Εργοφυσιολογία (Ευρωστία και Υγεία)

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Θέλω την συμβουλή σας.

Είμαι στο 4ο έτος στο τμήμα Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας του ΠΑΝΔΑ. Μετά από την ολοκλήρωση των σπουδών μου έχω ένα δίλημμα πείτε το και τρίλημμα. Θέλω να ασχοληθώ με την εργοφυσιολογία (δεν έχει καμία σχέση με εργοθεραπεία, λογοθεραπεία και φυσικοθεραπεία όπως πολλοί νομίζουν).

Το θέμα μου είναι το εξής ότι για να το κάνω αυτό αρχικά είτε πρέπει να κάνω δεύτερο πτυχίο στο ΤΕΦΑΑ που αναγκαστικά πάω στα 4 χρόνια. Μου αρέσει πολύ το ΤΕΦΑΑ αλλά δεν ξέρω αν αξίζει με κατατακτήριες 4 χρόνια όταν άλλα συναφή τμήματα με το πρώτο σου πτυχίο πας στα 2 χρόνια. Είτε μπορώ μέσω διατροφής διαιτολογίας για την συγκεκριμένη ειδικότητα που νομίζω είναι πάλι 4 χρόνια λόγω ασυνάφειας με το πρώτο πτυχίο.

Η τελευταία λύση είναι κάποιο ιδιωτικό ΙΕΚ που και πάλι είναι σε τμήμα προπονητικής μου αρέσει και αυτή δεν αντιλέγω θα ήθελα να το πάω για προπονητική αλλά δεν λέει να το πάω μέσω Λαμίας για μία ειδικότητα. Ωστόσο το θέλω πάρα πολύ και εάν χρειαστεί να το κάνω.

Όσον αφορά για τα μεταπτυχιακά δεν έχω ιδέα που μπορώ να ψάξω για αυτήν την ειδικότητα και να μάθω ποιους δέχονται και με τι κριτήρια και εάν εγώ μπορώ να μεταπηδήσω έτσι σε έναν διαφορετικό κλάδο σε έναν άλλον. Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει την γνώμη του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι η ειδικότητα που αναφέρεις;

Με τη διατροφολογία τι σχέση έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τι ακριβώς είναι η ειδικότητα που αναφέρεις;

Με τη διατροφολογία τι σχέση έχει;

Εργοφυσιολογία είναι η αθλητική επιστήμη η οποία εξετάζει την φυσιολογία του ανθρώπου όταν παράγει έργο. Πιο συγκεκριμένα εξετάζει το πως αντιδρά το αναπνευστικό και το μυοσκελετικό σύστημα του αθλητή όταν παράγει έργο. Ο επιστήμονας που το εξετάζει αυτό λέγεται εργοφυσιολόγος ο οποίος είτε συνεργάζεται με αθλητικές ομάδες είτε και με αθλητές μεμονωμένα. Μπορεί να δουλέψει σε δικό του εργομετρικό κέντρο (ιατρείο κατά κάποιο τρόπο) είτε σε ερευνητικά κέντρα ακόμα και νοσοκομεία. Στα τελευταία διεξάγεται η κλινική εργοφυσιολογία όπου ουσιαστικά διεξάγεται και ελέγχεται είτε η λειτουργία της καρδιάς του αναπνευστικού συστήματος ή και των νεφρών ακόμα κατά την άσκηση αλλά και πολλά άλλα. Μερικές ασθένειες χρειάζονται συγκεκριμένο ασκησειολόγιο για την βελτίωση της υγείας του ασθενή και αυτό το αναλαμβάνει ο κλινικός εργοφυσιολόγος.

Στην περίπτωση της εργοφυσιολογίας που ασχολείται με τους αθλητές αφορά περισσότερο την βελτίωση της επίδοσης αλλά και της πρόληψης των τραυματισμών με την οποία θέλω να ασχοληθώ κι εγώ γίνονται εργοσπιρομέτρηση που αναλύεται ο πνευμονικός αερισμός, ο όγκος οξυγόνου δηλαδή που καταναλώνει το ανθρώπινο σώμα όταν εκτελεί έργο, και παράλληλα ελέγχονται οι καρδιακοί παλμοί, αναλύονται τα στοιχεία του αέρα που εκπνέεις μέσα σε ειδικό σωλήνα και προσδιορίζεται έτσι η VO2Max που ορίζεται όπως είπα και παραπάνω ο μέγιστος όγκος οξυγόνου μπορεί να καταναλώσει ο οργανισμός, και συγκεκριμένα οι μυς στην μονάδα του χρόνου. Όσο πιο αργά το καταναλώσει τόσο περισσότερη αντοχή άρα και φυσική κατάσταση έχει.

Όταν επέλθει κούραση ή διαφορετικά μυϊκός κάματος, το γαλακτικό οξύ ο δείκτης της φυσικής κατάστασης κορυφώνεται στο αίμα και έτσι ο εργοφυσιολόγος με ένα ειδικό μηχάνημα λαμβάνει αίμα από τον δείκτη στο χέρι του ασκούμενου και ελέγχει αν οι τιμές του γαλακτικού είναι φυσιολογικές.

Άλλες εξετάσεις είναι η ισοκινητική δυναμομέτρηση κατά την οποία ουσιαστικά ελέγχεται η δύναμη των μυών του σώματος και συγκεκριμένα των αγωνιστών και ανταγωνιστών. Ένα παράδειγμα μέτρησης είναι αυτού του τετρακεφάλου και του ανταγωνιστή μυ δικεφάλου (οπίσθιος μηριαίος) στον οποίο συμβαίνουν και τα περισσότερα ατυχήματα εάν υπάρχουν μυϊκές ανισορροπίες. Αν δηλαδή ο δικέφαλος έχει περισσότερη δύναμη από τον τετρακέφαλο. Εάν υπάρχουν γίνεται μυϊκή ενδυνάμωση για να επέλθει η μυϊκή ανισορροπία και να αποφευχθεί ο τραυματισμός

Οι τιμές συγκρίνονται με τις φυσιολογικές τιμές των υγιών μυών όπως ορίζει το εκάστοτε πρωτόκολλο. Άλλες εξετάσεις είναι ο έλεγχος της μυϊκής ευλυγισίας καθώς αν οι μυς χάνουν την ελαστικότητά τους και την ευλυγισία τους είναι επιρρεπής σε τραυματισμούς. Διεξάγονται και άλλες εξετάσεις όπως έλεγχος αντανακλαστικών , ισορροπίας και ειδικές εξετάσεις ανάλογα με το άθλημα. Για να περάσει κάποιος τις εξετάσεις πρέπει τα αποτελέσματα να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις του αθλήματος. Φυσικά εργομετρική εξέταση, μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε αθλούμενος και ένας απλός άνθρωπος για προληπτικούς λόγους για την φυσική του κατάσταση η οποία είναι σημαντική για την καθημερινή του ζωή. Επίσης κάθε αθλητική επαγγελματική ομάδα εκτελεί τουλάχιστον 4 φορές τον χρόνο εργομετρικές εξετάσεις και επίσης οι παίχτες προς μεταγραφή ώστε να εξετάσουν το επίπεδο ετοιμότητας του ώστε να ξέρουν και την κατάστασή του αλλά και εάν τους συμφέρει να τον πάρουν και επομένως να ολοκληρώσουν τη μεταγραφή.

Τώρα πως σχετίζεται με την διατροφή. Ελέγχοντας όλες τις παραπάνω παραμέτρους και γνωρίζοντας πως ο ανθρώπινος οργανισμός έχει ανάγκη ολοένα από κατανάλωση τροφής και θερμίδων για την παραγωγή και κατανάλωση ενέργειας ανάλογα με τα αποτελέσματα των εξετάσεων ο εργοφυσιολόγος μπορεί να κρίνει τις διατροφικές ανάγκες του αθλητή ή του απλού ανθρώπου κατά την διάρκεια της άθλησης και συμβουλεύει τον αθλητή στην παροχή συγκεκριμένου διαιτολογίου.

Αυτά, ελπίζω να βρήκες ενδιαφέρουσες τις πληροφορίες.
. Καθώς ξέρω με το τι ασχολείται είπα να το αναλύω για εποικοδομητικούς λόγους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Με βάση αυτά που διάβασα, αρχικά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται για οποιαδήποτε ομάδα να υποκαθιστα ο εργοφυσιολόγος το γιατρό αντίστοιχης ιδιότητας (πνευμονολόγος, ορθοπεδικός, άντε και φυσιοθεραπευτής).

Όσον αφορά τη διατροφή, το έχω ηδη πει αρκετές φορές στο φόρουμ, με το ζόρι δέχομαι τους πτυχιούχους διατροφολόγους, και μόνο εάν έχουν γνώσεις Χημείας και κριτική σκέψη. Σε καμία περίπτωση άλλη ειδικότητα. ΊΣΩΣ απόφοιτους ΤΕΦΑΑ που εχουν παρει αναλογη κατευθυνση σπουδων, υπο προϋποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Με βάση αυτά που διάβασα, αρχικά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται για οποιαδήποτε ομάδα να υποκαθιστα ο εργοφυσιολόγος το γιατρό αντίστοιχης ιδιότητας (πνευμονολόγος, ορθοπεδικός, άντε και φυσιοθεραπευτής).

Όσον αφορά τη διατροφή, το έχω ηδη πει αρκετές φορές στο φόρουμ, με το ζόρι δέχομαι τους πτυχιούχους διατροφολόγους, και μόνο εάν έχουν γνώσεις Χημείας και κριτική σκέψη. Σε καμία περίπτωση άλλη ειδικότητα. ΊΣΩΣ απόφοιτους ΤΕΦΑΑ που εχουν παρει αναλογη κατευθυνση σπουδων, υπο προϋποθέσεις.

Δεν τον αντικαθιστά σε καμία περίπτωση, αλλά συνεργάζεται. Πρώτα ο αθλούμενος περνά από ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτή και μετά καταλήγει στον εργοφυσιολόγο. Όπως είπα αυτός είναι περισσότερο στο να βελτιώσει την επίδοση του αθλητή και όχι τόσο στο να θεραπεύσει όπως οι άλλοι οι γιατροί. Αλλά έχει σκοπό την πρόληψη με μηχανήματα που ένας ορθοπεδικός δεν μπορεί να το κάνει. Απλά ο εργοφυσιολόγος εκτελεί τις εξετάσεις σαν να βρίσκεται ο αθλητής στο γήπεδο. Ο πνευμονολόγος απλά κάνει μία εξέταση σε φυσιολογικές συνθήκες αλλά και πάλι συνεργάζεται με άλλες ειδικότητες. Γιατί ο ο εργοφυσιολόγος γνωρίζει και από εκβιομηχανική που ένας πχ πνευμονολόγος δεν έχει εξειδικευτεί τόσο.

Ένας εργοφυσιολόγος δεν είναι σε καμία περίπτωση διατροφολόγος . Απλά συνεργάζεται με αυτόν όπως και το αντίστροφο. Μόνο αν κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό ή περισσότερη εξειδίκευση πάνω στον τομέα αυτό.

Μπορείς να διαβάσεις και εδώ μία πιο επιστημονική εξήγηση : https://www.ivfforums.gr/guest-s-art...iologos-mia-eidikotita-agnosti-sto-evry-koino
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top