Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Λεπόν....
Την Κυριακή θα έρθει φιλικό ζευγάρι σπίτι να μασαμπουκιάσουμε
Εχω αποφασίσει το περισσότερο μενού αλλά κάτι μου λείπει και θέλω ιδέες

Θα έχω, μια μεγάλη πράσινη σαλάτα με μαρούλια ρόκες παρμεζάνες κλπ
Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές και κρεμμύδια
Πατάτες φούρνου με μέλι και κόλιανδρο
και???? κάτι ακόμα... ψάχνω κάτι ακόμα
ιδέες παρακαλώ! :D

φυσικά θα έχω και γλυκό μετά, αλλά ψάχνω ένα πιάτο ακόμα :redface:
το κρασί μας θα είναι κόκκινο φυσικά :P

Καμμιά πίτα;; :hmm:Κάτι τέτοιο νομίζω οτι λείπει...ή καμμιά πίτα ή κανένα σουφλέ αλμυρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αναστασια μου κατι σε ρυζακι να το βαλεις και σε μια φορμουλα που να κανει κανα ωραιο σχημα ?? και αν βρεις και ετσι καμια ωραια μεγαλη φορμα μπορεις να βαλεις και στο κεντρο το χοιρινο σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Λεπόν....
Την Κυριακή θα έρθει φιλικό ζευγάρι σπίτι να μασαμπουκιάσουμε
Εχω αποφασίσει το περισσότερο μενού αλλά κάτι μου λείπει και θέλω ιδέες

Θα έχω, μια μεγάλη πράσινη σαλάτα με μαρούλια ρόκες παρμεζάνες κλπ
Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές και κρεμμύδια
Πατάτες φούρνου με μέλι και κόλιανδρο
και???? κάτι ακόμα... ψάχνω κάτι ακόμα
ιδέες παρακαλώ! :D

φυσικά θα έχω και γλυκό μετά, αλλά ψάχνω ένα πιάτο ακόμα :redface:
το κρασί μας θα είναι κόκκινο φυσικά :P

Συνταγή για το boldαρισμένο?

παιδια ηθελα να σας ρωτησω κατι που το χω απορια. οταν ημουνα αθηνα (τι ωραια χρονια!!) τρωγαμε στις ταβερνες σαγανακι το λεγανε αν θυμαμαι καλα, ηταν τυρι νομιζω τηγανισμενο αλλα πως το κανουμε ακριβως και τι τυρι να ζητησω απο το supermarket??

Το κάνεις με πολλά τυριά, σκληρά κι αλμυρά usually . Κεφαλοτύρι συχνότερα, αλλά και χαλλούμι ή φορμαέλα. Για extra γεύση σβήστο με ούζο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
underwater απλα δηλ. κοβω το κεφαλοτυρι σε χοντρη φετα και το τηγανιζω?? γιατι εμενα μου φαινοταν οτι απο πανω ειχε κατι σαν κρουστα??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έχω δει και με κρούστα και με φύλλο έξω, όμως το πιο σύνηθες είναι να το τηγανίσεις όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αναστασια μου κατι σε ρυζακι να το βαλεις και σε μια φορμουλα που να κανει κανα ωραιο σχημα ?? και αν βρεις και ετσι καμια ωραια μεγαλη φορμα μπορεις να βαλεις και στο κεντρο το χοιρινο σου:)
Μωρέ επειδή θα φτιάξω τις πατάτες, έλεγα να μην κάνω πάλι κάτι αμυλώδες όπως το πιλάφι :hmm:


Καμμιά πίτα;; :hmm:Κάτι τέτοιο νομίζω οτι λείπει...ή καμμιά πίτα ή κανένα σουφλέ αλμυρό.
Ψιλοσκέφτομαι μια εύκολη μανιταρόπιτα :hmm:

αν θα έλεγα κανένα σκόρδοψωμάκι θα το χάλαγα το μενού ε? :P
δεν θα το χάλαγες αλλά δεν θέλω να το βαρύνω τόσο πολύ το μενού
ήδη η τηγανιά είναι αρκετά βαρύ φαγητό :P



Συνταγή για το boldαρισμένο?
φυσικά! :D
https://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite7_1_03/02/2009_265937
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Λεπόν....
Την Κυριακή θα έρθει φιλικό ζευγάρι σπίτι να μασαμπουκιάσουμε
Εχω αποφασίσει το περισσότερο μενού αλλά κάτι μου λείπει και θέλω ιδέες

Θα έχω, μια μεγάλη πράσινη σαλάτα με μαρούλια ρόκες παρμεζάνες κλπ
Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές και κρεμμύδια
Πατάτες φούρνου με μέλι και κόλιανδρο
και???? κάτι ακόμα... ψάχνω κάτι ακόμα
ιδέες παρακαλώ! :D

φυσικά θα έχω και γλυκό μετά, αλλά ψάχνω ένα πιάτο ακόμα :redface:
το κρασί μας θα είναι κόκκινο φυσικά :P

Μμμμ... θα μπορούσες να φτιάξεις κιμαδοπιτάκια που είναι γιαμι
ή πατατοσαλάτα, αλλά έχεις τις πατάτες οπότε θα είναι too much. χμ

Κανένα σουφλε τυριών ίσως; Ξες από εκείνα που βάζεις τυριά τριμμένα διαφόρων ειδών και από πάνω κι από κάτω φετες ψωμί του τοστ ψίχα, λίγο γάλα, το αλείφεις με λίγο αυγό, τυρί από πάνω, βούτυρο και στο φουρνο!
(συνήθως το φτιάχνω κάτι μεταμεσονύχτιες ώρες που διαβάζω για εξετάσεις, γι αυτό το θυμάμαι απ έξω... :angel:)

Να ρωτήξω κι εγώ κάτι που θέλω; Έχω ένα θέμα με τις θερμοκρασίες και τις αντιστάσεις και τον αέρα. :S Δεν ξέρω πότε βάζουμε τι!

...πότε βάζουμε τι; :redface:
Και τα μπιφτέκια πόσο τα αφήνω και σε τι θερμοκρασία για να γίνουν καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kalypso:
Κανένα σουφλε τυριών ίσως; Ξες από εκείνα που βάζεις τυριά τριμμένα διαφόρων ειδών και από πάνω κι από κάτω φετες ψωμί του τοστ ψίχα, λίγο γάλα, το αλείφεις με λίγο αυγό, τυρί από πάνω, βούτυρο και στο φουρνο!
Ωραίο φαίνεται, θα το φτίαξω σήμερα. Thnx Καλυψούδα για τη συνταγή.

Αυτά που είπε η κουε ωραία αλλά χρονοβόρα φαίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ωραίο φαίνεται, θα το φτίαξω σήμερα. Thnx Καλυψούδα για τη συνταγή.

Τσιπουράκο τις φέτες του τοστ τις μουλιάζεις λίγο σε γάλα από τη μία και από την άλλη πλευρά, χωρίς όμως να παπαριάσουν και να γίνουν χάλια. :p
Τις στρώνεις στο κάτω μέρος από το πιρεξάκι μετά βάζεις τα πολλά τυριά,
από πάνω πάλι φέτες να το καλύψουν όλο το πάνω μέρος, από πάνω πάλι μία στρώση τυρί για να γίνει το κρατσανιστό τόπινγκ! μετά τα αυγά (χτυπημένα ε) και μία κουταλιά βούτυρο και είσαι οκ

Να μας πεις πώς έγινε... καλοφάγωτο! :D γιαμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Thanx και πάλι Καλυψούδα! Τώρα κάποιοι από αυτά τα υλικά σίγουρα δεν το έχω, πάω να δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Τσιπουράκο τις φέτες του τοστ τις μουλιάζεις λίγο σε γάλα από τη μία και από την άλλη πλευρά, χωρίς όμως να παπαριάσουν και να γίνουν χάλια. :p
Τις στρώνεις στο κάτω μέρος από το πιρεξάκι μετά βάζεις τα πολλά τυριά,
από πάνω πάλι φέτες να το καλύψουν όλο το πάνω μέρος, από πάνω πάλι μία στρώση τυρί για να γίνει το κρατσανιστό τόπινγκ! μετά τα αυγά (χτυπημένα ε) και μία κουταλιά βούτυρο και είσαι οκ

Να μας πεις πώς έγινε... καλοφάγωτο! :D γιαμ

Εγώ το κάνω λίγο διαφορετικά...Βάζω στο πυρεξ (με την σειρά) ψωμί, τυριά, ζαμπόν κομένο σε κυβάκια, ψωμί, τυριά, ζαμπόν. Χτυπάω με το σύρμα τα αυγά και το γάλα και ρίχνω το μίγμα από πάνω και το αφήνω στο ψυγείο να μουλιάσει για κανένα 2ωρο. Μετά, κλασικά, τυράκι, βουτυράκι και για ψήσιμο...

Είναι πολύ γιάμι...και εγώ όταν διαβάζω το κάνω!!! :P:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Καλή ιδέα και με το ζαμπόν. :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επίσης, τι είναι το γκριλ; :angel:..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Επίσης, τι είναι το γκριλ; :angel:..:D
Εχμμ... διάβασε τις οδηγίες χρήσης του φούρνου σου γιατί δεν μπορώ να σου περιγράψω ακριβώς. Πάντως, όλοι οι καινούργιοι φούρνοι έχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.

Να ρωτήξω κι εγώ κάτι που θέλω; Έχω ένα θέμα με τις θερμοκρασίες και τις αντιστάσεις και τον αέρα. :S Δεν ξέρω πότε βάζουμε τι!

...πότε βάζουμε τι; :redface:
Και τα μπιφτέκια πόσο τα αφήνω και σε τι θερμοκρασία για να γίνουν καλά;
Λεπόν, παρόλο που μπορεί να λέω και βλακειες καθώς δεν μαγειρευω και συχνά (ας με διορθώσει καμμια πιο καλή νοικοκυρά) γενικά τις αντιστάσεις τις χρησιμοποιείς για πίτες-γλυκά κλπ, το γκριλ για κρεας και ψάρι. Αερα δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε γιατί μου φαίνεται ότι στεγνωνει το φαγητό.

Τωρα για τα μπιφτέκια...εμείς τα φτιάχνουμε σε αντικολητικό τηγάνι οποτε εν τσερω τι παίζει με το φούρνο! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
εν τσερω τι παίζει με το φούρνο! :redface:
Σε ένα κανονικό ταψάκι θα βάλεις λίγο λαδάκι και με ένα πινέλο λαδώνεις την επιφάνια. Τοποθετείς τα μπιφτέκια και βάζεις λίγο νεράκι (ανάλογα το ταψί σου, 1/4 δάχτυλο ύψος). Τα ψήνεις στους 170 αερόθερμο για τρία τέταρτα περίπου. Γράψε μου το αποτέλεσμα… :)
(...για πρώτη φορά, κάνε έλεγχο που και που μην καούν):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λεπόν, παρόλο που μπορεί να λέω και βλακειες καθώς δεν μαγειρευω και συχνά (ας με διορθώσει καμμια πιο καλή νοικοκυρά) γενικά τις αντιστάσεις τις χρησιμοποιείς για πίτες-γλυκά κλπ, το γκριλ για κρεας και ψάρι. Αερα δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε γιατί μου φαίνεται ότι στεγνωνει το φαγητό.

Τωρα για τα μπιφτέκια...εμείς τα φτιάχνουμε σε αντικολητικό τηγάνι οποτε εν τσερω τι παίζει με το φούρνο! :redface:


αν θες νόστιμα φαγητά κι όχι γρήγορα, γκριλ και αέρα δεν χρησιμοποιείς ποτέ :P
τα αφήνεις στις αντιστάσεις, με χαμηλή θερμοκρασία και περισσότερη ώρα
όσο πιο πολύ ώρα ψήνεται το φαγητό, τόσο πιο νόστιμο είναι
Αυτό, είναι κανόνας και ισχύει στα πάντα, ακόμα και στα φαγητά κατσαρόλας.

Ας εξηγήσω τώρα τι είναι γκριλ, τι αέρας και τι αντιστάσεις
Φαντάσου το γκριλ σαν μια εξαιρετικά δυνατή ψησταριά. Το κακό είναι ότι αντί να έχεις τη φωτιά από κάτω, την έχεις από πάνω ουσιαστικά, μιας που γριλ είναι μόνο η επάνω αντίσταση
Αν θες για παράδειγμα να "τηγανίσεις" τις μελιτζάνες για το μουσακά στο φούρνο, ανάβεις το γκριλ

Οι αντιστάσεις, θερμαίνουν όλο το φούρνο κι υπάρχει η ίδια θερμοκρασία παντού
Και από πάνω και από κάτω
Συνήθως η σχάρα του φαγητού πρέπει να είναι πιο κοντά στην κάτω αντίσταση γιατί ανάμεσα στην κάτω αντίσταση και στο φαγητό μας, μεσολαβεί το ταψί, κι άρα μας κόβει λίγο απ την θερμοκρασία


ο αέρας, είναι ζεστός αέρας που γυρίζει γύρω γύρω γύρω :P
δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί :lol: ψήνει όμως το φαγητό αρκετά γρήγορα και άρα όχι νόστιμα :P
Προσωπικά, χρησιμοποιώ μόνο τις αντιστάσεις σχεδόν στα πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
αν θες νόστιμα φαγητά κι όχι γρήγορα, γκριλ και αέρα δεν χρησιμοποιείς ποτέ :P

ο αέρας, είναι ζεστός αέρας που γυρίζει γύρω γύρω γύρω :P
δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί :lol: ψήνει όμως το φαγητό αρκετά γρήγορα και άρα όχι νόστιμα :P
δεν το'ξερα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ τον αέρα σχεδόν στα πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα νοστιμιάς.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για καλο ψησιμο και νοστιμια κρεατος...καρβουναααα! (εκτος απο γουρουνοπουλο που γινεται πολυ καλα και στο φουρνο).

οκ σταματηστε τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top