12:

Σε πόλη αναφέρομαι. Όχι μόρια.

Η Κομοτηνή, αυτή τη στιγμή, είναι το νο2.
Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε στις 23:11, 21-07-12:

κρινουν την σχολη που θα μπεισ ομωσ ...εγω απλα λεω δεν μπορει καποιοσ με λιγεσ γνωσεισ να εχει δουλεια!!!την κρητη την εφερα ωσ παραδειγμα επειδη εχω ακουσει οτι δεν την προτιμουν καθολου και εχω δει και το προγραμμα σπουδων οταν εκανα μηχανογραφικο και δεν μου κεντρισε προσωπικα το ενδιαφερον!!απλα προσπαθω να καταλαβω γιατι θεωρουν καποιοι ακομα και την χειροτερη φιλολογια καλυτερη απο τ ιστορικο και τ φπψ...!δηλαδη καποιοσ εχει τον τιτλο του φιλολογου ακομα και με πολλεσ λιγεσ γνωσεισ.ο 14.500 δεν πιστευω οτι θα ναι σωστοσ φιλολογοσ.δηλαδη καποιοσ με 12 εκθεση και 18 βιολογια ξερω εγω που θα τον κανουν να περασει στ σχολη αξιζει πιο πολυ απο καποιον με 18 εκθεση και 10 βολογια η κατι αλλο?αν θελουμε να εχουμε λιγοτερουσ φιλολογουσ ασ υπαρχει μια ισορροπια στ βαθμολογιεσ και τισ σχολεσ!!μετα μην λεμε οτι εχουμε γεμισει φιλολογουσ εφοσον περναει ακομα και το 14...μεγαλο ποσοστο των ατομων π μπηκαν με 14 σε σχολεσ η δεν τισ εχουν βγαλει η τισ εβγαλαν με τ ζορι με 5...υπαρχουν και εξαιρεσεισ βεβαια
Σ' αυτό δεν φταίνε τα παιδιά που μπαίνουν στις σχολές. Φταίει η πολιτεία που ίδρυσε σε κάθε δυνατή περιοχή σχολές που βγάζουν καθηγητές. Καταλαβαίνω τι εννοείς γιατί τα σκεφτόμουν όσα λες πέρυσι. Αλλά αφού υπάρχουν τόσες πολλές σχολές θα συμβεί και αυτό θα μπει και το 12 και το 15 και το 19 εφ' όσον γίνεται. Ένας συμμαθητής πέρασε πρώτος στο ιστορικό με 18.740 μόρια πέρυσι και η βάση ήταν κοντά στο 14. Είχε κοντά στα 5000 μόρια διαφορά από τον τελευταίο. Αλλά δεν τον νοιάζει και πολύ αφού πέρασε εκεί που ήθελε. Άμα πας με το καλό στην σχολή σου πιθανώς να μην ασχοληθείς καθόλου με αυτά τα θέματα πια. Αφού περνάς στην σχολή που σου αρέσει, κάνε ότι καλύτερο μπορείς μέσα σε αυτήν, εκμεταλλεύσου όσες γνώσεις σου προσφέρει και αργότερα όταν βγεις στην αγορά εργασίας σε 4-5 χρόνια δηλαδή σκέψου αυτά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evi07larissa : 22-07-12 στις 02:36.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:15, 21-07-12:

τα μορια μασ βαζουν στισ σχολεσ γι αυτο τα αναφερω οχι για κανεναν αλλον λογο!!!και οταν σε προσλαμβανουν δεν ξερουν τι καθηγητησ εισαι ακομα τ μονο που κοιτανε ειναι τι τμημα τελειωσεσ και που!!!και οσο πιο καλο τμημα ειναι και ειδικα σε αθηνα και θεσσ/κη εχεισ περισσοτερεσ προοπτικεσ για νασε προσλαβουν!!αυτο παρατηρω εγω!!!
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 23:16, 21-07-12:

χαχαχα αν πουμε σε εργοδοτη φιλολογια κομοτηνησ που ειναι καλη σχολη δεν την υποτιμω αλλωστε την δηλωσα νομιζετε οτι θα μασ προσλαβει αν εχει ερθει καποιοσ μ πτυχιο απο φιλολογια αθηνασ?αυτο προσπαθω να πω!!!τισ πανελληνιεσ τισ ανεφερω για να δειξω οτι ο καθε ενασ ακομα και μ 14 περναει φιλολογοσ!!!!!!!!!!καλα τελοσ παντων μπορει εγω να τα βλεπω λαθοσ τα πραγματα παιδια
Θα σε κρατήσει λίγο καιρό να δει αν σκαμπάζεις, και, αν είσαι πιο αποδοτική από τον Αθηναίο, θα σε πάρει.
Ξεκόλλα.

τα μορια μασ βαζουν στισ σχολεσ γι αυτο τα αναφερω οχι για κανεναν αλλον λογο!!!και οταν σε προσλαμβανουν δεν ξερουν τι καθηγητησ εισαι ακομα τ μονο που κοιτανε ειναι τι τμημα τελειωσεσ και που!!!και οσο πιο καλο τμημα ειναι και ειδικα σε αθηνα και θεσσ/κη εχεισ περισσοτερεσ προοπτικεσ για νασε προσλαβουν!!αυτο παρατηρω εγω!!!
Δε σε προσλαμβάνουν τόσο απλά σε ένα φροντιστήριο! Κανείς δε δίνει τόσο εύκολα τα λεφτά «του».
Πρέπει να περάσεις από «δοκιμασίες». Εκεί θα φανείς. Τέλος.

Clear?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:18, 21-07-12:

καλα ρε παιδια μην με φατε αυτα που ακουγονται και που καταλαβαινω λεω!!!και εγω ψαχνομαι μην νομιζετε...απλα εκει εξω παιζονται αλλα κριτηρια για προσληψη!!!!τελοσ παντων!!!!!!!!
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,626 μηνύματα.

O cha0s έγραψε στις 23:19, 21-07-12:

Βγάλε εσύ φιλολογία αθηνών με 5, να βγάλω εγώ κομοτηνής με 9 να δω ποιον θα πάρουν στα φροντιστήρια.
Στα μεγαλύτερα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης (Μπαχαράκης, Βακάλης, ΕΛΙΞ και άλλα πολλά) έχει πάρα πολλούς απόφοιτους απο Ιστορικά, ΦΠΨ και όχι απαραίτητα θεσσαλονίκης αλλά και κομοτηνής/ιωαννίνων. Κάνουν άψογη τη δουλειά τους, γι' αυτό έχουν αυτά τα φροντιστήρια τεράστιες επιτυχίες και μεγάλη φήμη
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:20, 21-07-12:

Θα σε κρατήσει λίγο καιρό να δει αν σκαμπάζεις, και, αν είσαι πιο αποδοτική από τον Αθηναίο, θα σε πάρει.
Ξεκόλλα.
φιλε αν εχει μια μονο θεση και ερθει απο την κρητη κ ο αλλοασ απο την αθηνα αυτο λεω...ποιον θα προτιμησει!!!δεν θα δοκιμασει θελει εναν και μονο ...βλεπωντασ το πτυχιο ανρωτιεμαι και εγω ποιον θα παρει!!!!αντε

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Βγάλε εσύ φιλολογία αθηνών με 5, να βγάλω εγώ κομοτηνής με 9 να δω ποιον θα πάρουν στα φροντιστήρια.
Στα μεγαλύτερα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης (Μπαχαράκης, Βακάλης, ΕΛΙΞ και άλλα πολλά) έχει πάρα πολλούς απόφοιτους απο Ιστορικά, ΦΠΨ και όχι απαραίτητα θεσσαλονίκης αλλά και κομοτηνής/ιωαννίνων. Κάνουν άψογη τη δουλειά τους, γι' αυτό έχουν αυτά τα φροντιστήρια τεράστιες επιτυχίες και μεγάλη φήμη
αν ισχυει αυτο που λεσ τοτε πολυ χαιρομαι!!αλλα οταν σε λενε οτι αν βγαλεισ ιστορικο η φπψ θα ερθει ο φιλολογοσ να σου φαει τη θεση πωσ νιωθεισ μετα???στ επαρχεια ισωσ που ζω υπαρχει περισσοτερη προκαταληψη ενω στ μεγαλεσ πολεισ μπορει να μην ισχυει...
εγω ξερω κοπελα που εβγαλε φιλολογια ιωαννινων με 8 και ενασ φιλολογοσ απο θεσσ με 6 πτυχιο τησ πηρε τη θεση...αυτο πωσ τ κρινετε????
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 22-07-12 στις 09:49. Αιτία: merge
-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 23:26, 21-07-12:

φιλε αν εχει μια μονο θεση και ερθει απο την κρητη κ ο αλλοασ απο την αθηνα αυτο λεω...ποιον θα προτιμησει!!!δεν θα δοκιμασει θελει εναν και μονο ...βλεπωντασ το πτυχιο ανρωτιεμαι και εγω ποιον θα παρει!!!!αντε
Kαλά. Με αυτό το πλευρό κοιμήσου, «φίλη».

Επιτέλους, όμως, ξεκόλλα από τα μόρια. Δε δείχνουν το ποιόν του φιλολόγου.

Α! Με τη λογική σου, να είσαι σίγουρη πως θα προτιμήσουν έναν απόφοιτο Φιλολογίας Αθηνών από έναν απόφοιτο ΦΠΨ Αθηνών.

Οι ΦΠΨάδες είναι καλοί για να πάνε σε κανένα ειδικό σχολείο, αν το συνδυάσουν με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.
Είναι μια έξυπνη λύση, που θα σε χώσει στο δημόσιο πολύ γρήγορα.
Παράθεση

xristina elen

Φοιτητής

H xristina elen Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό έγραψε στις 23:31, 21-07-12:

εννοειται τ ξερω οτι θα προτιμησουν τ φιλολογο τ αθηνασ απο τ φπψ...το εχω παρατηρησει!!!δεν λεω οτι δειχνουν το ποιον του φιλολογου απλα ειναι αυτα που καθοριζουν που θα πασ...μην το ψαχνεισ υπαρχει προκαταληψη ετσι εχω δει εγω τουλαχιστον!!!τεσπα
Παράθεση

Πικάπα

Φοιτητής

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Πικάπα έγραψε στις 02:02, 22-07-12:

Πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί κάθε φορά που θα αναφερθεί το Φ.Π.Ψ. γίνεται διαμάχη σχετικά με την θεωρητική "ιεράρχηση" των φιλολόγων.
Πάντως, προσέχω εξαιρετικά επιχειρήματα!

Βεβαίως! Η αξία του Φ.Π.Ψ. μειώνεται, καθώς οι φοιτητές διδάσκονται "λίγο απ'όλα". Διότι η ιδιότητα του φιλολόγου είναι απολύτως συγκεκριμένη, και η σφαιρική γνώση δεν είναι προσόν, είναι μειονέκτημα. Επειδή το να εμπεριέχει αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, παιδαγωγικά και ψυχολογία το ίδιο πρόγραμμα σπουδών είναι αδυναμία, αραιώνει τη συνοχή των γνώσεών σου, αφού, φυσικά, ο φιλόλογος εξειδικεύεται απευθείας σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο αγνοώντας την υπόλοιπη γραμματολογία.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω.. ευστοχότατο επιχείρημα! Ξέρετε, όμως? Η "ιερή αγελάδα" του φιλολογικού έχει εξίσου "γενικό" πρόγραμμα! Ε, ναι, λοιπόν! Και στο φιλολογικό διδάσκεσαι αρχαία, λατινικά, φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, γλωσσολογία, ψυχολογία ΚΑΙ παιδαγωγικά! Ω, ναι! Και αυτά τα.. καταραμένα παιδαγωγικά, η επιστήμη-αποτυχία που ποτέ δεν απέδωσε. Απόδειξη αυτού, και οι καθηγητές της προηγούμενης γενιάς, που επειδή ακριβώς δεν διδάχτηκαν παιδαγωγικά, με το εξαίρετο μάθημα, τους μας προσέφεραν αυτά τα ευχάριστα χρόνια και αυτό τον πλούτο ουσιαστικών γνώσεων.

Υπάρχει όμως και άλλη αποκάλυψη! Το σπουδαίο φιλολογικό, όχι μόνο κάνει όλα τα φιλολογικά μαθήματα & παιδαγωγικά, αλλά κάνει και οκτώ παιδαγωγικά. Οκτώ. Ακριβώς όσα το Φ.Π.Ψ.
Πού είναι η διαφορά? Στις κατευθύνσεις. Στους στόχους του ΕΚΠΑ συγκαταλέγεται, εκτός από την κατάρτιση ενός αξιόλογου ερευνητή-φιλόλογου, και μεταλαμπάδευση εφοδίων, ώστε ο πτυχιούχος να καταστεί ικανός να υπηρετήσει ως καθηγητής της Β'βάθμιας εκπαίδευσης. Υπάρχουν κατευθύνσεις που ασχολούνται με την έρευνα όπως η κλασική και η φιλοσοφία και άλλες που στοχεύουν στη διδασκαλία όπως τα παιδαγωγικά.

Στη συζήτηση, πάντως, με έβαλε ένα άλλο επιχείρημα που διάβασα, σχετικά με τη διδασκαλία του μαθήματος των αρχαίων στη 3η λυκείου και τις χαζό-φιλοσοφίες! Πραγματικά, ακόμη και αν ποτέ δεν έμαθε κάποιος τον λόγο που διδάσκεται αρχαία, το ότι το κάνει, είναι αρκετά σοβαρή αφορμή να το αναζητήσει μόνος του. Είναι δικαίωμα σου να μη θεωρείς τα γραπτά μνημεία αξιόλογα και να απορρίπτεις τις διδαχές της φιλοσοφίας. Αλλά μάθε, πως ο φιλόλογος δε μαθαίνει άριστα μια νεκρή γλώσσα για να βελτιώσει την ορθογραφία του και να παπαγαλίσει τύπους, αλλά για να καταστεί ικανός να αντλήσει όση περισσότερη ουσία μπορεί από αυτά τα χαζό-κείμενα.
Σχετικά με το αν κατέχει το γνωστικό επίπεδο, ένας απόφοιτος του Φ.Π.Ψ. να διδάξει τους υπερβολικά απλούς τύπους του λυκείου -που για να λέμε και την αλήθεια, θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για μπει σε οποιοδήποτε φιλολογικό τμήμα- ενώ για να πάρει το πτυχίο του πρέπει να κάνει αρχαιογνωσία, Ξενοφώντα, Θουκυδίδη, αττικούς ρήτορες, δραματική ποίηση, Αριστοτέλη και Πλάτωνα, Όμηρο και άλλα, θα το αφήσω ασχολίαστο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 02:29, 22-07-12:

Εντάξει, μην αισθάνεσαι αδικημένος που σπουδάζεις ΦΠΨ. Υπάρχουν και χειρότερα (βλ. ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων).

Έχεις πάντα την ευκαιρία για ένα δεύτερο πτυχίο.

Οk. Untroll, now.

Δε θα απαντήσω καν στα ατράνταχτα επιχειρήματά σου.
Ένα θα σου πω μόνο: Το λίγο απ'όλα δε σου προσθέτει γενικές γνώσεις. Σύγχυση σου δημιουργεί.

Θύμισέ μου πόσα μαθήματα αρχαίων (κλασικό), λατινικών (κλασικό), λογοτεχνίας κάνουν στη Φιλολογία, και πόσα στο ΦΠΨ;
Ένα μικρό δείγμα της ποιοτικής διαφοράς.

Ένας ακόμη ΦΠΨίτης που αισθάνεται αδικημένος.
Παράθεση

Πικάπα

Φοιτητής

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφίας - Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Πικάπα έγραψε στις 03:32, 22-07-12:

Αδικημένος? Που σπουδάζω στο Φ.Π.Ψ.? Ίσως.
Το τμήμα μου σίγουρα δεν προσφέρει ένα ισχυρότατο πτυχίο. Νιώθω, όπως οι περισσότεροι, ανάγκη για ιδανικότερες συνθήκες. Τουλάχιστον, όμως, είναι το ισχυρότερο πτυχίο για τα ελληνικά δεδομένα στο αντικείμενο του, δηλαδή στη σπουδή της φιλοσοφίας. Ένα πτυχίο από το τμήμα φιλολογίας, για παράδειγμα, θα μου έκλεινε κάθε μελλοντική διέξοδο καθώς με δυσκολία ανταποκρίνεται στο γενικότερο μεταπτυχιακό φιλοσοφίας.΄

Προφανώς, δεν σπουδάζεις φιλολογία, ακόμη και ένας πρωτοετής στο Αρχαιολογικό μπορεί να συνειδητοποιήσει τη σύνδεση και τη συνέχεια των επιστημών τις οποίες θεραπεύει η σχολή μας.
Ποτέ δεν μίλησα για γενικές γνώσεις. Μίλησα για γνώσεις φιλολόγου.
Ακόμη, όμως, και να είναι όπως τα λες εσύ, δηλαδή το να ασχολείσαι με τις φιλολογικές επιστήμες προκαλεί σύγχυση και όχι συνεκτικότητα, το πράγμα δεν παύει. Αυτά τα "λίγο απ'όλα" συνθέτουν τον φιλόλογο. Αυτά τα "λίγο απ'όλα" έχουν διδαχτεί όλοι οι φιλόλογοι, ακόμη και οι φιλόλογοι του 1940-1980 που ειδικεύονταν κυρίως στις κλασικές σπουδές . Έχεις κάθε δικαίωμα να μας θεωρείς "συγχυσμένους", αλλά όχι να ακυρώσεις την επιστήμη.

Σχετικά με τα μαθήματα, και τον αριθμό τους (ποιοτική διαφορά προκύπτει από την ποσότητα? εξάλλου ποιος ιεράρχησε τα μαθήματα αξιολογικά?) υπάρχει πολύ μικρή απόκλιση στις βάσεις των προγραμμάτων σπουδών, μάλιστα τα περισσότερα τμήματα φιλολογίας έχουν λιγότερα υποχρεωτικά μαθήματα αρχαίων από το Φ.Π.Ψ. της Αθήνας. Η διαφορά έγκειται στις κατευθύνσεις. Κανένα μάθημα δεν είναι ουσιαστικότερο από το άλλο, και κανένα μάθημα δεν πρέπει να παραγκωνισθεί, το πτυχίο φιλολόγου ΑΠΑΙΤΕΙ και ΘΑ ΑΠΑΙΤΕΙ να έχεις σφαιρικές γνώσεις φιλολογίας. Ένας φοιτητής στο κλασικό γνωρίζει καλύτερα αρχαία από εμένα, ένας στο Ιστορικό έχει πολλές ευκαιρίες να μελετήσει πηγές στις οποίες εγώ δεν έχω επαφή, όπως αντίστοιχα και εκείνοι δεν έχουν εντρυφήσει στη μελέτη της φιλοσοφίας και της διανόησης. Δε νοείται, όμως, φιλόλογος που να μην έχει κλασική παιδεία, που να μην γνωρίζει φιλοσοφία που να μην έχει μελετήσει ιστορία κ.λ.π.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 09:04, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kirdou
Δεν υπάρχει κανένα κόμπλεξ.Θεωρώ πολύ αξιόλογες επιστήμες αυτές που διδάσκονται στη Φιλολογία.Απλά απάντησα στα περί κατώτερων και ανώτερων τμημάτων.Θεωρώ αστείο να θεωρείται κατώτερο τμήμα που βγάζει βυζαντινολόγους,Ιστορικούς της Τέχνης,Μεσαιωνολόγους και λοιπούς ερευνητές που εργάζονται στα κορυφαία ερευνητικά ιδρύματα της χώρας,σε πινακοθήκες κτλ.
Δηλαδή εσένα αν σου προτείνουν να εργαστείς σε ένα μουσείο η σε ένα σχολείο τι θα επιλέξεις;Τι είναι πιο ωραίο;
Πολύ σωστά. Σαφώς και η αρχαιολογία και η ιστορία είναι αξιόλογες επιστήμες. Αλλά ακριβώς αυτό. Ο καθένας στο είδος του. Όχι να θέλουν όλοι να γίνουν φιλόλογοι. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο. Αυτό είναι το θέμα. Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα -με τον διαχωρισμό των επιστημών σε διαφορετικά τμήματα- θα πρέπει να γίνεται και ο ανάλογος διαχωρισμός και στους αποφοίτους των τμημάτων αυτών. Έτσι θα πρέπει να έχουμε τον Ιστορικό, τον Αρχαιολόγο, τον Φιλόλογο (για το φπψ δε ξέρω πώς πρέπει να ονομάζονται... ή τι ακριβώς βγαίνουν...Φιλόσοφοι; Παιδαγωγοί ή Ψυχολόγοι; ας πουν οι ίδιοι καλύτερα που είναι "μέσα" και ξέρουν κάτι παραπάνω!)
Και όχι αυτό που συμβαίνει σήμερα: "Όλοι φιλόλογοι θα βγούμε παίδες!"
Ξεδερφάκια είμαστε, όχι αδέρφια!
Παράθεση

Pupilloscope (Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης.)

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 790 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 09:32, 22-07-12:

Το θεμα ειναι ανουσιο κατ'εμε.Συζητησεις επι συζητησεων χωρις εν τελει να βγαινει καποιο πορισμα.

Σαφως,ο καθενας θα υποστηριξει το ''σπιτι'' του.Δεν ειναι αστοχη η λαικη ρηση''Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου,θα πεσει να σε πλακωσει''.

Απο κει και περα,το θεμιτο για μενα,δεν ειναι να αναλωνομαστε σε μια συζητηση που θα αφορα τις διαφορες των σχολων αλλα θα επικεντρωνεται στο αν οντως χρειαζεται να υπαρχουν τοσες σχολες στο ιδιο σχετικα αντικειμενο.Σε εναν κλαδο,μαλιστα,που οπως και οι περισσοτεροι χρονια τωρα παρουσιαζει χαμηλη απορροφησιμοτητα.

Και για να ληξει εδω το θεμα.Ισως πολλοι να δυσανασχετησουν,αλλα ακαδημαικα ανωτερη σχολη δεν μπορει να θεωρηθει αλλη απο το φιλολογικο.Πως να το κανουμε τωρα δηλαδη;Να λεμε οτι ολοι ισοι ειναι λογικο και δικαιο;Οχι.

Ωστοσο,αυτο,δεν σημαινει οτι καποιος με προσωπικη ενασχοληση δεν μπορει να φτασει στο τελειο επιπεδο.Αρα,ο φοιτητης του φιλολογικου εχει καποιες ευκαιριες παραπανω οχι οτι τις χρησιμοποιει παντα,συνεπως δεν ειναι καλυτερος.
Οσον αφορα στο ιστορικο αρχαιολογικο,δεν θεωρω πως υστερει ουσιαστικα απο τη φιλολογια.Αλλα δινεται μια σαφης κατευθυνση προς την ιστορια-αρχαιολογια,η οποια συνεπαγεται καποια υστερηση στα αλλα μαθηματα(νταξει,δεν ειναι κακο να υπαρχει εξειδικευση).Για μενα ,το τμημα αυτο,θα πρεπε να ενωθει με το φιλολογικο.Παρομοιας δυσκολιας ειναι.Και ας δινεται περισσοτερη εμφαση σε οποιον επιλεξει την κατευθυνση ιστορια-αρχαιαολογια μεσα στη σχολη.Ενα παρεμφερες καινουριο τμημα προσφερει 200+ νεους σπουδαστες καθε χρονο κατα μεσο ορο.Σκεφθειτε λοιπον την ωφελεια σε τοπικες κοινωνιες-οικονομια και τους λογους που μπορει να δημιουργηθηκε.

Οσο για τοο φπψ,ε πως να το κανουμε δηλαδη;Ντε και καλα να πουμε ισαξιο;Αντε καλα.Στην ιδια γειτονια μενει και αυτο με τις παραπανω σχολες αλλα σε σπιτι που νοικιαζει.Οι παραπανω επιστημες ας θεωρησουμε πως εχουν δικιες τους μονοκατοικιες.
Και εξηγω:Οταν κανεις ενα αντικειμενο δεν σημαινει οτι αυτο μπορεις να το αναλυσεις το ιδιο με τον οποιοδηποτε.Εξαρταται απο την εκταση στην οποια εχεις εμβαθυνει και γενικα την παρεχομενη θεωρητικη γνωση.
Αρα,το να επαινεις συνεχως τη μια σχολη ή την αλλη,δεν νομιζω οτι εχει καμια ουσια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pupilloscope : 22-07-12 στις 10:14.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 10:08, 22-07-12:

εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!
-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 10:16, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikosxdxd
εγω εν μερει συμφωνω με αυτο, παρ' ολο που οπως το λες ακουγεται λιγο περιεργο. Τουλαχιστον σ εμενα φαινεται οτι αυτος που στις πανελληνιες εγραψε 15000 βαριοταν να διαβασει και περασε στην επαρχια, ενω αυτος που εγραψε 19000 διαβαζε προφανως πιο συστηματικα. Εε αυτο για εμενα ειναι ενα πειστηριο επιλογης καθηγητη, και μεχρι εκει για εμενα μετρανε τα μορια...και γι αυτο θα επελεγα τον καθηγητη που περασε αθηνα αντι αυτου που περασε λ.χ. στην κομοτηνη!
Ας υποθέσουμε οτι κάποιος διάβαζε όλη τη χρονιά και για 10 μόρια έχασε τη φιλολογία θεσσαλονίκης (βάση 17.200 περίπου) .Αμέσως κοντινότερη πόλη για να πάει; Κομοτηνή! (Βάση 14.500). Δηλαδή να πάει στην Πάτρα που έχει την 3η μεγαλύτερη βάση στην Ελλάδα;
Σκεφτείτε λίγο γμτ πριν μιλήσετε. Τέτοια χαζά διαβάζω και είναι ακόμα 11 το πρωί. Φαντάσου μέχρι το βράδυ τι άλλα θα διαβάσω εδώ

Ο ίδιος ο ιδιοκτήτης μεγάλου φροντιστηρίου στη Θεσσαλονίκη μου είπε: "Δε με αφορά απο που θα πάρει κανείς το πτυχίο του, αρκεί να έχει μεταδοτικότητα και να κάνει σωστά τη δουλειά του, ώστε να περνάνε τα παιδιά στις σχολές που θέλουν". Εχω μια γνωστή, τελείωσε στο κλασικό στο ΑΠΘ με καλό βαθμό πτυχίου, και της έχουν φάει τη θέση άτομα απο Κρήτη/Ιωάννινα γιατί φυσικά είχαν μεγαλύτερη προϋπηρεσία και ήταν καλύτεροι στη δουλειά τους με καλύτερες σημειώσεις
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:16, 22-07-12:

Καλα με δουλευεις τωρα?Και οι δυο την ιδια σχολη δε βγαλανε?Δηλαδη αμα αυτος απο κομοτηνη εχει πτυχιο 9 και αυτος απο Αθηνα πτυχιο 5,εσυ θα παρεις της Αθηνας μονο και μονο επειδη ειναι ΑΘηνα?

Καταρχην,τις γνωσεις πανω στην σχολη(λεω κατι προφανες αλλα οπως φαινεται ορισμενοι δεν εχουν το μυαλο να το αντιληφθουν) τις αποκτας ΜΕΣΑ στην σχολη,και οχι πριν μπεις.Αυτο με τα μορια δεν εχει καμια σημασια.

Επισης,να σου θυμησω οτι η μιση ελλαδα,επιλεγει σχολες που ειναι στον τοπο διαμονης τους,για να μην εχει ενοικια σε αλλο μερος?

Αυτο ειναι ενα παραδειγμα του εκφαυλισμενου εκπαιδευτικου συστηματος,σε επιπεδο πλυσης εγκεφαλου με αυτα τα κωλομορια.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 10:19, 22-07-12:

@Πικάπα,

Ok. Αποφάσισε πρώτα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία, ή με τη Φιλολογία.

Είπα εγώ ότι δε συνδέονται αυτές οι επιστήμες μεταξύ τους; Μη μεταφράζεις τα λεγόμενά μου, όπως εσύ θέλεις.

Κάνεις ένα τραγικότατο λάθος, το λίγο απ' όλα, είπαμε, δε σου προσφέρει σφαιρική γνώση. Σου δημιουργεί σύγχυση.
Λίγο καθηγητής=καθόλου καθηγητής.

ΚΑΤ' ΕΜΕ, το ΦΠΨ είναι μια λάθος επιλογή για όποιον θέλει να γίνει φιλόλογος. Αυτό.
Γουστάρεις να γίνεις Φιλόλογος; Το θέλεις; Τράβα Φιλολογία. Τέλος.

Τα λοιπά, δε θα τα αντικρούσω, γιατί εδώ και πολλές σελίδες επαναλαμβάνονται τα ίδια αντεπίχειρα.

Έστω, πήγαινε Ιστορία-Αρχαιολογία. Πολύ πιο ενδιαφέρουσα σχολή, για εμένα, και πολύ πιο συγγενής σε αυτή της Φιλολογίας.

Enough is enough_

Η σχολή σας καταστρέφει, παρά θεραπεύει, θαρρώ.

Ave!
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,368 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:20, 22-07-12:

Ok. Αποφάσισε πρώτα αν θέλεις να ασχοληθείς με τη Φιλοσοφία, ή με τη Φιλολογία.
Λες και το ΦΠΨ σου δινει γνωσεις φιλοσοφιας...
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 10:24, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Λες και το ΦΠΨ σου δινει γνωσεις φιλοσοφιας...
Στα λόγια μου έρχεσαι.

Ο ίδιος, όμως, ανέφερε ότι, όντας απόφοιτος του ΦΠΨ, έχει περισσότερες πιθανότητες να ασχοληθεί με τα παρακλάδια ή και την ίδια τη Φιλοσοφία.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 10:29, 22-07-12:

Οταν ειχα μπεί στο πρόγραμμα του ΦΠ ήταν γεμάτο φιλοσοφίες, οπότε λογικά θα μαθαίνεις περισσότερη φιλοσοφία απ' τα άλλα 2 τμήματα της φιλοσοφικής
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:33, 22-07-12:

2 ειναι οι σχολες για φιλοσοφια της προκοπης(οση προκοπη μπορει να εχει η φιλοσοφια στην ελλαδα)
  • ΜΙΘΕ
  • Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων σπουδων Κρητης

Το ΜΙΘΕ θελει μεταπτυχιακο,αλλα στανταρακι τις γνωσεις σου τις αποκτας.

Και το τμημα ΦΚΣ κρητης,βγαινεις φιλολογος αλλα αμα παρεις κατευθυνση φιλοσοφια,εχει πολυ καλο προγραμμα πανω στην φιλοσοφια και καλη βιβλιογραφια,απ'οτι ειχα δει στο σαιτ του.

Στα λόγια μου έρχεσαι.

Ο ίδιος, όμως, ανέφερε ότι, όντας απόφοιτος του ΦΠΨ, έχει περισσότερες πιθανότητες να ασχοληθεί με τα παρακλάδια ή και την ίδια τη Φιλοσοφία.
Βγαζουν το ΦΠΨ,και την βλεπουν φιλοσοφοι
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 10:38, 22-07-12:

Οταν ειχα μπεί στο πρόγραμμα του ΦΠ ήταν γεμάτο φιλοσοφίες, οπότε λογικά θα μαθαίνεις περισσότερη φιλοσοφία απ' τα άλλα 2 τμήματα της φιλοσοφικής
Δεν αμφιβάλλω. Αυτό είναι το ζήτημα.
Πήγες ΦΠΨ, γιατί δεν έπιασες τη Φιλολογία, ή πήγες ΦΠΨ, γιατί σου αρέσει η Φιλοσοφία;

Και πάλι, η κατεύθυνση που δίνεται στη Φιλοσοφία, φαντάζομαι πως θα κάνει ακόμη πιο «κενό» το τμήμα.

Συνοπτικά:

ΦΠΨ; Ο Χ Ι.

Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τη Φιλοσοφία, ας πάει στο ΑΕΙ Φιλοσοφίας στην Πάτρα.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 10:42, 22-07-12:

2 ειναι οι σχολες για φιλοσοφια της προκοπης(οση προκοπη μπορει να εχει η φιλοσοφια στην ελλαδα)
  • ΜΙΘΕ
  • Τμημα Φιλοσοφικων και Κοινωνικων σπουδων Κρητης

Το ΜΙΘΕ θελει μεταπτυχιακο,αλλα στανταρακι τις γνωσεις σου τις αποκτας.

Και το τμημα ΦΚΣ κρητης,βγαινεις φιλολογος αλλα αμα παρεις κατευθυνση φιλοσοφια,εχει πολυ καλο προγραμμα πανω στην φιλοσοφια και καλη βιβλιογραφια,απ'οτι ειχα δει στο σαιτ του.

Βγαζουν το ΦΠΨ,και την βλεπουν φιλοσοφοι

Και τη φιλοσοφία της Πάτρας εγώ θα έβαζα στις παραπάνω σχολές.
Αλλα το ΜΙΘΕ είναι τέρμα fail τμήμα. Αχρηστο πραγματικά. Επαγγελματικά δικαιώματα μηδέν! Κοροϊδεύουν τον κόσμο όσοι λένε οτι σπουδάζουν εκεί. Τουλάχιστον απο τις φιλοσοφικές μπορείς να γίνεις φιλόλογος. Απο εκείνο τίποτα. Και καλά εμπειρογνώμων βγαίνεις αλλα ξύσε τα @@ σου
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 10:49, 22-07-12:

Και τη φιλοσοφία της Πάτρας εγώ θα έβαζα στις παραπάνω σχολές.
Αλλα το ΜΙΘΕ είναι τέρμα fail τμήμα. Αχρηστο πραγματικά. Επαγγελματικά δικαιώματα μηδέν! Κοροϊδεύουν τον κόσμο όσοι λένε οτι σπουδάζουν εκεί. Τουλάχιστον απο τις φιλοσοφικές μπορείς να γίνεις φιλόλογος. Απο εκείνο τίποτα. Και καλά εμπειρογνώμων βγαίνεις αλλα ξύσε τα @@ σου
Ναι,ειναι κακο επειδη σου προσφερει γενικες και απειρες γνωσεις,και οχι εξειδικευση?
Δηλαδη,δεν θα βολευτει καποιος αμεσως,και αυτο ειναι κακο.Ωραια λογικη εχουμε...

Εγω δεν κρινω μια σχολη με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση που σου προσφερει,αλλα με βαση τις γνωσεις.Αμα δεις το προγραμμα του ΜΙΘΕ διδασκει τα απαντα των απαντων,δηλαδη οι γνωσεις που προσφερει ειναι απολυτα σφαιρικες και οχι εξειδικευμενες και μηχανικες γνωσεις,για την ''επιβιωση''.Αυτο την στιγμη λοιπον,που ως τμημα στην ελλαδα κανει αυτη την ''γνωσιακη'' επανασταση,εγω το εκτιμω.

Απο εκει και περα,οποιος το αγαπησει χαμενος δεν θα βγει.Για ακαδημαικη καριερα το ΜΙΘΕ ειναι κορυφη

ΥΓ-->Φιλοσοφια πατρας δεν εχουσει και τα καλυτερα,απο ατομα που σπουδαζουν εντος.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 10:53, 22-07-12:

Ναι,ειναι κακο επειδη σου προσφερει γενικες και απειρες γνωσεις,και οχι εξειδικευση?
Δηλαδη,δεν θα βολευτει καποιος αμεσως,και αυτο ειναι κακο.Ωραια λογικη εχουμε...

Εγω δεν κρινω μια σχολη με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση που σου προσφερει,αλλα με βαση τις γνωσεις.Αμα δεις το προγραμμα του ΜΙΘΕ διδασκει τα απαντα των απαντων,δηλαδη οι γνωσεις που προσφερει ειναι απολυτα σφαιρικες και οχι εξειδικευμενες και μηχανικες γνωσεις,για την ''επιβιωση''.Αυτο την στιγμη λοιπον,που ως τμημα στην ελλαδα κανει αυτη την ''γνωσιακη'' επανασταση,εγω το εκτιμω.

Απο εκει και περα,οποιος το αγαπησει χαμενος δεν θα βγει.Για ακαδημαικη καριερα το ΜΙΘΕ ειναι κορυφη
Ναι αλλά με τέτοια κρίση που υπάρχει, το ΜΙΘΕ θα μας σώσει; Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά απο τις φιλοσοφικές παρά απ' το ΜΙΘΕ. Παίρνεις το πτυχίο απο φιλοσοφική, μπορείς να κάνεις και ένα ιδιαίτερο σε κανένα παιδί να βγάλεις κάτι. Απ' το ΜΙΘΕ τι θα κάνεις; Θα κάθεσαι στον καναπέ σσυ και θα φιλοσοφείς;
Είπαμε να κοιτάμε τι μας αρέσει αλλά να έχει και λίγη δουλειά. Κατ' εμέ, το ΜΙΘΕ είναι καλό για 2ο πτυχίο. Για 1ο με τίποτα!
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε στις 10:56, 22-07-12:

Ναι αλλά με τέτοια κρίση που υπάρχει, το ΜΙΘΕ θα μας σώσει; Περισσότερες πιθανότητες έχεις να βρεις δουλειά απο τις φιλοσοφικές παρά απ' το ΜΙΘΕ. Παίρνεις το πτυχίο απο φιλοσοφική, μπορείς να κάνεις και ένα ιδιαίτερο σε κανένα παιδί να βγάλεις κάτι. Απ' το ΜΙΘΕ τι θα κάνεις; Θα κάθεσαι στον καναπέ σσυ και θα φιλοσοφείς;
Είπαμε να κοιτάμε τι μας αρέσει αλλά να έχει και λίγη δουλειά. Κατ' εμέ, το ΜΙΘΕ είναι καλό για 2ο πτυχίο. Για 1ο με τίποτα!
Για 3ο μη σου πω. Δεν πιστευω οτι ενα 2ωρο παρακολουθησης στο ΜΙΘΕ μπορει να μου προσφερει κατι παραπανω απο 2 ωρες στοχασμου στον καναπε μου
Παράθεση

Rainbowarrior

Φοιτητής

O Rainbowarrior έγραψε στις 10:59, 22-07-12:

Για 3ο μη σου πω. Δεν πιστευω οτι ενα 2ωρο παρακολουθησης στο ΜΙΘΕ μπορει να μου προσφερει κατι παραπανω απο 2 ωρες στοχασμου στον καναπε μου
Εντάξει, αυτό είναι υπερβολή. Όσο άχρηστο και να είναι ένα τμήμα, δεν είναι ισάξιο του τίποτα.
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 11:05, 22-07-12:

Ειπαμε,το ΜΙΘΕ θελει 100% μεταπτυχιακο.

Και δεν εχει κατι κακο,το να καθεσαι στον καναπε και να φιλοσοφεις

Εν κατακλειδι,επειδη εσεις θελετε τεχνοκρατικη παιδεια και μια σχολη για λογους επιβιωσης,δεν σημαινει οτι ολες οι αλλες σχολες που προσφερουν πραγματικες γνωσεις,ειναι κακες η αχρηστες.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Φοιτητής

O cha0s έγραψε στις 11:20, 22-07-12:

Σοβαρολογείς τώρα;
Δε φιλοσοφείς για τον εαυτό σου. Για την κοινωνία φιλοσοφείς, και ο καναπές δε σου προσφέρει καμία εμπειρία.

Γενικά, αν δεν έχεις τι να κάνεις στη ζωή σου, μπορείς να δίνεις κάθε χρόνο Πανελλήνιες, μέχρι να συγκεντρώσεις τα περισσότερα μόρια.

Αα... Κρίμα. Μέχρι 3 φορές μπορείς, νομίζω.
Οχι βέβαια. Οσες φορές θες δινεις
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 11:42, 22-07-12:

Το ενδεχόμενο αυτός των 19000, αφού πέρασε, μετά να κάθεται και να τα ξύνει δεν παίζει; Και από την άλλη αυτός των 15000 να το πάρει απόφαση, να κάτσει να στρωθεί και να φτάσει σε ένα αξιόλογο επίπεδο και ας πούμε και με καλό βαθμό πτυχίου; Ούτε αυτό παίζει ε; Ναι μπαα...

Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα.
7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

O nikosxdxd έγραψε στις 11:44, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ἔρις
Το ενδεχόμενο αυτός των 19000, αφού πέρασε, μετά να κάθεται και να τα ξύνει δεν παίζει; Και από την άλλη αυτός των 15000 να το πάρει απόφαση, να κάτσει να στρωθεί και να φτάσει σε ένα αξιόλογο επίπεδο και ας πούμε και με καλό βαθμό πτυχίου; Ούτε αυτό παίζει ε; Ναι μπαα...

Σοβαρευτείτε λέω εγώ και μην είστε απόλυτοι και κολλημένοι. Τα μόρια δεν λένε απολύτως τίποτα.
Πολλα λενε. οχι οτι αποκλειεται αυτο που λες εσυ.
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 790 μηνύματα.

O Pupilloscope έγραψε στις 11:49, 22-07-12:

Συμφωνω μαζι σου.Ποσο κολλημενα ατομα υπαρχουν,αν κρινω απο τις απαντησεις που κρινουν απο τα μορια.

Στα 18 βγαζεις ενα καλο βαθμο και νομιζεις οτι ολα σου ανηκουν.Οτι επειδη μπηκες,σημαινει οτι θα γινεις και ο καλυτερος επαγελματιας.

Στα 20 παλι,αλλαζεις.Βλεπεις μονο οτι απο την προσωπικη ενασχοληση,το διαβασμα κινουμενο απο την αγαπη προς την επιστημη μπορεις να σταθεις.Και οχι απο στερεοτυπες εξετασεις.
Παράθεση

ελεναα

Πολύ δραστήριο μέλος

H ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H ελεναα έγραψε στις 11:50, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Πικάπα
Πραγματικά, αναρωτιέμαι, γιατί κάθε φορά που θα αναφερθεί το Φ.Π.Ψ. γίνεται διαμάχη σχετικά με την θεωρητική "ιεράρχηση" των φιλολόγων.
Πάντως, προσέχω εξαιρετικά επιχειρήματα!
το φιλολογικο κανει 8 μαθηματα παιδαγωγικης;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 22-07-12 στις 18:37. Αιτία: Προσθήκη spoiler στην παράθεση.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 11:57, 22-07-12:

Πολλα λενε. οχι οτι αποκλειεται αυτο που λες εσυ.
Τι λένε δηλαδής; Θα δείξουν αργότερα σε έναν μελλοντικό εργοδότη πόσο καλά ξέρω τη δουλειά μου και πόσο καλή επαγγελματίας είμαι; Το τι έκανα μέσα στη σχολή ή μετά από τη σχολή δεν έχει να πει τίποτα. Δηλαδή εντάξει, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω!

Του τύπου: "όχι κοπελιά, λυπάμαι ο προηγούμενος είχε 19.000 μόρια όταν μπήκε στη σχολή . Τι; Έχεις μεταπτυχιακό, προυπηρεσία, και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; Χέστηκα! Τα μοριάκια μου λένε πολλά!!"

Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 12:09, 22-07-12:

Τι λένε δηλαδής; Θα δείξουν αργότερα σε έναν μελλοντικό εργοδότη πόσο καλά ξέρω τη δουλειά μου και πόσο καλή επαγγελματίας είμαι; Το τι έκανα μέσα στη σχολή ή μετά από τη σχολή δεν έχει να πει τίποτα. Δηλαδή εντάξει, θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω!

Του τύπου: "όχι κοπελιά, λυπάμαι ο προηγούμενος είχε 19.000 μόρια όταν μπήκε στη σχολή . Τι; Έχεις μεταπτυχιακό, προυπηρεσία, και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; Χέστηκα! Τα μοριάκια μου λένε πολλά!!"

Κοιτανε και βαθμους θρησκευτικων στο δημοτικο ακουσα.Ετσι μου χε πει ο κουμπαρος του μπατζανακη της συννυφαδας του γειτονα του ψαρα που πουλαει ψαρια σε εναν θειο μου στην πρεβεζα.

Κριμα ειχα 7 δεν θα βρω ΠΟΤΕ δουλεια.
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

O venividivici43946 έγραψε στις 12:44, 22-07-12:

Επειδή κοντεύετε να τετραγωνίσετε τον κύκλο.

Όταν σε ένα τμήμα εισάγονται με χαμηλούς βαθμούς, σημαίνει ότι δεν έχουν μάθει να διαβάζουν, έχουν κενά κτλ. Στα πανεπιστήμια όλα θεωρούνται αυτονόητα και γνωστά. Οι εν λόγω εισακτέοι δυσκολεύονται να ανταποκριθούν και καταλήγουν να χρωστάνε άπειρα μαθήματα και κυρίως αυτά, των οποίων οι καθηγητές απλά δεν κάνουν ψυχικά και δεν μοιράζουν αβέρτα τα πεντάρια. Αποτέλεσμα σώρευση φοιτητών, δυσλειτουργία του τμήματος κτλ. Όμως αντί να ξεστραβωθούν, λένε ατάκες του τύπου: "ο γρουσούζης με έκοψε ξανά."
Αποτέλεσμα των ανωτέρω, το αναγκαστικό χαμήλωμα των απαιτήσεων από πλευράς καθηγητών και να αρκούνται στα βασικά, να μην κυττούν ορθογραφικά, συντακτικά λάθη κοκ. Περαιτέρω, από καιρό εις καιρό οι καθηγητές αναγκάζονται να βάλουν ομαδικά πεντάρια προκειμένου να επέλθει αποσυμφόρηση και τα εν λόγω στουρνάρια πλέον είναι χαρωπά πτυχιούχα στουρνάρια.

Οι σχολές με υψηλές βάσεις έχουν μία "δικλείδα ασφαλείας", υπό την έννοια ότι εισάγονται καλύτερης ποιότητος φοιτητές και τα ανωτέρω προβλήματα δεν είναι τόσο έντονα όσο στα χαμηλόβαθμα.

Εν κατακλείδι. Αυτά θα τα δείτε μετά το πανεπιστήμιο και τότε θα καταλάβετε την πραγματική διάσταση του προβλήματος. Τώρα όλοι ζουν και αναπνέουν για το πτυχίο και τη φοιτητική ζωή που το συνοδεύει.
Παράθεση

Ερις

Επιφανές Μέλος

H Ερις έγραψε στις 12:54, 22-07-12:

Αυτό που λες νομίζω ότι είναι κάτι άλλο. Αμφισβητείς ότι μπορεί κάποιος που έγραψε 15.000 να τα πάει καλύτερα στο πανεπιστήμιο και να βγει πολύ καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος επιστήμονας από κάποιον που μπήκε με 19.000;
Νομίζω ότι η συζήτηση πάνω σ' αυτό γίνεται.
Εγώ τουλάχιστον το βλέπω συνεχώς γύρω μου, στη σχολή μου. Παιδιά που μπήκαν με 18.000 να κόβονται με 2 ας πούμε και άλλοι με 15.000-17.000 όχι μόνο να τα περνάνε όλα αλλά και με καλούς βαθμούς.
Οπότε ναι, δε μπορείς να λες "γίνεται έτσι και τέλος"
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

GhastaL

Δραστήριο Μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O GhastaL έγραψε στις 12:58, 22-07-12:

Παιδιά, έριξα μια γρήγορη ματιά στα posts, και νομίζω ότι δίκιο λίγο πολύ έχουν όλοι.
Το θέμα είναι δυστυχώς πως η πλειονότητα των τμημάτων του 1ου πεδίου εντάσσονται σε αυτό που λέμε "Ανθρωπιστικές Επιστήμες", οι οποίες πλέον δεν έχουν και πολλή ...πέραση στην αγορά εργασίας. Από τα λίγα τμήματα που μπορούν να ασκηθούν ελεύθερα είναι αυτά της Νομικής (δεν είναι εύκολο να ασκηθεί στο εξωτερικό) και της Ψυχολογίας, που όμως έχουν κορεστεί στην Ελλάδα, ενώ οι Φιλολογίες, με τον περιορισμό του δημοσίου, δεν εξασφαλίζουν δουλειά σε όσους έχουν πάρει κάτω από 7,5 (εκτός βέβαια αν ο βαθμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός και αξίζουν περισσότερο απ' ότι έγραψαν στα πανεπιστημιακά μαθήματα). Κοινωνιολογίες, Θεολογίες κ.ο.κ. έχουν λιγότερες προοπτικές, και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να εξασφαλίσουν κάποιον. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ, επειδή σκέφτομαι τη μουσική, που όμως έχει πιο μικρή αγορά εργασίας και είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά από έναν Κοινωνιολόγο, αν φυσικά είσαι πραγματικά καλός...
Με την έννοια όμως αυτή σε όλα τα πεδία υπάρχουν και "κακές" σχολές. Πιστεύω προσωπικά ότι από σχεδόν παντού μπορείς να τα καταφέρεις αν προσπαθήσεις και ερευνήσεις προσεκτικά όλες τις ενδεχόμενες προοπτικές. Έχω πολλούς γνωστούς από τέτοια τμήματα που δε βρίσκουν δουλειά, επειδή "βαριούνται" να ψάξουν πιο διεξοδικά!!
Είναι προτιμότερο, λοιπόν, να περάσει κανείς σε ένα πιο "σίγουρο" τμήμα, αλλά μην είστε και τόσο σίγουροι ότι ένας Νομικός θα βρει αύριο πιο εύκολα δουλειά από έναν απόφοιτο "Μεσογειακών σπουδών"! Υπάρχουν και άλλοι, σημαντικότεροι παράγοντες που παίζουν ρόλο!

Καλή τύχη σε όλους!
Παράθεση

Διάσημο Μέλος

O Pupilloscope έγραψε στις 13:01, 22-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Επειδή κοντεύετε να τετραγωνίσετε τον κύκλο.

Όταν σε ένα τμήμα εισάγονται με χαμηλούς βαθμούς, σημαίνει ότι δεν έχουν μάθει να διαβάζουν, έχουν κενά κτλ. Στα πανεπιστήμια όλα θεωρούνται αυτονόητα και γνωστά. Οι εν λόγω εισακτέοι δυσκολεύονται να ανταποκριθούν και καταλήγουν να χρωστάνε άπειρα μαθήματα και κυρίως αυτά, των οποίων οι καθηγητές απλά δεν κάνουν ψυχικά και δεν μοιράζουν αβέρτα τα πεντάρια. Αποτέλεσμα σώρευση φοιτητών, δυσλειτουργία του τμήματος κτλ. Όμως αντί να ξεστραβωθούν, λένε ατάκες του τύπου: "ο γρουσούζης με έκοψε ξανά."
Αποτέλεσμα των ανωτέρω, το αναγκαστικό χαμήλωμα των απαιτήσεων από πλευράς καθηγητών και να αρκούνται στα βασικά, να μην κυττούν ορθογραφικά, συντακτικά λάθη κοκ. Περαιτέρω, από καιρό εις καιρό οι καθηγητές αναγκάζονται να βάλουν ομαδικά πεντάρια προκειμένου να επέλθει αποσυμφόρηση και τα εν λόγω στουρνάρια πλέον είναι χαρωπά πτυχιούχα στουρνάρια.

Οι σχολές με υψηλές βάσεις έχουν μία "δικλείδα ασφαλείας", υπό την έννοια ότι εισάγονται καλύτερης ποιότητος φοιτητές και τα ανωτέρω προβλήματα δεν είναι τόσο έντονα όσο στα χαμηλόβαθμα.

Εν κατακλείδι. Αυτά θα τα δείτε μετά το πανεπιστήμιο και τότε θα καταλάβετε την πραγματική διάσταση του προβλήματος. Τώρα όλοι ζουν και αναπνέουν για το πτυχίο και τη φοιτητική ζωή που το συνοδεύει.
Eπειδη εχω διαβασει και αλλες απαντησεις σου,δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο.
Σαφως και οταν καλεισαι να βγαλεις 19.000 μορια για να εισαχθεις καπου σημαινει οτι διαβασες.Οι εξετασεις που δινουμε για διαβασμενους κυριως(90%) και κατα 2ο για λογο για εξυπνους ειναι.
Μιλας για ατομα που εχουν μαθει να διαβαζουν.Σωστα.Ομως,ποσοι απο αυτους τα παρατουν;Ποσοι καταληγουν εν τελει να χρωστουν αρκετα μαθηματα;Ναι,ναι για αυτους με τα 19+ μιλαω.

Παμε,παρακατω.Στοιχειο νο2.Καλουμαι να βγαλω 19.000 μορια.Τα βγαζω το ερμο και παω να σπουδασω το ερμο(πλεονασμος!μην βαρατε)με συμφοιτητητες το ιδιο αξιους.Οσο αδιαβλητο ειναι το συστημα,αλλο τοσο διατρητο ειναι.Θα βρεθω να ειμαι στην ιδια θεση,να δινω τα ιδια μαθηματα με ατομα τα οποια εχουν ερθει με μεταγραφη.Κοινως,περασαν με βαση που αντιστοιχει κατα πολυ κατω απο τα δικα μου μορια.Μορια;Μα θα μου πεις αυτα δεν κρινουν ανθρωπους.Σαφως.Αλλα τοτε πως κρινεις παλι τον ανθρωπο με βαση την πολη που περασε;Το ιδιο χαζο δεν ειναι;Δηλαδη αυτος με το 14 και μεταγραφη στην αθηνα ειναι καλυτερος απο το 15 και χωρις μεταγραφη στα γιαννενα; Νταχαχ.

Τελος,θα ηθελα να μιλησω για μια μικρη κατηγορια.Ισως την πιο αξιεπαινη ακαδημαικη ομαδα(και οχι δεν ανηκω σε αυτην,για να σας προλαβω.)Αυτους που δεν ειχαν πολλα μορια.Κουτσα στραβα,με τα λιγα μορια,που συγκεντρωσαν κατορθωσαν να περασουν.Η τραγικη πλειοψηφια τους θα συνεχισει ετσι.Μια μικρη μεριδα ομως θα συνειδητοποιηθει,θα παλεψει,θα αποφοιτησει και με βαθμο.Αυτους γιατι τους τσουβαλιαζεις;

Γενικα,συμφωνω,με μερικα απο αυτα που λες.Ναι,οι καθηγητες καλουνται να ριξουν το επιπεδο.Αλλα αυτοι δεν ειναι οι ιδιοι καθηγητες που θα περασουν τον προεδρο της κομματικης παραταξης με 9,επειδη ακριβως εχει αυτη την ιδιοτητα;Κριμα,δεν ειναι να βαζει 7 σε εναν φοιτητη που ισως αξιζε πολυ παραπανω για λογους δικους του;Αυτο δεν αδικια δηλαδη;
Αυτα και αλλα τραγελαφικα φαινομενα ειναι συνηθη στα μεγαλα αστικα κεντρα και στα ακαδημαικα τους ιδρυματα.

Αρα το ποστ σου δεν αποτελει παρα μια γενικευση.Κυριως σωστη αλλα λογω των εξαιρεσεων λανθασμενη.Δεν ειναι δικαιο και σωστο να μπαινουν ολοι στο ιδιο σακι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pupilloscope : 22-07-12 στις 13:14.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους