Φιλολογία Αθήνας

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παραγνωρισμενη την ιστορια δεν θα την λεγαμε.Αντιθετα φανταζομαι γνωριζετε οτι η λογοτεχνια αφαιρεθηκε απο τα πανελλαδικως εξεταζομενα μαθηματα δυστυχως.

Με τον τροπο που διδασκεται εννοω. Το να παπαγαλιζεις ημερομηνιες δεν ειναι ιστορια. Ουτε το να σε αναγκαζουν αν θες τον μεγιστο δυνατο βαθμο στην θεωρητικη να μαθαινεις μεχρι και το κομμα στην Ιστορια κατευθυνσης. Αυτο ειναι υποβιβασμος του αντικειμενου και δεν ειναι τυχαιο οτι στο συστημα που ισχυε απο το 2006 μεχρι περσι, ελαχιστοι επελεγαν να δωσουν Ιστορια Γενικής ως εκτο μαθημα, εκτος απο αυτους που τους αρεζε παρα πολυ ως μαθημα και δεν ειχαν και βλεψεις προς το 3ο πεδιο. Ειναι επισης κι αυτος ενας λογος που διαβαζεις σε διαφορα fora βλακειες του τυπου ''ηταν καλα επι χουντας'' ή ''ο Μεταξας καθιερωσε το 8ωρο''. Αυτα δηλωνουν βασικη ελλειψη ιστορικης παιδειας. Κι επειδη η φυση δεν αγαπαει το κενο, την ελλειψη ιστορικων γνωσεων απο πλευρας εκαπιδευσης ο μαθητης θα την αναπληρωσει απο αλλες πηγες, αμφιβολου ποιοτητας.

Αλλα ναι, και γενικα παραγνωρισμενη. Δηλαδη ποιες ειναι οι γνωσεις που πρωτα απο ολα πρεπει να εχει κανεις, οι γνωσεις Ιστοριας ή οι αρχικοι χρονοι του λυω;

Η λογοτεχνια κατα τη γνωμη μου καλως αφαιρεθηκε αλλα εκει ξεφευγει η συζητηση. Γενικα κλινω προς ενα συστημα οπου οι απαιτησεις των μαθηματων που θα εξεταζεται κανεις, να καθοριζονται απο τα πανεπιστημια. Δηλαδη τι δουλεια εχει να δινει κανεις λογοτεχνια, εκτος του μαθηματος της Νεολληνικης γλωσσας, εαν δε στοχευει σε Φιλοσοφικη σχολη αλλα θελει πχ να εισαχθει σε μια σχολη Κοινωνικων ή Πολιτικων Επιστημων ή Νομικης; Χιλιες φορες προτιμοτερο δεν ειναι να δινει ενα μαθημα οπως πχ Κοινωνιολογια ή Φιλοσοφια ή κατι στο στυλ Στοιχεια Πολιτικης και Δικαιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Η λογοτεχνια κατα τη γνωμη μου καλως αφαιρεθηκε αλλα εκει ξεφευγει η συζητηση. Γενικα κλινω προς ενα συστημα οπου οι απαιτησεις των μαθηματων που θα εξεταζεται κανεις, να καθοριζονται απο τα πανεπιστημια. Δηλαδη τι δουλεια εχει να δινει κανεις λογοτεχνια, εκτος του μαθηματος της Νεολληνικης γλωσσας, εαν δε στοχευει σε Φιλοσοφικη σχολη αλλα θελει πχ να εισαχθει σε μια σχολη Κοινωνικων ή Πολιτικων Επιστημων ή Νομικης; Χιλιες φορες προτιμοτερο δεν ειναι να δινει ενα μαθημα οπως πχ Κοινωνιολογια ή Φιλοσοφια ή κατι στο στυλ Στοιχεια Πολιτικης και Δικαιου;
Καλά αυτό, όπως είπες, είναι άλλο θέμα. Ένα σωρό είναι τα "άχρηστα" για μερικούς πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Και όταν λέω αυτό εννοώ π.χ. τα μαθηματικά για τον γιατρό. Ξέρω πως κανένα μάθημα δεν είναι άχρηστο..αλλά ποιος ο λόγος να εξεταστείς σε αυτό όταν οδεύεις προς αντικείμενο εντελώς άσχετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Με τον τροπο που διδασκεται εννοω. Το να παπαγαλιζεις ημερομηνιες δεν ειναι ιστορια. Ουτε το να σε αναγκαζουν αν θες τον μεγιστο δυνατο βαθμο στην θεωρητικη να μαθαινεις μεχρι και το κομμα στην Ιστορια κατευθυνσης. Αυτο ειναι υποβιβασμος του αντικειμενου και δεν ειναι τυχαιο οτι στο συστημα που ισχυε απο το 2006 μεχρι περσι, ελαχιστοι επελεγαν να δωσουν Ιστορια Γενικής ως εκτο μαθημα, εκτος απο αυτους που τους αρεζε παρα πολυ ως μαθημα και δεν ειχαν και βλεψεις προς το 3ο πεδιο. Ειναι επισης κι αυτος ενας λογος που διαβαζεις σε διαφορα fora βλακειες του τυπου ''ηταν καλα επι χουντας'' ή ''ο Μεταξας καθιερωσε το 8ωρο''. Αυτα δηλωνουν βασικη ελλειψη ιστορικης παιδειας. Κι επειδη η φυση δεν αγαπαει το κενο, την ελλειψη ιστορικων γνωσεων απο πλευρας εκαπιδευσης ο μαθητης θα την αναπληρωσει απο αλλες πηγες, αμφιβολου ποιοτητας.

Αλλα ναι, και γενικα παραγνωρισμενη. Δηλαδη ποιες ειναι οι γνωσεις που πρωτα απο ολα πρεπει να εχει κανεις, οι γνωσεις Ιστοριας ή οι αρχικοι χρονοι του λυω;

Η λογοτεχνια κατα τη γνωμη μου καλως αφαιρεθηκε αλλα εκει ξεφευγει η συζητηση. Γενικα κλινω προς ενα συστημα οπου οι απαιτησεις των μαθηματων που θα εξεταζεται κανεις, να καθοριζονται απο τα πανεπιστημια. Δηλαδη τι δουλεια εχει να δινει κανεις λογοτεχνια, εκτος του μαθηματος της Νεολληνικης γλωσσας, εαν δε στοχευει σε Φιλοσοφικη σχολη αλλα θελει πχ να εισαχθει σε μια σχολη Κοινωνικων ή Πολιτικων Επιστημων ή Νομικης; Χιλιες φορες προτιμοτερο δεν ειναι να δινει ενα μαθημα οπως πχ Κοινωνιολογια ή Φιλοσοφια ή κατι στο στυλ Στοιχεια Πολιτικης και Δικαιου;
Ναι δεν διαφωνω οτι εν ολιγοις διδασκεται με λανθασμενο τροπο η ιστορια στην εκπαιδευση.Ομως αυτο δεν αναιρει την χρησιμοτητα της και του ρολου της ως βασικου πυλωνα της εκπαιδευσης.Πιστευω θα γινουν αλλαγες και σε αυτο το ζητημα προς το καλυτερο αν γνωριζεις προεδρος της επιτροπης διαλογου εχει αναλαβει ο Λιακος τον οποιο γνωριζω ως καθηγητη και του οποιου οι αποψεις ειναι ριζοσπαστικες και θα εχει ενδιαφερον να δουμε σε ποιο βαθμο θα εφαρμοστουν.Ειμαι αισιοδοξος για ουσιαστικες τροποποιησεις και μια σε βαθος μεταρρυθμιση στο προγραμμα διδασκαλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Συμφωνω με ολους σας ολα εχουν τη χρησιμοτητα τους αλλα δεν παυει να ειναι και λανθασμενος ο τροπος με τον οποιο εξεταζονται! Υπαρχουν ας πουμε φορες που απλα νιωθω οτι δεν χωραει αλλα πραγματα το μυαλο μου ειναι τοσες πολλες οι πληροφοριες και το γεγονος οτι τις πληροφοριες αυτες θα τις εχω διαγραψει εαν και οταν με το καλο περασω με θλιβει ακομα περισσοτερο... Αλλα τι να κανεις αθανατο ελληνικο συστημα... μας κανανε και χαρη που μας εβγαλαν 2 μαθηματα... ποιος ξερει τι θα πεσει και τι θα τραβηξουμε παλι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος απο την φιλολογια καλαματας;Ας μου στειλει pm θελω να ρωτησω κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aqua14

Νεοφερμένος

Η Aqua14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το 1ο εξάμηνο και είμαι πρωτοετης στο Τμημα Φιλολογιας της Αθηνας . Γνωριζω οτι το 2ο εξαμηνο αρχιζει στις 27 Φεβρουαριου . Γινεται να παρακολουθησω κανονικα το 2ο εξαμηνο και να δωσω τα μαθηματα αυτου χωρις να εχω δωσει του 1ου? Και αν ναι τα μαθηματα του 1ου ποτε θα μπορουσα να τα δωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οταν λεμε αρχαια και λατινικα εννοουμε αρχαια ελληνικη και λατινικη λογοτεχνια.Οποτε δεν ειναι αλλο η λογοτεχνια και αλλο το κλασικο και τα αρχαια.Ολα λογοτεχνια ειναι εκτος της γλωσσολογιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poetryfreak1

Νεοφερμένος

Η poetryfreak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συγχαρητήρια που πέρασες! Όνειρο, όνειρο μεγάλο και άπιαστο να περάσω και εγώ εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lamp:)))

Νεοφερμένος

Η lamp:))) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω ως αποφοιτος της φιλολογιας να ασχοληθω με την μουσειολογια και γενικοτερα να δουλεψω σε μουσεια. Μου εχουν πει οτι συνηθως το Ιστορικο Αρχαιολογικο δινει τετοιες προοπτικες απλα νιωθω οτι το τμημα της Φιλολογιας ειναι πιο κοντα σε εμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω ως αποφοιτος της φιλολογιας να ασχοληθω με την μουσειολογια και γενικοτερα να δουλεψω σε μουσεια. Μου εχουν πει οτι συνηθως το Ιστορικο Αρχαιολογικο δινει τετοιες προοπτικες απλα νιωθω οτι το τμημα της Φιλολογιας ειναι πιο κοντα σε εμενα.

Επειδή το έχω ψάξει και με ενδιαφέρουν αρκετά αυτές οι σχολές,ειδικά το Ιστορικό Αρχαιολογικό,νομίζω πως όχι.Βέβαια μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην μουσειολογία.Σκέψου περισσότερο για Ιστορικό Αρχαιολογικό αφού σε ενδιαφέρουν τα μουσειά αλλά εάν σου ταιριάζει η Φιλολογία,πήγαινε εκεί και μετά κάνε μεταπτυχιακά.Πάντως δεν θα έχεις δικαιώματα Αρχαιολόγου αλλά θα είσαι μόνο Φιλολόγος.Ελπίζω να κάνεις τη σωστή επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top