Πορεία Ξενόγλωσσης Εκπαίδευσης

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ουφ...το κατάλαβε, μαλλόν δεν μιλάμε καλά Ελληνικά...θα σου πω και κάτι άλλο, αν πχ υπάρχει η δυνατότητα που την έχω μέσα στην οικογένεια μου, το παιδί μου να μάθει Ιταλικά και Ισπανικά όποτε θέλει, γιατί στο σχολείο να μην κάνει Γαλλικά και Αγγλικά ?
Κάθε μαθητής θα είναι ελεύθερος να επιλέγει απο 5 γλώσσες ισότιμα, ξέρω πχ ότι όλα τα παιδιά αλβανικής καταγωγής θα πάνε άμεσα στα Ιταλικά κατά 70-80% και δεύτερη γλώσσα τα Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ουφ...το κατάλαβε, μαλλόν δεν μιλάμε καλά Ελληνικά...θα σου πω και κάτι άλλο, αν πχ υπάρχει η δυνατότητα που την έχω μέσα στην οικογένεια μου, το παιδί μου να μάθει Ιταλικά και Ισπανικά όποτε θέλει, γιατί στο σχολείο να μην κάνει Γαλλικά και Αγγλικά ?

Το τοποθέτησες ολόσωστα.
Ο καθενας μπορει να μαθει τις γλωσσες που του αρεσουν και πιστευει πως θα τον βοηθησουν!;)
Εμενα πχ δεν μου αρεσαν τα Γερμανικα στο σχολειο και τα κανα με το ζορι.
3 χρονια Γερμανικα στο σχολειο δεμ μου εμεινε τιποτα.
Oυτε το muss δεν θυμαμαι πως κλίνεται...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Πρόταση Μ.Στρατάκη για τους φορητούς υπολογιστές των μαθητών της Α'Γυμνασίου. Τετάρτη, 02 Σεπτέμβριος 2009 [FONT=arial,helvetica,sans-serif][FONT=arial,helvetica,sans-serif]
Ρεπορτάζ:
[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]esos.gr[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Σε ποιές ενέργειες προτίθεται να προβεί προκειμένου τα λογισμικά πακέτα όλων των ξένων γλωσσών να περιλαμβάνονται στους επιδοτούμενους προσωπικούς Η/Υ για τους μαθητές της Α'Γυμνασίου, ερωτά τον Υπουργό Παιδείας, ο βουλευτής Ηρακλείου κ.Μανόλης Στρατάκης σε σχετική Ερώτησή του. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Όπως αναφέρει ο βουλευτής, η απόφαση για επιδότηση αγοράς μαθητικών ηλεκτρονικών υπολογιστών σε όλους τους μαθητές της Α' Γυμνασίου όλης της Ελλάδας είναι μία πρωτοβουλία που κινείται στη σωστή κατεύθυνση, καθώς ενισχύει την πρόσβαση των μαθητών στην κοινωνία της γνώσης, αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες ως εργαλείο μάθησης.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Δεδομένου, όμως, ότι ο προσωπικός αυτός ηλεκτρονικός υπολογιστής θα είναι κατάλληλος για μαθητές και θα περιλαμβάνει προεγκατεστημένα μαθήματα και βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή, είναι ανάγκη να διαθέτει προεγκατεστημένο λογισμικό για όλα τα επίπεδα εκμάθησης (Α1,Α2,Β1,Β2,C1,C2) και για όλες τις παρεχόμενες ξένες γλώσσες του εκπαιδευτικού μας συστήματος (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά). [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Έτσι, επισημαίνει ο κ.Στρατάκης, θα δίνεται η δυνατότητα σε όλους τους μαθητές να επιλέξουν τα λογισμικά πακέτα όλων των γλωσσών, ανεξαρτήτως της δεύτερης ξένης γλώσσας που θα έχουν επιλέξει στο σχολείο, ενώ με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεται, επίσης, η ισοτιμία πρόσβασης των μαθητών σε όλες τις ξένες γλώσσες του εκπαιδευτικού συστήματος μέσω του προσωπικού Η/Υ.[/FONT]

ερώτηση δική μου, θα συνεχιστεί το πρόγραμμα ή είναι απλώς προεκλογικό ?



[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω μυριζομαι προεκλογικες υποσχεσεις παντως.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Πρόταση Μ.Στρατάκη για τους φορητούς υπολογιστές των μαθητών της Α'Γυμνασίου. Τετάρτη, 02 Σεπτέμβριος 2009 [FONT=arial,helvetica,sans-serif][FONT=arial,helvetica,sans-serif]
Ρεπορτάζ:
[/FONT][FONT=arial,helvetica,sans-serif]esos.gr[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Σε ποιές ενέργειες προτίθεται να προβεί προκειμένου τα λογισμικά πακέτα όλων των ξένων γλωσσών να περιλαμβάνονται στους επιδοτούμενους προσωπικούς Η/Υ για τους μαθητές της Α'Γυμνασίου, ερωτά τον Υπουργό Παιδείας, ο βουλευτής Ηρακλείου κ.Μανόλης Στρατάκης σε σχετική Ερώτησή του. [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Όπως αναφέρει ο βουλευτής, η απόφαση για επιδότηση αγοράς μαθητικών ηλεκτρονικών υπολογιστών σε όλους τους μαθητές της Α' Γυμνασίου όλης της Ελλάδας είναι μία πρωτοβουλία που κινείται στη σωστή κατεύθυνση, καθώς ενισχύει την πρόσβαση των μαθητών στην κοινωνία της γνώσης, αξιοποιώντας τις νέες τεχνολογίες ως εργαλείο μάθησης.[/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Δεδομένου, όμως, ότι ο προσωπικός αυτός ηλεκτρονικός υπολογιστής θα είναι κατάλληλος για μαθητές και θα περιλαμβάνει προεγκατεστημένα μαθήματα και βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή, είναι ανάγκη να διαθέτει προεγκατεστημένο λογισμικό για όλα τα επίπεδα εκμάθησης (Α1,Α2,Β1,Β2,C1,C2) και για όλες τις παρεχόμενες ξένες γλώσσες του εκπαιδευτικού μας συστήματος (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά). [/FONT]
[FONT=arial,helvetica,sans-serif]Έτσι, επισημαίνει ο κ.Στρατάκης, θα δίνεται η δυνατότητα σε όλους τους μαθητές να επιλέξουν τα λογισμικά πακέτα όλων των γλωσσών, ανεξαρτήτως της δεύτερης ξένης γλώσσας που θα έχουν επιλέξει στο σχολείο, ενώ με αυτό τον τρόπο διασφαλίζεται, επίσης, η ισοτιμία πρόσβασης των μαθητών σε όλες τις ξένες γλώσσες του εκπαιδευτικού συστήματος μέσω του προσωπικού Η/Υ.[/FONT]

ερώτηση δική μου, θα συνεχιστεί το πρόγραμμα ή είναι απλώς προεκλογικό ?

[/FONT]
εγώ πιστεύω πως φέτος 8α ισχύσει....
για του χρόνου δεν ξέρω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα, άρα οι μαθητές 2ας γυμνασίου θα έχουν περισσότερα εφόδια για χρήση στο σχολείο, αν εξαιρέσουμε αυτούς που οι γονείς τους θα μπουν στα έξοδα για να τους αγοράσουν τι θα γίνει με αυτούς που δεν θα έχουν αυτές τις δυνατότητες και τι software / βιβλία θα φορτώσουν ? Αν αρχίσει αυτή η σωστή πορεία θα πρέπει να συνεχιστεί και όχι να διακοπεί βίαια. Και ο Γιώργος έχει υποσχεθεί μια πιο φθηνή λύση το ebook χωρίς όμως τις δυνατότητες του laptop το οποίο σε προετοιμάζει και για ποιό σύνθετες εργασίες. Να σας πληροφορήσω όμως ότι υπάρχει σχολείο στην Βέροια νομίζω που όλα αυτά είναι ξεπερασμένα και δουλεύουν ήδη με ηλεκτρονικό πίνακα και pc και όλα αυτά χάρη στο μεράκι καθηγητών και δασκάλων οπότε ας κινητοποιηθούν και οι δντες και οι καθηγητές, να μην φοβούνται την τεχνολογία γιατί αν ζητήσουν τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας θα σπρώξουν γρηγορότερα τα πράγματα στην σωστή κατεύθυνση. Να ενημερώσω επίσης ότι πολλά βιβλία υπάρχουν ήδη σε ηλεκτρονική μορφή για download στο site του ΥΠΕΠΘ (φυσικά τα λάθη που έχουν, έχουν μεταφερθεί απο το χαρτί στην ηλεκτρονική μορφή - μερικά πράγματα δεν αλλάζουν με τίποτα).
Δείτε https://www.ypepth.gr/el_ec_page1819.htm, https://www.e-yliko.gr/default.aspx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top