Ποια γλώσσα δε θα θέλατε να μάθετε ποτέ;

Ποιά γλώσσα δεν θα θέλατε να μάθετε ποτέ;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Αγγλικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 6 15.4%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 14 35.9%
  • Ιταλικά

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • Ισπανικά

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Αλβανικά

    Ψήφοι: 17 43.6%
  • Ρωσσικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βουλγάρικα

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Κινέζικα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Αραβικά

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Άλλη (Διευκρινίστε)

    Ψήφοι: 3 7.7%
  • Ολλανδικά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μαλτέζικα

    Ψήφοι: 2 5.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 2.6%

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Αν θες να πας να ζησεις στη Γερμανια σου ειναι χρησιμα, αν δεν θες, δεν θα σε βαλει κανενας με το ζορι να τα μαθεις...

Δεν το έχω σκοπό να πάω να ζήσω στη Γερμανία , πίστεψε με ... (προτιμώ να πάω μετανάστης στην Σομαλία !!!)
Αλλά το λέω γιατί είναι της μόδας να μαθαίνουμε μία ακόμη ξένη γλώσσα από χόμπυ και όχι γιατί θα μας χρειαστεί κάπου ...
Καλό Βράδυ σε όλους !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα πλεον οι διαφορες στα Γερμανικα ειναι αμελητεες εντος Γερμανιας ακομα κι απο θεμα προφορας, κυριαρχει η γλωσσα της τηλεορασης που τεινει προς τη γλωσσα της πρωτευουσας. Οτι εχει γινει και στην Ελλαδα σχεδον. Στη Βαυαρια πετανε που και που κανενα ρ

Δεν το έχω σκοπό να πάω να ζήσω στη Γερμανία , πίστεψε με ... (προτιμώ να πάω μετανάστης στην Σομαλία !!!)

Εχεις παει ποτε? Αν δν εχεις παει και το λες, τραβα μια βολτα και μετα περνα κι απο τη Σομαλια. Ειλικρινα εχω ακουσει παρα πολλους ανθρωπους που πηγαν εστω και 3 μερες στη Γερμανια οντας και σχετικα προκατειλλημενοι και δηλωσαν οτι αν μπορουσαν θα πηγαιναν για μονιμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γενικα πλεον οι διαφορες στα Γερμανικα ειναι αμελητεες εντος Γερμανιας ακομα κι απο θεμα προφορας, κυριαρχει η γλωσσα της τηλεορασης που τεινει προς τη γλωσσα της πρωτευουσας. Οτι εχει γινει και στην Ελλαδα σχεδον. Στη Βαυαρια πετανε που και που κανενα ρ



Εχεις παει ποτε? Αν δν εχεις παει και το λες, τραβα μια βολτα και μετα περνα κι απο τη Σομαλια. Ειλικρινα εχω ακουσει παρα πολλους ανθρωπους που πηγαν εστω και 3 μερες στη Γερμανια οντας και σχετικα προκατειλλημενοι και δηλωσαν οτι αν μπορουσαν θα πηγαιναν για μονιμα

χεχεχε ναι πετανε! Και εγω πεταω:redface:

Δεν το έχω σκοπό να πάω να ζήσω στη Γερμανία , πίστεψε με ... (προτιμώ να πάω μετανάστης στην Σομαλία !!!)
Αλλά το λέω γιατί είναι της μόδας να μαθαίνουμε μία ακόμη ξένη γλώσσα από χόμπυ και όχι γιατί θα μας χρειαστεί κάπου ...
Καλό Βράδυ σε όλους !!!

Wirklich? στειλε μας και καμια φωτο! :D χωρις να ξερουμε δεν μιλαμε... Εχεις παει ποτε στην Γερμανια; και εισαι τοοοσο απολυτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δεν εχω παρα να συμφωνησω σε ολα... Εγω μιλαω γερμανικα με την προφορα που απεκτησα ακουγοντας την καθηγητρια μου ( Απο το Μοναχο ειναι) μπορει να μην εχω την ιδια προφορα δηλαδη με εναν απο το Βερολινο ή απο το Αμβουργο :) δεν με πειραζει! Μου αρεσει η προφορα μου! Στο τραγουδι με πετυχες ειμαι φαν των Ραμμ!!!:clapup::clapup: εμ.. κοιταξε ενα σχολιο κατω απο ενα τραγουδι: Beautiful! Silbermond makes the German language beautiful. Though I already knew it was. They make others around me see what I see, a beautiful language full of life and meaning! <3 και πιστευω πως ολες οι φωνες των γερμανων τραγουδιστων κανουν τα γερμανικα μοναδικα. Γιατι ειναι μοναδικα.



Τα αρθρα δεν εχεις παρα να τα μαθαινεις απο εξω. Δεν ειναι δυσκολη γλωσσα :) εχει πολλα τρικακια!

αυτοσ που εχει μνημη τα μαθαινει τα αρθρα..για καποιον ομως που δεν εχει και τοσο καλη μνημη οπως εγω..κομματακι δυσκολο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
αυτοσ που εχει μνημη τα μαθαινει τα αρθρα..για καποιον ομως που δεν εχει και τοσο καλη μνημη οπως εγω..κομματακι δυσκολο!!!!!

και εγω στις αρχες δυσκολευτηκα αλλα ειναι θεμα συνηθειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
και εγω στις αρχες δυσκολευτηκα αλλα ειναι θεμα συνηθειας

ετσι ελεγα και εγω..3 χρονια προσπαθησα ματαια...ασε που μου θυμιζουν αρχαια με τις δοτικες...η αληθεια ειναι βεβαια πως χρειαζονται τα ατιμα.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σλαβικές γλώσσες και μεσοανατολίτικες. Δεν μπορώ την προφορά καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ετσι ελεγα και εγω..3 χρονια προσπαθησα ματαια...ασε που μου θυμιζουν αρχαια με τις δοτικες...η αληθεια ειναι βεβαια πως χρειαζονται τα ατιμα.........

Τα παρατησες; δεν επρεπε. Ναι εχουν πολλες ομοιωτητες κυριως με τα αρχαια ελληνικα. Χρειαζονται αλλα παρολα αυτα ειναι μια πολυ ομορφη, βαρυα μεν αλλα μαγευτικη γλωσσα Ich liebe Deutsch!!!!!!!:redface: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Α δεν έχεις δίκιο . Τα Γαλλικά είναι η πιο ωραία γλώσσα μετά τα Ελληνικά και τα Αγγλικά !!!
Εγώ δεν θα ήθελα να μάθω ποτέ μα ποτέ όμως Γερμανικά .
Βέβαια μπορεί να γίνουν χρήσιμα , αν μας έρθουν κατά εδώ με άσχημους σκοπούς , αλλά και πάλι ...

Οκ γνώμη το καθενός αυτό. :) Για τα αγγλικά συμφωνώ και εγώ.
Αλλά πως και δε σαρέσουν τα γερμανικά μιας κ σαρέσουν τα αγγλικά που μοιάζουν κιόλας?
Χαχαχα οσο για τα γερμανικά κ τους σκοπύς χαχ ζωηρή φαντασία έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τα παρατησες; δεν επρεπε. Ναι εχουν πολλες ομοιωτητες κυριως με τα αρχαια ελληνικα. Χρειαζονται αλλα παρολα αυτα ειναι μια πολυ ομορφη, βαρυα μεν αλλα μαγευτικη γλωσσα Ich liebe Deutsch!!!!!!!:redface: :clapup:

σκεφτομαι να τα συνεχισω ομως...μου αρεσουν γενικοτερα οι ξενες γλωσσες!! θα ηθελα να μαθω ιταλικα( πλ ευκολη γλωσσα) και γαλλικα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
σκεφτομαι να τα συνεχισω ομως...μου αρεσουν γενικοτερα οι ξενες γλωσσες!! θα ηθελα να μαθω ιταλικα( πλ ευκολη γλωσσα) και γαλλικα!!!!!

Να τα συνεχισεις! Και εμενα αλλα κυριως οι βορειες ξερεις Ολλανδικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Δανικα κλπ η γνωμη μ για τα γαλλικα ξερεις ποια ειναι οποτε δεν μιλαω... μαθε καλυτερα ιταλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Να τα συνεχισεις! Και εμενα αλλα κυριως οι βορειες ξερεις Ολλανδικα, Γερμανικα, Σουηδικα, Δανικα κλπ η γνωμη μ για τα γαλλικα ξερεις ποια ειναι οποτε δεν μιλαω... μαθε καλυτερα ιταλικα

ρε συ σουηδικα ομως ειναι πανδυσκολαααα...(ουτε για τα γαλλικα δεν τρελαινομαι αλλα και αυτα χρειαζονται!!!) γενικα οσες περισσοτερες μαθεις τοσο το καλυτερο!!!μια φιλη μου εχει μαθει οχι 2 οχι 3 αλλα 7 ξενες γλωσσες!!!!:eek::eek::eek::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τούρκικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ρε συ σουηδικα ομως ειναι πανδυσκολαααα...(ουτε για τα γαλλικα δεν τρελαινομαι αλλα και αυτα χρειαζονται!!!) γενικα οσες περισσοτερες μαθεις τοσο το καλυτερο!!!μια φιλη μου εχει μαθει οχι 2 οχι 3 αλλα 7 ξενες γλωσσες!!!!:eek::eek::eek::eek:
η πιο εύκολη γλώσσα που'χω μάθει μέχρι τώρα είναι τα σουηδικά..μακράν ευκολότερα των γαλλικών επίσης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
γαλλικα,γερμανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εχεις παει ποτε? Αν δν εχεις παει και το λες, τραβα μια βολτα και μετα περνα κι απο τη Σομαλια. Ειλικρινα εχω ακουσει παρα πολλους ανθρωπους που πηγαν εστω και 3 μερες στη Γερμανια οντας και σχετικα προκατειλλημενοι και δηλωσαν οτι αν μπορουσαν θα πηγαιναν για μονιμα
Wirklich? στειλε μας και καμια φωτο! :D χωρις να ξερουμε δεν μιλαμε... Εχεις παει ποτε στην Γερμανια; και εισαι τοοοσο απολυτος;

Ώπα παρεξήγηση !!! Δεν εννοώ ότι η Γερμανία είναι χάλια ως χώρα (γιατί όντως δεν έχω πάει) ή ότι αυτοί που μαθαίνουν τη γλώσσα έχουν κάποιο διαννοητικό πρόβλημα. Είναι δικαίωμά τους να κάνουν ότι θέλουν. Για εμένα μιλούσα μόνο (όσο απόλυτος και προκατειλλημένος να είμαι) !!!
Πιστεύω ότι μία γλώσσα είναι δείγμα και στοιχείο του πολιτισμού της κάθε χώρας (ιδεολογία μου) και ότι μαθαίνοντας μία γλώσσα μαθαίνεις ταυτόχρονα και την κουλτούρα αυτής της χώρας. Για αυτό τον λόγο με όλα αυτά τα μέτρα λιτότητας που έχουμε τα τελευταία 6 χρόνια , που έχουμε μάθει κάθε Ευρωπαίο και Γερμανό σύμβουλο , πρόξενο , βουλευτή και Επίτροπο και όλα αυτά που συμβαίνουν δεν νομίζω ότι θα ήθελα να ασχοληθώ και να διαβάσω αυτήν την γλώσσα. Κατά τα άλλα δεν έχω κάτι προσωπικό ...

Οκ γνώμη του καθενός αυτό. :) Για τα αγγλικά συμφωνώ και εγώ.
Χαχαχα οσο για τα γερμανικά κ τους σκοπύς χαχ ζωηρή φαντασία έχεις

Συζήτηση να γίνεται ... Δεν είχα τι να κάνω χθες και λέω δεν απαντάω σε κανένα θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Τούρκικα, Ούγγρικα, Γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Τούρκικα...

Πρέπει να μάθω επειγόντως Τούρκικα,έχω βαρεθεί να διαβάζω υπότιτλους στη φατμαγκιούλ και στα σίριαλ :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, εμένα τα Τούρκικα μου αρέσουν :P
Δεν καταλαβαίνω γιατί είστε όλοι τόσο αρνητικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top