Παιδαγωγικό Π (Νηπιαγωγών)

theodwra....

Νεοφερμένος

Η theodwra.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πόσο τη ζηλεύωωωω!!! (για 38 μόρια έχασα την Κρήτη μου!!!) :(. Όπως προανέφερα, τα τμήματα διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους όσον αφορά τα μαθήματα. Το συγκεκριμένο τμήμα όντως δεν έχει τέτοιου είδους μαθήματα, εκτός από τη στατιστική και κάποια υποτυπώδη μαθηματικά. Εμείς έχουμε υποχρεωτικά στατιστική και βιολογία και επιλογής πληροφορική, φυσικές επιστήμες και διδακτική μαθηματικών (τα οποία δεν είναι ακριβώς επιλογής, γιατί λόγω προγράμματος σπουδών αναγκάζεσαι να τα επιλέξεις).

Σος.... αν ξερει ας βοηθησει καποιος γιατι πρεπει να κανω το μηχανογραφικο μου. μου ειπε σημερα μια κοπελα οτι αν τελειωσεις νηπιαγωγος μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ( δλδ για παιδια με ειδικες αναγκες) και ετσι να γινεις νηπιαγωγος παιδιων με ειδικες αναγκες. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο.. γιατι εγω δε το εχω ξανακουσει:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ξερετε ποιο ειναι το επισημο ονομα της σχολης των νηπιαγωγων και σε ποια πεδια βρισκεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Ξερετε ποιο ειναι το επισημο ονομα της σχολης των νηπιαγωγων και σε ποια πεδια βρισκεται?

Νομιζω ολες οι σχολες που αναφερονται στην προσχολικη ηλικια. Και υπαρχουν στο πρωτο και δευτερο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ξερετε ποιο ειναι το επισημο ονομα της σχολης των νηπιαγωγων και σε ποια πεδια βρισκεται?
Εξαρτάται τι θέλεις:
Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία
Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών
Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού
Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία
(Βρεφονηπιοκομίας)

Όλα προσβάσιμα από τα 1ο και 2ο πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θέλεις:
Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία
Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών
Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού
Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία
(Βρεφονηπιοκομίας)

Όλα προσβάσιμα από τα 1ο και 2ο πεδία.
Ααα οκ σε ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θέλεις:
Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία
Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών
Προσχολικής Αγωγής και Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού
Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης
Παιδαγωγικό Τμήμα Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία
(Βρεφονηπιοκομίας)

Όλα προσβάσιμα από τα 1ο και 2ο πεδία.
τι μπερδεμενα που ειναι ολα...εχουν σημαντικες διαφορες μεταξη τους τα τμηματα;;εκτος απο νηπιαγωγος σε δημοσιο ή ιδιωτικο τι αλλο μπορεις να γινεις;και απο ποια σχολη(απο οοοοολες αυτες);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
τι μπερδεμενα που ειναι ολα...εχουν σημαντικες διαφορες μεταξη τους τα τμηματα;;εκτος απο νηπιαγωγος σε δημοσιο ή ιδιωτικο τι αλλο μπορεις να γινεις;και απο ποια σχολη(απο οοοοολες αυτες);
Τις ίδιες πληροφορίες δίνει το ΣΕΠ:P

Από 'κει και έπειτα, ανάλογα με το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Τις ίδιες πληροφορίες δίνει το ΣΕΠ:P

Από 'κει και έπειτα, ανάλογα με το πανεπιστήμιο.
γινεσαι πιο συγκεκριμενος;;γτ δεν πολυκαταλαβα τι εννοεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
τι μπερδεμενα που ειναι ολα...εχουν σημαντικες διαφορες μεταξη τους τα τμηματα;;εκτος απο νηπιαγωγος σε δημοσιο ή ιδιωτικο τι αλλο μπορεις να γινεις;και απο ποια σχολη(απο οοοοολες αυτες);

Αρχικά, τα τμήματα από τα οποία βγαίνεις νηπιαγωγός (ΠΕ60) είναι τα εξής:
1) Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας
2) Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πάτρας
3) Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος)
4) Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Ιωαννίνων
5) Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης
6) Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα)
7) Επιστημών Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία Θράκης (Αλεξανδρούπολη)
8) Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο)
9) Επιστημών της Προσχολικής Αγωγής και του Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Αιγαίου (Ρόδος)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Τα τμήματα 1) Προσχολικής Αγωγής ΤΕΙ Αθήνας, 2) Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και 3) Βρεφονηπιοκομίας ΤΕΙ Ηπείρου (Ιωάννινα) δεν σε βγάζουν νηπιαγωγό, αλλά βρεφονηπιοκόμο, που είναι τελείως άλλος κλάδος! Γι' αυτό προσοχή στο μηχανογραφικό!

Τα τμήματα έχουν κάποιες διαφορές μεταξύ τους όσον αφορά τα μαθήματα, αλλά σε γενικές γραμμές έχουν περίπου την ίδια δομή σπουδών, με βασικό γνώμονα τα 5 εξάμηνα πρακτικής άσκησης που είναι υποχρεωτική σε όλα τα τμήματα.

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, μπορείς να εργαστείς:
1) Σε δημόσιο ή ιδιωτικό νηπιαγωγείο
2) Να ανοίξεις ένα δικό σου νηπιαγωγείο

Επίσης να ξέρεις ότι το επάγγελμα έχει τρελή ανεργία, οπότε αν δεν σου αρέσει και πολύ, καλύτερα να επιλέξεις κάποια άλλη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Εννοεί ότι τα εργασιακά δικαιώματα είναι τα ίδια, δηλαδή βγαίνεις νηπιαγωγός, απλά μπορεί να αλλάζει το πρόγραμμα μαθημάτων. Σε κάλυψε νομίζω η Dreams&hopes παραπάνω.

Προς dreams&hopes: Ας μην προτρέχουμε για την ανεργία των κλάδων, γιατί σε 4 χρόνια δεν μπορούμε ούτε με σφαίρες να ξέρουμε ποια επαγγέλματα θα έχουν ανεργία και ποια όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Επίσης να ξέρεις ότι το επάγγελμα έχει τρελή ανεργία, οπότε αν δεν σου αρέσει και πολύ, καλύτερα να επιλέξεις κάποια άλλη σχολή.
ναι πρωτα θα δηλωσω σιγουρα παιδαγωγικο.μακαρι να το πιασω.και μετα ολες αυτες τις σχολες//:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εννοεί ότι τα εργασιακά δικαιώματα είναι τα ίδια, δηλαδή βγαίνεις νηπιαγωγός, απλά μπορεί να αλλάζει το πρόγραμμα μαθημάτων. Σε κάλυψε νομίζω η Dreams&hopes παραπάνω.

Προς dreams&hopes: Ας μην προτρέχουμε για την ανεργία των κλάδων, γιατί σε 4 χρόνια δεν μπορούμε ούτε με σφαίρες να ξέρουμε ποια επαγγέλματα θα έχουν ανεργία και ποια όχι.

Εγώ που θα βγω σε 2 χρόνια θα έχω να αντιμετωπίσω μεγάλη ανεργία (μας το λένε και στη σχολή). Για τα 4 χρόνια δεν ξέρω, απλά δεν πιστεύω ότι θα έχουν αλλάξει και πολλά! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
ναι πρωτα θα δηλωσω σιγουρα παιδαγωγικο.μακαρι να το πιασω.και μετα ολες αυτες τις σχολες//:)

Εγώ που θα βγω σε 2 χρόνια θα έχω να αντιμετωπίσω μεγάλη ανεργία (μας το λένε και στη σχολή). Για τα 4 χρόνια δεν ξέρω, απλά δεν πιστεύω ότι θα έχουν αλλάξει και πολλά! :redface:

Τα έχω πει κι άλλες φορές, υπάρχουν πολύ πρόσφατα τρανταχτά παραδείγματα που μας αποδεικνύουν, ειδικά σε μια τόσο ρευστή κατάσταση, ότι τα πράγματα αλλάζουν.

Για να δούμε λοιπόν:

2001-2-3-4: Τα παιδαγωγικά έχουν βάση περίπου στο 14-15. Ο κλάδος μαστίζεται από ανεργία. Οι πτυχιούχοι αυτών των σειρών (που πήραν πτυχίο το 2005, το 2006, το 2007 και το 2008) σήμερα δουλεύουν, οι περισσότεροι διορισμένοι. Όποιος έκανε μηχανογραφικό αποκλείοντας τα παιδαγωγικά λόγω έλλειψης επαγγελματικής αποκατάστασης, κλαίει.

2005-6-7-8. Τα παιδαγωγικά ανεβάζουν την βάση τους σταδιακά, φτάνοντας την μέχρι το 18,5. Οι υποψήφιοι, βλέποντας όλους αυτούς που προανέφερα να βρίσκουν μόνιμη δουλειά αμέσως, σπεύδουν να φάνε κομμάτι της πίτας. Μόνο που με το που πήραν πτυχίο, στις μέρες μας, έχει ξεσπάσει οικονομική κρίση και πολλοί μένουν απ'έξω. Καλά να πάθουν, αν θέλετε την γνώμη μου.

2002: Η χρονιά που έκανα εγώ μηχανογραφικό. Ο οικονομολόγος τότε, ήταν το "επάγγελμα του μέλλοντος". Ανάμεσα σε 10 φίλους μου συμφοιτητές, σήμερα πλέον, δουλεύουμε οι μισοί και οι άλλοι μισοί είναι άνεργοι. Από αυτούς που δουλεύουμε, οι 2 μόνο δουλεύουμε πάνω σε αντικείμενο συναφές με το πτυχίο μας. Καλά να πάθουμε κι εμείς λοιπόν.

Να πούμε τι, για τους πληροφορικάριους που επίσης παρασύρθηκαν από όλες αυτές τις μπούρδες και κάποιοι από αυτούς φάγανε πακέτο;

ΧΕΣΤΕ την επαγγελματική αποκατάσταση, εκτός αν είστε μέντιουμ. Σπουδάστε κάτι που σας αρέσει ρε, αυτό το χαρτί θα σας ακολουθεί για μια ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Sourotiri.

Επισης εχω να κανω μια ΠΡΟΒΛΕΨΗ (το τονιζω αυτο, καθως δε μπορω να γνωριζω κατι παραπανω). Με το που βγουμε απο την κριση και αρχισουν ξανα οι διορισμοι, πιστευω πως οι νηπιαγωγοι θα γινουν περιζητητοι. Μην ξεχνατε πως οι περισσοτερες/οι που δουλευουν τωρα στο δημοσιο ειναι μεγαλες/οι σε ηλικια, οποτε καποια στιγμη πρεπει να βγουνε στη συνταξη και αυτες. Και ναι, ειναι αρκετοι οσοι περιμενουν ηδη, αλλα ειναι πολλοι περισσοτεροι αυτοι που αναμενεται να παρουν ποδι.

Μενει λοιπον να δουμε αν η ιστορια θα με δικαιωσει:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Sourotiri.

Επισης εχω να κανω μια ΠΡΟΒΛΕΨΗ (το τονιζω αυτο, καθως δε μπορω να γνωριζω κατι παραπανω). Με το που βγουμε απο την κριση και αρχισουν ξανα οι διορισμοι, πιστευω πως οι νηπιαγωγοι θα γινουν περιζητητοι. Μην ξεχνατε πως οι περισσοτερες/οι που δουλευουν τωρα στο δημοσιο ειναι μεγαλες/οι σε ηλικια, οποτε καποια στιγμη πρεπει να βγουνε στη συνταξη και αυτες. Και ναι, ειναι αρκετοι οσοι περιμενουν ηδη, αλλα ειναι πολλοι περισσοτεροι αυτοι που αναμενεται να παρουν ποδι.

Μενει λοιπον να δουμε αν η ιστορια θα με δικαιωσει:P!!

Το θέμα είναι πότε θα βγούμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τον Sourotiri.

Επισης εχω να κανω μια ΠΡΟΒΛΕΨΗ (το τονιζω αυτο, καθως δε μπορω να γνωριζω κατι παραπανω). Με το που βγουμε απο την κριση και αρχισουν ξανα οι διορισμοι, πιστευω πως οι νηπιαγωγοι θα γινουν περιζητητοι. Μην ξεχνατε πως οι περισσοτερες/οι που δουλευουν τωρα στο δημοσιο ειναι μεγαλες/οι σε ηλικια, οποτε καποια στιγμη πρεπει να βγουνε στη συνταξη και αυτες. Και ναι, ειναι αρκετοι οσοι περιμενουν ηδη, αλλα ειναι πολλοι περισσοτεροι αυτοι που αναμενεται να παρουν ποδι.

Μενει λοιπον να δουμε αν η ιστορια θα με δικαιωσει:P!!

μακαρι να σε δικαιωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
μακαρι να σε δικαιωσει
Συμφωνώ και εγώ παιδιά...Σπουδάστε αυτό που σας αρέσει και σας καλύπτει. Πολλές φίλες μου φέτος δεν δήλωσαν νηπιαγωγών αν και τα έπιαναν άνετα επειδή φοβήθηκαν την επαγγελματική αποκατάσταση και άκουσαν τους γονείς τους να τους λένε ''που θα βρεις δουλειά νηπιαγωγός, αν δεν διοριστείς τι θα κάνεις πήγαινε φιλόλογος να κάνεις και κανένα ιδιαίτερο''. Ε πήγαν φιλόλογοι και οι μισές θα κάνουν 10 % για να φύγουν. Η διπλανή μου στην κατεύθυνση, πέρασε φιλολογικό κρήτης και σιχαίνεται τα αρχαία ήθελε να φύγει από τον δεκέμβριο. Γι' αυτό κλείστε τα αυτιά σας και ακούστε τις επιθυμίες σας. Όλα ρευστά είναι τώρα με τα επαγγέλματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγώ παιδιά...Σπουδάστε αυτό που σας αρέσει και σας καλύπτει. Πολλές φίλες μου φέτος δεν δήλωσαν νηπιαγωγών αν και τα έπιαναν άνετα επειδή φοβήθηκαν την επαγγελματική αποκατάσταση και άκουσαν τους γονείς τους να τους λένε ''που θα βρεις δουλειά νηπιαγωγός, αν δεν διοριστείς τι θα κάνεις πήγαινε φιλόλογος να κάνεις και κανένα ιδιαίτερο''. Ε πήγαν φιλόλογοι και οι μισές θα κάνουν 10 % για να φύγουν. Η διπλανή μου στην κατεύθυνση, πέρασε φιλολογικό κρήτης και σιχαίνεται τα αρχαία ήθελε να φύγει από τον δεκέμβριο. Γι' αυτό κλείστε τα αυτιά σας και ακούστε τις επιθυμίες σας. Όλα ρευστά είναι τώρα με τα επαγγέλματα:)

εχεις απολυτο δικιο.. για αυτο και εγω θα βαλω δευτερη επιλογη νηπιαγωγων και οχι φιλολογος που μου λενε ολοι.. ( εκτος τους γονεις μου που ποτε δε μου ειπαν πανε εκει ή μη γινεις αυτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
εχεις απολυτο δικιο.. για αυτο και εγω θα βαλω δευτερη επιλογη νηπιαγωγων και οχι φιλολογος που μου λενε ολοι.. ( εκτος τους γονεις μου που ποτε δε μου ειπαν πανε εκει ή μη γινεις αυτο)
Καλά κάνεις...!!Λες και οι φιλόλογοι δεν έρχονται αντιμέτωποι με την ανεργεία....Εγώ πέρασα ιστορικό ε γιατί συνειδητοποιημένα ήθελα να γίνω καθηγήτρια. Όταν έκανα το μηχανογραφικό ενώ δεν έπιανα την πρώτη μου επιλογή σκέφτηκα πώς βλέπεις τον εαυτό να νιώθει καλύτερα; Ως δασκάλα-νηπιαγωγός ή καθηγητρία; Ε και εγώ κατάλαβα ότι καθηγήτρια ήταν πιο κοντά σε εμένα. Μπορεί να μην δουλέψω ποτέ ως καθηγήτρια βέβαια αλλά κατά κύριο λόγο αυτό θα επιδιώξω. Βάλε το νηπιαγωγών είναι μία καλή σχολή από τις λίγες που έχουμε στην θεωρητική. Και δεν είναι τόσο εύκολη όσο λένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaterlo

Νεοφερμένος

Ο vaterlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Καλά κάνεις...!!Λες και οι φιλόλογοι δεν έρχονται αντιμέτωποι με την ανεργεία....Εγώ πέρασα ιστορικό ε γιατί συνειδητοποιημένα ήθελα να γίνω καθηγήτρια. Όταν έκανα το μηχανογραφικό ενώ δεν έπιανα την πρώτη μου επιλογή σκέφτηκα πώς βλέπεις τον εαυτό να νιώθει καλύτερα; Ως δασκάλα-νηπιαγωγός ή καθηγητρία; Ε και εγώ κατάλαβα ότι καθηγήτρια ήταν πιο κοντά σε εμένα. Μπορεί να μην δουλέψω ποτέ ως καθηγήτρια βέβαια αλλά κατά κύριο λόγο αυτό θα επιδιώξω. Βάλε το νηπιαγωγών είναι μία καλή σχολή από τις λίγες που έχουμε στην θεωρητική. Και δεν είναι τόσο εύκολη όσο λένε.

βασικα δεν μου αρεσουν καθολου τα αρχαια:(.. και αυτα φυσικα με εριξαν στην βαθμολογια αλλιως το ειχα στο τσεπακι το παιδαγωγικο( δημοτικης).. τελος παντων ελπιζω να περασω δασκαλα:D και μετα θα βαλω νηπιαγωγος:). αν και μεχρι πριν ενα μηνα ελεγα οτι δε θα δηλωσω καθολου νηπιαγωγος τωρα με βλεπω να γινομαι ... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top