Αναμονή πτυχιούχων ξένων γλωσσών φιλολογίας για διορισμό

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Tα παρακάτω είναι στοιχεία όπως προκύπτουν απο το ΥΠΕΠΘ και αφορούν την αναμονή των πτυχιούχων φιλολόγων για ένταξη στο εκπαιδευτικό σύστημα, θα βγάλετε χρήσιμα συμπεράσματα για την αναμονή που θα έχετε ώσπου να διοριστείτε αν σπουδάσετε Ελληνική ή Ξένη φιλολογία ίσως να σας βοηθήσει να επιλέξετε και τον κλάδο προτίμησης σας.

Φιλολογία Ελληνική 8.138 χωρίς μόρια + 4084 με μόρια = 12222
Αγγλική 606 χωρίς μόρια + 3274 με μόρια = 3880
Γαλλική 853 χωρίς μόρια + 1661 με μόρια = 2514
Γερμανική 177 χωρίς μόρια + 1313 με μόρια = 1490
Ιταλική 349 χωρίς μόρια + 395 με μόρια = 744
Ισπανική 162 χωρίς μόρια + 20 με μόρια = 182

Η Ισπανική τώρα μπαίνει στην δευτεροβάθμια και λειτουργεί ως σχολή λίγα χρόνια, η Ιταλική μπήκε πέρσι και έχει πολλούς πτυχιούχους διότι ως σχολή υπάρχει απο την δεκαετία του 1960, η Γαλλική και Γερμανική διδάσκονται χρόνια και πολλοί καθηγητές καλύπτουν πλέον πάγιες ανάγκες η Αγγλική διδάσκεται ως την 3η Λυκείου οπότε χρειάζεται περισσότερους καθηγητές όμως οι περισσότερες ανάγκες ως πάγιες έχουν καλυφθεί.

Τα επίσημα στοιχεία υπάρχουν στο site του ΥΠΕΠΘ / προσλήψεις διορισμοί εκεί θα βρείτε και τα έτη αποφοίτησης που δείχνουν πόσο περιμένουν οι καθηγητές μετά την απόκτηση πτυχίου.

Πρόταση μου (αν και εφόσον το επιθυμείτε και σας αρέσει) με σειρά προτεραιότητας Ισπανική / Ιταλική / Γερμανική / Γαλλική / Αγγλική / Ελληνική.

Σχόλια ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό και εγώ θα πάω του χρόνου Ισπανική καθως συνδυάζει και καλές σπουδες και άμεση επαγγελαματική αποκατάσταση (Για μένα). Λάθος μου που έβαλα 1η επιλογη Φιλολογία Θεσ/νικης. Τώρα που βλέπω τα στοιχεία τρομάζω. Φανταστείτε να ήμουν ένας από τους 12222 αναπληρωτες που περιμένουν διορισμό. Όσο και να περίμενα δεν θα κατάφερνα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
:lol: Καλημέρα!Μου φτιαξες τη μέρα! :jumpy: Ισχύουν τα παραπάνω...λάβετέ τα υπόψιν σας σοβαρά!Και αν απλά το'χετε στο αίμα σας να διδάξετε, κι όχι ιδιαίτερη αγάπη σε κάποια γλώσσα, Παιδαγωγικό δαγκωτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ελπίζω να το εννοείς, διότι προβληματίστηκα πριν το γράψω, πολλοί έχουν περάσει πχ φιλολογία Ελληνική και παρακολουθούν χωρίς να έχουν υπόψιν τους τα στοιχεία οπότε φοβήθηκα ότι θα προκαλέσω και αναστάτωση. Το μου αρέσει κάτι και το ακολουθώ - ναι συμφωνώ - αλλά πρέπει να μπαίνει και η λογική και ίσως να γίνονται και μερικές παραχωρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Όντας στην αναμονή και τραγουδώντας τάκου τάκου ο αργαλειός μου τάκου κι έρχεται ο διορισμός μου πίστεψέ με το εννοώ! :) Υ.Γ: Μου έφτιαξες τη μέρα ..εννοούσα άλλο να το ξέρεις κι άλλο να στο σερβίρουν γραπτώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
sorry, αυτός ακριβώς ήταν ο δισταγμός μου, λυπάμαι. Τουλάχιστον απο το τραγουδάκι φαίνεται ότι το διακεδάζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Ναι, η αλήθεια είναι πως δεν το φέρω βαρέως..Το μόνο που πραγματικά φέρω βαρέως είναι την ανύπαρκτη ενημέρωση σχετικά με αυτά τα θέματα από το σχολείο.Ως μαθήτρια Γ' Λυκείου οι καθηγητές μας έλεγαν ότι τα δημοτικά είναι πνιγμένα κι οι δάσκαλοι παύουν να διορίζονται, ενώ οι ξενόγλωσσοι πάντα έχουν δουλειά.Τελικά κοπέλες μικρότερες σε ηλικία από εμένα διορίστηκαν μόλις αποφοίτησαν από το Παιδαγωγικό..Ευτυχώς από δουλειά παράπονο δεν έχω...φροντιστήριο και ιδιαίτερα φουλ, αλλά για πόσο θα αντέχω το πέρα δώθε σαν το ντιλίβερι γνωσεων δεν ξέρω.Τώρα είναι καλά, αλλά αν υποθέσουμε πως κάνω οικογένεια, δεν νομίζω πως θα είναι εύκολο να λείπω από το σπίτι μου κάθε απόγευμα και το πρωί να κάνω προετοιμασίες-διορθώνω εκθέσεις κλπ.Τα Αγγλικά και τα Γαλλικά τα λάτρευα από μικρή, όπως και τη διδασκαλία.Αν ήξερα όμως τότε, ίσως να πήγαινα Παιδαγωγικό.+Κάνοντας ιδιαίτερα είσαι ουσιαστικά στην ανασφάλεια.Δεν μπορεί κανείς να σου εξασφαλίσει ότι θα έχεις πάντα τη δουλειά που έχεις σήμερα.Το Δημόσιο είναι διαφορετικό.Όχι από την άποψη του ότι κάθεσαι, αλλά από την πλευρά της σιγουριάς, και της ευκαιρίας να αλλάξεις όσο μπορείς το χάλι που υπάρχει.Όταν έχεις βέβαια την όρεξη..γιατί αν διοριστείς λίγο πριν τη σύνταξη..καληνύχτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
H αλήθεια είναι ότι ο ΣΕΠ στα καθηγητικά επαγγέλματα δεν απαιτεί πάνω απο μία ώρα αν δεις τις στατιστικές του Υπουργείου όπως αυτή ανωτέρω,δεις πόσους προσλαμβάνουν και επίσης δεις πόσοι μπαίνουν ανα χρονιά (μέσος όρος/σχολή) και βγάζεις άμεσα συμπέρασμα πότε θα διοριστείς τόσο απλό, βλέπεις όμως ότι πάλι μείνανε κενες θέσεις στην Ιταλική και Ισπανική και πάλι γεμίσαν οι άλλες δημιουργώντας παραπάνω ανταγωνισμό και ανασφάλεια. Η Ισπανική για 10 χρόνια θα απορροφά άμεσα τους αποφοίτους της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Αυτά που έχουν αρχίσει να χάνουν έδαφος είναι τα Γερμανικά απ' ό,τι ακούω.Είναι πολλοί και οι μετανάστες που έχουν επιστρέψει από Γερμανία και προτιμώνται σε δουλειές (το έχει αναφέρει και κάποιος άλλος στο forum).Αρκετά παιδιά έχουν στραφεί προς τα Ισπανικά, και η Γαλλική Γλώσσα, επίσης ανεβαίνει σε ζήτηση, από το 2006 που η Ελλάδα εντάχθηκε πλήρως στη Γαλλοφωνία.Ζωντανή απόδειξη αυτού είδα και άκουσα φέτος στην Πάρο, όπου μόνο Γαλλικά άκουγα τριγύρω.Είναι μεγάλος ο αριθμός τουριστών που εισκέπτεται τη χώρα μας πλέον.Δεν σημαίνει πως όποιος μαθαίνει Γαλλικά όμως πρέπει να στρέφεται στη Φιλολογία.Τα τουριστικά επαγγέλματα πχ είναι άλλη μια καλή λύση.Φιλολογία είναι πολύ καλή καθώς είπαμε η Ισπανική..που έχει και θέσεις, απορροφά και τους αποφοίτους το Δημόσιο!Όσο για την Αγγλική Φιλολογία, παραδοσιακά θα είναι ψηλά σε ζήτηση, δεν πιστεύω να πέσει.Είναι πολλά τα επαγγέλματα που ζητάνε αποφοίτους της.Με τα Ιταλικά τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Site των αποφοίτων Ιταλλικης Φιλολογίας πέρσι πρώτη χρονιά αν και δεν υπήρχαν στις δηλώσεις των μαθητών 6ης δημοτικού και σε μερικά γυμνάσια ζητήθηκαν εκ νέου δηλώσεις με εγκύκλιο που βγήκε 25/8 προς τους γυμνασιάρχες, κατάφεραν να κάνουν τάξεις περίπου 350 γυμνάσια, φέτος που ήταν απο την αρχή στις δηλώσεις περιμένουν να πάνε καλύτερα, γενικά ανεβαίνουν και θα απορροφούν σχετικά ομαλά τους αποφοίτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Σύμφωνα με το Site των αποφοίτων Ιταλλικης Φιλολογίας πέρσι πρώτη χρονιά αν και δεν υπήρχαν στις δηλώσεις των μαθητών 6ης δημοτικού και σε μερικά γυμνάσια ζητήθηκαν εκ νέου δηλώσεις με εγκύκλιο που βγήκε 25/8 προς τους γυμνασιάρχες, κατάφεραν να κάνουν τάξεις περίπου 350 γυμνάσια, φέτος που ήταν απο την αρχή στις δηλώσεις περιμένουν να πάνε καλύτερα, γενικά ανεβαίνουν και θα απορροφούν σχετικά ομαλά τους αποφοίτους.

Πολύ καλή είδηση! Αυτό σημαίνει ότι οι μαθητες παρά τις αντιρήσεις των διευθυντών τους συνεχίζουν τον αγώνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Για του λόγου το αληθές https://www.skaigf.gr/ κάντε κλικ στο "σχολεία που ζητήθηκαν Ιταλικά 2008-2009". Aν θα παρατηρήσετε τα σχολεία ~350 είναι σε σχετική αντιστοιχία με τους καθηγητές με μόρια ~390. Οι απόφοιτοι αυτής της σχολής είναι απο την δεκαετία του 60 έως τώρα και πολλοί απο αυτούς δεν έχουν πλέον ενδιαφέρον για μονιμοποίηση. Το μόνο κακό είναι ότι υπάρχουν ως σήμερα δντες που θέλουν να αγνοούν ότι τα Ιταλικά είναι ισάξια γλώσσα επιλογής στην δευτεροβάθμια και δίνουν παλιές δηλώσεις με Γαλλικά και Γερμανικά μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top