Σας αρέσουν τα Λατινικά;

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Πρώτο μάθημα σήμερα στα Λατινικά και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρων.Θα δείξει στην πορεία,πάντως φαίνεται ότι είναι ένα μάθημα που κρίνεται στις λεπτομέρειες και απ'ότι κατάλαβα θέλει συνέχεια χαρτί και μολύβι.Για να δούμε,είμαι αισιόδοξος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Ουτε κι εμένα. Αλλά στηρίζω αυτους που τα επιλέγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Πρώτο μάθημα σήμερα στα Λατινικά και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρων.Θα δείξει στην πορεία,πάντως φαίνεται ότι είναι ένα μάθημα που κρίνεται στις λεπτομέρειες και απ'ότι κατάλαβα θέλει συνέχεια χαρτί και μολύβι.Για να δούμε,είμαι αισιόδοξος!

ΜΗΝ τα παραμελήσεις ΠΟΤΕ :P.
Θα είναι το μεγαλύτερο λάθος σου, και θα το βρεις μπροστά σου :P. Όχι, σοβαρά, προσπάθησε να κάνεις μικροεπαναλήψεις κάθε σαββατοκύριακο.

ΤΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ; Ας θάψω για άλλη μια φορά το πιο εύκολο μάθημα της κατεύθυνσης (όποιος το πρωτοείπε, έχει φάει τόσο πολύ βρίσιμο από μένα)
Τα βιβλία είναι ένα αίσχος (εδώ και 35 χρόνια έχουν αλλάξει μόνο τα εξώφυλλα) και τα κείμενα ηλίθια (πάρτε μια φιλότιμη δραματοποίηση του κειμένου 24, και μια του 49, το οποίο ωστόσο είναι εκτός ύλης). Στο τέλος του κάθε μαθήματος, υπάρχει και ένα ανέκδοτο*


*Από το κείμενο 2, της Β' Λυκείου: -Η Φιλαινίδα κλαίει πάντα από το ένα μάτι. Ρωτάτε πώς γίνεται αυτό;
-Μα φυσικά είναι μονόφθαλμη!

Ήσαντε τρελά χιουμοράκια οι Ρωμαίοι!

Τέλος πάντων, το θέμα είναι πως ενώ υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις για να εξελιχθούν σε ένα πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον μάθημα (έπρεπε να δίνεται μεγαλύτερη σημασία στα λεξιλογικά, και στη συγγένεια με τις λατινιγενείς γλώσσες), είναι βαρετά και σιχαμένα. Και το συντακτικό, μπερδεμένο και δυσνόητο.

Bonus: Στα διαγωνίσματα των λατινικών, χάνονται μονάδες για πλάκα, όχι απλώς εύκολα.

Αυτά από μένα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ερωτας!!! στην αρχη. στο τελος ερχεται το ασχημο κομματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top