Πώς σας φαίνονται τα Αρχαία Ελληνικά;

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
η συμβουλή μου είναι να λύνεις πολλά κείμενα. πάρε μια θεματογραφία ή βρες κείμενα στο ίντερνετ, υπάρχουν πολλά...ενδεικτικά σου προτείνω το study4exams...η εξάσκηση είναι πολύ σημαντική...προσπάθησε να βγάζεις το συντακτικό, κι όταν βλέπεις ότι κάτι σε δυσκολεύει να το κάνεις επανάληψη..τι άλλο να σου πω? α ναι...καλά αρχικούς...να τους μαθαίνεις καλά από κάποιο βιβλίο ώστε να μπορείς να ανταποκρίνεσαι στις ασκήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση σου εχεις να προτινεις καποια αξιολογη στο επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων θεματογραφια?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδια για πειτε συμβουλες για το αγνωστο γιατι δυσκολευομαι αρκετα και δεν παω φροντιστηριο:)

Πέρα από την εξάσκηση στην επίλυση κειμένων καλό θα ήταν να διαβάσεις και να βγάλεις όσο καλύτερα μπορείς τη γραμματική(γραμματική της αρχαίας ελληνικής) και το συντακτικό.Όλες οι ασκήσεις γραμματικής των Πανελληνίων διαμορφώνονται με βάση τα ουσιαστικά,ρήματα,παραθετικά κλπ. που υπάρχουν εκεί μέσα.Θα πάρεις κάποιους βαθμούς από τη μετάφραση του κειμένου αλλά το να μπορέσεις να απαντήσεις σωστά σε όλους ή στους περισσότερους τύπους γραμματικής είναι μεγάλος κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
κι εγώ φέτος δίνω , λοιπόν , γενικά γραμματική και αρχική χρόνοι είναι τα απαραίτητα αλλά προσπάθησε να μαθαίνεις και το λεξιλόγιο από όσα άγνωστα κάνετε στο σχολείο για τη μετάφραση του κειμένου , στο συντακτικό είναι κυρίως η εξάσκηση το βασικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση σου εχεις να προτινεις καποια αξιολογη στο επιπεδο δυσκολιας των εξετασεων θεματογραφια?:D
συγγνώμη για την καθυστέρηση, ΄τωρα το είδα! :redface:
εγώ είχα αυτή... https://www.biblionet.gr/book/112337
μόνη μου την πήρα, δε μου την πρότεινε κανείς αλλά είμαι απόλυτα ευχαριστημένη, με βοήθησε πολύ!!
α, τώρα είδα ότι είσαι β' λυκείου...ναι, νομίζω θα σου ναι δύσκολη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
γ λυκειου:P θα το κοιταξω αλλα που μπορω να το βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παιδιά για να παρει κανείς όλες τος μονάδες στο γνωστό πρέπει να μάθει απ'έξω όλα τα ερμηνευτικα?:/ εσείς πως τα μαθαίνετε? ΕγΩ προσπαθώ να τα μαθαίνω καλά αλλα οχι και αυτολεξι και φοβαμαι μην ξεχάσω να αναφέρω κατι..και για θεματογραφια ποια μου προτείνετε που να έχει απαιτητικά θέματα( εκτός από του τζουγανατου)? Του μεταιχμιου ειναι καλή για το επιδο δυσκολίας των πανελληνιων..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
φιλε μου πιστευω αν μαθεις μεταφραση..λυνεις και τα ερμηνευτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
και εγω αυτο πιστευω αλλα οι περισσοτεροι τα μαθαινουν απ'εξω και δεν θελω να χασω μοναδες απο το γνωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
μα πως γινετε να τα μαθεις απ εξω? παρα πολλα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Τα αισθητικά σχόλια πως γίνεται να διαβάζονται με τρόπο που να σου μένουν (γιατί με αποστήθιση δεν γίνεται); Αναφέρομαι πιο πολύ στα αισθητικά σχόλια των Ηθικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τα αισθητικά σχόλια πως γίνεται να διαβάζονται με τρόπο που να σου μένουν (γιατί με αποστήθιση δεν γίνεται); Αναφέρομαι πιο πολύ στα αισθητικά σχόλια των Ηθικών.

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι συνηθίζεται, θα σου πω τι έκανα εγώ: δε τα μάθαινα απέξω, τα διάβαζα καλά ώστε να έχω μια ιδέα και τα έβρισκα μόνη μου! Πχ σε αυτό το παράδειγμα από την 5η ενότητα των Ηθικών:

Προκειμένου ο Αριστοτέλης να τονίσει τα ευχάριστα και δυσάρεστα συναισθήματα που ακολουθούν τις ηθικές και μη
ηθικές πράξεις και για να διαφοροποιήσει τα χαρακτηριστικά που αντιστοιχούν σε όσους διαθέτουν και σε όσους δεν
διαθέτουν τις ηθικές αρετές, συσσωρεύει ζεύγη αντιθετικών εννοιών:
- ἡδονὴ ≠ λύπη
- χαίρων ≠ ἀχθόμενος
- σώφρων ≠ ἀκόλαστος
- ἀνδρεῖος ≠ δειλὸς
- φαῦλα ≠ καλὰ
- χαίρω ≠ λυποῦμαι

Θα θυμόμουν πχ ότι απλά κυριαρχεί η αντίθεση, για να τονιστεί η αντίθεση μεταξύ αυτών που έχουν και αυτούς που δεν έχουν τις ηθικές αρετές, ενώ τα ζεύγη θα τα έβρισκα μόνη μου. ( σε μένα το σύστημα αυτό μια χαρά απέδωσε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Α....δηλαδή κρατούσες αυτό που κυριαρχούσε και οτιδήποτε άλλο σου έμενε από την ανάγνωση. Οκ σε ευχαριστώ. Αγχώθηκα γιατί η καθηγήτριά μου μου έβαλε μια ερώτηση στην 4η ενότητα που έπρεπε να σχολιάσω ως προς το περιεχόμενο και το ύφος (εννοώντας τα αισθητικά σχόλια) την τελευταία περίοδο που είχε να κάνει με την παιδαγωγική αξία του εθισμού. Κάποια τα θυμόμουν, ενώ κάποια άλλα όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Α....δηλαδή κρατούσες αυτό που κυριαρχούσε και οτιδήποτε άλλο σου έμενε από την ανάγνωση. Οκ σε ευχαριστώ. Αγχώθηκα γιατί η καθηγήτριά μου μου έβαλε μια ερώτηση στην 4η ενότητα που έπρεπε να σχολιάσω ως προς το περιεχόμενο και το ύφος (εννοώντας τα αισθητικά σχόλια) την τελευταία περίοδο που είχε να κάνει με την παιδαγωγική αξία του εθισμού. Κάποια τα θυμόμουν, ενώ κάποια άλλα όχι.

Από τη μικρή μου πείρα -απόφοιτος θεωρητικής είμαι, όχι φιλόλογος :P - νομίζω ότι τα αισθητικά σχόλια συνήθως, αν όχι πάντα, υπάρχουν για να τονίσουν κάποιο από τα ερμηνευτικά στοιχεία του κειμένου (πχ στο προηγούμενο η αντίθεση). Εγώ να σου πω γενικά δεν επέμενα πολύ, κυρίως τα χρησιμοποιούσα στις ερμηνευτικές μου για να ''ενισχύσω'' τις απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top